Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питання прийняття позову до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі
15 липня 2025 р. справа №520/17809/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сліденко А.В., розглянувши питання прийняття до розгляду позову
ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник)
до 12 Регіональної військово-лікарської комісії (далі за текстом - Відповідач №1, суб"єкт владних повноважень), Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (далі за текстом - Відповідач №2)
про1) визнання протиправною та скасування постанови 12 Регіональної військово-лікарської комісії від 05.12.2024 року № 5845/31; 2) зобов'язання 12 Регіональну військово-лікарську комісію прийняти постанову, якою затвердити постанову позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлену свідоцтвом про хворобу № 1/6566; 3) визнання протиправною бездіяльності Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови 12 Регіональної військово-лікарської комісії від 05.12.2024; 4) зообов'язання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України прийняти постанову, якою затвердити постанову позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлену свідоцтвом про хворобу № 1/6566,
встановив:
Після усунення недоліків матеріали позову не містять явних та очевидних перешкод у розумінні ст.ст.21, 25, 26, 45, 122, 160, 161, 172 КАС України для початку вирішення ініційованого спору у порядку адміністративного судочинства, що зумовлює прийняття рішення про відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.12 та ч.4 ст.257 КАС України на ініційований спір не поширюється дія імперативного правила відносно форми адміністративного судочинства.
Ознак існування значного суспільного інтересу до розгляду справи не виявлено.
Причина виникнення спору, характер відносин, обсяг та зміст обставин - предмету доказування, сформульована заявником матеріально-правова вимога та доводи позову не спричиняють виникнення потреби ані потреби у відправленні правосуддя у формі загального позовного провадження, ані потреби у проведенні усного слухання справи.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4-12, 122, 160, 161, 171, 241-243, 248, 256, 257, 262, 295 КАС України, суддя
ухвалив:
1. Прийняти позов до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі. Роз'яснити, що надсилання процесуальних документів або учасникам справи, або представникам учасників справи буде здійснюватись або відповідно до ч.5 ст.18 КАС України з урахуванням правового висновку постанови Верховного Суду від 08.02.2024р. у справі №480/8341/22, або за указаними у відповідних процесуальних документах адресами учасників справи (у разі відсутності обов"язку здійснювати реєстрацію електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі). Сповістити, що інформація відносно справи може бути отримана за посиланням: http://court.gov.ua/fair/sud2070.
2. Здійснювати розгляд та вирішення справи одноособовим складом суду у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.
3. Зобов'язати відповідачів подати до суду: 1) відзив на позов, де чітко та однозначно зазначити про те, які з викладених у позові обставин визнаються, а які заперечуються; 2) усі докази на підтвердження власних аргументів проти позову, а також повного, вичерпного і всебічного висвітлення обставин спору, а також спростування доводів заявника, зокрема, але не виключно: документи про створення, статус (як штатних позаштатних, постійних/тимчасових) та функціонування Центральної військово-лікарської комісії, 12-ої Регіональної військово-лікарської комісії, Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ; докази про співвідношення між згаданими у позові хворобами заявника та фізичною можливістю громадянина забезпечити безпосереднє виконання військового обов"язку шляхом проходження військової служби; докази виникнення/не виконання потреби у проведенні додаткових (клінічних, лабораторних та інших) досліджень; докази відсутності правових та фактичних підстав для визнання заявника непридатним до військової служби; матеріали особової чи медичної справи заявника у якості військовозобов"язаного чи військовослужбовця; докази відповідності ч.2 ст.2 КАС України реально вчиненого у спірних правовідносинах управлінського волевиявлення суб"єкта владних повноважень тощо; 3) письмові пояснення та докази з приводу існування поважних причин ненадання відзиву на позов, 4) заяви про наявність наміру на вчинення відповідної процесуальної дії, котра залежить виключно від розсуду особи (подання відповіді на відзив та заперечень) - у строк не пізніше 15 днів з дати одержання цієї ухвали.
4. Запропонувати подати до суду відповідь на відзив та заперечення протягом трьох календарних днів від одержання відповідних процесуальних документів разом з доказами про таку дату. Роз'яснити, що про неможливість подання доказів слід письмово повідомити суд протягом п'яти днів з дня вручення цієї ухвали.
5. Роз'яснити наявність процесуальних прав і обов'язків, передбачених ст.44, 45, 47, 60, 131 КАС України та неприпустимість як зловживання процесуальними правами, так і недобросовісного виконання процесуальних обов'язків.
6. Роз'яснити, що ухвала набирає законної сили з моменту підписання, оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Сліденко