Рішення від 15.07.2025 по справі 440/5287/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5287/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інекс Реал» до Головного управління ДПС в Полтавській області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Інекс Реал» звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Полтавській області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12674036/41310760 від 26.03.2024 та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних /далі - ЄРПН/ податкову накладну №1 від 09.10.2024 датою її подання на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНЕКС РЕАЛ» /далі - ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ», позивач/ зазначено, що оспорюване рішення Головного управління ДПС у Полтавській області (далі - ГУ ДПС у Полтавській області, відповідач) є протиправним та підлягає скасуванню, а податкова накладна №1 від 09.10.2024 підлягає реєстрації в ЄРПН, оскільки ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» надало контролюючому органу відповідні пояснення і підтверджуючі документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, однак, оскаржуваним рішенням позивачу відмовлено в її реєстрації в ЄРПН.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 позовна заява прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче судове засідання, витребувані докази.

ГУ ДПС у Полтавській області 13.05.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду поданий відзив на адміністративний позов, де проти задоволення позову заперечувалося в повному обсязі з огляду на надання позивачем для реєстрації в ЄРПН податкової накладної №1 від 09.10.2022 до повідомлення про надання пояснень неповного пакету копій первинних документів, чим порушено пункт 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зі змінами), а саме не надано первинні документи на придбання будівельних матеріалів та транспортування їх до місця виконання робіт, не надано документи на залучення машин, механізмів, які використовувалися в процесі виконання будівельно-монтажних робіт.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 року закрите підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

В судове засідання представник позивача не з'явився, надіслав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ».

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Вивчивши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» (код ЄДРПОУ 41310760) зареєстроване 28.04.2017, перебуває на податковому обліку з 03.05.2017, Зареєстрований платником ПДВ, індивідуальний податковий номер платника ПДВ413107625268. Видами діяльності є: 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціювання; 43.31 штукатурні роботи /а.с.21/.

03.06.2024 між ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» (як Підрядник) та Комунальним некомерційним підприємством «Чернігівська міська лікарня №3» Чернігівської міської ради (як Замовник) було укладено Договір підряду №108-06, відповідно до п.2.1 якого Підрядник в межах узгодженої та прийнятої до виконання проектної документації по об'єкту: Капітальний ремонт покрівель адміністративного корпусу, частини покрівлі лікувального корпусу, харчоблоку КНП «Чернігівська міська лікарня №3» ЧМР за адресою: м. Чернігів, проспект Михайла Грушевського, будинок 170 (усунення аварій, що сталися внаслідок військової збройної агресії Російської Федерації у м. Чернігові) Коригування 2 (Код ДК 021:2015 - 45260000-7-Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи) виконує та здає у встановлені Договором строки закінчені роботи, а Замовник - приймає та оплачує їх (далі - Договір підряду).

Договором підряду передбачено строк виконання робіт до 31 серпня 2024 року. При виникненні обставин, які не залежать від Підрядника і перешкоджають виконанню робіт, строк закінчення робіт по Договору може відкладатися на відповідний строк, за умови погодження Замовником (п.п. 3.1-3.2 Договору підряду).

Додатковою угодою №1 від 30.08.2024 сторони дійшли згоди внести зміни в п.3.1 Договору підряду та встановили строк виконання робіт до 30 вересня 2024 року. Відповідно до п.п. 4.1-4.2 Договору підряду договірна ціна визначається згідно кошторисної документації та пропозиції переможця процедури закупівлі.

Договірна ціна по Договору (тверда) становить 484 159,46 грн (чотириста вісімдесят чотири тисячі сто п'ятдесят дев'ять гривень 46 копійки) в т.ч. ПДВ-20% 80 693,24 грн, де кошти бюджету Чернігівської міської територіальної громади - 411 029,63 грн, власні кошти - 73 129,83 грн.

Згодом, між ТОВ «Інекс Реал» та КНП «Чернігівська міська лікарня №3» ЧМР підписано Додаткову угоду №2 до Договору підряду, якою Сторони домовились зменшити обсяг закупівлі та викласти п. 4.2. в наступній редакції: договірна ціна по Договору (тверда) становить 397 307,53 грн (триста дев'яносто сім тисяч триста сім гривень 53 копійки), в т.ч. ПДВ 66 217,92 грн (шістсот шість тисяч двісті сімнадцять гривень 92 копійки).

Підрядником були виконані ремонтні роботи, а саме: Капітальний ремонт покрівель адміністративного корпусу, частина покрівлі лікувального корпусу, харчоблоку КНП «Чернігівська міська лікарня №3» ЧМР за адресою: м. Чернігів, проспект Михайла Грушевського, будинок 170 (усунення аварій, що сталися внаслідок військової збройної агресії Російської Федерації у м. Чернігові) Коригування 2 (Код ДК 021:2015 - 45260000-7-Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи), в результаті чого 01.10.2024 між сторонами підписано Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2024 року №1 (форма №КБ-2в) та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за вересень 2024 року (форма №КБ-3).

09.10.2024 КНП «Чернігівська міська лікарня №3» ЧМР було оплачено виконані ТОВ «Інекс Реал» ремонтні роботи, що підтверджується платіжною інструкцією №126_00000/е0947е5d-8e6c-45b7-9517-b925ce639b33 від 09.10.2024.

09.10.2024 ТОВ «Інекс Реал», саме на дату зарахування коштів, було складено податкову накладну №1 та подано для реєстрації 28.10.2024.

28.10.2024 Товариство отримало квитанцію про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9319781196, в якій вказано, що реєстрація податкової накладної №1 від 09.10.2024, зупинена оскільки відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Також у вказаній квитанції запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі).

21.03.2025 ТОВ «Інекс Реал» було подано Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 разом з поясненнями №32 від 21.03.2025 та копіями документів, що підтверджують здійснення господарської операції Позивачем, зокрема: Договір підряду №108-06 від 03.06.2024, платіжну інструкцію №126_00000/е0947е5d-8e6c-45b7-9517-b925ce639b33/ від 09.10.2024, Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2024 року №1 (форма №КБ-2в), Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за вересень 2024 року (форма №КБ-3) та ін. документи (загальна кількість документів - 36).

26.03.2025 Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12674036/41310760, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 09.10.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених ізпорушенням законодавства. У графі «додаткова інформація» зазначено: до повідомлення платником надано неповний пакет копій первинних документів, чим порушено п.5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 «Про затвердження Порядку прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зі змінами), а саме не надано первинні документи на придбання будівельних матеріалів та транспортування їх до місця виконання робіт, не надано документи на залучення машин, механізмів, які використовувалися в процесі виконання будівельно-монтажних робіт.

Позивач вважає Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №12674036/41310760 від 26.03.2025 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до підпунктів 16.1.2,16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Суд зазначає, що контролюючим органом не встановлено порушення позивачем вимог, установлених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, натомість виявлено наявність підстав для зупинення реєстрації податкової накладної.

Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

У силу пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 8 яких платник відноситься до ризикованих в разі, якщо у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

За результатами розгляду податкової накладної №1 від 09.10.2024 ГУ ДПС у Полтавській області направлено позивачеві квитанцію, де зазначено, що документ прийнято, реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, реєстрація податкової накладної №1 від 09.10.2024 була зупинена через встановлення ризиковості здійснення операцій з посиланням на п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, контролюючим органом в повідомлені про зупинення реєстрації розрахунку коригування не було визначено які конкретно документи чи пояснення слід подати ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» відповідачеві для усунення сумнівів щодо реальності задекларованих позивачем операцій, а зазначено про ненадання позивачем документів.

Приймаючи оскаржуване рішення №12674036/41310760 від 26.03.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 09.10.2024 комісія ГУ ДПС у Полтавській області як підставу для відмови в реєстрації зазначила про встановлення, що ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» до повідомлення платником надано неповний пакет копій первинних документів, чим порушено п.5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 «Про затвердження Порядку прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зі змінами), а саме не надано первинні документи на придбання будівельних матеріалів та транспортування їх до місця виконання робіт, не надано документи на залучення машин, механізмів, які використовувалися в процесі виконання будівельно-монтажних робіт.

З матеріалів справи судом встановлено, що на час виконання робіт за договором підряду на підприємстві працювало 17 працівників, відповідно до штатного розпису від 29.03.2024, затвердженого наказом №4-в від 29.03.2024 та який введено в дію 01.04.2024.

У Позивача в оренді знаходилось нежитлове складське приміщення площею 47,0 кв.м., що розташоване за адресою: м. Чернігів, вул. Любецька, 66, яке Позивач орендував у ПрАТ «Чернігівський ремонтно-виробничий комбінат», що підтверджується Договором оренди нежитлового приміщення №6 від 01.01.2023 та Актом прийому-передачі нежитлового приміщення від 01.01.2023.

Офісне приміщення площею 70,1 кв.м., що розташоване за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, с. Старик, вул. Придніпровська, буд. 36, ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» орендувало у ОСОБА_1 , відповідно до Договору оренди №1 від 20.01.2022 та Акту прийому-передачі в оренду майна №1 від 20.01.2022.

Щодо придбання ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» будівельних матеріалів та залучення машин, механізмів, які використовувались в процесі виконання будівельно-монтажних робіт, слід зазначити, що 01.01.2024 Позивачем було укладено Договори поставки №33 з ТОВ «Смена» та ТОВ «Чернігівторг», відповідно до яких ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» закупив у контрагентів товар, а саме: будівельні матеріали, фарби, побутові агрегати, слюсарно-столярні інструменти, кріпильні вироби, комплектуючі до електропроводки, електроінструменти та ін. матеріали, що підтверджується видатковими накладними №40011695 від 19.07.2024, №40015456 від 12.09.2024, №40013529 від 15.07.2024, №40014074 від 23.07.2024.

Крім того, інший будівельний матеріал ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» придбавав у ТОВ «Ковальська Бетон», Філія ПБП «Вимал» Будівельна компанія «Вималспецбуд», ПП «СТВ», ТОВ «Теплобуд Трейд», відповідно до видаткових накладних №4/05342 від 24.07.2024, №325 від 16.08.2024, №4/07031 від 22.08.2024, №11851 від 12.07.2024, №РН-0000265 від 11.09.2024.

Слід зазначити, що придбаний будівельний матеріал для виконання капітального ремонту було оплачено Позивачем, що підтверджується платіжними інструкціями №171 від 01.07.2024, №201 від 22.07.2024, №247 від 16.08.2024, №265 від 21.08.2024, №186 від 10.07.2024, №291 від 11.09.2024, №175 від 01.07.2024, №170 від 01.07.2024, №227 від 31.07.2024, №297 від 13.09.2024, №149 від 11.06.2024.

ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» для здійснення господарської діяльності використовувало наступні транспортні засоби та обладнання, а саме: навантажувач фронтальний CHANGLN 955N з тракторним навісним обладнанням, спеціалізований вантажний самоскид SINOTRUK HOWO A-7, спеціалізований вантажний самоскид SINOTRUK HOWO, автокран CHANGJIANG LT1025, екскаватор навантажувач GLG777А, які орендує у ТОВ ВКФ «Промкомплект» на підставі Договору про оренду транспортних засобів №01/08-23 від 01.08.2023, Додатку №1 від 01.08.2023 та Акту приймання-передачі від 01.08.2023.

Крім того, наявність обладнання у ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» підтверджується оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 10 та 11, в яких відображено, що ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» у своїй діяльності використовує: бетонозмішувачі, кран переносний, перфоратори, термофени, шліфмашинки, плиткорізи, зварювальні інвектори та інше обладнання.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, Позивачем було належним чином виконано ремонтні роботи, а саме: Капітальний ремонт покрівель адміністративного корпусу, частина покрівлі лікувального корпусу, харчоблоку КНП «Чернігівська міська лікарня №3» ЧМР за адресою: м. Чернігів, проспект Михайла Грушевського, будинок 170 (усунення аварій, що сталися внаслідок військової збройної агресії Російської Федерації у м. Чернігові) Коригування 2 (Код ДК 021:2015 - 45260000-7-Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи) з використанням будівельних матеріалів, які придбавались Позивачем та із залученням машин, механізмів, які Позивач орендував, що підтверджується належними та допустимими доказами, які ТОВ «Інекс Реал» було надано разом з повідомленням про подання пояснення.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного суду від 30.03.2018 у справі № 821/2106/13-а, з метою податкового обліку господарські операції можуть оформлюватися будь-якими первинними документами, зміст яких відповідає наведеним вимогам податкового законодавства, та складення яких відповідає законодавчо установленим вимогам щодо оформлення такої операції або звичаєвій практиці. Умовою документального підтвердження операції є можливість на підставі наявних документів зробити висновок про те, що витрати фактично понесені.

Отже, Позивачем були здійснені усі, визначені законодавством дії, необхідні для реєстрації податкової накладної №1 від 09.10.2024.

Твердження відповідача про надання ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» неповного пакету копій документів, спростоване матеріалами справи.

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, відповідачем це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Отже, підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини, зважаючи на наявність у позивача всіх передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання податкової накладної №1 від 09.10.2024 та беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС у Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 09.10.2024, а тому рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №12674036/41310760 від 26.03.2025 прийняте відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.

Отже, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, обов'язок щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданої позивачем розрахунку податкової накладної №1 від 09.10.2024, покладений на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику - ДПС України.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про те, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є: визнання протиправним та скасування рішення №12674036/41310760 від 26.03.2025 комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 09.10.2024 та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 09.10.2024 подану на реєстрацію ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ», датою її фактичного подання.

Таким чином, позовні вимоги ТОВ «ІНЕКС РЕАЛ» підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір в сумі 2422,40 грн і, враховуючи висновок суду про задоволення позову, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області підлягають судові витрати зі сплати судового збору у сумі 24222,40 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інекс Реал" ( до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12674036/41310760 від 26.03.2024.

Зобов'язати Державну податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Інекс Реал" №1 від 09.10.2024 датою її подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інекс Реал" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області витрати зі сплати судового збору в сумі 2442,40 (дві тисячі чоритиста сорок дві гривні сорок копійок) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва