Постанова від 11.07.2025 по справі 160/9099/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/9099/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.05.2025р. у справі № 160/9099/24

за позовом:ОСОБА_1

до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

08.04.2024р. ОСОБА_1 , в особі представника - Хомича І.О. за допомогою засобів системи «Едектронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, позов зареєстрований судом першої інстанції 08.04.2024р. /а.с.1-5/.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №160/9099/24 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін/а.с.20/.

Представник позивача, посилаючись у адміністративному позові на те, що відповідач безпідставно застосував при призначенні позивачеві пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки, тому просив суд: - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 09.10.2023р.; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 40 Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 09.10.2023р.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.05.2025р. у справі №160/9099/24 в задоволенні позову відмовлено /а.с.68-7/.

Представник позивача - Хомич І.О., не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою засобів в системи «Електронний суд» 12.03.2025р. подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 13.03.2025р.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.03.2025р. апеляційна скарга була залишена без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків.

У встановлений ухвалою суду строк недоліки апеляційної скарги були усунуті та 18.03.2025р. за допомогою засобів системи «Електронний суд» до суду апеляційної інстанції подана відповідна заява.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.03.2025р. у справі №160/9099/24 позивачу поновлений строк апеляційного оскарження, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.05.2024р. у справі №160/9099/24 та з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №160/9099/24.

Матеріали справи у справі №160/9099/24 надійшли до суду апеляційної інстанції 30.05.2025р.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.06.2025р. у справі №160/9099/24 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 17.06.2025р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.

Представник позивача, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 15.05.2024р. у цій справі та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.

Відповідач правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 23.04.1991р. отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи, інвалід з дитинства.

09.10.2023р. позивачем до територіального органу Пенсійного фонду подано заяву про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV, яка була задоволено та з 09.10.2023р. позивача переведено на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058-IV.

01.11.2023р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою з питання пенсійного забезпечення.

Листом від 29.11.2023р. №59544-47811/С-01/8-0400/23 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що за даними електронної пенсійної справи розмір його пенсії обчислено виходячи із загального страхового стажу, зарахованого з 01.09.1989р. по 30.11.2012р., що складає 22 роки 6 місяців 9 днів та додаткові роки за Списком №1 - 9 років, всього для розрахунку 31 рік 6 місяців 9 днів. Також відповідачем зазначено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки складає 26454,91грн. (7405,03 х 3,57256). Враховуючи наведене, загальний розмір пенсійної виплати станом на 09.10.2023р. становить 8548,60грн, у тому числі: 8333,30грн - основний розмір пенсії за віком; 125,58грн - доплата за 6 років понаднормового стажу; 89,72грн - надбавка до 100грн на індексації 01.03.2023р. При цьому підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки, при переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відсутні.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, представник позивача звернувся до суду за захистом порушеного права позивача.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються, зокрема, Законом України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).

Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV встановлено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до абз.1, 2 ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV (в редакції на час звернення позивача заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

При цьому абз.3 ч.3 ст.45 Закону №1058-IV встановлено, що у разі якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Згідно з ч.2 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що ч.3 ст.45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

При цьому ч.3 ст.45 Закону №1058-IV визначено порядок застосування положень ч.2 ст.40 цього Закону, у разі переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, а саме визначено те, що середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, застосовується у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Таким чином, для застосування показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують призначенню пенсії за віком (відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058-IV, з урахуванням вимог ч.3 ст.45 цього Закону), необхідно, щоб переведення особи з пенсії по інвалідності на пенсію за віком було здійснено вперше, а також щоб така особа мала не менше 24 місяців страхового стажу, після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності.

Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що оскільки після 30.11.2012р. позивач не працював і не набув 24-місячного страхового стажу, як то передбачено ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2020, 2021, 2022 роки.

Отже, дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у застосуванні показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2020, 2021, 2022 роки є правомірними, а позовні вимоги є необґрунтованими.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про відмову в задоволенні позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 15.05.2024р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу представника позивача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.05.2024р. у справі №160/9099/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.

Постанову виготовлено та підписано - 11.07.2025р.

Головуючий - суддя А.О. Коршун

суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.В. Сафронова