іменем України
15 липня 2025 року справа 280/8603/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Чабаненко С.В., Ясенова Т.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 (суддя Татаринов Д.В.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ВК ДЖЕТ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про скасування рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування та зобов'язання зареєструвати розрахунок коригування
Товариство з обмеженою відповідальністю “ВК ДЖЕТ» 12.09.2024 звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11105124/45132830 від 24.05.2024 про відмову в реєстрації розрахунку коригування №4 від 15.04.2024 до податкової накладної №10 від 15.04.2024 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунок коригування №4 від 15.04.2024 до податкової накладної №10 від 15.04.2024 датою його подання на реєстрацію.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2024, прийнятому в спрощеному провадженні, позов задоволений.
В апеляційній скарзі ГУ ДПС у Запорізькій області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на те, що рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування прийняте в межах діючого законодавства оскільки позивачем не надано документів на підтвердження здійснення господарських операцій. Рішення про зобов'язання зареєструвати податкові накладні є втручанням у дискреційні повноваження податкового органу.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
Між ТОВ “ВК ДЖЕТ» та ТОВ “Гарант Буд Проект» 10.07.2023 укладено Договір №1007-1 на постачання товарів.
Позивачем 15.04.2024 проведено постачання товару на адресу ТОВ “Гарант Буд Проект», на підставі чого складено видаткову накладну №10 від 15.04.2024 на суму 883058,40 грн, у тому числі пдв 147176,40 грн.
За правилом першої події, на підставі вищенаведеної видаткової накладної, позивачем складена податкова накладна №10 від 15.04.2024 на суму 461948,40 грн у тому числі пдв 76991,40 грн, яка направлена на реєстрацію 05.05.2024.
Через помилку, допущену при складанні податкова накладна №10 від 15.04.2024, позивачем виписано розрахунок коригування №4 від 15.04.2024 на суму 421110,00 грн у тому числі пдв 70185,00 грн, який направлено на реєстрацію 05.05.2024 реєстрація якого зупинена відповідно до пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України.
Позивачем отримано квитанцію про зупинення реєстрації розрахунку коригування реєстрація відповідно до якої обсяг постачання товару/послуги 8511, 3916, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково позивача повідомлено про те, що показник “D»=4.5574%, "Р"поточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скористався своїм правом та надав на розгляд до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з додатками, а саме: Прибуткові документи: рахунок на оплату №3066 від 08.03.2024, видаткова накладна №4021 від 15.04.2024; ттн Інструментаріум: ттн №Р4022 від 15.04.2024, ттн №Р4021 від 15.04.2024; ОСВ ДЖЕТ: Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за квітень 2024 року, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за квітень 2024 року, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за квітень 2024 року; Банківські документи: Заключна виписка за період 05.04.2024 по 05.04.2024, Заключна виписка за період 11.03.2024 по 11.03.2024, Заключна виписка за період 14.03.2024 по 14.03 2024, Платіжна інструкція №528 від 05.04.2024, Платіжна інструкція №488 від 11.03.2024, Платіжна інструкція №496 від 14.032024; пояснення до Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №4 від 15.04.2024 до податкової накладної №10 від 15.04.2024 (вих. №1305-1 від 13.05.2024); Договір оренди від № 01/23 01.03.2024, Акт приймання-передачі житлового приміщення від 01.03.2023; Договір Інструментаріум: Договір на постачання товару №12/03/2024 від 12.03.2024, Специфікація №1 до Договору на постачання товару №12/03/2024 від 12.03.2024; Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 02.05.2023, Видаткові документи: Рахунок №10 від 15.04.2024, Видаткова накладна №10 від 15.04.2024.
Позивачу 16.05.2024 податковим органом направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач скористався своїм правом та надав до контролюючого орану на розгляд додаткові пояснення із додатками, а саме: Видаткові документи: Рахунок №10 від 15.04.2024, Видаткова накладна №10 від 15.04.2024; додаткові пояснення до розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №4 від 15.04.2024 до податкової накладної №10 від 15.04.2024; ттн Інструментаріум: ттн № Р4022 від 15.04.2024, ттн № Р4021 від 15.04.2024; Прибаткові документи: Акт приймання - передання товару від 13.03.2024 до Договору купівлі продажу №ВА-5241 від 27.02.2024, Видаткова накладна № ВА-5241 від 12.03.2024. Тех. паспорт: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу р.н. НОМЕР_1 від 13.03.2024; Банківські документи: Заключна виписка за період 27.02.2024 по 27.02.2024, Платіжна інструкція №458 від 27.02.2024, Платіжна інструкція №480 від 07.03.2024, Платіжна інструкція №484 від 12.03.2024; Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 02.03.2023; Прибуткові документи: Рахунок на оплату №3066 від 08.03.2024, видаткова накладна №4021 від 15.04.2024, видаткова накладна №4022 від 15.04.2024; ОСВ мотокоси: Оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за квітень 2024 року, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за квітень 2024 року, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за квітень 2024 року, ОСВ ДЖЕТ автотранспортні засоби: Оборотно-сальдова відомість по рахунку 105 “Транспортні засоби» за квітень 2024 року.
Проте, контролюючим органом 24.05.2024 прийнято рішення №11105124/45132830, яким позивачу відмовлено в реєстрації розрахунку коригування №4 від 15.04.2024 до податкової накладної №10 від 15.04.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних з наступним обґрунтуванням: “ненаданням/ частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку».
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 165, який набрав чинності з 01.02.2020 (далі - Порядок №1165) визначено механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
У відповідності до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (пункти 6, 7, 10, 11 Порядку №1165).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Як встановлено судом, реєстрацію розрахунку коригування позивача зупинено з тих підстав, що обсяг постачання товару/послуги 8511, 3916 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Контролюючий орган, зупинивши реєстрацію розрахунку коригування, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування у Реєстрі, без зазначення переліку документів.
Платником податків, з метою реєстрації розрахунку коригування надані контролюючому органу пояснення та документи на підтвердження обґрунтованості розрахунку коригування, однак, з урахуванням того, що контролюючим органом не визначено конкретного переліку документів, наданий пакет документів визнано недостатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в реєстрації накладних відмовлено.
Судом встановлено, що в надісланій позивачу квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування не зазначено вичерпного переліку документів, необхідного для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У свою чергу, вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв ризиковості здійснення операцій чи Критерії ризиковості платника податку, при цьому не зазначення такого критерію(їв) ризиковості платника податку та/або критерію(їв) ризиковості здійснення операцій, та без зазначення переліку документів, які пропонується надати контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.
Отже, надіслана позивачу квитанція не зазначає конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а контролюючим органом лише пропонується надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Розглядаючи зазначену справу, суд першої інстанції встановив, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, щодо якого заявлено позовні вимоги. ГУ ДПС у Запорізькій області за наслідком проведеного моніторингу зупинено реєстрацію зазначеного розрахунку коригування та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Позивачем надіслано відповідні пояснення та пакети документів, що підтверджено матеріалами справи.
Після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, контролюючий орган запропонував позивачу надати додаткові документи. Позивачем було направлено додаткові пояснення та копії документів.
Після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, контролюючий орган прийняв рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування.
Разом з тим, надані позивачем документи в повній мірі підтверджували здійснення господарських операцій, які пов'язані зі складанням розрахунку коригування, реєстрацію якого було зупинено, а в подальшому в реєстрації якого було відмовлено.
Крім того, будь-яких зауважень до поданих позивачем документів контролюючим органом в оскаржуваних рішеннях не зазначено.
Колегія суддів апеляційного суду, наголошує, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації розрахунку коригування із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, чи які оформлені із порушенням законодавства та в чому полягає таке порушення.
Зазначення ж в оскаржуваному рішенні про ненадання документів, без конкретизації таких документів, не може бути підставою для відмови у реєстрації розрахунку коригування.
Відповідачами не доведено, що на момент моніторингу розрахунку коригування, поданого позивачем на реєстрацію, той відповідав критеріям ризиковості платників податку, або складений ним розрахунку коригування відповідав критеріям ризиковості здійснення операцій.
Попри те, що у квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування зазначено про відповідність його пункту 1 критеріїв ризиковості здійснення операції, податковий орган не довів, що обсяг постачання товару, зазначений у цьому розрахунку коригування, дорівнював або перевищував величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого товару.
Також відповідачами не надано інших доказів виявлення під час моніторингу об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операції з постачання товарів, дані про які зазначені у розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.
Варто звернути увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації розрахунку коригування.
Враховуючи подані позивачем, на виконання вимог податкового органу, документи апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що платником податку виконано обов'язок щодо підтвердження господарської операції, а контролюючим органом не обґрунтовано неможливість розблокування реєстрації розрахунку коригування на підставі поданих документів.
Наведене свідчить про необґрунтованість оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що в цій справі належним способом захисту порушених прав та/або інтересів платника податків позивача - у ситуації, що розглядається, є зобов'язання контролюючого органу зареєструвати податкову накладну датою її подання. Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, застосованого судом при розгляді даної справи. ДПС України з апеляційною скаргою на рішення суду у даній справі, не зверталась.
У спростування доводів скаржника, що зобов'язавши зареєструвати податкові накладі, суд втрутиться у дискреційні повноваження ДПС, колегія суддів зазначає, що у контексті спірних правовідносини це є єдино правильним способом захисту порушеного права позивача.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
За приписами статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23 лютого 2006 року встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13 січня 2011 року (остаточне) по справі “Чуйкіна проти України» (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: “ 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює “право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах “Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та “Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання зареєструвати розрахунок коригування, рішення про відмову у реєстрації якого визнано судовим рішенням протиправним, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказане рішення не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскарженого рішення, яке було предметом судового контролю у межах цієї справи.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 15.07.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий А.В. Суховаров
суддя С.В. Чабаненко
суддя Т.І. Ясенова