Ухвала від 14.07.2025 по справі 320/48135/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

14 липня 2025 року 320/48135/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Хадєєвої А.., розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання дій протиправними,-

за участі представників сторін:

представник позивача - Бабіч О.І.

представник відповідача - Братущак Р.О.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної міграційної служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправним дії Державної міграційної служби України щодо затвердження подання про втрату громадянства України ОСОБА_1 .

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23 січня 2024 року, суддею Кочановою П.В. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 16 лютого 2024 року об 11:00 год.

В судовому засіданні 14 липня 2025 року суд поставив на обговорення питання про закриття провадження у справі №320/48135/23.

Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти закриття провадження у справі.

Представник відповідача підтримав необхідність закриття провадження у даній справі.

Суд заслухавши думку представників учасників справи, дійшов висновку про закриття провадження у даній справі, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 4 Конституції України підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Закон України «Про громадянство України» відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішення питання громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.

Згідно за пунктом 3 частини першої статті 24 Закону України «Про громадянство України» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань громадянства (ДМС) здійснює повноваження зокрема, щодо підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства.

Відповідно до Положення про ДМС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360, ДМС є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорії мігрантів.

ДМС відповідно до покладених до неї завдань здійснює у межах компетенції провадження з питань прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України та подає відповідні документи на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, а також забезпечує виконання рішень Президента України з питань громадянства (підпункт 3 пункту 4 Положення).

Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок), затверджений Указом Президента України від 27.03.2001 № 215, відповідно до Закону України «Про громадянство України» визначає перелік документів які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення/набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Відповідно до пункту 104 Порядку у разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України підготував подання про втрату особою громадянства ОСОБА_1 та надіслало його разом із документами, передбаченими підпунктами «б» і «в» ст.87 цього Порядку, до Державної міграційної служби України.

ДМС розглядає подання про втрату громадянства України та подані разом із ним документи. У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України ДМС затверджує подання про втрату громадянства України та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.

Згідно з п.11 Положення рішення Комісії разом із підготовленими проектами указів Президента України про прийняття до громадянства України або про припинення громадянства України подаються на розгляд Президентові України.

Пунктом 113 Порядку визначено, що рішення про прийняття особи до громадянства України або припинення особою громадянства України приймає Президент України. Прийняття до громадянства України або припинення громадянства України здійснюється шляхом видання указів Президента України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 по справі №815/1788/15 зазначила, що у разі оскарження рішення органів владних повноважень судам слід перевірити (встановити) чи є оскаржуване рішення таким, за наслідками виконання якого настають юридично значимі дії, чи настає інший кінцевий результат, чи це рішення з урахуванням якого (на підставі якого) приймається остаточне рішення органу владних повноважень.

Верховний Суд у постанові від 30.03.2021 у справі №160/9844/19 (адміністративне провадження №К/9901/9172/20) зазначив, що ужите в пункті 1 частини першої статті 238 КАС України формулювання "не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства" треба розуміти і трактувати так, що не підлягають розгляду не тільки справи, спори в яких виникають поза сферою адміністративних публічно-правових відносин, але й ті, які можна розглядати за правилами адміністративного судочинства, однак щодо них на рівні імперативного законодавчого положення встановлено вимогу, яка обмежує таке звернення і відтермінує судовий захист порушеного права до події, з настанням якої виникають відповідні підстави для цього.

Повертаючись до спірних правовідносин, суд встановив, що відповідно до п.104 Порядку подання про припинення громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з долученими до нього матеріалами, відповідач в установленому порядку надіслав до Комісії при Президентові України з питань громадянства.

Указом Президента України № 56/2023 від 04 лютого 2023 припинено громадянство України ОСОБА_1 .

У даному випадку такою подією є прийняття Президентом України Указу від 04.02.2023 № 56/2023 «Про припинення громадянства України» ОСОБА_1 , який може бути оскаржений до суду, в установленому законом порядку, а саме шляхом подання до Верховного Суду позову про оскарження вищевказаного Указу Президента України.

З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку про те, що затверджене ДМС подання про втрату особою громадянства України саме по собі не має наслідком припинення особою громадянства України, а може бути лише підставою для цього. При цьому виключно Президент України приймає остаточне рішення при припинення громадянства України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання дій Державної міграційної служби щодо затвердження подання про втрату громадянства України ОСОБА_1 не створює для позивача правових наслідків як остаточне рішення, у зв'язку з чим правовідносини, пов'язані з такими діями (завтердженням), не можуть бути предметом окремого оскарження у судовому порядку.

При цьому суд зазначає, що подання про припинення громадянства України внаслідок його втрати, яке надсилається для розгляду Комісії при Президентові України з питань громадянства, яка в свою чергу вносить Президентові України пропозицію щодо задоволення такого подання. Тобто є документом, з урахуванням якого приймається відповідний Указ Президента. При прийнятті Указу вказане подання вичерпує свою дію.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

На думку суду, вказані обставини унеможливлюють подальший розгляд справи й ухвалення рішення по суті спору і є підставами для закриття провадження у справі, оскільки обраний позивачем спосіб захисту (оскарження подання) не усуває юридичний конфлікт та сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права. Адже захисту підлягає тільки реально порушене право.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі касаційного адміністративного суду у справі № 420/6599/21 від 25.11.2021 року.

За правовою позицією Великої Палати Верховного Суду поняття "спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства" слід тлумачити у контексті частини третьої статті 124 Конституції України в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.

За таких обставин Верховний Суд у вищевказаній постанові від 30.03.2021 у справі №160/9844/19 визнав правильним висновок судів попередніх інстанцій про закриття провадження у справі із роз'ясненням про те, цей спір не підлягає розгляду як в порядку адміністративного судочинства, так і взагалі не підлягає судовому розгляду.

У зв'язку з цим, суд вважає, що даний спір не підлягає розгляду як у порядку адміністративного судочинства так і в судовому порядку взагалі, внаслідок чого провадження у справі необхідно закрити.

Згідно з частиною другою статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Керуючись статтями 238, 243,248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за адміністративним за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання дій Державної міграційної служби України протиправними щодо затвердження подання про втрату громадянства України ОСОБА_1 .

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Вступну та резолютивну частину ухвали проголошено в судовому засіданні 14.07.2025 року в присутності представників позивача та відповідача.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 15.07.2025 року.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.

Суддя Кочанова П.В.