Справа 688/3327/20
№ 4-с/688/5/25
Ухвала
Іменем України
11 липня 2025 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
у складі: головуючого - судді Цідик А.Ю.,
за участю: секретаря судового засідання Кілікевич І.П.,
заявника ОСОБА_1 ,
стягувача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань у м. Шепетівка скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Короткий зміст заявлених вимог та заперечень.
ОСОБА_1 звернулася до суду зі скаргою на дії державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі державний виконавець) у виконавчому провадженні № 64036932, заінтересована особа: ОСОБА_2 . В обґрунтування вимог скарги зазначено, що державним виконавцем відкрито виконавче провадження на підставі судового наказу Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 16.12.2020, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 26.11.2020 до досягнення дитиною повноліття.
На початку лютого 2025 року, ОСОБА_1 , дізнавшись про наявність заборгованості, звернувся до Шепетівського ВДВС з питанням уточнити суму заборгованості. Отримавши розрахунок заборгованості в розмірі 81902,18 грн, не погодився з таким розрахунком, оскільки вважає, що з непрацюючих осіб слід стягувати аліменти в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а саме в розмірі 1598 грн, у зв'язку з чим боржник звернувся із відповідною заявою про перерахунок заборгованості до Управління примусового виконання рішень у Хмельницькій області, на що отримав відмову.
Просив поновити йому строк для подання скарги; визнати дії державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Туркан Оксани Миколаївни щодо проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № 64036932 станом на 14.02.2025 неправомірними; визнати вказаний розрахунок незаконним; зобов'язати державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Туркан Оксану Миколаївну здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № 64036932 відповідно до чинного законодавства.
У судовому засіданні заявник скаргу підтримав з підстав, викладених у ній.
Державний виконавець Туркан О.М. у судовому засіданні проти скарги заперечила, а в подальшому у судове засідання не прибула.
Стягувач ОСОБА_2 проти скарги заперечила.
Застосовані норми права.
Відповідно до статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Статтею 449 ЦПК України визначено, що скаргу може бути подано до суду: а) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи; б) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
У частинах другій, третій статті 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За правилами статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» розмір заборгованості з аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення, виходячи з фактичного заробітку (доходів), одержаного боржником за час, протягом якого стягнення не провадилось, або одержуваного ним на момент визначення заборгованості у твердій грошовій сумі або у відсотковому відношенні. Якщо боржник в цей період не працював, заборгованість визначається виходячи з середньої заробітної плати для даної місцевості.
Відповідно до статті 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Оцінка суду.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
З огляду на те, що заявник використав позасудове врегулювання спору, після чого помилково звертався до суду в порядку позовного провадження, а не в порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця, чим пропустив строк для подання скарги, суд вважає, що строк для подання скарги ним пропущений з поважних причин, а тому поновлюється судом.
Судом встановлено, що судовим наказом Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 16.12.2020, з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 26.11.2020 до досягнення дитиною повноліття.
Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів Шепетівського ВДВС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (місто Київ) за судовим наказом №688/3327/20 щодо стягнення з ОСОБА_1 аліментів, за період з грудня 2020 року по січень 2025 року, включно, заборгованість зі сплати аліментів становить 81902,18 грн, при цьому, нарахування сум аліментів, які підлягають стягненню, відбувалось виходячи із розміру доходу/середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості, зокрема, у вересні 2021 року 14933 грн., а в період з жовтня 2021 року до січня 2025 року 17028 грн.
Відповідно до інформації Головного управління статистики у Хмельницькій області середньомісячна плата штатних працівників по районах у 2021 році становила у Шепетівському районі: І квартал 14364 грн, II квартал 14187 грн, ІІІ квартал 14933 грн, IV квартал 17028 грн.
Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Головного управління статистики у Хмельницькій області, середня заробітна плата одного штатного працівника по Хмельницькій області становить: за січень 2021 року 10725,16 грн, за лютий 2021 року 10941,95 грн, за березень 2021 року 11892,49 грн, за квітень 2021 року 11801,28 грн, за травень 2021 року 11757,12 грн, за червень 2021 року 12965,11 грн, за липень 2021 року 12338,34 грн, за серпень 2021 року 12055,06 грн, за вересень 2021 року 12338,34 грн, за жовтень 2021 року 12222,87 грн, за листопад 2021 року 12513,43 грн, за грудень 2021 року 16193,50 грн, за січень 2022 року 12352,20 грн.
Поняття «середня заробітна плата для даної місцевості» є макроекономічним показником, який як і інші макроекономічні показники, збирається та складається Державною службою статистики України і використовується, у тому числі, при проведенні грошово-кредитної політики та аналізу фінансової стабільності. Макроекономічні показники розраховуються за допомогою системи національних рахунків як комплексу взаємопов'язаних балансових таблиць, показники яких призначені для визначення розміру доходу, споживання, накопичення і величини капітальних витрат. Середня заробітна плата для даної місцевості як макроекономічний показник обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується виходячи із фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень. Сам розмір середньої заробітної плати як макроекономічний показник, який використовується, у тому числі, і в разі застосування частини другої статті 195 СК України, обраховується органами статистики України на підставі Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за №114/8713. Інструкція містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.
Такий правовий висновок міститься в Постанові Верховного Суду від 14.04.2021 року у справі № 759/1727/16.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, в Україні введено воєнний стан, який продовжено до теперішнього часу.
Відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Таким чином, починаючи зі звітного періоду за лютий 2022 року, у зв'язку із незабезпеченням повноти подання звітності респондентами, органами державної статистики призупинено оприлюднення статистичної інформації щодо середньомісячної заробітної плати штатних працівників.
При цьому, жодних змін до статті 195 СК України щодо визначення заборгованості за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, у період воєнного стану законодавцем внесено не було, а тому у державного виконавця не було підстав розраховувати заборгованість по аліментам іншим чином, аніж з помісячних останніх показників середньої заробітної плати працівника згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Головного управління статистики у Хмельницькій області, для даної місцевості, оприлюдненої органом статистики.
Із матеріалів справи видно, що визначення розміру аліментів у виконавчому провадженні № 64036932 проводилося державним виконавцем за даними Головного управління статистики, відповідно до яких середньомісячна плата штатних працівників по Шепетівському районі за 2021 рік становить: І квартал 14364 грн, II квартал 14187 грн, ІІІ квартал 14933 грн, IV квартал 17028 грн, тобто із поквартальних показників середньомісячної заробітної плати.
Водночас показник середньої заробітної плати у Хмельницькій області згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Головного управління статистики у Хмельницькій області становить: за вересень 2021 року 12338,34 грн, за жовтень 2021 року 12222,87 грн, за листопад 2021 року 12513,43 грн, за грудень 2021 року16193,50 грн, за січень 2022 року 12352,20 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає, що саме вказаний розмір помісячної середньої заробітної плати належало використовувати державному виконавцю при розрахунку заборгованості зі сплати аліментів до того часу, як Головним управлінням статистики в Хмельницькій області будуть надані інші макроекономічні показники за період з лютого 2022 року по січень 2025 року.
Отже, державний виконавець діяв всупереч вимог закону, що є підставою для часткового задоволення скарги в частині визнання дій державного виконавця щодо проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № 64036932 станом на 14.02.2025 неправомірними, зобов'язання державного виконавця здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № 64036932 відповідно до чинного законодавства.
Вимога скарги про визнання розрахунку заборгованості незаконним задоволенню не підлягає, оскільки у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Доводи заявника про те, що з нього як з непрацюючого слід стягувати аліменти в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а саме в розмірі 1598 грн, суд відхиляє, оскільки вони суперечать ст. 195 СК України, відповідно до якої заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
Керуючись ст.ст. 450, 451 ЦПК України, ст. 195 СК України, Законом України «Про виконавче провадження», суд
постановив:
Поновити ОСОБА_1 строк для подання скарги.
Скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати дії державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Туркан Оксани Миколаївни щодо проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № 64036932 станом на 14.02.2025 неправомірними.
Зобов'язати державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Туркан Оксану Миколаївну здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № 64036932 відповідно до чинного законодавства.
У решті скарги відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом 15 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду. В разі оголошення вступної та резолютивної частини ухвали або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи строк оскарження ухвали обчислюється з дня складання її повного тексту.
Повний текст ухвали складено 15 липня 2025 року.
Суддя Алла ЦІДИК