Справа № 496/4230/25
Провадження № 3/496/2546/25
15 липня 2025 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Горяєв І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, -
11.07.2025 року до Біляївського районного суду Одеської області надійшов вищевказаний матеріал.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 30.07.2024 року о 13.00 годин в м.Теплодар, вул. Виноградна, 10, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Рено», державний номер НОМЕР_1 (транзитні номери), під час зміни напрямку руху здійснив виїзд на зустрічну смугу руху, не вжив заходів до повернення керованого автомобілю в полосу свого руху, здійснив зіткнення з транспортним засобом «Мазда», реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , в якому перебував пасажир ОСОБА_3 , який рухався в зустрічному напрямку. Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, пасажир транспортного засобу «Мазда» - тілесні ушкодження, згідно постанови про закриття кримінального провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення до Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області, виходячи з наступного.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен перевірити, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до ст. 257 КУпАП, протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
На підставі положень ч.ч. 1, 2 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Тобто, для категорії справ за ст. 124 КУпАП положеннями ст. 276 КУпАП передбачено і альтернативну підсудність розгляду справ про адміністративне правопорушення, згідно якої вказана категорія справ може також розглядатись за місцем обліку транспортного засобу або за місцем проживання порушників.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Правопорушення скоєно за адресою: Одеська область, м.Теплодар, вул. Виноградна, про що зазначено згідно протоколу про адміністративне правопорушення, що не відноситься до територіальної юрисдикції Біляївського районного суду Одеської області.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України №11 від 11.06.2004р. «Про окремі питання, що виникають при застосуванні положень ст. 276 КУпАП», у випадку, коли законом передбачена альтернативна підсудність (ст. 276 ч. 2 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП необхідно повернути до Управління патрульної поліції в Одеській області, для вирішення питання щодо направлення даних матеріалів для розгляду за підсудністю до відповідного суду.
Керуючись ст.ст. 245, 251, 256, 278, 283 КУпАП, суд -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП - повернути для належного оформлення до Управління патрульної поліції в Одеській області для вирішення питання щодо направлення даних матеріалів для розгляду за підсудністю до належного суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.М. Горяєв