Справа № 127/20954/25
Провадження № 3/127/4430/25
15 липня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Бессараб Н.М., розглянувши справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, головного спеціаліста відділу регуляторної політики та адміністративних послуг управління розвитку підприємництва та публічних закупівель Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної військової адміністрації, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №487 від 01.07.2025, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу регуляторної політики та адміністративних послуг управління розвитку підприємництва та публічних закупівель Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної військової адміністрації, являючись згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 01.04.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП визнав, однак зазначив, що умислу на вчинення вказаного правопорушення у нього не було, тому просив закрити провадження у справі за малозначністю.
Прокурор Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Щур О.В. протокол про адміністративне правопорушення підтримав, просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП доведена.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної військової адміністрації №18 від 16.02.2024 призначено ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу регуляторної політики та адміністративних послуг управління розвитку підприємництва та публічних закупівель Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної військової адміністрації з 19 лютого 2024 року з посадовим окладом відповідно до штатного розпису, з строком випробування один місяць, до призначення на цю посаду переможця конкурсу або не пізніше 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Згідно з посадовою інструкцією ОСОБА_2 є державним службовцем категорії «В».
ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу регуляторної політики та адміністративних послуг управління розвитку підприємництва та публічних закупівель Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної військової адміністрації, являючись згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 01.04.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-6 ч. 1 КУпАП. У ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року. ОСОБА_1 лише 01.04.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Відповідно до ст. 3 ч. 1 п. 1 (в) Закону України “Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно- правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. 3 розділу II Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4.
Так, дані роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових норм і відображають правозастосовну практику.
НАЗК надає роз'яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року
2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено.
Так, відповідно до відповіді НАЗК №47-10/14428-24 від 07.03.2024, за аналогічною ситуацією, роз'яснено, що коло осіб, які зобов'язані подавати декларації, передбачені ч. 1, 2 та ч. 3 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» не є тотожними, обсяг відомостей, які відображаються у «декларації кандидата на посаду» обмежений у порівняні з іншими деклараціями (ч.4 ст.46 Закону), а також суб'єктами відповідальності за правопорушеннями, передбаченими ст. 172-6 КУпАП та ст. 366-2, 366-3 КК України є лише особи, які відповідно до ч.1,2 ст.45 Закону зобов'язані подавши декларацію особи, уповноваженої на виконанні функцій держави або місцевого самоврядування.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 01.04.2024 о 12:55 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2023 рік.
Статтею 172-6 ч. 1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 38 ч. 4 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №487 від 01.07.2025, наказом Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної військової адміністрації №18 від 16.02.2024, копією посадової інструкції державного службовця категорії «В», затвердженої директором Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної військової адміністрації, попередженням про обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», особовою карткою державного службовця №98 ОСОБА_1 , листом Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 12.03.2024, даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, поясненнями ОСОБА_1 від 20.06.2025.
Суд бере до уваги, що ОСОБА_1 не надав суду жодних належних доказів у підтвердження поважності причин неподання ним щорічної декларації за 2023 рік у термін до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Згідно ст. 40-1 ч. 1 КУпАП необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн судового збору.
Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.ст. 23, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 276, 279, 280, 283-284 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя: