Рішення від 14.07.2025 по справі 340/3272/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3272/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку письмового провадження, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Кіровоградській області з 28.09.2022, яка полягає у не врахуванні довідок від 06.11.2020 №ТС-34543, виданої Санкт-Петербурзьким Казенним підприємством "Центральний державний архів документів по особовому складу ліквідованих державних підприємств, установ, організацій Санкт - Петербургу", за період роботи з квітня 1985 по червень 1988, від 14.12.2020 №5/107, виданої АТ "Колимська суднохідна компанія" сел. Зирянка Республіки Саха (Якутія), за період роботи з жовтня 1989 по січень 1991, від 19.10.2020 №322/1, виданої Архівним відділом Рубіжанської міської ради, за період роботи з червня 1988 по вересень 1989 ; від 07.05.2019 №7, виданої КП "Креміннатеплокомуненерго", за період роботи з листопада 1994 по вересень 1999;

2) зобов'язати Головне управління ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії позивача з 28.09.2022, з урахуванням довідок від 06.11.2020 №ТС-34543, виданої Санкт-Петербурзьким Казенним підприємством "Центральний державний архів документів по особовому складу ліквідованих державних підприємств, установ, організацій Санкт - Петербургу", за період роботи з квітня 1985 по червень 1988; від 14.12.2020 №5/107, виданої АТ "Колимська суднохідна компанія" сел. Зирянка Республіки Саха (Якутія), за період роботи з жовтня 1989 по січень 1991; від 19.10.2020 №322/1, виданої Архівним відділом Рубіжанської міської ради, за період роботи з червня 1988 по вересень 1989; від 07.05.2019 №7, виданої КП "Креміннатеплокомуненерго", за період роботи з листопада 1994 по вересень 1999 та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

Ухвалою суду від 30.05.2025 року частина позовних вимог щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за період з 28.09.2022 по 15.11.2024 року повернута позивачу.

Ухвалою суду від 30.05.2025 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (а.с.42).

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити в задоволені позовних вимог. В обґрунтування зазначено, що, оскільки на момент призначення пенсії довідки про заробітну плату, які заявлені в прохальній частині позовної заяви, не були підтверджені первинними документами, обчислення пенсії було проведено без урахування заробітної плати до 01.07.2000.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію віком за нормами Закону № 1058 з 28.09.2022, є працюючою особою.

Обчислення розміру пенсії проводиться з урахуванням страхового стажу 44 роки 2 місяці 10 днів (порахований по 31.01.2025). Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до ст. 25 Закону №1058, становить 0,44167.

Заробітна плата за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.01.2025, обчислена згідно зі ст. 40 Закону №1058, становить 12068,11 грн (11345,30 грн х 1,06371, де: 11345,30 грн - проіндексована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2019, 2020 та 2021 роки (10846,371 грн х 1,046); 1,06371 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Розмір пенсійної виплати з 01.03.2025 складає 5712,55 грн, де:

5330,12 грн - розмір пенсії за віком (12068,11 грн х 0,44167);

182,43 грн - доплата за 9 років понаднормового стажу (2027,00 грн х 9%, де 2027,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2022);

100,00 грн - щомісячна доплата до пенсії з 01.03.2023 відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168;

100,00 грн - щомісячна доплата до пенсії з 01.03.2024 відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів від 23.02.2024 № 185.

Позивач звернувся до Головного управління із заявою щодо надання пояснення по розрахунку пенсії, а саме підстав не врахування довідок про заробітні плати до 2000 року.

Головним управлінням за наслідком поданої заяви про перерахунок пенсії була надана відповідь за вих. № 2946-2702/Н-02/8-1100/25 від 04.04.2025, в якій зазначено, що в матеріалах пенсійної справи наявні довідки про заробітну плату:

від 06.11.2020 № ТС-34543, видана Санкт-Петербурзьким Державним Казенним підприємством "Центральний державний архів документів по особовому складу ліквідованих державних підприємств, установ, організацій Санкт-Петербурга", за період роботи з квітня 1985 року по червень 1988 року;

від 14.12.2020 № 5/107, видана АТ "Колимська суднохідна компанія" сел. Зирянка Республіки Саха (Якутія), за період роботи з жовтня 1989 року по січень 1991 року;

від 19.10.2020 № 322/1, видана Архівним відділом Рубіжанської міської ради, за період роботи з червня 1988 року по вересень 1989 року;

від 07.05.2019 № 7, видана Комунальним підприємством "Креміннатеплокомуненерго", за період роботи з листопада 1994 року по вересень 1999 року.

Підтвердження довідки про заробітну плату здійснюється шляхом перевірки відповідності сум заробітної плати, зазначених в довідках, первинними документами. Оскільки на момент призначення пенсії вказані вище довідки про заробітну плату не були підтверджені первинними документами, обчислення пенсії було проведено без урахування заробітної плати до 01.07.2000.

З метою перевірки відомостей про заробітну плату, зазначених у довідці від 07.05.2019 № 7, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено лист від 28.09.2022 № 1100-0305-9/33339. 29.09.2022 року Головним управлінням отримано лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за № 1200-1103-9/21456 про неможливість проведення перевірки, зважаючи на активні бойові дії на всій території Луганської області. Окрім того, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, Акціонерним товариством "Укрпошта" з 24.02.2022 припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до Російської Федерації та Республіки Білорусь. З огляду на зазначене, на даний час, направлення запитів до компетентних органів Пенсійного фонду Російської Федерації про підтвердження відповідності сум заробітної плати, зазначених у довідках від 06.11.2020 № ТС-34543 та від 14.12.2020 № 5/107 первинним документам є неможливим.

Позивач, не погоджуючись з тим, що обчислення пенсії було проведено без урахування заробітної плати до 01.07.2000., тобто довідок про заробітну плату від 06.11.2020 № ТС-34543, від 14.12.2020 № 5/107, від 19.10.2020 № 322/1, від 07.05.2019 № 7, звернувся з зазначеним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно із пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон № 1058-IV.

Стаття 1 Закону № 1058-IV передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17та від 18.10.2018 у справі № 539/758/15-а, від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).

Абзац другий підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 визначає, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктами 1 та 2 частини першої статті 64 Закону № 1058-ІV встановлено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

З матеріалів справи вбачається, що обчислення пенсії позивача було проведено без урахування заробітної плати до 01.07.2000, тобто без врахування вищевказаних довідок про заробітну плату, оскільки вони не були підтверджені первинними документами, не можливо здійснити перевірку цих довідок.

Суд зауважує, що відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку довідки про заробітну плату, оскільки первинні документи знаходяться на тимчасово окупованій території, неможливість направлення запитів, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

Таким чином, оскільки позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для розрахунку пенсії із урахуванням заробітної плати за період до 01.07.2000, вказаної у спірних довідках то під час обчислення пенсії позивача підлягає врахуванню також заробітна плата (дохід) за вказані періоди роботи.

Водночас, суд звертає увагу, що відповідачем не наведено будь-яких посилань на невідповідність довідки чинному законодавству (або її недостовірності).

Відповідно до вищезазначених приписів Порядку № 22-1 працівник пенсійного органу під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів та відповідність оформлення таких вимогам законодавства з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, а тому сумніви останнього щодо обґрунтованості видачі документів, зокрема, довідки про заробітну плату для нарахування пенсії, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у врахуванні такої при призначенні (перерахунку) пенсії.

У постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 Верховний Суд зазначив, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

Вказана позиція також підтримана Верховним Судом у постановах від 12.04.2021 у справі №219/4550/17, від 03.06.2021 у справі № 127/8001/17.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 23.12.2020 у справі № 520/7125/17 посилання органу Пенсійного фонду України на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки як на первинні документи, на підставі яких вона видана, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.

Крім того, позивач як громадянин України наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Неврахування пенсійним органом вищевказаних довідок про заробітну плату до 01.07.2000 для обчислення пенсії є порушенням конституційних прав позивача на отримання пенсійного забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 08.12.2021 у справі № 560/3907/18(адміністративне провадження № К/9901/20963/19).

З огляду на вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача, яка полягає у неврахуванні при обчисленні позивачу пенсії за віком його заробітної плати до 01.07.2000 згідно із довідками про заробітну плату від 06.11.2020 № ТС-34543, від 14.12.2020 № 5/107, від 19.10.2020 № 322/1, від 07.05.2019 № 7 є протиправною та такою, що порушує право останнього на отримання пенсійного забезпечення у розмірі, визначеному чинним законодавством України.

Тому, задля ефективного захисту прав і свобод позивача, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача зарахувати позивачу його заробітну плату до 01.07.2000, згідно із довідкою:

- від 06.11.2020 № ТС-34543, виданою Санкт-Петербурзьким Державним Казенним підприємством "Центральний державний архів документів по особовому складу ліквідованих державних підприємств, установ, організацій Санкт-Петербурга", за період роботи з квітня 1985 року по червень 1988 року;

- від 14.12.2020 № 5/107, виданою АТ "Колимська суднохідна компанія" сел. Зирянка Республіки Саха (Якутія), за період роботи з жовтня 1989 року по січень 1991 року;

- від 19.10.2020 № 322/1, виданою Архівним відділом Рубіжанської міської ради, за період роботи з червня 1988 року по вересень 1989 року;

- від 07.05.2019 № 7, виданою Комунальним підприємством "Креміннатеплокомуненерго", за період роботи з листопада 1994 року по вересень 1999 року,

у зв'язку із чим перерахувати та виплатити йому пенсію за віком з 16.11.2024.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають, для суду, наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як суб'єкта владних повноважень, яким порушено права позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 143, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо неврахування при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1 його заробітної плати до 01.07.2000, згідно із довідкою про заробітну плату від 06.11.2020 № ТС-34543; від 14.12.2020 № 5/107; від 19.10.2020 № 322/1; від 07.05.2019 № 7.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 16.11.2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням заробітної плати до 01.07.2020, відповідно до довідки від 06.11.2020 року № ТС-34543, виданою Санкт-Петербурзьким Державним Казенним підприємством "Центральний державний архів документів по особовому складу ліквідованих державних підприємств, установ, організацій Санкт-Петербурга", за період роботи з квітня 1985 року по червень 1988 року; від 14.12.2020 року № 5/107, виданою АТ "Колимська суднохідна компанія" сел. Зирянка Республіки Саха (Якутія), за період роботи з жовтня 1989 року по січень 1991 року; від 19.10.2020 року № 322/1, виданою Архівним відділом Рубіжанської міської ради, за період роботи з червня 1988 року по вересень 1989 року; від 07.05.2019 року № 7, виданою Комунальним підприємством "Креміннатеплокомуненерго", за період роботи з листопада 1994 року по вересень 1999 року, враховуючи різницю, що вже була виплачена.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211,20 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО