Постанова від 14.07.2025 по справі 367/8061/25

Справа № 367/8061/25

Провадження №3/367/2462/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 липня 2025 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Горбачова Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 , відносно курсанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

До Ірпінського міського суду Київської області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення серії А4651 № 10 від 12 липня 2025 року про вчинення адміністративного правопорушення курсантом ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А4651 № 10 від 12 липня 2025 року, 11.07.2025 року курсант навчального взводу навчальної роти школи базової загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 знаходився на території в/ч НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду під час дії воєнного стану. В подальшому, курсант ОСОБА_1 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 де черговим офіцером відділу ППС ЦУ ВСП м-р було проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу «Алконт-М» в присутності 2 свідків, за результатами якого складено акт № 355 від 11.07.2025 року де зазначено результат огляду на стан сп'яніння 2,08 проміле.

За протоколом про військове адміністративне правопорушення, курсант ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про неможливість розгляду даної справи по суті та необхідність повернення вказаного адміністративного матеріалу для усунення виявлених недоліків, виходячи з наступного.

Згідно з приписами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.

В п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 (з наступними змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення за статтями 172-10 - 172-20 КУпАП протоколи мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів).

Тобто, протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати виключно командири (начальники) військових частин (установ, закладів), а командири підрозділів, виключно у випаду, коли вони уповноваженні на це командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів), що має бути підтверджено відповідним наказом або іншим документом.

Так, протокол про військове адміністративне правопорушення серії А4651 № 10 від 12 липня 2025 року відносно курсанта ОСОБА_1 був складений т.в.о. начальника школи базової загальновійськової підготовки в/ч НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_2 .

При цьому, серед матеріалів, які були долучені до протоколу, відсутні будь-які документи, які б підтверджували, що вказана особа дійсно уповноважена командиром (начальником) військової частини НОМЕР_1 на складання протоколів про військове адміністративне правопорушення.

Водночас, абзацами другим та третім пункту 7 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 № 329 (з наступними змінами), передбачено, що матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.

Вказані обставини вказують на неповноту проведеної перевірки обставин вчинення адміністративного правопорушення, зазначені недоліки суд позбавлений можливості самостійно усунути, а тому матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП слід повернути органу, який складав протокол про адміністративне правопорушення, для дооформлення.

Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.ст. 172-20, 256, 276, 278 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Протокол про військове адміністративне правопорушення серії А4651 № 10 від 12 липня 2025 року про притягнення курсанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - повернути на дооформлення до військової частини НОМЕР_1 .

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: Ю.В. Горбачова