Рішення від 15.07.2025 по справі 620/2421/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 року Чернігів Справа № 620/2421/25

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про відмову у перерахунку (допризначенні) пенсії ОСОБА_1 , викладене в листі Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області від 18.07.2024 № 2500-0210-8/49975;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням архівної довідки за № 07-06/П-504 від 05.07.2024 про розмір заробітної плати ОСОБА_1 на ВАТ «Прилуцький м'ясокомбінат» за 1982-1987 рр., видану Архівним відділом Прилуцької міської ради Чернігівської області, та довідку про заробітну плату за № 64 від 06.06.2024 року за 1998-2000 рр., видану ТОВ «Прилуцький птахокомбінат» з 01.09.2024 року (згідно з заявою про уточнення вимог).

Позов мотивовано тим, що позивач, подаючи заяву про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, надав довідки про заробітну плату, в яких чітко зазначено підстави, на яких вони були оформлені. Відповідно до чинного законодавства, саме Головне управління Пенсійного фонду України зобов'язане здійснити перевірку достовірності поданих довідок, у разі виникнення сумнівів щодо їх правомірності та обґрунтованості. Однак відповідач цього не зробив і, замість виконання своїх обов'язків, тягар доведення переклав на позивача і безпідставно відмовив у перерахунку пенсії..

Суд ухвалою від 21.03.2025 позовну заяву залишив без руху. В подальшому, суд ухвалою від 31.03.2025 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та встановив відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

У встановлений судом строк Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відзив на позов не подало. Про розгляд справи повідомлене належним чином, що підтверджується довідкою та квитанцією про доставку позовної заяви з додатками та ухвали суду від 31.03.2025 до зареєстрованого електронного кабінету користувача ЄСІТС.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 з травня 2018 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

В процесі призначення та розрахунку пенсії позивачу не було враховано виплати заробітної плати, з якої було здійснено відрахування єдиного соціального внеску, за період з липня 1982 року по 30 липня 2000 року.

У вказаний період позивач працював у ВАТ «Прилуцький м'ясокомбінат» (з липня 1982 року по липень 1987 року) та на підприємстві «Прилуцький птахокомбінат» (з березня 1998 року по 30 липня 2000 року), що підтверджується записами сканованої копії трудової книжки позивача серіх НОМЕР_1 .

У зв'язку з тим, що ВАТ «Прилуцький м'ясокомбінат» було ліквідовано, позивач звернувся за необхідною довідкою про заробітну плату до архівного відділу Прилуцької міської ради Чернігівської області.

Архівна установа видала позивачу довідку № за № 07-06/П-504 від 05.07.2024, у якій зазначено заробітну плату позивача за 1982-1987 рр. помісячно, а також наведено підстави для її оформлення, включаючи посилання на первинні документи, що містяться в архівному фонді ВАТ «Прилуцький м'ясокомбінат». Крім того, правонаступником підприємства - ТОВ «Прилуцький птахокомбінат» на прохання позивача було видано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за № 64 від 06.06.24, яка підтверджує відповідний рівень заробітної плати позивача за період його роботи на підприємстві.

08.07.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії, надавши архівну довідку за № 07-06/П-504 від 05.07.2024 про розмір заробітної плати ОСОБА_1 на ВАТ «Прилуцький м'ясокомбінат» за 1982-1987 рр., видану Архівним відділом Прилуцької міської ради Чернігівської області та Довідку про заробітну плату за № 64 від 06.06.2024 року за 1998-2000 рр., видану ТОВ «Прилуцький птахокомбінат».

Втім, у відповідь на заяву листом від 18.07.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії, зазначивши про непідтвердження довідок про заробітну плату первинними документами.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Статтею 1 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Як зазначено у статті 1 цього Закону, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.

Положенням частини 2 ст. 5 Закону №1058-IV від 09.07.2003 визначено, що виключно цим Законом визначаються мінімальний розмір пенсії за віком.

Статтею 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Умови призначення та розмір пенсії за віком визначено статтями 26, 27 Закону №1058-IV. В свою чергу, статтею 28 Закону №1058-IV врегульовано мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 р. становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

При цьому відповідно до частини 3 статті 44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п.2.10 Порядку №22-1).

Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у врахуванні заробітної плати при перерахунку пенсії.

Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 21.02.2020 у справі №291/99/17, від 12.04.2021 у справі №219/4550/17, від 03.06.2021 у справі №127/8001/17.

Верховним Судом в постанові від 26.10.2022 у справі №808/1735/18 викладено наступний правовий висновок: «обов'язковою умовою для обчислення пенсії, з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Поряд з цим, у постанові від 12.04.2021 у справі №219/4550/17 Верховний Суд дійшов наступного висновку: «посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним, і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана».

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 26.10.2022 у справі №808/1735/18.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вбачається з матеріалів справи, довідки від 05.07.2024 № 07-06/П-504 та від 06.06.2024 № 64 містять посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вони видані, місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідок первинним документам. Довідки підписані відповідними посадовими особами та завірені печатками.

Враховуючи наведене, суд констатує, що довідки відповідають вимогам Порядку №22-1.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Водночас, суд зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть слугувати підставою для відмови у неврахуванні стажу та заробітної плати при призначенні/перерахунку пенсії.

За таких обставин, враховуючи наведені правові висновки Верховного Суду, орган Пенсійного фонду України неправомірно не врахував подані позивачем довідки про заробітну плату та відмовив в перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати, що зазначена в таких довідках, чим порушив пенсійні права позивача.

З огляду на наведене, порушені права позивача підлягають захисту та відновленню шляхом визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, викладеної в листі від 18.07.2024 № 2500-0210-8/49975 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок пенсії позивача, з урахуванням архівної довідки від 05.07.2024 № 07-06/П-504 про розмір заробітної плати ОСОБА_1 на ВАТ «Прилуцький м'ясокомбінат» за 1982-1987 рр., виданої Архівним відділом Прилуцької міської ради Чернігівської області та довідки про заробітну плату за 1998-2000 рр. для обчислення пенсії від 06.06.2024 № 64, видану ТОВ «Прилуцький птахокомбінат» з 01.09.2024.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАСУ при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір на загальну суму 968,96 грн, які має бути стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , викладену в листі від 18.07.2024 № 2500-0210-8/49975.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням архівної довідки від 05.07.2024 № 07-06/П-504 про розмір заробітної плати ОСОБА_1 на ВАТ «Прилуцький м'ясокомбінат» за 1982-1987 рр., виданої Архівним відділом Прилуцької міської ради Чернігівської області та довідки про заробітну плату за 1998-2000 рр. для обчислення пенсії від 06.06.2024 № 64, видану ТОВ «Прилуцький птахокомбінат» з 01.09.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).

Повний текст рішення суду складено 15.07.2025.

Суддя Л.О. Житняк