Справа № 444/796/25
Провадження № 2-о/444/135/2025
16 липня 2025 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя Ясиновський Р. Б.
секретар судового засідання Будзан Н.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовква цивільну справу за заявою Жовківської окружної прокуратури, що подана керівником Жовківської окружної прокуратури Сміхурою-Скальською Мартою Зіновіївною в інтересах держави, заінтересована особа: Жовківська міська рада Львівського району Львівської області, про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність (в порядку ст.ст. 56, 293, 329 ЦПК України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», -
Заявник звернувся до суду із даною заявою та просить з підстав наведених в заяві передати безхазяйне нерухоме майно, а саме: житловий будинок, що розташований у АДРЕСА_1 в комунальну власність Жовківської об'єднаної територіальної громади Львівського району Львівської області.
Заявник в судовому засідані заяву підтримав, просив таку задоволити.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно із п.3 ч.1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно зі ст.23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.56 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК), у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Обираючи форму представництва прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави чи громадянина, обґрунтовує необхідність їх захисту. Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі про представництво інтересів в арбітражному судочинстві, яке відповідно до ст.69 Закону України «Про Конституційний Суд України» є обов'язковим. Згідно з вказаним рішенням інтереси держави можуть збігатися, так і не збігатися з інтересами державних органів.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також у захисті прав та свобод органів місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування у визначених законом випадках є рівними за статусом носіями державної влади як і державні органи (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 02.10.2018 у справі 4/166"Б").
Відтак, «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави" може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.
Можливість представництва прокурором інтересів держави у виключних випадках передбачено Конституцією України. Аналіз ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках, одним із яких є випадок, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
У такому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.
Поняття «орган уповноважений державою здійснювати відповідні повноваження» визначено, як орган державної влади або орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Не здійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається, а здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Верховного Суду у справі №822/1169/17 від 19.07.2018, а також у Довідці за результатами узагальнення судової практики застосування суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду законодавства, що визначає особливості правового статусу прокурора в господарському процесі, з 01.01.2018 по 06.11.2018.
Відповідно до ст.ст. 5, 7 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
За приписами ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон про місцеве самоврядування) передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.
В силу ч.ч.3, 5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Таким чином, дана заява як захід прокурорського реагування подана в інтересах Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, на території якої знаходиться безхазяйне нерухоме майно, а саме житловий будинок, по АДРЕСА_1 , яке відноситься до Жовківської об'єднаної територіальної громади.
Відсутність в органу місцевого самоврядування юридично закріпленого права на розпорядження таким об'єктом нерухомого майна позбавляє місцеву раду можливості здійснення контролю за використанням його за цільовим призначенням, з дотриманням норм чинного законодавства та отримання до місцевого бюджету надходжень від орендної плати за його використання чи реалізацію. Разом з цим, наявність на території селищної ради безхазяйного майна призводить до його руйнації, що може мати тяжкі наслідки, захаращеності прилеглої території, сприяє несанкціонованому та безоплатному використанню таких об'єктів в особистих інтересах іншими особами.
Таким чином, перебування на території села безхазяйного нерухомого майна та не передача його у власність територіальної громади призводить до того, що орган місцевого самоврядування фактично позбавлений можливості реалізувати свої повноваження, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Порушенням інтересів держави у вказаному випадку є те, що територіальна громада позбавлена можливості ефективно використовувати об'єкти нерухомості для задоволення державних та суспільних потреб. У свою чергу, відсутність юридично закріпленого права на розпорядження майном обмежує територіальну громаду в реалізації її повноважень власника зазначеного майна щодо вільного розпорядження ним, з метою отримання найбільш сприятливих економічних та інших вигод.
Правовідносини, пов'язані з володінням, користуванням та розпорядженням комунальним майном становлять суспільний інтерес, а неправомірне, всупереч закону та волі органу місцевого самоврядування, утримання безхазяйного майна, а також несплата коштів до місцевого бюджету за його використання, такому суспільному інтересу не відповідає.
Таким чином, у зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес.
Статтею 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Пунктом 20 частини 1 статті 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до доходів місцевих бюджетів належать кошти від реалізації безхазяйного майна (у тому числі такого, від якого відмовився власник або отримувач), знахідок.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно ст.329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
Органом, уповноваженим управляти майном Жовківської територіальної громади є Жовківська міська рада Львівського району Львівської області.
Неможливість використання нерухомого майна з метою отримання до місцевого бюджету надходжень від орендної плати за нього чи його реалізації зачіпає інтереси держави, внаслідок чого виникає передбачене законом право прокурора на звернення у суд з заявою для їх захисту.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про місцеве самоврядування», орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування. При цьому, відповідно до положень ст.4 вищевказаного Закону одним із принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування
Звертаючись до суду з даною заявою, Жовківська окружна прокуратура виходила з того, що відсутність в органу місцевого самоврядування юридичного права на розпорядження нерухомим майном завдає збитки місцевому бюджету, що створює економічні перешкоди у реалізації завдань та функцій, які покладені на органи місцевого самоврядування, та внаслідок чого територіальна громада позбавлена можливості ефективно використовувати дане майно для задоволення державних та суспільних потреб.
Незважаючи на це, орган місцевого самоврядування (на даний час Жовківська міська рада Львівського району Львівської області) з моменту оголошення про наявність на її території безхазяйного нерухомого майна (з 23.03.2012 року) по теперішній час не здійснює покладені на неї повноваження та не вживає заходи, щодо передачі безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність в судовому порядку.
Згідно висновку Верховного Суду, викладеного в ухвалі від 19.07.2018 року по справі №822/1169/17, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленням прокурора на адресу відповідного суб'єкта владних повноважень про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від суб'єкта владних повноважень, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.
Враховуючи викладене, листом №14.53/05-38-757вих-25 від 20.02.2025 окружною прокуратурою в порядку ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» повідомлено Жовківську міську раду про виявлення обставин які завдають збитків місцевому бюджету, а саме відсутність в органу місцевого самоврядування юридичного права на розпорядження нерухомим майном (житловим будинком) яке знаходиться в АДРЕСА_1 , що створює перешкоди ефективно використовувати дане майно.
За результатами розгляду вказаного листа окружної прокуратури Жовківською міською радою надано відповідь №04-17/497 від 24.02.2025, згідно з якою міська рада не подавала до суду позов про визнання права власності на безхазяйне майно.
Таким чином, прокуратурою повідомлено Жовківську міську раду про виявлені порушення, однак, вказаний органи самостійно не звернувся до суду з позовом, тому це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 26.02.2019 у справі №905/803/18.
Згідно з п.26 Рішення Європейського суду України з прав людини «Кечко проти України» від 08.11.2005, суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, тому що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, у даному випадку наявні підстави для представництва інтересів держави Жовківською окружною прокуратурою в особі Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, щодо передачі у комунальну власність Жовківської об'єднаної територіальної громади безхазяйного нерухомого майна.
На адресу прокуратури надійшла інформація Жовківської міської ради Львівського району Львівської області від 03.02.2025 про наявність на території Жовківської міської ради безхазяйного нерухомого майна, а саме житлового будинку, за адресою АДРЕСА_1 , яке увійшло до складу Жовківської об'єднаної територіальної громади.
Встановлено, що 20.12.2011 Новоскварявською сільською радою прийнято рішення №4 «Про визнання безхазяйним житловий будинок», а саме житлового будинку, за адресою с. Нова Скварява, Львівського району Львівської області.
Даний об'єкт нерухомого майна знаходиться на не сформованій земельній ділянці, яка відноситься до комунальної власності Жовківської міської ради Львівського району Львівської області.
Водночас, з інформації ради встановлено, що процедура по визнанню права комунальної власності на вищевказану будівлю не завершено.
У відповідності із ст.179 ЦК України річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки.
Згідно ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Відповідно до ч.2 ст.335 ЦК України безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
16.01.2018 державним реєстратором Жовківської районної державної адміністрації Львівської області прийнято рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - житлового будинку (реєстраційний номер заяви 26304395), що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до оголошення в газеті Відродження від 23.03.2012 року Новоскварявська сільська рада оголосила про наявність вищевказаного безхазяйного нерухомого майна - житлового будинку по АДРЕСА_1 .
З моменту оголошення (23.03.2012) Новоскварявською сільською радою в газеті інформації про наявність на території селищної ради безхазяйного нерухомого майна, ніхто до Новоскварявської сільської ради а після об'єднання територіальних громад до Жовківської міської ради не звертався з належними документами на право власності на вищевказане безхазяйне нерухоме майно, що підтверджується інформацією Жовківської міської ради.
18.01.2013 виготовлено технічний паспорт на вищевказану будівлю.
Отже, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї, у встановлені законом терміни, не пред'явили та враховуючи те, що сплив один рік з дня взяття нерухомої речі на облік, що дає підстави для передачі судом даної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно ст.329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
Згідно рішення Жовківської міської ради №35 від 07.12.2020 «Про початок реорганізації Новоскварявської сільської ради Жовківського району Львівської області шляхом приєднання до Жовківської міської ради Львівського району Львівської області», Новоскварявська сільська рада увійшла до складу Жовківської об'єднаної територіальної громади.
Згідно п.2 вказаного рішення правонаступником всього майна, прав та обов'язків Новоскварявської сільської ради є Жовківська міська рада.
На виконання вимог ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», Жовківською окружною прокуратурою попередньо повідомлено Жовківську міську раду про представництво інтересів держави в особі Жовківської міської ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Ч. 1 ст. 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Ст. 329 ЦПК України встановалено, що заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
На підставі ст. 333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення заявлених вимог прокурора.
Керуючись ст. ст. 23, ч. 2 ст. 247, ст. 258, 259, 264, 265, 315, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Заяву - задоволити.
Передати безхазяйне нерухоме майно, а саме: житловий будинок, що розташований у АДРЕСА_1 в комунальну власність Жовківської об'єднаної територіальної громади Львівського району Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування учасників справи:
Заявник: керівник Жовківської окружної прокуратури Львівська область, Львівський район (адреса: м. Жовква, вул. Св. Трійці, 10, індекс 80300, тел. (032)-52-21-369, (032)-52-21-104, ЄДРПОУ Львівська обласна прокуратура 0291031, e-mail: zhovkva@oblprok.lviv.ua, електронний кабінет в ЄСІТС зареєстрований в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах)
Заінтересована особа: Жовківська міська рада Львівського району Львівської області (Львівська область, Львівський район, м.Жовква, вул. Львівська, 40 індекс 80300, Код ЄДРПОУ: 04056248, тел. (032-52)-21-264, адреса електронної пошти: е-mail: info@zhovkva-rada.gov.ua, має зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС, інші засоби зв'язку не відомі).
Повне рішення складено 16.07.2025 року.
Суддя: Ясиновський Р. Б.