Справа № 826/5620/18
15 липня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНВУГЛЕКОН" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправною та скасування вимоги, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОНВУГЛЕКОН" (надалі, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.03.2018 року № Ю-15686-17.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на нього як підприємство, розташоване у м. Красноармійськ станом на час початку проведення антитерористичної операції, поширюються умови звільнення від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464-VІ, зокрема, щодо сплати єдиного внеску за період з 01.08.2014 по 01.03.2015. Позивач зазначає, що ним не сплачувався єдиний внесок за період з 01.08.2014 по 01.03.2015, тоді як після цього періоду зобов'язання зі сплати єдиного внеску виконуються позивачем в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.04.2018 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник Головного управління ДФС у м.Києві подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Серед іншого, вказує, що згідно облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів, станом на 05.03.2018 у позивача була наявна заборгованість у сумі 259115,48 грн. На підставі цих даних ГУ ДФС у м.Києві у автоматичному режимі було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.03.2018 №Ю-15686-17 та направлено відповідно до вимог чинного законодавства. Просить врахувати, що станом на 23.05.2018 відповідно до інформаційної системи "Податковий блок" за позивачем обліковується заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 270258,67 грн., що підтверджується інтегрованою карткою платника податків.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю.
Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
27.02.2025 дана справа надійшла до Тернопільського окружного адміністративного суду та Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.02.2025 справу передано на розгляд судді Дерех Н.В.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 постановлено дану адміністративну справу прийняти до провадження судді Дерех Н.В.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.03.2025 постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; замінити відповідача у справі Головне управління ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ: 39439980) на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві, утворене як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44116011).
Судом встановлено, що 05.03.2018 Головним управлінням ДФС у м. Києві винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) за №Ю-15686-17, з якої слідує, що станом на 28.02.2018 заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне становить 259115,48 грн.
Вважаючи протиправною та такою що підлягає до скасування вказану вимогу про сплату боргу (недоїмки), позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №2464).
Відповідно до п.п. 2, 10 ч.1 ст.1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Платниками єдиного внеску, згідно п.1. ч.1 ст.4 Закону №2464, є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Положеннями ч.2 ст. 6 Закону №2464, встановлений обов'язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ч.8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом; днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (п.1 ч.10 ст.9 Закону №2464).
Указом Президента України від 14.04.2014 р. №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки України від 13.04.2014 р. «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції (АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 р. № 1669-VII період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, у якому, серед інших населених пунктів, зазначено м. Красноармійськ, де знаходиться податковий орган, на обліку у якого перебував позивач станом на час початку антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. №1079-р було зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р, проте, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі від 26.01.2015 р. №826/18327/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 р., розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. №1079-р визнане нечинним.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. №1275-р, яким визнані такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р та розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. №1079-р, затверджений новий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у якому, серед інших населених пунктів, також є м. Донецьк та м. Красноармійськ, де знаходилися податкові органи, на обліку у яких перебував та перебуває позивач.
Законом № 1669-VII (п.п.8 п.4 ст.11 "Прикінцеві та перехідні положення") - у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, внесено зміни до Закону №2464, а саме, розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464 доповнено п.9-3, відповідно до якого платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
Ст. 10 Закону № 1669-VII передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем 03.08.2015 року до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області надавалась заява про звільнення Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНВУГЛЕКОН" від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", починаючи з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Згідно з вказаними положеннями законодавства приписи п.9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2464 не ставлять факт звільнення платника від обов'язку зі сплати єдиного внеску у залежність від часу подання відповідної заяви (після прийняття спірної вимоги або до її прийняття), а прямо встановлюють, що така заява подається у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Наявність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) щодо обов'язків платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНВУГЛЕКОН" на період серпень 2014 року - лютий 2015 року у строки до 20 березня 2015 року включно підтверджене сертифікатом Донецької торгово-промислової палати № 5387 від 30.10.2015р. №1497/12.12-03.
На час початку проведення антитерористичної операції ТОВ "ДОНВУГЛЕКОН" було зареєстроване (місцезнаходження підприємства) за адресою: 83114, м. Донецьк, вул. Щорса, 83/40.
29.04.2015 позивачем було змінено місцезнаходження підприємства - зареєстроване за адресою: 85301, м. Красноармійськ, вул. Краснознаменська, 92а. Станом на день звернення з цим позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва позивач зареєстрований за адресою: 01042, м. Київ, вул. Філатова, буд.10а, офіс 2/11.
Отож, оскільки позивач, станом на час початку АТО, був зареєстрований у податковому органі та здійснював свою господарську діяльність на адміністративній території м. Красноармійськ - у населеному пункті, на території якого здійснювалась та здійснюється антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, тому на позивача, як суб'єкта господарювання, що здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, поширюються умови звільнення від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, зокрема щодо сплати єдиного внеску за період з 01 серпня 2014 року по 01 березня 2015 року.
Вирішуючи спір по суті, суд також враховує, що позивачем надано до матеріалів справи копії платіжних доручень, з березня 2015 року по липень 2017 року включно, що підтверджують сплату позивачем ЄСВ за відповідні місяці з 2015 по 2017 роки.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у м.Києві про сплату боргу (недоїмки) від 05.03.2018 року № Ю-15686-17.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНВУГЛЕКОН" 3900 (три тисячі дев'ятсот) грн. 00 коп. сплаченого судового збору у відповідності до платіжного доручення №183 від 04.04.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 15 липня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОНВУГЛЕКОН" (місцезнаходження: вул. Академіка Філатова, 10А, офіс 2/11,м. Київ,01042 код ЄДРПОУ/РНОКПП 30206597);
відповідач:
- Головне управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження: вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116 код ЄДРПОУ/РНОКПП 44116011).
Головуюча суддя Дерех Н.В.