Постанова від 15.07.2025 по справі 420/12857/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/12857/24

Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 12.12.2024

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

25.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України (Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області) щодо виконання виконавчого листа виданого 27.07.2021 Київським районним судом м.Одеси у справі №520/17859/19; зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області виконати виконавчий лист виданий 27.07.2021 Київським районним судом м. Одеси у справі № 520/17859/19 у спосіб перерахування на особистий рахунок позивача коштів у розмірі 107327,68грн невідкладно, - у день вступу в силу судового рішення у цій справі; визнання протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо забезпечення заходів, спрямованих на безумовне виконання судових рішень підпорядкованими і підлеглими йому органами виконавчої влади, а саме судового рішення Одеського апеляційного суду від 08.04.2021 у справі №520/17859/19; стягнення з Кабінету Міністрів України моральної шкоди в сумі 107000грн.

В обґрунтування позовним вимог, ОСОБА_1 зазначає про порушення відповідачами Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» щодо здійснення перерахування коштів стягувачу на виконання виконавчого листа виданого 27.07.2021 Київським районним судом м. Одеси у справі №520/17859/19.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2024 позов задоволений частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області щодо виконання у строк, визначений Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконавчого листа виданого 27.07.2021 Київським районним судом м. Одеси у справі №520/17859/19 на користь ОСОБА_1 ; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм процесуального права, позивач та Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області подали апеляційні скарги, в яких просять: позивач - рішення суду скасувати в частині відмови у задоволенні позову та ухвали у цій частині нове про задоволення позовних вимог; відповідач - рішення суду скасувати та ухвали у нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони не підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що постановою Одеського апеляційного суду від 08.04.2021 у справі №520/17859/19 стягнуто з Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 107327,68грн. у спосіб примусового списання 107327,68грн. з Державної казначейської служби України. /т.1 а.с.15-18/

27.07.2021 Київським районним судом м. Одеси видано виконавчий лист у справі №520/17859/19. /т.1 а.с.11/

28.07.2021 ОСОБА_1 подав до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області заяву про примусове виконання вищезазначеного виконавчого листа.

Листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 12.11.2021 №16-13/9430 повідомлено ОСОБА_1 про те, що виконання виконавчого листа у справі №520/17859/19 буде здійснюватися Державною казначейською службою України за відповідною бюджетною програмою, а саме КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою», з урахуванням особливостей, встановлених Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Повідомлено, що управлінням внесені відомості до відповідного програмного забезпечення та присвоєно третю черговість заборгованості. /т.1 а.с.12/

Листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 01.02.2024 №16-11-11/1349 повідомлено ОСОБА_1 про те, що після виконання рішень суду, що надійшли в першу та другу чергу заборгованості та за сформованою черговістю виконання по третій черзі, Державною казначейською службою України буде здійснено заходи щодо перерахування коштів на його користь за виконавчим листом у справі №520/17859/19. /т.1 а.с.13/

Не погоджуючись з бездіяльністю Державної казначейської служби України (Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області) щодо виконання виконавчого листа виданого 27.07.2021 Київським районним судом м. Одеси у справі №520/17859/19 та Кабінету Міністрів України щодо забезпечення заходів, спрямованих на безумовне виконання судових рішень підпорядкованими і підлеглими йому органами виконавчої влади, а саме судового рішення Одеського апеляційного суду від 08.04.2021 у справі №520/17859/19, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційних скарг, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016р. виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч.1 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання встановлює Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901-VI (надалі - Закон України №4901-VI).

Частиною 1 ст.2 Закону України №4901-VI визначено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.

Частиною 6 ст.4 Закону України №4901-VI встановлено, що перерахування коштів за рішенням суду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.

Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок №845), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Так, відповідно до п.2 Порядку №845 безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Згідно з п.3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до п.47 Порядку №845 безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих: 1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника; 2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.

Пунктом 48 Порядку №845 передбачено, що для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з п.47 цього Порядку в Казначействі України відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей.

28.07.2021 ОСОБА_1 подав до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області заяву про примусове виконання виконавчого листа у справі №520/17859/19.

Отже, 28.07.2021 Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області прийнято до виконання виконавчий лист у справі №520/17859/19.

Слід зазначити, що на момент звернення ОСОБА_1 з даним позовом до суду, пройшло більше трьох місяців з дня надходження виконавчого документу, однак кошти позивачу не виплачені, що суперечить приписам ч.6 ст.4 Закону України №4901-VI та п.48 Порядку №845, зі змісту яких чітко вбачається, що перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Так, листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 12.11.2021 №16-13/9430 повідомлено ОСОБА_1 про те, що виконання виконавчого листа у справі №520/17859/19 буде здійснюватися Державною казначейською службою України за відповідною бюджетною програмою, а саме КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою», з урахуванням особливостей, встановлених Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Повідомлено, що управлінням внесені відомості до відповідного програмного забезпечення та присвоєно третю черговість заборгованості. /т.1 а.с.12/

Дійсно, приписами п.49 Порядку №845 передбачено, що у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктами 47 і 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України.

У справі, що розглядається, відповідачем не надано суду належних доказів про надання ним до Міністерства фінансів України пропозицій щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України протягом 10 днів з дня надходження виконавчого листа у справі №520/17859/19, у зв'язку з неможливістю здійснення безспірного списання коштів через їх недостатність.

За таких обставин та правового врегулювання, колегія суддів приходить до висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо виконання виконавчого листа у справі № 520/17859/19, виданого 27.07.2021 Київським районним судом м. Одеси.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.01.2020р. у справі №818/1770/17, від 07.02.2020р. у справі №818/597/17, від 04.03.2020р. у справі №809/1330/17.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області виконати виконавчий лист у справі № 520/17859/19, не підлягає задоволенню, оскільки таке зобов'язання покладено на нього законом.

Щодо позовних вимог до Кабінету Міністрів України, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII (надалі - Закон №794-VII) Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України і Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених Конституцією України.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону №794-VII до основних завдань Кабінету Міністрів України належать: 1) забезпечення державного суверенітету та економічної самостійності України, здійснення внутрішньої та зовнішньої політики держави, виконання Конституції та законів України, актів Президента України; 2) вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, створення сприятливих умов для вільного і всебічного розвитку особистості; 3) забезпечення проведення бюджетної, фінансової, цінової, інвестиційної, у тому числі амортизаційної, податкової, структурно-галузевої політики; політики у сферах праці та зайнятості населення, соціального захисту, охорони здоров'я, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування; 4) розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, культурного розвитку, охорони довкілля, а також розроблення, затвердження і виконання інших державних цільових програм; 5) забезпечення розвитку і державної підтримки науково-технічного та інноваційного потенціалу держави; 6) забезпечення рівних умов для розвитку всіх форм власності; здійснення управління об'єктами державної власності відповідно до закону; 7) здійснення заходів щодо забезпечення обороноздатності та національної безпеки України, громадського порядку, боротьби із злочинністю, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій; 8) організація і забезпечення провадження зовнішньоекономічної діяльності, митної справи; 9) спрямування та координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади, здійснення контролю за їх діяльністю.

Компетенція Кабінету Міністрів України передбачена розділом ІУ Закону №794-VII та безпосередньо повноваження Кабінету Міністрів України передбачені ст. 20 цього Закону.

Позивач зазначає, що Кабінет Міністрів України не виконав покладених на нього обов'язків щодо забезпечення проведення фінансової політики, за результатами якої була б забезпечена фінансова спроможність виконати приписи законів у сфері соціального захисту; не здійснив заходів щодо забезпечення виконання судових рішень органами виконавчої влади.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність доказів бездіяльності Кабінету Міністрів України в частині здійснення заходів щодо забезпечення виконання судового рішення у справі №520/17859/19.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції про задоволення позову ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року залишити без змін.

Судові витрати за подання апеляційних скарг покласти на ОСОБА_1 , Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв