15 липня 2025 р. Справа № 440/3492/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Любчич Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.04.2025, головуючий суддя І інстанції: Н.І. Слободянюк, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 17.04.25 по справі № 440/3492/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії за віком по переходу на пенсію згідно із Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" ОСОБА_1 № 163950017530 Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 10 лютого 2025 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 в Державній податковій інспекції по м. Кременчуку з 01 березня 1993 року до 06 жовтня 2016 року, в Управлінні державної казначейської служби України у місті Кременчуці Полтавської області з 07 жовтня 2016 року до 31 березня 2022 року та в Головному управлінні Державної податкової служби в Полтавській області з 30 грудня 2022 року до 13 грудня 2024 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з 03 лютого 2025 року перевести ОСОБА_1 з пенсії по віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по віку відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року №889-УНІ "Про державну службу" та здійснити перерахунок і виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Головним управлінням Державної податкової служби у Полтавській області від 10 січня 2025 року №2/16-01-31-10-02-08, №3/16-31-10-03-02 /а.с. 1-9/.
Позов обґрунтований тим, що позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 03 лютого 2025 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та за результатами розгляду такої заяви рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 163950017530 від 10 лютого 2025 року відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року. З вказаним рішенням позивач не погоджується, вважаючи, що має право на переведення її на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, адже її стаж державної служби складає 31 рік 00 місяців 15 днів.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №163950017530 від 10 лютого 2025 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 01 березня 1993 року по 06 жовтня 2016 року, з 07 жовтня 2016 року по 31 березня 2022 року, з 30 грудня 2022 року по 13 грудня 2024 року до стажу державної служби та повторно розглянути заяву позивача про призначення / перерахунок пенсії від 03 лютого 2025 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Так в апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що віднесення посад державних службовців до відповідних категорій посад державних службовців здійснювалось відповідно до статті 25 зазначеного Закону ( 3723-12). Посади працівників органів державної податкової служби цією статтею не передбачені.
Зазначає, що посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні "звання згідно із статтею 15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ).
Таким чином, на думку апелянта, посадові особи органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, Законом України "Про державну службу" (3723-12), Кабінетом Міністрів України не віднесені до відповідних категорій посад державних службовців.
Враховуючи зазначене, періоди роботи у державній податковій службі на посадах, за якими присвоюються спеціальні звання, до 20- річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії державного службовця незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку, не зараховуються. Тобто, якщо особа працювала у державній податковій службі на посаді, за якою присвоюється спеціальне звання, та виходить на пенсію не з посади державного службовця, вказаний період роботи до стажу державної служби їй не зараховується.
Таким чином, період роботи у державній податковій службі посадових осіб на посадах, за якими присвоюються спеціальні звання, зараховується до 10-річного і більше стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" ( 3723- 12), у разі, якщо особа на час досягнення пенсійного віку працювала на посаді державного службовця.
Позивач скористався своїм правом та надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та їй з 17 березня 2022 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» /а.с. 54-68, 71-76/.
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення / перерахунок пенсії від 03 лютого 2025 року /а.с. 69-70/, в якій просила здійснити вид перерахунку: перехід на інший вид пенсії - ЗУ «Про державну службу», на сьогодні не працює.
Згідно розписки-повідомлення /а.с. 70-зворот/ ОСОБА_1 до вказаної заяви додала, зокрема, копії: паспорт або ID-картка або посвітка (КО 930595); довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року (№2/16-31-10-02-08 від 10 січня 2025 року); довідку про заробітну плату (спецпенсії) (3/16-31-10-02-08 від 10 січня 2025 року); довідки про прийняття на роботу (навчання) (№3/16-31-11-27 від 10 січня 2025 року); довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру /а.с. 52-53/.
Рішенням про відмову у перерахунку пенсії Головного управління ПФУ в Закарпатській області №163950017530 від 10 лютого 2025 року /а.с. 51/ відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку по переходу на пенсію по Закону України «Про державну службу».
Вказане рішення обґрунтовано тим, що: до Пенсійного фонду України звернулася ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою №902 від 03 лютого 2025 року - перерахунок пенсії перехід на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Гр. ОСОБА_1 отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відділом перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних виплат, житлових субсидій та пільг Головного управління ПФУ в Закарпатській області розглянуті матеріали пенсійної справи. Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII визначено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII. Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII на призначення пенсії можуть розраховувати особи, які на день набрання чинності Закону №889-VIII (01 травня 2016 року) мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України. До заяви № 902 від 03 лютого 2025 року додано довідки від 10 січня 2025 року № 2/16-01- 31-10-02-08, № 3/16-31-10-03-02, видані Державною податковою службою Головного управління ДПС у Полтавській області. Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 07 серпня 1984 року заявниця працювала в Державній податковій інспекції. Стаж роботи на державній службі становить 3 роки. Посадовим особам контролюючих органів згідно зі статтею 343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання (згідно записів трудової книжки заявниці присвоєно персональне звання державного податкового інспектора) і, відповідно ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України. Отже, врахувати довідки від 10 січня 2025 року № 2/16-01-31-10-02-08, № 3/16-31-10-03-02, видані Державною податковою службою Головного управління ДПС у Полтавській області, не має можливості, оскільки відсутній страховий стаж державного службовця. Враховуючи вищевикладене, заявниці ОСОБА_1 в перерахунку по переходу на пенсію по Закону України «Про державну службу» відмовлено.
Не погодившись з рішенням про відмову у перерахунку пенсії Головного управління ПФУ в Закарпатській області №163950017530 від 10 лютого 2025 року, позивач звернулася до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що періоди роботи позивача з 01 березня 1993 року по 06 жовтня 2016 року, з 07 жовтня 2016 року по 31 березня 2022 року, з 30 грудня 2022 року по 13 грудня 2024 року на посадах в податкових органах, в тому числі на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні звання, зараховується до стажу державної служби.
Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з 03 лютого 2025 року перевести ОСОБА_1 з пенсії по віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по віку відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року №889-УНІ "Про державну службу" та здійснити перерахунок і виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Головним управлінням Державної податкової служби у Полтавській області від 10 січня 2025 року №2/16-01-31-10-02-08, №3/16-31-10-03-02, суд дійшов висновку про передчасність вказаних вимог.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, апеляційний суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).
Статтею 10 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІ (надалі - Закон № 889-VІІ), згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року (надалі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до приписів частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 899 "Про державну службу") зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII, та мають передбачені частини першої статті 37 Закону 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права викладено у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №591/6970/16-а.
Як слідує зі змісту оскаржуваного рішення, підставою для відмови у переведенні позивача на пенсію відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" є недостатність у неї стажу державної служби внаслідок незарахування служби позивача в Головному управлінні ДПС у Полтавській області до державної служби.
Згідно з інформацією, яка міститься у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 від 29 червня 1994 року та вкладиші до такої трудової книжки /а.с13-22/, а також в довідці ГУ ДПС у Полтавській області №3/16-31-11-27 від 08 січня 2025 року /а.с. 24/, ОСОБА_1 проходила державну службу, в тому числі в органах державної податкової служби Полтавської області, у періоди з 01 березня 1993 року по 06 жовтня 2016 року, з 07 жовтня 2016 року по 31 березня 2022 року, з 30 грудня 2022 року по 13 грудня 2024 року та станом на день звільнення з Головного управління ДПС у Полтавській області стаж її державної служби складав 31 рік 00 місяців 15 днів.
Крім того, у трудовій книжці та вкладиші до неї наявні записи №6 від 22 березня 1994 року про присвоєння позивачу персонального звання «Інспектор податкової служби третього рангу», №7 від 01 квітня 1994 року про прийняття присяги державного службовця, №11 від 31 березня 1997 року про присвоєння спеціального звання «Інспектор податкової служби другого рангу», №16 від 17 квітня 2001 року про присвоєння спеціального звання «Інспектор податкової служби першого рангу», №27 від 26 червня 2013 року про присвоєння 13 рангу державного службовця, №28 від 27 грудня 2013 року про присвоєння спеціального звання «Інспектор податкової та митної справи першого рангу», №36 від 07 жовтня 2016 року про присвоєння 7 рангу державного службовця, №37 від 07 жовтня 2019 року про присвоєння 6 рангу державного службовця.
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (чинним до 01.05.2016, тобто в період проходження позивачем служби в податкових органах) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно пункту 2 цього Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку,Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
При цьому, відповідно до статті 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 N 509-XII (у редакції, що діяла з 01.02.1994) Державна податкова служба складається з Головної державної податкової інспекції України, державних податкових інспекцій по Республіці Крим, областях, районах, містах і районах у містах.
За визначенням статті 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 N 509-XII (у редакції, що діяла з 14.02.1998) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Згідно з приписами статті 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 N 509-XII (у редакції, що діяла з 01.01.2011) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" від 05.07.2012 №5083-VI, який набрав чинності 12.08.2012, доповнено Податковий кодекс України розділами XVIII-1 та XVIII-2, у тому числі "Статтею 344. Пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби 344.1. Пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби України здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого Законом України "Про державну службу".
Аналізуючи наведені норми, колегія суддів дійшла висновку, що періоди роботи позивача з 01 березня 1993 року по 06 жовтня 2016 року, з 07 жовтня 2016 року по 31 березня 2022 року, з 30 грудня 2022 року по 13 грудня 2024 року на посадах в податкових органах, в тому числі на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні звання, зараховується до стажу державної служби.
Однак, у порушення наведених вище норм права, відповідачем не зараховано до стажу державної служби роботу (службу) позивача зазначені вище періоди роботи на посадах державної податкової служби.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовані спірні відносини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №163950017530 від 10 лютого 2025 року про відмову у перерахунку пенсії прийняте відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню, з урахуванням чого наявні підстави для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 01 березня 1993 року по 06 жовтня 2016 року, з 07 жовтня 2016 року по 31 березня 2022 року, з 30 грудня 2022 року по 13 грудня 2024 року до стажу державної служби та повторно розглянути заяву позивача про призначення / перерахунок пенсії від 03 лютого 2025 року.
Висновки суду у даній справі відповідають висновкам щодо застосування норм права, викладеним у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №465/7218/16-а.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено (доказано) правомірність власного рішення, що є предметом оскарження у даній справі.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Під час апеляційного провадження, колегія суддів не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду у даній справі.
Таким чином, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 по справі № 440/3492/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.А. Спаскін
Судді О.В. Присяжнюк Л.В. Любчич