Рішення від 14.07.2025 по справі 340/1543/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1543/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач), у якій просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог:

- визнати протиправним дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг», електронного кабінету “Резерв+» відомостей про порушення військовозобов'язаним ОСОБА_1 1979 р.н. правил військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг», електронного кабінету “Резерв+», відомостей про порушення військовозобов'язаним ОСОБА_1 1979 р.н. правил військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Працює у СП «Криворізьке експлуатаційне вагонне депо» Регіональної філії «Придніпровська залізниця АТ «Укрзалізниця» Криворізького регіонального відділу організації роботи станції виробничого підрозділу «Служба роботи станцій» старшим оглядачем-ремонтником вагонів 7-го розряду.

Вказує, що за поданням роботодавця отримав бронювання від призову на військову службу по мобілізації на дванадцять місяців, був переведений на спеціальний військовий облік, а ІНФОРМАЦІЯ_4 оформив йому посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації НОМЕР_1 від 29.08.2024. Водночас 19.02.2025 при зверненні до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою отримання військово-облікового документа, був затриманий його працівниками та направлений на медичний огляд ВЛК. Після отримання результатів ВЛК, посилаючись на збій в реєстрі «Оберіг» та не зважаючи на пред'явлення оригіналу посвідчення про відстрочку (бронювання) від призову, працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 виписали та намагались вручити йому бойову повістку.

Зазначає, що від отримання повістки відмовився, оскільки не підлягав призову на військову службу. Водночас у подальшому за зверненням відповідача Відділенням поліції №1 (м. Долинська) ГУНП в Кіровоградській області внесені відомості до ЄРДР про вчинення ним кримінального правопорушення. Після цього, ІНФОРМАЦІЯ_2 також вніс до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників, резервістів відомості про порушення ним правил військового обліку.

Зауважує, що внаслідок таких протиправних дій відповідача на даний час роботодавець позбавлений можливості вжити заходи щодо його «перебронювання».

З цих підстав просить позов задовольнити.

Відповідач правом на подання суду відзиву на позовну заяву не скористався. Жодних заяв, повідомлень про причини такого неподання, їх поважності та/або неможливості подання у строк, встановлений судом, від відповідача на адресу суду (у тому числі електронну) не надходило.

Ухвала суду від 31.03.2025 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження у справі була надіслана до "Електронного кабінету" ІНФОРМАЦІЯ_1 28.04.2025 та доставлена того ж дня о 19 год. 25 хв., що підтверджується довідкою уповноваженого працівника суду від 01.04.2025, яку долучено до матеріалів справи.

Відтак, відповідно до частини шостої статті 162 КАС України суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.

Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про витребування доказів.

17.03.2025 позивач подав позовну заяву у новій редакції.

26.03.2025 позивач подав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

29.05.2025 позивач подав до суду заяву про долучення додаткових доказів.

23.06.2025 на виконання ухвали суду від 03.06.2025 відповідач надав докази по справі.

Будь-яких інших заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.

14.03.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху.

25.03.2025 ухвалою суду продовжено позивачу процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви.

31.03.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження), залучено до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 , витребувано у відповідача докази по справі.

03.06.2025 суд ухвалою повторно витребував у відповідача докази.

24.06.2025 ухвалою суду витребувано від Регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця» докази по справі.

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України від 16.05.1996 НОМЕР_2 , виданим Долинським РВ УМВС України в Кіровоградській області (а.с. 7-9).

З 09.04.2021 позивач працює в регіональній філії "Придніпровська залізниця" акціонерного Товариства "Українська залізниця" і обіймає посаду старшого оглядача ремонтника вагонів 7 розряду пункту технічного обслуговування вагонів станції Шмакове Криворізького регіонального відділу організації роботи станцій виробничого штату виробничого підрозділу «Служба роботи станцій» (а.с. 13).

Згідно електронного військово-облікового документу з програми «Резерв+» позивач є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , придатний до військової служби, дата ВЛК 19.02.2025. Також наявна графа про порушення правил військового обліку (а.с. 10).

29.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 оформив ОСОБА_1 посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації НОМЕР_1 строком на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки від призову (а.с. 11).

07.02.2025 Регіональна філія «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця» направила начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 лист №НОКВО-22/58 зі списком працівників, яким було видано посвідчення про відстрочку від призиву на військову службу для анулювання наданої відстрочки згідно з вимогами чинного законодавства із зазначенням про те, що посвідчення по бронювання працівників будуть здані встановленим порядком 14.02.2025. У витязі зі списку до вказаного листа значиться ОСОБА_1 (а.с. 103-104).

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.02.2025 №1305р/1434, адресованого начальникам ТЦК та СП згідно переліку, військовозобов'язаним працівникам регіональної філії «Придніпровська залізниця» AT «Укрзалізниця», філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», філії «Відомча воєнізована охорона» АТ «Укрзалізниця», які були заброньовані відповідно до Порядку бронювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 №45, анульовано оформлену ІНФОРМАЦІЯ_4 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі вимог пункту 16 Порядку (а.с. 86).

20.02.2025 ОСОБА_1 відмовився від одержання повістки виклик на 20.02.2025 на 09 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_2 для відправки до місця проходження військової служби, про що було складено Акт від 20.02.2025 (а.с. 89).

Також, 20.02.2025 було складено Акт доведення позивачу положень статті 336 Кримінального кодексу України та статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо відповідальності за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Від підпису в Акті ОСОБА_1 відмовився (а.с. 92).

22.02.2025 на підставі звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості про вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 Кримінального кодексу України (номер кримінального провадження 12025121030000062), що підтверджується витягом з ЄДРДР від 24.02.2025 (а.с. 21).

Згідно вказаного витягу 21.02.2025 до чергової частини відділення поліції № 1 (м. Долинська) КРУП ГУНП в Кіровоградській області надійшли матеріали із ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , військовозобов'язаний, будучи визнаним придатним до військової служби за мобілізацією, відмовився від отримання бойової повістки на відправку на 09 год. 00 хв. 20.02.2025, умисно ухилився від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, не прибувши на вказану дату та час на відправлення для подальшого місця формування підрозділу.

26.02.2025 позивач направив на адресу відповідача скаргу, у якій просив припинити порушення його прав, утриматись від дій направлених на його мобілізацію, повернути військово-облікові документи та виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення правил військового обліку (а.с. 17-20).

27.03.2025 постановою слідчого слідчого відділення ВП №1 (м. Долинська) лейтенантом поліції Коваль Анастасією Віталіївною винесено постанову про закриття кримінального провадження №12025121030000062 від 22.02.2025 за фактом ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (а.с. 72).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За змістом статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

У подальшому указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII, у редакції на дату виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону №2232-XII).

Відповідно до частини 3 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини 8 статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Відповідно до частини 5 статті 33 Закону №2232-XII військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).

У статті 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону №3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зокрема:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися, зокрема, військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - положення №154).

Відповідно до пункту 1 вказаного Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Отже, до завдань територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки серед іншого належить ведення військового обліку військовозобов'язаних, здійснення заходів оповіщення та призову громадян на військову службу та розгляд звернень, у тому числі і з цих питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі- Порядок №560).

Згідно з пунктом 21 Порядку №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Пунктом 28 Порядку №560 встановлено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Відповідно до пункту 35 Порядку №560 представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення. Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.

Згідно пункту 41 Порядку №560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ, зокрема, є у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.

Аналізуючи наведені вище норми, суд дійшов висновку, що виклик військовозобов'язаних до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів здійснюється шляхом вручення повістки.

Судом установлено, що позивачу 20.02.2025 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 було оформлено повістку про виклик на 20.02.2025 на 09 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_2 для відправки до місця проходження військової служби, від одержання якої ОСОБА_1 відмовився мотивуючи наявністю посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації НОМЕР_1 строком на дванадцять місяців.

З цього приводу варто зазначити, що дійсно 29.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 оформив ОСОБА_1 посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації НОМЕР_1 строком на дванадцять місяців з дня оформлення відстрочки від призову.

Водночас, як встановлено судом під час розгляду справи, вказана відстрочка була скасована ІНФОРМАЦІЯ_4 11.02.2025 на підставі листа від 07.02.2025 Регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця» №НОКВО-22/58.

Отже станом на 20.02.2025 позивач не був заброньований за Регіональною філією «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця», інших підстав для відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час не мав, постановою ВЛК визнаний придатним до служби за станом здоров'я, тому за рішенням відповідача підлягав призову на військову службу.

У зв'язку анулюванням позивачу відстрочки від призову на військову службу посвідчення НОМЕР_1 станом на 20.02.2025 було нечинним та згідно листа Регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця» від 07.02.2025 №НОКВО-22/58 мало бути здане ІНФОРМАЦІЯ_4 14.02.2025.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_1 правомірно 20.02.2025 здійснювали заходи щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період (п. 3 Порядку №1487).

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом (п. 19 Порядку №1487).

Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів наведені у Додатку 2 до Порядку №1487 (далі - Правила).

Відповідно до пункту 2 Правил призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, серед іншого, прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

Пунктами 3 та 4 Правил встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Абзацом 3 пункту 79 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема: організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відтак до компетенції районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки серед іншого належить проведення призову на військову службу військовозобов'язаних і забезпечення здійснення контролю за їх прибуттям, повідомлення органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, а також внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальної інформації.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України від 16.03.2017 № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч. 8 ст. 5. Закону №1951-VIII).

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати внесення, оброблення та зберігаються в базі даних Реєстру персональні та службові дані військовозобов'язаних.

У свою чергу, пунктами 18, 19 та 20-1 частини 1 статті 7 Закону №1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду); відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Згідно матеріалів справи на підставі звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 справи 22.02.2025 Відділенням поліції №1 (м. Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості про вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 Кримінального кодексу України (номер кримінального провадження 12025121030000062) - ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

У свою чергу, наявність обставин притягнення військовозобов'язаного до кримінальної відповідальності є підставою для внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

З урахуванням наведеного, суд приходить до переконання, що відповідач у відповідності до вимог чинного законодавства та у межах своєї компетенції вніс до Реєстру відомості про порушення позивачем правил військового обліку.

Стосовно винесення 27.03.2025 слідчим слідчого відділення ВП №1 (м. Долинська) лейтенантом поліції Коваль Анастасією Віталіївною постанови про закриття кримінального провадження №12025121030000062 від 22.02.2025 за фактом ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, слід зазначити, що суд досліджує правомірність рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень на момент їх прийняття (вчинення) та не може обґрунтовувати юридичну правильність (правомірність) таких актів із урахуванням подій, які сталися, або могли статися в майбутньому.

Аналогічна правова позиція наведене у постановах Верховного Суду від 16.05.2018 у справі №826/23192/15 та від 24.04.2019 у справі №803/1184/17.

Суд зазначає, що позивач з урахуванням обставин закриття кримінального провадження вправі повторно звернутися до відповідача як органу ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно актуалізації (внесення змін) відомостей в Реєстрі стосовно нього.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14 липня 2025 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ).

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ).

Третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК