Постанова від 14.07.2025 по справі 280/7786/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2025 року справа 280/7786/24

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І., Чабаненко С.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2024 (суддя Сацький Р.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про виплату одноразової грошової допомоги при звільненні, середнього заробітку за час затримки по день фактичного розрахунку, видачу довідки про розмір грошового забезпечення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 20.08.2024 звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в якому просить: визнати протиправною відмову перерахувати одноразову допомогу при звільненні з урахуванням перерахованого стажу служби в поліції; зобов'язати перерахувати допомогу при звільненні з урахування перерахованого стажу служби в поліції, який становить 23 роки 03 місяці 17 днів, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати виплатити середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з 01.04.2021 по 07.10.2021; зобов'язати включити одноразову грошову допомогу при звільненні та премію у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для призначенні пенсії; визнати протиправною відмову скласти та направити до ГУ ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023; зобов'язати скласти та направити до ГУ ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, враховуючи всі складові розміру грошового забезпечення;

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2024 в задоволені позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та позовні вимоги задовольнити. Посилається на те, що відповідач безпідставно відмовив у внесенні змін до довідки про розмір грошового забезпечення та не видав нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням в зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який враховується при визначені розміру посадового окладу та інших складових грошового забезпечення.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

ОСОБА_1 наказом ГУНП в Запорізькій області №176ос від 01.04.2021 звільнена зі служби на підстав пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням). Позивачка перебуває на обліку ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.03.2023 у справі №280/12664/21 зобов'язано ГУНП в Запорізькій області виплачувати ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 відсотків до посадового окладу з 07.11.2015 по 01.04.2021.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №280/5078/22, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.03.2023, зобов'язано ГУНП у Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 вислугу років на пільгових умовах до загального стажу в поліції 04 роки 11 місяців 19 днів.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.10.2022 у справі №280/4777/22, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.05.2023, зобов'язано ГУНП в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.04.2021 по 07.10.2021.

ОСОБА_1 звернулась до ГУНП в Запорізькій області із заявою, про внесення змін та складання нової довідки із зазначенням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15 процентів посадового окладу, просила зарахувати вислугу років на пільгових умовах до загального стажу в поліції 04 роки 11 місяців 19 днів та здійснити перерахунок основного розміру грошового забезпечення при призначенні пенсії.

Листом ГУНП в Запорізькій області №97/29/01-2023 від 26.10.2023 повідомлено про внесення змін до наказу про звільнення із врахуванням пільгового стажу на підставі рішення суду. Листом ГУНП в Запорізькій області №82-М/01/29-2023 від 27.10.2023 відмовлено внести зміни до довідки про розмір грошового забезпечення при призначенні пенсії.

Листом ГУНП в Запорізькій області М-101/05/12-2024 позивачку повідомлено що за результатами розгляду справи №280/9681/23 вимоги про виготовлення та направлення на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області оновленого грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, надбавки, доплати, підвищення, премії за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням із зазначенням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15 процентів до посадового окладу та стажу служби в поліції 23 роки 03 місяці 17 днів задоволені в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутись до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод, інтересів.

Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 дійшов висновку, що для визначення початку перебігу строку звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод, інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення прав, свобод, інтересів. При зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатись про порушення свого права. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод, інтересів.

Верховний Суд у постанові від 02.04.2024 у справі № 560/8194/20 роз'яснив, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод, інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції що позивачка дізналась про порушення права стосовно перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням перерахованого стажу служби в поліції 23 роки 03 місяці 17 днів з листів відповідача №97/29/01-2023 від 26.10.2023 та №08-М/01/20-2023 від 27.10.2023.

Суд першої інстанції обгрунтовано дійшов висновку, що позивачка, звертаючись 20.08.2024 з позовом, пропустила шестимісячний строк для оскарження відмови одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена у вищевказаних листах, а отже і відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмову перерахувати розмір одноразової грошової допомоги при звільненні.

Також колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні вимог про зобов'язання виплатити середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, з 01.04.2021 по 07.10.2021, оскільки правову оцінку цим правовідносинам вже надано судами першої та апеляційної інстанцій у справі №280/4777/22.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії військовослужбовцям можливий лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.

Одноразова грошова допомога при звільненні не є введенням нового додаткового виду грошового забезпечення в розумінні частини 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а відтак не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 дійшла висновку, що при обчисленні пенсії на підставі статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Одноразова грошова допомога при звільнення поліцейського не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Отже, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача включити розмір одноразової грошової допомоги при звільненні у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців; перерахунок пенсій в зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок відповідно до цього Закону, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, премій) в розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони. Головні управління Пенсійного фонду України в десятиденний строк з моменту надходження повідомлення складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2, 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2, 3 статті 51 Закону.

Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 Постанови №988 визначений вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавка за стаж служби в поліції; 2) надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, надбавка за службу в умовах режимних обмежень; 3) доплата за службу в нічний час; 4) надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; 5) доплата за науковий ступінь; 6) доплата за вчене звання; 7) надбавка за почесне звання заслужений; 8) підвищення за відмінне навчання.

На час призначення позивачі пенсії діяли положення Постанови №988, наведені норми з моменту їх прийняття не змінювались, тобто складові грошового забезпечення поліцейських є тими самими, які були чинні при виході не пенсію. Розмір і складові грошового забезпечення для призначення пенсії обчислювались на підставі положень Постанови №988.

Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», перерахувати пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови №103, перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у пунктах 1, 3 Постанови №103, оскільки пенсія позивачу призначена в 2021 році. На день звільнення зі служби позивачка не відносилась до осіб начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), а вже була поліцейською.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнаний протиправним і скасований пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), втратив чинність з 19.11.2019.

Після звільнення позивачки зі служби в Національній поліції, Кабінетом Міністрів України не приймались рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення поліцейських.

Суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що перерахунок пенсії можливий лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, чого в спірних правовідносинах не відбулося. А оскільки положення пункту 3 Постанови №103 не поширюється на правовідносини ОСОБА_1 з ГУНП в Запорізькій області, відсутні підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку основного розміру пенсії позивача.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241 - 244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2024 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 14.07.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді Т.І. Ясенова

судді С.В. Чабаненко