15 липня 2025 року м. Кропивницький Справа №340/4784/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради про:
- визнання протиправною бездіяльності Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради щодо не видачі ОСОБА_1 Посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) на підставі положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ;
- зобов'язання Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради видати ОСОБА_1 посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого), як особі, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона є дружиною померлого учасника бойових дій, інваліда війни третьої групи ОСОБА_2 . 13.06.2024 р. позивач звернулася до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради про надання статусу і видати посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. №3551-XII. До заяви додано: копію паспорта ОСОБА_1 ; копію свідоцтва про укладання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; копію посвідчення інваліда війни 3 групи ОСОБА_2 ; копію довідки до акту огляду МСЕК про встановлення 3 групи інвалідності (безстроково) ОСОБА_2 ; копію довідки про склад сім'ї; ідентифікаційного коду ОСОБА_1 . 13.06.2024 р. позивач отримала відповідь №Т-337 в якій повідомлено, що їй може бути встановлено статус «член сім'ї загиблого/померлого» згідно вимог пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів, за умови надання до Управління витяту військово-лікарської комісії про причино-наслідковий зв'язок смерті ОСОБА_2 . Для отримання вказаного документу ОСОБА_1 рекомендовано звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_1 для проведення військово-лікарської комісії. Позивач зазначає, що її померлий чоловік за життя мав статус інваліда війни із безстроковою третьою групою інвалідності, перебував в країнах де велися бойові дії (Афганістан), що підтверджено відповідним посвідченням інваліда війни (серії НОМЕР_1 , від 22.12.2020 р.) та довідкою до акту огляду МСЕК (серії 12ААА №610763 від 04.09.2017 р.) про встановлення 3 групи інвалідності. Позивач вважає, що оскільки вона перебувала у зареєстрованому шлюбі із померлим ОСОБА_2 , який був інвалідом війни та мав право на пільги, то відповідно до вимог ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії соціального захисту», вона має право на встановлення статусу та отримання посвідчення «члена сім'ї загиблого/померлого», а тому відповідач неправомірно відмовив у задоволенні її заяви про видачу відповідного посвідчення. На думку позивача, посилання відповідача на обов'язок наявності у позивача доказів причинно-наслідкового зв'язку між смертю померлого та його захворюванням, в результаті якого настала смерть, є необґрунтованим, оскільки п.2 ст.10 Закону України №3551-XII, який поширюється на позивача, не містить вимоги доказування зазначеного зв'язку.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечує проти позовних вимог (а.с.29-30). Представник відповідача зазначає, що законодавець обмежує коло осіб, які мають право на смерть особи з інвалідністю потрібно пов'язати із захворюванням отриманим внаслідок проходження військової служби (у тему числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів. Позивачка 13.06.2024 р. звернулася до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради із заявою про надання статусу та видачі посвідчення «Члена сім'ї померлого загиблого», надала копії документів: паспорт, ідентифікаційний номер, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про смерть чоловіка, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни III групи чоловіка, довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією чоловіка. Документів, які б підтверджували причинно-наслідковий зв'язок смерті її чоловіка ОСОБА_2 із захворюванням, одержаним під час воєнних дій та конфліктів, ОСОБА_1 не надавала. Представник відповідача зауважує, що позивач у своїй заяві (13.06.2024 р.) хибно посилається на пункт 2 статті 10 Закону. Статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до абзацу 1 пункту 2 статті 10 Закону встановлюється дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни. Зокрема, відповідно до абзацу 2 пункту 2 статті 10 Закону чинність цього Закону поширюється на дружин (чоловіків) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, партизанів, підпільників і учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя особами з інвалідністю, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті особи з інвалідністю. Тобто, статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до абзацу 2 пункту 2 статті 10 Закону встановлюється дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу. Отже, встановлення позивачці такого статусу згідно з пунктом 2 ст. 10 Закону було б можливе, якщо померлий за життя мав би статус особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни. ОСОБА_2 за життя мав статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до частини 2 пункту 7 статті 7 Закону: «учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах». Департаментом соціальної політики Кропивницької міської ради 25.06.2024 р. розглянуто звернення, та повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для встановлення їй статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни і видачу відповідного посвідчення, оскільки позивачкою не надано документів про причинний зв'язок смерті із захворюванням, одержаним в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів. ОСОБА_1 також було рекомендовано із запитом звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 , так як встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв, що спричинили смерть, здійснюється військово-лікарською комісією за запитом ІНФОРМАЦІЯ_1 . Представник відповідача зазначає, що чоловік позивачки помер, документів, які б підтверджували факт смерті ОСОБА_2 , яка настала внаслідок захворювання. Пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів, позивачем не надано ні до суду, ні відповідачу при поданні заяви про надання статусу.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.24).
02.09.2024 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.41).
Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_2 , виданого 24.04.2024 р. Смолінською селищною радою Новоукраїнського району Кіровоградської області (а.с.20).
З огляду на довідку до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААА №610763 ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності з 01.09.2017 р. безстроково, причина інвалідності - поранення (контузія) захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії (а.с.19).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 22.12.2020 р. ОСОБА_2 мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с.18).
Згідно із свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим 16.01.2020 р. Фортечним районним у місті Кропивницькому відділом держаної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), 01.10.1988 р. Котовською сільською радою Вільшанського району Кіровоградської області зареєстровано шлю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_4 (а.с.17).
13.06.2024 р. ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради із заявою від 12.06.2023 р. (вхідний №Т-337) про надання статусу і видачу їй «Посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого)» на підставі положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а.с.15). До заяви додано: копію паспорта ОСОБА_1 (а.с.12-13); копію свідоцтва про укладання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.17; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 (а.с.20); копію посвідчення інваліда війни 3 групи ОСОБА_2 (а.с.18); копію довідки до акту огляду МСЕК про встановлення 3 групи інвалідності (безстроково) ОСОБА_2 (а.с.19).
Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради листом №Т-337 від 25.06.2024 р. повідомив ОСОБА_1 , що для прийняття рішення про встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана війни необхідно підтвердити причинний зв'язок смерті ОСОБА_2 внаслідок поранення, контузії, захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії. Встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм. Контузій і каліцтв, що спричинили смерть. Здійснюється військово-лікарською комісією за запитом ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.16).
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. №3551-ХІІ (далі за текстом - Закон №3551).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.4 Закону №3551 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Статтею 7 Закону №3551 визначено перелік осіб, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни.
З огляду на п.2 ч.1 ст.10 Закону №3551, до сімей загиблих (померлих) ветеранів війни належать: дружина (чоловік) померлих осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, а також дружина (чоловік) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.
На дружин (чоловіків) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, партизанів, підпільників і учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя особами з інвалідністю, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті особи з інвалідністю.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону №3551, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.
20.11.2024 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо уточнення деяких норм закону» від 08.10.2024 р. №4000-ІХ, яким викладено у новій редакції статтю 18 Закону №3551.
Так, частиною 1 статті 18 Закону №3551, у редакції, чинній на час винесення рішення, Електронне посвідчення ветерана (далі - е-посвідчення ветерана) - документ, що підтверджує статус осіб, зазначених у статтях 6-101, 161 цього Закону, та формується автоматично (крім випадків, встановлених частиною восьмою, дев'ятою або десятою цієї статті) після встановлення статусу у формі електронного відображення інформації, що містить відомості про особу, зазначену у статтях 6-101, 161 цього Закону, разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом), який забезпечує перехід за посиланням на відповідний підтверджувальний запис у Реєстрі. Невід'ємною частиною е-посвідчення ветерана є відцифрований образ обличчя, що міститься в Реєстрі або відображається в е-паспорті/е-паспорті для виїзду за кордон, за згодою особи.
Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни урегульовані Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. №302 (далі за текстом - Положення №302).
Пунктом 2 Положення №302 визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Електронне посвідчення ветерана (далі - е-посвідчення ветерана) - посвідчення ветерана у формі електронного відображення інформації, що містить відомості про видане особі «Посвідчення учасника бойових дій», «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», «Посвідчення учасника війни», «Посвідчення члена сім'ї загиблого» або «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України» разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом), який забезпечує перехід за посиланням на відповідний підтвердний запис в електронних ресурсах Єдиного державного реєстру ветеранів війни, яке формується у разі виявлення бажання запитувача, підтверджує його статус; невід'ємною частиною е-посвідчення ветерана є відцифрований образ обличчя, що міститься в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни або відображається в е-паспорті/е-паспорті для виїзду за кордон, за згодою особи.
Згідно з п.4 Положення №302 членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, зазначеним у статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видаються посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого», а членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначеним у статті 101 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видаються посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України».
Відповідно до абз.2 п.7 Положення №302 «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого», «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України» видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 , який за життя визнаний особою з інвалідністю внаслідок війни, на підтвердження чого було видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 22.12.2020 р.
Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до п.2 ч.1 ст.10 Закону №3551 є членом сім'ї померлого ветерана війни та має право на отримання «Посвідчення члена сім'ї загиблого», а тому відповідач протиправно відмовив у задоволенні заяви від 13.06.2024 р. №Т-337.
Посилання відповідача на необхідність наявності у позивача доказів причинно-наслідкового зв'язку між смертю померлого та його захворюванням, в результаті якого настала смерть, суд вважає безпідставним, оскільки застосовний до позивача п.2 ч.1 ст.10 Закону №3551 не містить вимоги доказування відповідного причинно-наслідкового зв'язку.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, з конкретизацію змісту.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211,20 грн (а.с.21), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у розмірі 1 211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради щодо видачі ОСОБА_1 «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
3. Зобов'язати Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради видати ОСОБА_1 «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 1 211,20 грн (одна тисяча двадцять грн 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 41/26).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду - 15 липня 2025 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ