Постанова від 14.07.2025 по справі 520/199/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2025 р. Справа № 520/199/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Макаренко Я.М. , Жигилія С.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2025, головуючий суддя І інстанції: Бідонько А.В., м. Харків, повний текст складено 25.03.25 по справі № 520/199/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі по тексту - ГУНП в Харківській області, відповідач), у якому просила суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області, які полягають у здійсненні розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування додаткової грошової винагороди за вересень 2024 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану";

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області перерахувати розмір одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням додаткової грошової винагороди за вересень 2024 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та здійснити виплату донарахованих сум одноразової грошової допомоги.

В обґрунтування позовних вимог зазначила про протиправність дій Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо не включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі за текстом - Постанова № 168), яка відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (має постійний, щомісячний характер та здійснюється у весь період дії воєнного стану), а відтак підлягала врахуванню при обрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 у справі № 520/199/25 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області, які полягають у здійсненні розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби ОСОБА_1 без урахування додаткової грошової винагороди за вересень 2024 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Харківській області здійснити перерахунок і виплату одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби ОСОБА_1 з урахуванням додаткової грошової винагороди за вересень 2024 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального і процесуального права, просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 по справі № 520/199/25 скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

В обґрунтування вимог апеляційної скарги з посиланням на частину 1 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» від 06.04.2016 № 260, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 (далі - Порядок № 260), указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні, на виконання якого прийнято Кабінетом Міністрів України Постанову № 168, стверджував, що виплата додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168 не має постійного характеру, а запроваджується лише щодо певного кола осіб, на період дії воєнного стану, який не є постійним та обумовлений об'єктивними чинниками, вводиться в дію та закінчується рішеннями Президента України, а розмір такої винагороди визначається на підставі наказів командирів (начальників) в залежності від ступені участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони. При цьому, вказана винагорода, яка виплачується на період дії воєнного стану, не включена до вичерпного переліку складових грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з яких обчислюється одноразова грошова допомога при звільненні із служби, що свідчить про відсутність підстав для її врахування при визначенні позивачу розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.

На підтвердження вказаної правової позиції відповідач послався на постанову Верховного Суду від 27.03.2025, прийняту у справі № 240/2921/23 щодо аналогічних правовідносин, за висновками якої додаткова винагорода за своєю суттю є тимчасовою (непостійною) виплатою поліцейського, оскільки установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану, її розмір не є сталим, адже вона виплачується пропорційна в розрахунку на місяць в залежності від виконання завдань та часу приймання поліцейським участі в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів та визначається наказами командирів (начальників).

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.01.2025 у справі № 200/1564/24.

Позивач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що майор поліції ОСОБА_1 проходила службу в Національній поліції України на посаді старшого юрисконсульта відділу правового забезпечення ГУНП в Харківській області.

Наказом ГУНП в Харківській області від 30.09.2024 № 458 о/с старшого юрисконсульта відділу правового забезпечення ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції, згідно з пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 30.09.2024 (а.с. 5).

Відповідно до довідки УФЗБО ГУНП в Харківський області вих. № 2902/119-29/03-2024 від 12.11.2024 остаточний розрахунок з позивачкою було проведено у жовтні 2024 року.

Так, відповідно до Постанови № 168 за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 (це останній місяць служби) позивачу виплачена додаткова винагорода у сумі 2000 грн та одноразова грошова допомога при звільненні в сумі 188 310, 07 грн, що за вирахуванням військового збору становило 185 485,42 грн, які зараховано на картку (а.с. 6).

19.11.2024 позивачка звернулася до ГУНП в Харківській області з заявою, в якій просила надати, з поміж іншого, розрахунок виплаченої одноразової грошової допомоги (а.с. 8).

ГУНП в Харківській області листом № К-372/119/05/29-2024 повідомило позивачку, що до розрахунку нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні згідно якого для нарахування одноразової грошової допомоги взято наступні види грошового забезпечення:

Посадовий оклад - 2600 грн;

Оклад за спеціальним званням - 2000 грн;

Надбавка за вислугу років - 2300 грн;

Надбавка за специфічні умови проходження служби - 3 105 грн;

Премія - 18965, 78 грн.

Таким чином, додаткова винагорода відповідно до Постанови № 168 за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 (це останній місяць служби) у сумі 2 000 грн не була включена до розрахунку ОГД при звільненні.

При цьому відповідач у листі повідомив, що постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 та наказом № 260-2016 не передбачено врахування в склад грошового забезпечення будь-яких винагород, в тому числі і визначених Постановою № 168. Врахування щомісячної додаткової винагороди, встановленої поліцейським відповідно до Постанови № 168 - для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні, законодавством не передбачено, тому вимоги безпідставні.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернулась до суду з позовом за захистом свого права на отримання належних їй сум при звільненні.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо здійснення розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування додаткової грошової винагороди за вересень 2024 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", оскільки вказана додаткова винагорода виплачувалася позивачці щомісячно з моменту її установлення Постановою № 168 та до моменту її звільнення зі служби в поліції, а тому така постійна виплата підлягала врахуванню при обчисленні одноразової грошової допомоги при звільненні позивача із служби.

Обираючи належний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважав за необхідне зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області здійснити перерахунок і виплату одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби ОСОБА_1 з урахуванням додаткової грошової винагороди за вересень 2024 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі по тексту - Закон № 580-VIII).

Частинами першою, другою статті 94 Закону № 580-VIII передбачено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Статтею 102 Закону № 580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2262-XII особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Згідно з абзацом четвертим пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393), зокрема, поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 (далі по тексту - Постанова № 988) передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Грошове забезпечення курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, складається з посадового окладу. Грошове забезпечення Голови Національної поліції та його заступників визначається цією постановою.

Пунктом 2 Постанови № 988 передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджується Міністерством внутрішніх справ.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та Постанови № 988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку № 260 ці Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.

Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 2 розділу VI Порядку № 260 передбачено, що поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Виходячи із приписів пункту 3 розділу І Порядку № 260, до складу грошового забезпечення входять щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема, винагороди, які мають постійний характер.

Згідно з абзацом першим пункту 6 розділу VI Порядку № 260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Відтак, зі змісту наведених норм слідує, що одноразова грошова допомога при звільненні нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням підвищень посадового окладу, надбавок, доплат, що мають постійний характер, та премій, установлених наказами на день звільнення.

З матеріалів справи вбачається, що наказом ГУНП в Харківській області від 30.09.2024 № 458 о/с майора поліції ОСОБА_1 звільнено з органів Національної поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 Закону № 580-VIII (за власним бажанням).

Як встановлено в суді першої інстанції та підтверджено судом апеляційної інстанції, у жовтні 2024 року з позивачем проведено остаточний розрахунок при звільненні та було нараховано і виплачено, зокрема:

Компенсацію за невикористану щорічну основну та додаткову відпустку за фактично відпрацьований час, а саме:

- у кількості 3-х діб за 2015 рік (3 діб - основна) у сумі - 2897,08 грн.;

- у кількості 3-х діб за 2016 рік (3 діб - основна) у сумі - 2897,08 грн;

- у кількості 1-ї доби за 2017 рік (1 доба - додаткова) у сумі - 965,69 грн.;

- у кількості 2-х діб за 2018 рік (2 діб - основна) у сумі - 1931,39 грн.;

- у кількості 45-ти діб за 2020 рік (30 діб - основна; 15 діб - додаткова) у сумі - 43456,17 грн.;

- у кількості 45-ти діб за 2021 рік (30 діб - основна; 15 діб - додаткова) у сумі - 43456,17 грн.;

- у кількості 45-ти діб за 2022 рік (30 діб - основна; 15 діб - додаткова) у сумі - 43456,17 грн.;

- у кількості 4-х діб за 2023 рік (4 діб - додаткова) у сумі -3862,77 грн.;

- у кількості 20 діб за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 2020 рік (20 діб - основна) у сумі - 19313,85 грн.

3 урахуванням 1,5% військового збору на картковий рахунок АТ КБ Приватбанк було зараховано 159802,83 грн.

Додаткову винагороду відповідно до Постанови № 168 за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 було нараховано у сумі 2000,00 грн.

Одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 188310,07 грн, з урахуванням 1,5% військового збору на картковий рахунок АТ КБ Приватбанк було зараховано 185485,42 грн.

Сторонами не спростовується, що за період з 01.09.2024 по 30.09.2024 ОСОБА_1 отримала додаткову винагороду відповідно до положень Постанови № 168 у розмірі 2000 грн, однак, її не було включено до складу місячного грошового забезпечення, при розрахунку належної позивачу до виплати одноразової грошової допомоги при звільненні.

Таким чином, спірним у даній справі є можливість включення додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою № 168 до складу місячного грошового забезпечення для визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 Постанови № 168 встановлено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Одночасно постановою Кабінету Міністрів України № 793 від 07.07.2022, опублікованою 19.07.2022, до Постанови № 168 в редакції від 28.02.2022 були внесені зміни, відповідно до яких в абзаці першому слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць". Крім того, доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: "2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів".

З аналізу наведених норм слідує, що виплата спірної додаткової винагороди не має постійного характеру, а запроваджується лише щодо певного кола осіб, на період дії воєнного стану, який не є постійним та обумовлений об'єктивними чинниками, вводиться в дію та закінчується рішеннями Президента України, а розмір якої визначається в залежності від ступені участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони.

Колегія суддів зауважує, що аналогічні правовідносини вже були предметом перегляду у Верховному Суді.

Так, зокрема, у постанові Верховного Суду від 15.04.2025 по справі № 240/30495/23 Верховний Суд, вирішуючи питання того, чи є додаткова винагорода, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, винагородою, яка має постійний характер та підлягає включенню до складу місячного грошового забезпечення для визначення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, виснувався, що пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 чітко і однозначно передбачає, що:

- додаткова винагорода за своєю суттю є тимчасовою (непостійною) виплатою поліцейського, оскільки установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану;

- розмір додаткової винагороди не є сталим, адже вона виплачується пропорційно в розрахунку на місяць в залежності від виконання завдань та часу приймання поліцейським участі в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;

- визначається наказами командирів (начальників).

Отже за відсутності принаймні однієї із указаних умов, виплата додаткової винагороди не здійснюється.

Таким чином, за своєю правовою природою, додаткова винагорода, установлена пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.01.2025 у справі № 200/1564/24.

Відтак, з огляду на те, що до складу грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в поліції, включаються винагороди, які мають постійний характер, а додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, має тимчасовий (непостійний) характер, позаяк установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану, правові підстави для включення до складу грошового забезпечення, з якого повинна бути обрахована одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в поліції, додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168 - відсутні.

Наведене вище узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 27.03.2025 у справі № 240/2921/23.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції констатує, що оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено включення до складу місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби, додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, відповідач, при нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою № 168, діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що свідчить про відсутність в його діях ознак протиправності.

Згідно з частиною 1 статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч.2 ст.77 КАС України).

На виконання вимог статті 77 КАС України, відповідачем у повному обсязі доведено обґрунтованість своїх дій, які полягають у правомірному здійсненні розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування додаткової грошової винагороди за вересень 2024 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена Постановою № 168, що зумовлює прийняття рішення про задоволення вимог апеляційної скарги.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на вищевикладене та те, що суд першої інстанції не у повному обсязі встановив всі фактичні обставини по справі та неправильно застосував норми матеріального права, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 по справі № 520/199/25 підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст.ст.243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 по справі № 520/199/25 - скасувати.

Прийняти постанову якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Патрульної поліції в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді Я.М. Макаренко С.П. Жигилій