Рішення від 15.07.2025 по справі 640/3747/20

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

15 липня 2025 року № 640/3747/20

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служби Української державної будівельної експертизи» (бульвар Лесі Українки, буд. 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 35691621) до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, буд. 36, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 40950336) про визнання протиправною та скасування постанови, -

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Державне підприємство «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служби Української державної будівельної експертизи» з позовом до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради, в якому просить суд:

- визнати незаконною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 30.01.2020 № 59/99, складену начальником Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради Євминою Борисом Григоровичем;

- визнати незаконним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 24.01.2020 № 1, складений головним спеціалістом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради Волковою Наталією Адамівною.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані постанова про накладення штрафу та припис Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради підлягають скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.02.2020 справу прийнято до провадження, призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання вимог зазначених приписів, Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративну справу №640/3747/20 скеровано за належністю до Харківського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи від 13.03.2025 справа розподілена до провадження судді Шляхової О.М.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/3747/20 за позовом Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служби Української державної будівельної експертизи» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови за правилами спрощеного провадження та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, а позивачу - відповідь на відзив.

Представником Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради через канцелярію Харківського окружного адміністративного суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав необґрунтованості.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А - 1) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівській, 102 в м. Черкаси».

Перевіркою встановлено, що експертна організація державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи» у Черкаській області (філія ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» у Черкаській області), головний експерт Черній В.І. - провели експертизу проектної документації по об'єкту будівництва «Реконструкція адмінбудівлі (літ. А - 1) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул. Пастерівській, 102 в м. Черкаси», не зазначивши зауважень (порушень) до проектної документації в частині, а саме: не створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших мало мобільних груп населення, створення парко місць, у тому числі для інвалідів, енергоефективності (енергетичний паспорт), невідповідність містобудівним умовам, наданим на даний об'єкт будівництва, за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за не створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших мало мобільних груп населення, що є порушенням ч.2 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про енергетичну ефективність будівель», Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №560, ДБН В.2.6 - 31:2016, ДСТУ БА.2.2 8:2010, ДБН В.2.2 - 40:2018, ДБН В.2.2-9:2018 (ДБН В.2.2-9:2009) на час скоєння, ДБН В.2.3 - 15:2007, п.1, п.9, п.11 Містобудівних умов та обмежень по об'єкту будівництва за адресою: вул. Пастерівська, 102, м. Черкаси.

За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт складено акт №2 від 24.01.2020.

Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №1 від 24.01.2020 до 24 лютого 2020, яким вказано виконуючому обов'язки директора філії ОСОБА_1 привести до вимог чинного законодавства.

Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради винесено постанову №59/99 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 30.01.2020, якою визнано, що державне підприємство «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи» у Черкаській області (філія ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» у Черкаській області) вчинено правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 37 836 грн. (тридцять сім тисяч вісімсот тридцять шість гривень).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам сторін, суд зазначає про наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 16.11.1992 №2780-XII «Про основи містобудування» (далі - Закон №2780-XII) містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Статтею 6 Закону №2780-XII визначено, що законодавство України про містобудування складається з Конституції України, цього Закону, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів, що видаються на їх виконання.

Стаття 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI далі - Закон № 3038-VI) закріплює, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; 3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону.

Пунктом 2 Порядку передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону №3038-VI передбачено, що замовником є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Органи, що здійснюють управління у сфері містобудівної діяльності, архітектурно-будівельного контролю та нагляду визначає стаття 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно частини 3 якої до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать: структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Державний архітектурно-будівельний контроль замовників будівництва, які є фізичними особами, здійснюється відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» з урахуванням особливостей правового статусу таких осіб. Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю визначається Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є:

1) подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;

2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;

3) виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;

4) перевірка виконання суб'єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;

5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;

6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Повторне проведення позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для раніше проведеної позапланової перевірки об'єкта будівництва чи суб'єктів містобудування, забороняється.

Проведення позапланових перевірок з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових перевірок, передбачених абзацом десятим цієї частини.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд зауважує, що, відповідачем в оскаржуваних постанові про накладення штрафу та приписі визначено Філію ДП «Укрдержбудекспертиза» у Черкаській області як суб'єкта містобудування.

Відповідно статті 88 Цивільного Кодексу України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Статтею 95 Цивільного Кодексу України передбачено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Відповідно до пункту 1 статті 96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Як вбачається зі спірних рішень, останні складені відносно філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Черкаській області.

Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, встановлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Тобто, суб'єктами правопорушення у сфері містобудівної діяльності можуть бути лише суб'єкти містобудування - юридичні особи та фізичні особи - підприємці.

Відповідно до витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, філія ДП «Укрдержбудекспертиза» у Черкаській області є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи».

Тобто, філія ДП «Укрдержбудекспертиза» у Черкаській області є відокремленим підрозділом позивача без права юридичної особи.

Таким чином, Філія не діє самостійно та не є суб'єктом містобудування, а діє тільки від імені позивача - ДП «Укрдержбудекспертиза» та має право проводити експертизи проектів будівництва у Черкаській області від імені ДП «Укрдержбудекспертиза».

Відтак, спірні рішення винесено відносно особи, яка не є юридичною особою, а отже, не є суб'єктом правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Наведене вище є самостійною і достатньою підставою для визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради.

Протилежного відповідачем суду не доведено.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність винесених постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 30.01.2020 № 59/99 та припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 24.01.2020 № 1, у зв'язку із чим такі рішення підлягають скасування.

Інші доводи та аргументи учасників справи не мають значення для правильного вирішення спору по суті, не впливають на встановлені в ході розгляду справи обставини і не спростовують викладених висновків суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служби Української державної будівельної експертизи» (бульвар Лесі Українки, буд. 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 35691621) до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, буд. 36, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 40950336) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 30.01.2020 № 59/99.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 24.01.2020 № 1.

Стягнути з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, буд. 36, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 40950336) за рахунок бюджетних асигнувань витрати зі сплати судового збору на користь Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служби Української державної будівельної експертизи» (бульвар Лесі Українки, буд. 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 35691621) у розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Шляхова