Постанова від 15.07.2025 по справі 520/3006/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 р. Справа № 520/3006/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Калиновського В.А.,

Суддів: Бегунца А.О. , Русанової В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025, головуючий суддя І інстанції: Горшкова О.О., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 07.05.25 по справі № 520/3006/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 09 вересня 2024 року про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20 листопада 2003 року ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 09 вересня 2024 про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України є протиправним та підлягає до скасуванню, оскільки станом на момент прийняття рішення про оформлення набуття позивачем 17.02.2023 громадянства, уповноваженими особами УДМС України в в Харківській області перевірялись надані документи та будь-яких порушень законодавства встановлено не було, а тому обґрунтування відповідачем рішення про скасування громадянства відсутністю підтверджуючих документів для набуття громадянства України не відповідає дійсності.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 05.09.2024 про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20 листопада 2003 року ОСОБА_1 .

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджених асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області сплачений судовий збір в розмірі 968,96 грн.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Так, відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що підставою для перевірки виданого рішення про набуття громадянства України став лист Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України за №6.4/2887-24 від 31.07.2024 до ГУ ДМС України в Харківській області. Після перевірки матеріалів справи ОСОБА_1 встановлено необхідність вжиття заходів відповідно до вимог законодавства України про громадянство у зв'язку з відсутністю документа, що підтверджує постійне на законних підставах проживання особи в Україні.

Було виявлено, що у ОСОБА_1 відсутній документ, що підтверджує факт його постійного на законних підставах проживання в Україні, що надає заявнику право в спрощеному порядку набути громадянство України відповідно до Угоди.

ОСОБА_1 , не виконано п. 1.5 Розділу I Порядку реалізації Угоди між Україною і Киргизькою Республікою від 20.11.2003 про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, затвердженого Наказом МВС, МЗС України 22 жовтня 2014 року №1119/430.

Відповідно до вимог п. 1.5 Розділу I Угоди постійне на законних підставах проживання особи в Україні підтверджується одним з таких документів: посвідкою на постійне проживання до паспорта громадянина Киргизької Республіки, виданою згідно із Законом України «Про імміграцію»; паспортом громадянина Киргизької Республіки, зареєстрованим на території України (за умови наявності в цьому паспорті відмітки про надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання).

Адресна довідка про зняття з реєстраційного обліку від 22.12.2022, надана позивачем під час звернення з питання набуття громадянства України, не є документом, що підтверджує постійне на законних підставах проживання особи в Україні.

На переконання представника відповідача, що позивачем допущено порушення під час виконання свого обов'язку подати належним чином оформлений пакет документів, що передбачений вимогами п. 1.5 Розділу I Угоди, Головним управлінням ДМС у Харківській області прийнято рішення від 05.09.2024 про відміну рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач скориставшись своїм правом надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому зазначає, що на час ухвалення рішення від 17.02.2023 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 . Відповідачу було доведено і мало було б прийняти до уваги, що при оформлені дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни відмітка про це в закордонний паспорт громадянина Киргизької Республіки не проставляється компетентними органами цієї країни.

На підтвердження оформлення дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни компетентні органи видають адресний листа вибуття з відміткою про зняття особи з реєстраційного обліку на постійне проживання в Україну та відмітки Посольства Киргизької Республіки в Україні про взяття на консульський облік є підтвердженням оформлення дозволу виїзду на постійне проживання в Україну.

Такий порядок оформлення дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни визначений нормативними документами Киргизької Республіки та виконання вимоги щодо проставлення відмітки про надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання у паспортний документ позивача є неможливою. Проте суть вимоги щодо підтвердження оформлення дозволу виїзду на постійне проживання в Україну виконана у інший належний спосіб, про підтверджено листом міжрегіонального відділу 04-04 Департаменту реєстрації населення Міністерства цифрового розвитку Киргизької Республіки, що надійшов до Відповідача під час розгляду оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 .

Представник позивача зазначає, що рішення від 05.09.2024 про відміну рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не містить нормативні підстави для скасування рішення від 23.08.2024 року тому, що законні підстави для прийняття цього рішення відсутні.

Так, скасування рішення про оформлення набуття громадянства України Позивачеві відбулось не на підставах, врегульованих статтею 21. Скасування рішення про оформлення набуття громадянства України Закону "Про громадянство України" від 18.01.2001 року № 2235-Ш.

Цією нормою передбачено, що «рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов 'язання, взятого особою у зобов 'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Не може бути скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України стосовно особи, яка на момент прийняття такого рішення була неповнолітньою, недієздатною, крім випадків подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України».

Позивачеві оформлено набуття громадянства України відповідно до статті 6 цього Закону, відтак норма ст. 21 Закону № 2235-Ш, по-перше, не передбачає скасування рішення про набуття громадянства особам, що набули його відповідно до статті 6 Закону № 2235-Ш, по-друге, загальна норма статті 21 Закону № 2235-Ш передбачає скасування рішення про оформлення набуття громадянства України внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, а Відповідач не обґрунтовує прийняте рішення такою підставою, по-трете, ОСОБА_1 набувши громадянства України втратив громадянство країни походження - Киргизької Республіки, та наразі перебуває у статусі особи без громадянства.

На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 - уродженець Киргизької Республіки.

До ГУ ДМС в Харківській області 13.01.2023 надійшла заява-анкета від позивача про набуття громадянства України, відповідно до Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобіганням випадкам без громадянства та подвійного громадянства від 28.01.2003 року, ратифікованої Законом України від 20.11.2003 №1319-IV, з подальшим припиненням компетентними органами громадянства Киргизької Республіки.

Для набуття громадянства України ОСОБА_1 надав:

- на підтвердження своєї належності до громадянства Киргизької Республіки - паспорт громадянина Киргизької Республіки НОМЕР_1 , виданий 13.09.2021 Державною реєстраційною службою 214041, дійсний до 13.09.2031, в якому наявна відмітка Посольства Киргизької Республіки в Україні про взяття на консульський облік;

- на підтвердження постійного на законних підставах проживання в Україні - адресна довідка про зняття з реєстраційного обліку від 22.12.2022;

- свідоцтво про народження сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_2 , виданого 21.04.2022 відділом РАЦСПРН м. Жалал-Абад;

- паспорт сина - громадянина України № НОМЕР_3 , виданий 12.12.2022 органом 6357 на ім?я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..

Рішенням ГУ ДМС України в Харківській області від 17.02.2023 ОСОБА_1 , оформлено набуття громадянства України згідно з пунктом 10 ст. 6 Закону України «Про громадянство України» та відповідно до Угоди.

Позивачу оформлена довідка №16982 про реєстрацію особи громадянином України.

На підставі вказаної довідки ОСОБА_1 , 08.06.2023 органом 6357 оформлено паспорт громадянина України № НОМЕР_4 серії НОМЕР_5 від 08.06.2023, виданий органом 6357 та паспорти громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_6 від 06.03.2023, виданий органом 6357.

На виконання вимог п. 2.6 Порядку реалізації Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобіганням випадкам без громадянства та подвійного громадянства, затвердженого наказом МВС, МЗС України від 22.10.2014 №1119/430, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2024 року за №1406/26183 (далі - Порядок реалізації Угоди) 07.06.2023 за вихідним №6301.6,2-10332/63.3-23 паспорт громадянина Киргизької Республіки № НОМЕР_7 , виданий 29.06.2021 МКК 214041 та довідку про результати розгляду матеріалу № 9869 від 25.05.2023, зареєстрованого в ІТС «ІПНПУ», щодо втрати паспорту громадянина Киргизької Республіки № НОМЕР_8 , виданого 13.09.2021 Державною реєстраційною службою 214041 на ім'я ОСОБА_1 було надіслано до ДКС МЗС України для надсилання дипломатичними каналами для подальшого оформлення припинення ОСОБА_1 громадянства Киргизької Республіки відповідно до частини 3 статті 2 Угоди.

31.07.2024 до ГУ ДМС України в Харківській області з Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України за №6.4/2887-24, після перевірки матеріалів справи ОСОБА_1 , надійшов лист щодо вжиття заходів відповідно до вимог законодавства України про громадянство у зв?язку з відсутністю документу, що підтверджує постійне на законних підставах проживання особи в Україні

За результатами повторної перевірки, рішенням від 05.09.2024 було відмінено рішення ГУ ДМС у Харківській області від 17.02.2023 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , відповідно до п. 10 ст. 6 Закону та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобіганням випадкам без громадянства та подвійного громадянства від 28 січня 2003 року, ратифікованої Законом України від 20 листопада 2003 року №1319-IV у зв'язку з тим, що у ОСОБА_1 відсутній документ, що підтверджує факт його постійного на законних підставах проживання в України, що надавало заявнику право в спрощеному порядку набути громадянство України відповідно до Угоди та останнім не виконано п. 1.5 Розділу І Порядку реалізації Угоди.

За даними ІП «Недійсні документи» ЄІАС УМП ДМС України паспорт громадянина України № НОМЕР_4 та паспорти громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_5 та серії серії НОМЕР_9 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано недійсними, такими що підлягають вилученню та знищенню.

Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішенням від 05.09.2024, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 05.09.2024 про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20.11.2003 року ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначено Законом України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року №2235-III (Закон №2235-III в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2235-III громадянство України - це правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Колегія суддів зазначає, що ст. 6 Закону України «Про громадянство», визначено підстави набуття громадянства України, зокрема громадянство України набувається:

-за народженням;

-за територіальним походженням;

-внаслідок прийняття до громадянства;

-внаслідок поновлення у громадянстві;

-внаслідок усиновлення;

-внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування,

-влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя;

-внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;

- у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;

-внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;

-за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Згідно з частиною 5 статті 8 Закону №2235-III іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

При цьому, відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2235-III зобов'язання припинити іноземне громадянство - це письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Згідно з частиною 8 статті 8 Закону №2235-III особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2235-III іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2235-III незалежною від особи причиною неотримання документа про припинення іноземного громадянства - є невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

Указом Президента України від 27.03.2001 №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (Порядок).

Зазначений Порядок визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Відповідно, що пп1, п.1 ст.1 Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, та громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобігання випадкам без громадянства та подвійного громадянства, ратифікованої Законом України від 20.11.2003 року №1319-ІУ передбачено, що кожна Договірна Сторона надасть громадянам іншої Договірної Сторони, які постійно проживають на законних підставах на її території, право на спрощений порядок набуття громадянства за наявності однієї з таких умов, а саме якщо заявник або хоча б один з його батьків (усиновителів або удочерителів), дід чи баба народилися або постійно на законних підставах проживали на території Договірної Сторони, громадянство якої набувається.

Слід звернути увагу, що п. 1.5. зазначеного вище Порядку визначено, що «постійне на законних підставах проживання особи в Україні підтверджується одним з таких документів: посвідкою на постійне проживання до паспорта громадянина Киргизької Республіки, виданою згідно із Законом України ,,Про імміграцію" або паспортом громадянина Киргизької Республіки, зареєстрованим на території України (за умови наявності в цьому паспорті відмітки про надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання)».

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 ОСОБА_1 подав 13.01.2023 року до ГУ ДМС у Харківській області на підтвердження постійного проживання в Україні паспорт громадянина Киргизької Республіки, адресний листок вибуття на постійне проживання до України, таким чином, вимоги п. 1.5. Порядку реалізації Угоди про надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання щодо надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання, оформлену у вигляді додатку до паспорту громадянина Киргизької Республіки з наявною відміткою Посольства Киргизької Республіки в Україні про постановку на консульський облік в Україні та адресний листок вибуття на постійне проживання до України.

17.02.2023 начальником ГУ ДМС у Харківській області затверджено рішення про оформлення набуття громадянства України, у абзаці другому якого зазначено, що " ОСОБА_1 подав заяву та інші необхідні документи, які підтверджують умови набуття громадянства України за Угодою" про спрощений порядок зміни громадянства.

В зазначеному рішенні вказано, що ОСОБА_1 , оформлено набуття громадянства України згідно з п.10 ст.6 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001.

Колегія суддів зветає увагу на те, що на час оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області не вбачало відсутність документу, що підтверджує факт його постійного проживання в Україні на законних підставах.

Так, рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 05.09.2024 було відмінено рішення ГУ ДМС у Харківській області від 17.02.2023 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , відповідно до п. 10 ст. 6 Закону та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобіганням випадкам без громадянства та подвійного громадянства від 28 січня 2003 року, ратифікованої Законом України від 20 листопада 2003 року №1319-IV (далі-Угода) у зв'язку з тим, що у ОСОБА_1 відсутній документ, що підтверджує факт його постійного на законних підставах проживання в України, що надавало заявнику право в спрощеному порядку набути громадянство України відповідно до Угоди та останнім не виконано п. 1.5 Розділу І Порядку реалізації Угоди.

Відповідно до абз. 1 ст. 1 зазначеної Угоди (підписана 28.01.2003 року, ратифікована Україною 20.11.2003 року, набула чинності в Укріїні 01.07.2006 року) вона прийнята з метою надання права на спрощений порядок зміни громадянства певній категорії осіб - громадянам України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, та громадянам Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні. Тобто, Угодою передбачений пільговий порядок зміни громадянства зазначеними особами, який не виключає існування загального порядку. Крім цього, ч. 1 ст. 4 цієї Угоди передбачено, що питання, які не врегульовані цією Угодою, регулюються національним законодавством Договірних Сторін.

Колегія суддів зазначає, що отримання іноземцями та особами без громадянства посвідок на постійне чи тимчасове проживання в Україні передбачено Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» № 3773-VI від 22.09.2011 року (далі - Закон України № № 3773-VI), який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.

Відповідно до ст. 5 Закону № 3773-VI, якою передбачений перелік певних категорій осіб (іноземців та осіб без громадянства), які мають отримати посвідку на проживання в Україні, -посвідки на постійне чи тимчасове проживання в Україні отримують особи, які зазначені у частинах 1, 4-14, 16 та 17 ст. 4 цього Закону.

До зазначеного переліку не увійшли: особи - іноземці та особи без громадянства, які іммігрувати в Україну на постійне проживання відповідно до Закону України "Про імміграцію" (ч. 2 ст. 4 цього Закону); іноземці та особи без громадянства, яких визнано біженцями в Україні або яким надано притулок в Україні (ч. 3 ст. 4 цього Закону); іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України (ч. 15 ст. 4 цього Закону).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - це іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Так, з матеріалів справи встановлено, що ухвалою Харківського окружного адміністративного суду про відкриття провадження від 18.02.2025, зокрема, було витребувано у позивача паспорт громадянина Киргизької Республіки № НОМЕР_10 , з наявною відміткою Посольства Киргизької Республіки в Україні про постановку на консульський облік.

На виконання вказаної ухвали, представник позивача зазначив, що витребуваний паспорт громадянина Киргизької Республіки № НОМЕР_10 не може надати до суду з причини того, що 09.06.2023 ГУ ДМС у Харківській області за вихідним №6301.6.2-10467/63.3-23 паспорт громадянина Киргизької Республіки № НОМЕР_7 , виданий 29.06.2021 Державною реєстраційною службою 214041 на ім'я ОСОБА_1 , та довідку про результати розгляду матеріалу №9869 від 25.05.2023 зареєстрованого в ІТС «ІПНПУ» щодо втрати паспорту громадянина Киргизької Республіки для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 13.09.2021 Державною реєстраційною службою 214041, на ім'я ОСОБА_1 було надіслано до ДКС МЗС України для надсилання дипломатичними каналами для оформлення припинення ОСОБА_1 громадянства Киргизької Республіки відповідно до частини 3 статті 2 Угоди Тобто цей документ вибув із користування позивача і відповідача, а його копія має зберігатися у матеріалах оформлення громадянства ОСОБА_1 .

Разом з тим, в матеріалах справи міститься лист від 10.10.2022, який надійшов з міжрегіонального відділу 04-04 Департаменту реєстрації населення Міністерства цифрового розвитку Киргизької Республіки, в якому зазначено, що при оформлені дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни, в тому числі до України, відмітка про це в закордонний паспорт не проставляється. Водночас, наявність адресного листа вибуття з відміткою про зняття особи з реєстраційного обліку на постійне проживання в Україну та відмітки Посольства Киргизької Республіки в Україні про взяття на консульський облік є підтвердженням оформлення дозволу виїзду на постійне проживання в Україну".

З цього вбачається, що на час ухвалення рішення від 17.02.2023 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 відповідачу було доведено що при оформлені дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни відмітка про це в закордонний паспорт громадянина Киргизької Республіки не проставляється компетентними органами цієї країни.

На підтвердження оформлення дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни компетентні органи видають адресний листа вибуття з відміткою про зняття особи з реєстраційного обліку на постійне проживання в Україну та відмітки Посольства Киргизької Республіки в Україні про взяття на консульський облік є підтвердженням оформлення дозволу виїзду на постійне проживання в Україну.

Такий порядок оформлення дозволу на виїзд на постійне проживання в інші країни визначений нормативними документами Киргизької Республіки та виконання вимоги щодо проставлення відмітки про надання дозволу на виїзд в Україну на постійне проживання у паспортний документ позивача є неможливою.

Згідно ст. 21 Закону України «Про громадянства» рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Не може бути скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України стосовно особи, яка на момент прийняття такого рішення була неповнолітньою, недієздатною, крім випадків подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Отже, ст. 21 Закону України «Про громадянство», не застосовується у разі набуття особою громадянства країни згідно з п.10, ст.6 «Закону України Про громадянства» та відповідно пп1, п.1 ст. 1 Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, та громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, і запобігання випадкам без громадянства та подвійного громадянства, ратифікованої Законом України від 20.11.2003 року N1319-ІV.

Станом на момент прийняття рішення про набуття позивачами громадянства України - на 17.02.2023 дійсність, чинність та законність відповідних документів, визначених Законом України «Про громадянство» працівниками ГУ ДМС України в Харківській області перевірялись.

Зазначені дії не були визнані протиправними або незаконними в установленому законом порядку.

Також, при прийнятті рішення про набуття позивачами громадянства України та документування паспортом громадянина України, посадові особи ГУ ДМС України в Харківській області, проводили перевірку законності набуття позивачем громадянства України, та керуючись п.10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 року «Про громадянства України» ними надана оцінка дійсності та чинності наданих документів.

Посадові особи ГУ ДМС України в Харківській області підстав для відмови оформленні набуття позивачем громадянства України, зокрема, недійсності та не чинності наданих документів не виявили, також не виявлено надання позивачем, не виявлено суттєвого акту за наявності якого позивач не може набути громадянство України, у зв'язку з чим 17.02.2023 ГУ ДМС України в Харківській області прийнято рішення про набуття позивачем громадянства України.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач, на час подання заяви про набуття громадянства України, знаходився на території України на законних підставах.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 05.09.2024 про відміну рішення ГУ ДМС у Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до п. 10 ст. 6 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» та Угоди між Україною і Киргизькою Республікою про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Киргизькій Республіці, і громадянами Киргизької Республіки, які постійно проживають в Україні, від 20.11.2003 року ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 року по справі № 520/3006/25 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 по справі № 520/3006/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя В.А. Калиновський

Судді А.О. Бегунц В.Б. Русанова