09.07.2025 Єдиний унікальний номер 205/9161/25
Єдиний унікальний номер 205/9161/25
Провадження № 3/205/2994/25
09 липня 2025 року м. Дніпро
Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Приходченко О.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла ВП № 1 ДРУП № 1 ГУНП у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП, -
16 червня 2025 року до Новокодацького районного суду міста Дніпра з ВП № 1 ДРУП № 1 ГУНП у Дніпропетровській області надійшла справа про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
З метою розгляду справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 судовою повісткою було викликано до суду на 10.00 годину 18 червня 2025 року. У визначений день та час особа, відносно якої було складено протокол про адміністративне правопорушення від 07 червня 2025 року, до суду не з'явилася.
Постановою судді Новокодацького районного суду міста Дніпра від 18 червня 2025 року ВП № 1 ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області було доручено доставити приводом ОСОБА_1 , яку виконано не було.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 07 червня 2025 року ОСОБА_1 02 червня 2025 року о 22.20 годині був відсутній за адресою свого проживання: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду і вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні.
Згідно зі ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до приписів ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 187 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. При цьому, згідно з вимогами ч. 2 ст. 268 КУпАП, у разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не забезпечена, на судовий виклик ОСОБА_1 не з'явився, був повідомлений шляхом направлення судової повістки, про причини своєї неявки судові не повідомив. Постановою судді від 18 червня 2025 року про привід останнього у судове засідання працівниками поліції виконано не було.
Таким чином, органами Національної поліції не виконані покладені ч. 2 ст. 268 КУпАП обов'язки із забезпечення участі ОСОБА_1 у судовому розгляді справи про адміністративне правопорушення відносно нього, що у свою чергу позбавляє суд можливості дати оцінку викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення обставинами, на підставі яких ОСОБА_1 звинувачено у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Між тим, розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 призведе до порушення його конституційного права на участь у судовому засіданні, його права на захист та порушить ст. 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» - право на справедливий суд, коли кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
При цьому суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що дана категорія справ розглядається з обов'язковою участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дана особа не була доставлена до суду, відповідні органи, які склали протокол про адміністративне правопорушення, не забезпечили її присутність у судовому засіданні під час розгляду справи щодо неї, у зв'язку з чим суд не має можливості розглянути даний адміністративний матеріал за відсутністю ОСОБА_1 та встановити наявність даної події або його відсутність без відібрання у нього пояснень, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 247 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 187 КУпАП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено в Дніпровський апеляційний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: