Справа № 600/4755/24-а
15 липня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Сушка О.О. Мацького Є.М.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про роз'яснення постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
Сьомий апеляційний адміністративний суд постановою від 06 травня 2025 року , з урахуванням ухвали про виправлення описки від 11.06.2025, ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.03.2022 по 18.04.2024 залишити без розгляду.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо непроведення з 18.04.2024 індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 18.04.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796, й у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 18.04.2024.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211 грн.
11 червня 2025 року відповідачем подано до суду апеляційної інстанції заяву про роз'яснення постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Згідно із ст.254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Оскільки постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 у даній справі ухвалена у порядку письмового провадження та відсутня необхідність розгляду у судовому засіданні заяви відповідача про роз'яснення вказаної постанови, розгляд вказаної заяви проведено у порядку письмового провадження.
Позивач не подав заперечення на заяву відповідача про роз'яснення судового рішення.
Розглянувши матеріали справи та доводи вказаної заяви колегія суддів дійшла наступних висновків.
Суд зауважує, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим.
При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення.
Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.
Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.
В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що на даний час не вбачається можливим виконати постанову суду від 06.05.2025 з огляду на наступне:
1. В позові та апеляційній скарзі зазначено, що пенсія Позивачу була призначена за його зверненням, яке надійшло до 31.12.2021, тому відповідно до пункту 3 Порядку № 124 його пенсія підлягає перерахунку з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024. Також зазначено, що відповідач встановив позивачу щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135,00 грн з 01.03.2022, що не відповідає дійсності згідно з матеріалами пенсійної справи.
Цими твердженнями введено суд в оману, оскільки пенсія позивачу призначена за його зверненням, що надійшло 05.01.2022, відповідно, і показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначено за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019, 2020, 2021 - в розмірі 10846,37 грн, а не 9118.81 грн (за 2018-2020).
2. В постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 прописані наступні вимоги позивача: зобов'язати відповідача провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії позивачу у відповідності до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Постанова №118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Постанова №168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Постанова №185) та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022.
Однак, згідно з позовом та апеляційною скаргою позовні вимоги наступні: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, 10846,37 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Постанова № 118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Постанова №168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Постанова № 185) та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022.
Такі розбіжності щодо заявлених вимог у позові/апеляційній скарзі зазначені та у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 унеможливлюють визначення розміру показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (9118,81 або 10846,37), до якого слід застосувати коефіцієнти збільшення на виконання постанови суду.
Вказані доводи відповідача суд не вважає такими, що вказують на необхідність роз'яснення постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025.
Так, матеріали справи підтверджують, що пенсія позивачу призначена починаючи з 10.12.2021, за заявою від 05.01.2022. Про це зазначено й у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 з урахуванням ухвали про виправлення описки а також у листі відповідача від 19.08.2024, роздруківках перерахунків пенсії позивача.
Відтак, при розрахунку пенсії має враховуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначено за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018, 2019, 2020 роки в розмірі 9118,81 грн.
Так, позивач заявив позовні вимоги щодо врахування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначено за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019, 2020, 2021 роки в розмірі 10846,37 грн.
Однак, колегія суддів звертає увагу відповідача на те, що позовні вимоги постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 задоволені частково, відповідач при нарахуванні індексації пенсії позивача не повинен застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначено за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019, 2020, 2021 роки в розмірі 10846,37 грн.
Таким чином, доводи відповідача щодо незрозумілості вказаної постанови ґрунтуються виключно на суб'єктивному сприйнятті змісту вказаної постанови без взаємозв'язку із приписами діючого законодавства.
По своїй суті обґрунтування заяви відповідача про роз'яснення судового рішення не свідчать про незрозумілість судового рішення, що може перешкоджати його виконання, а зводяться до намагання схилити суд до надання повторної правової оцінки спору, що не допускається у рамках роз'яснення судового рішення.
З урахуванням наведеного та керуючись ст.ст.243, 254, 325, 328, 329 КАС України, суд
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про роз'яснення постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі № 600/4755/24-а відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Сушко О.О. Мацький Є.М.