Справа № 420/14572/25
15 липня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув у письмовому провадженні в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» до Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» до Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправними дії Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради у формі відмови у наданні відповіді на запити Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» № Р/М/25-05 від 13 лютого 2025 року, № Р/М/25-09 від 04 квітня 2025 року;
Зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради надати повну, достовірну та точну інформацію, що запитувалась згідно запитів на доступ до публічної інформації № З-17 від 31 січня 2025 року, № Р/М/25-05 від 13 лютого 2025 року, № Р/М/25-06 від 13 лютого 2025 року та № Р/М/25-09 від 04 квітня 2025 року;
Вирішити питання про стягнення з Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: 01999052) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» (код ЄДРПОУ: 44198115) судових витрат пов'язаних з наданням правової допомоги, після прийняття рішення по справі.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що він звернувся до Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради із запитами № З-17 від 31.01.2025 року, № Р/М/25-05 від 13 лютого 2025 року, № Р/М/25-06 від 13 лютого 2025 на інформацію, в яких просив “Надати електронну копію позовної заяви по справі № 916/5590/24 за позовом Комунального некомерційного підприємства Міська клінічна лікарня № 10 Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: 01999052) до Товариства з обмеженою відповідальністю ОПЕРАТОР ЕНЕРГІЇ (код ЄДРПОУ: 43418783) про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 1 834 972, 73 грн.». 29.03.2025 року відповідач відмовив у наданні запитуваної інформації. 04.04.2025 року позивач знову звернувся до відповідача із запитом на інформацію, однак листом від 14.04.2025 року відповідач знову відмовив у задоволенні запиту.
На думку позивача вказана відмова є протиправною, оскільки запит стосується використання бюджетних коштів.
Ухвалою суду від 14.05.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
02.06.2025 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким, у відповідь на запити № Р/М/25-05 від 13.02.2025 р. та № Р/М/25-09 від 04.04.2025 р. Відповідач цілком вмотивовано надав відмову у наданні інформації, посилаючись на ст. 42 Господарського процесуального кодексу України щодо обмеженого доступу до матеріалів справи, і також те, що позовна заява є об'єктом права інтелектуальної власності адвоката (представника КНП «МКЛ №10» ОМР), що у процесі своєї творчої діяльності, створив унікальну форму викладення правової позиції.
Від представника позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, з огляду на яку позовна заява, яка була предметом запитів Позивача, не може розглядатися як продукт діяльності адвоката, а є документом створеним в процесі виконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків, що в свою чергу є публічною інформацією.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення.
Від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
31 січня 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» звернулося із запитом на доступ до публічної інформації за вих. № З-17 щодо надання електронної копії позовної заяви по справі № 916/5590/24 за позовом Комунального некомерційного підприємства Міська клінічна лікарня № 10 Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: 01999052) до Товариства з обмеженою відповідальністю ОПЕРАТОР ЕНЕРГІЇ (код ЄДРПОУ: 43418783) про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 1 834 972, 73 грн.»
У зв'язку із неотриманням відповіді на запит на доступ до публічної інформації № З-17 від 31 січня 2025 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» повторно звернулося із запитами на доступ до публічної інформації № Р/М/25-05 від 13 лютого 2025 року та № Р/М/25- 06 від 13 лютого 2025 року щодо надання електронної копії позовної заяви по справі № 916/5590/24 за позовом Комунального некомерційного підприємства Міська клінічна лікарня № 10 Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: 01999052) до Товариства з обмеженою відповідальністю ОПЕРАТОР ЕНЕРГІЇ (код ЄДРПОУ: 43418783) про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 1 834 972, 73 грн.»
26 березня 2025 року Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради надало відповідь від 28.02.2025 року № 570 на запит позивача від 13.02.2025 року № Р/М25-05, в якій вказано що порядок доступу до матеріалів судового провадження врегульований Господарсько-процесуальним кодексом України. За загальним правилом, матеріали справи можуть бути доступні тільки сторонам процесу, їхнім представникам та особам, які мають обгрунтований інтерес у справі, про що зазначено у ст. 42 Господарсько-процесуального кодексу України, тому наразі є неможливим надати копії позовної заяви, так як до запиту не надано доказів, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» є стороною по справі.»
04.04.2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» звернулося із запитом на доступ до публічної інформації за вих. № Р/М/25-09 щодо надання електронної копії позовної заяви по справі № 916/5590/24 за позовом Комунального некомерційного підприємства Міська клінічна лікарня № 10 Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: 01999052) до Товариства з обмеженою відповідальністю ОПЕРАТОР ЕНЕРГІЇ (код ЄДРПОУ: 43418783) про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 1 834 972, 73 грн.»
Листом від 11.04.23025 року за № 1093 Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради надало відповідь на запит позивача від 04.04.2025 року № Р/М25-09, в якій вказало, що запитувана позовна заява є об'єктом права інтелектуальної власності адвоката. КНП «Міська клінічна лікарня № 10» ОМР не може надати копію позовної заяви, проте, готове надати загальну інформацію про предмет позову та його вартість, що не порушуватиме право інтелектуальної власності.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно з п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про інформацію», інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, інший суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Приписами ст. 5 Закону України «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 Закону України «Про інформацію», право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.
Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік суб'єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації якими є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Статтею 20 Закону України «Про інформацію» встановлено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. Предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов'язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо (стаття 29 Закону України «Про інформацію»).
Згідно з ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, зокрема, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини 2 статті 6 цього Закону.
Приписами ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Суд встановив, що 01.08.2024 року між КНП «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради та адвокатом Байрактар Ольгою Володимирівною укладено угоду про надання правової допомоги.
На виконання умов вказаного договору, адвокатом в інтересах Комунального некомерційного підприємства Міська клінічна лікарня № 10 Одеської міської ради складено позовну заяву до Товариства з обмеженою відповідальністю ОПЕРАТОР ЕНЕРГІЇ про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 1 834 972, 73 грн., яка стала предметом запитів на доступ до публічної інформації ТОВ «Конструктив Ньюс».
Суд зазначає, що обґрунтовуючи відмову у задоволенні запиту, відповідач посилався на те, що виготовлений на виконання вимог Господарського процесуального кодексу України примірник позовної заяви належить до інформації, створеної (одержаної) у ході судового провадження, а тому положення Закону України «Про доступ до публічної інформації» на спірні правовідносини не розповсюджуються.
Статтею 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що його дія не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також, на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Відповідно до роз'яснень Пленуму Вищого адміністративного суду України, викладеними в постанові від 29 вересня 2016 року № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації», процесуальні закони (Господарський процесуальний кодекс України, Кодекс адміністративного судочинства України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний процесуальний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України) регламентують спеціальний порядок доступу (ознайомлення) учасників відповідних процесів до інформації, створеної (одержаної) у ході (досудового) судового провадження.
Тобто, положення Закону «Про доступ до публічної інформації» не поширюються на правовідносини, що регламентують порядок доступу до інформації створеної (одержаної) під час судового провадження.
Разом з тим, у Пленумі Вищого адміністративного суду України, викладеними в постанові від 30 вересня 2013 року № 11 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації"» зазначено, що зі змісту частини першої статті 1 Закону випливає, що публічна інформація отримується або створюється в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством.
Таким чином, зазначена норма дає можливість зробити висновок про те, що під обов'язками суб'єктів владних повноважень, передбачених чинним законодавством, необхідно розуміти також обов'язки цих суб'єктів не тільки під час виконання владних управлінських функцій, а й інші обов'язки, в тому числі ті, що передбачені процесуальним законодавством.
Тобто, на визначення інформації публічною не впливає те, при виконанні яких обов'язків суб'єктом владних повноважень вона отримана та яким законодавством ці обов'язки визначені.
Відповідно до ч.2 ст.162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Згідно з ч.1 ст.171 Господарського процесуального кодексу України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Частиною 1 статті 176 Господарського процесуального кодексу України регламентовано, що за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Таким чином, суд робить висновок, що позовна заява не відноситься до інформації, яка створюється (одержується) у ході судового провадження, оскільки такий документ оформляється раніше, ніж подається до суду.
Разом з тим, суд встановив, що відповідно до п. 7.1. Угоди про надання праової допомоги від 01.08.2024 року, будь-які надані консультації письмові чи усні, складені документи, та інші об'єкти створенні в процесі виконання відповідної Угоди та надання правової допомоги клієнту, є такими, що захищаються Законом України «Про авторське право та суміжні права», і не можуть бути розголошені (розповсюджені) без письмової згоди адвоката.
Вказана угода, як станом на час розгляду запитів позивача, так і станом на час розгляду справи судом є чинною.
У листі від 11.04.2025 року за № 1093 Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради повідомило позивача про те, що не може надати копію позовної заяви, проте, готове надати загальну інформацію про предмет позову та його вартість, що не порушуватиме право інтелектуальної власності.
Враховуючи викладене та той факт, що укладена між адвокаткою Байрактар О.В. та КНП «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради угода є чинною, якою прямо передбачено заборону на розголошення (розповсюдження) без письмової згоди адвоката складених в процесі виконання угоди документів, суд робить висновок про протиправність дій відповідача щодо відмови у наданні позивачу копії позовної заяви з урахуванням повідомлення позивача про можливість надання інформації про предмет позову та його вартість.
Щодо вимог позивача щодо зобов'язання відповідача розглянути усі чотири запити на інформацію, суд зазначає, що оскільки всі чотири запити стосувались ідентичної інформації та суд зробив висновок про правомірність відмови у наданні такої інформації у вигляді, який запитував позивач, то відсутні підстави для задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс».
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» не належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 205, 243, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» до Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Конструктив Ньюс» (вул. Середньофонтанська, буд. 19В, м. Одеса, Одеська обл., 65039, код ЄДРПОУ: 44198115).
Відповідач - Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради (вул. Олексія Вадатурського, 61-А, м. Одеса, Одеська обл.., 65074, код ЄДРПОУ: 01999052).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 15 липня 2025 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.