Дата документу 14.07.2025Справа № 554/10426/25
Провадження № 3/554/1504/2025
«14» липня 2025 року м. Полтава
Шевченківський районний суд міста Полтави у складі: головуючого - судді Сметаніної А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - невідоме, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - невідомий,
за ст. 187 КУпАП,
В провадження Шевченківського районного суду міста Полтави надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст. 187 КУпАП.
При підготовці вказаного адміністративного матеріалу до судового розгляду було встановлено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 396528 від 01.07.2025 та оформленні матеріалів адміністративної справи були допущені порушення ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджена наказом МВС України N 1376 від 06 листопада 2015 року встановлює, що в протоколі про адміністративне правопорушення у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» повинна зазначатись суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Таким чином, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол та правильно кваліфіковано дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.Обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
З аналізу протоколу, складеного відносно ОСОБА_1 вбачається, що складений протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та відповідної Інструкції, оскільки в ньому не зазначена частина статті КУпАП, що передбачає адміністративну відповідальність за дії особи, яка притягається до відповідальності.
За змістом ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого додержання законності.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Спираючись на положення ч.1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також на практику Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011 р., заява №16347/02), «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016 р. заява №926/08), суд наголошує, що останній не має право самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом), адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача.
Таким чином, особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. Відсутність даних щодо правильної кваліфікації дій винної особи, ускладнює розуміння суті правопорушення та унеможливлює адекватний захист для особи, яка притягується до відповідальності. Крім того, від того, чи правильно складений протокол, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення відповідно до диспозиції статті (частини статті) КУпАП.
Вимогами ст. 278 КУпАП передбачено, що посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішується питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, вважаю за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №396528 від 01.07.2025 відносно ОСОБА_1 за ст. 187 КУпАП разом з додатками до нього до Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до норм КУпАП та відповідної Інструкції.
Керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП,
Повернути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 187 КУпАП до Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області (вул. Сковороди, 2-Б, м. Полтава, 36003) для приведення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до норм КУпАП та відповідної Інструкції.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Шевченківського районного
суду міста Полтави: А.В. Сметаніна