Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 липня 2025 року Справа№640/26985/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, 12, ЄДРПОУ 40414833) про визнання протиправною та скасування постанови, -
23.09.2021 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві, в якому просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві від 26.08.2021 року №24 про накладення штрафу.
Згідно квитанції № 18242 від 21.09.2021 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, видами діяльності якого є функціювання атракціонів i тематичних парків (основний), консультування з питань комерційноі діяльності й керування, надання ландшафтних послуг, організування конгресів i торговельних виставок. 21.01.2021 року між Позивачем та KП «Світоч» м. Києва укладено договір за №21/01-2в про надання ОСОБА_1 для KП «Світоч» м. Києва послуг матеріально - технічного забезпечення організації проведення сезонних та сільськогосподарських ярмарок в Дніпровському районі м. Києва (п.1.1. Договору) шляхом залучення учасників до участі в ярмарках, розміщення об'єктів торгівлі (намети, столи) та надання інших послуг щодо організації роботи вказаних ярмарків. Відповідачем винесено постанову №24 від 26.08.2021 року про накладення на Позивача штрафу в розмірі 36 000 грн. В оскаржуваній постанові зазначається, що Позивачем порушено ч.1,2 ст. 37 та п.п. 2, 7 ч.1 ст. 43 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Як вбачається з протоколу, на підставі якого складено оскаржувану постанову, ОСОБА_1 розглядається Відповідачем як «оператор ринку», у зв'язку із чим, до Позивача були застосовані положення Закону 2042-VIII та накладено штраф. Вважає оскаржувану постанову протиправною, та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов, відповідач позов не визнав у повному обсязі. Стверджує, що 08.06.2021 на підставі обгрунтованої підозри щодо невідповідності, а саме порушення оператором ринку вимог законодавства про харчові продукти Головним управлінням було видано Наказ № 2317 від 08.06.2021 та направлення па проведення заходу №2056 від 08.06.2021 року.
Уповноважені особи Головного управління голові спеціалісти відділу безпечності харчових продуктів Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ОСОБА_2 та ОСОБА_3 прибули на потужність сільськогосподарського (сезонного) ярмарку за адресою: проспект Соборності, 2-20, м. Київ для проведення перевірки.
В акті перевірки № 2317-2 від 09.06.2021, були зафіксовані наступні порушення: потужність не мас державної реєстрації, вимоги до об'єктів санітарних заходів не дотримуються. На ярмарку реалізується продукція власного домашнього виробництва (ковбасні вироби, консервоване тушковане м 'ясо у скляній тapi), захист від будь-якого ризику забруднення, зокрема від шкідників та гризунів, незабезпечено, а саме: м 'ясна, рибна, кондитерська молочна та кисломолочна продукція реалізується без холодильників, не накрита (не захищена від пилу та комах). Учасники ярмарку, які реалізують м 'ясну рибну, кондитерську, молочну та кисломолочну продукцію, працюють без спецодягу та головних уборів. Належні засоби для підтримання тeмпepaтypи, необхідної для зберігання харчових продуктів та пї контролю відсутні, а саме у частини учасників ярмарку холодильне обладнання відсутнє (продукція реалізується при тeмпepaтypi навколишнього середовища +21 С). У тих учасників ярмарку в яких наявне холодильне обладнання, воно не підключене до електромережі aбо до джерела живлення, частково відсутній контроль температурного режиму. Таким чином Позивачем було порушено: частину 1 статті 25, частину 1, 2 статті 37, пункт 2 частини 1 статті 43, пункт 7 частини 1 статті 43 Закону України «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів». Уповноваженими особами Головного управління був складений на підставі Акту № 2317-2 від 09.06.2021 Протокол №17 про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми від 10.06.2021.
10.06.2021 Головним державним інспектором Рубаном Олегом Миколайовичем були розглянуті матеріали справи та винесено Постанову № 24 про накладення штрафу передбаченого статтею 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» від 26.08.2021. В Постанові зазначається наступні порушення:
Порушення вимог ч. 1, 2 ст. 37, п.п. 2, 7 ч. 1 ст. 43 Закону України «Пpo основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів».
При розгляді матеріалів справи встановлено ознаки правопорушення, за які згідно п. 1 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі: шість мінімальних заробітних плат.
Керуючись статтею 66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми; побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» на ФОП Смєлаш було накладено штраф у розмірі 36000 грн.
На підставі п. 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
28.04.2025 адміністративна справа № 640/26985/21 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 640/26985/21 передано для розгляду судді Череповському Є.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/26985/21. Розгляд справи вирішено проводити спочатку в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ). Відповідно до єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: види діяльності: 93.21 Функціювання атракціонів і тематичних парків (основний); 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 81.30 Надання ландшафтних послуг; 82.30 Організування конгресів і торговельних виставок. Дата запису: 01.08.2019. Номер запису: 23270000000003362. Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, підстава внесення: 03.06.2024, № 2003270060002003362. Підстава: власне рішення.
Відповідно до договору №21/01-2в від 21 січня 2021 року між Комунальним підприємством «Світоч» м. Києва, в особі директора Мандрик Валентини Львівни, яка діє на підставі Статуту (далі - Організатор), з однієї сторони, та Фізична особа-підприємець Смєлаш Артем Володимирович, який діє на підставі реєстраційного запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 01.08.2019 №23270000000003362 (далі - Розпорядник), з іншої сторони.
За цим Договором Організатор бере на себе зобов'язання з адміністративно-госопдарської організації ярмарок в Дніпровському районі м. Києва згідно затвердженого адресного переліку та графіку проведення сільськогосподарських ярмарків у м. Києві, відповідно до норм Розпорядження Київської міської державної адміністрації №507 «Про проведення ярмарків у місті Києві» від 26 травня 2015 року, для здійснення Розпорядником матеріально-технічного забезпечення проведення організованих КП «Світоч» м. Києва Ярмарок. Розпорядник погоджується з тим, що матеріально-технічне забезпечення проведення організованих КП «Світоч» м. Києва Ярмарок здійснюється відповідно до вимог визначених у схемах розміщення об'єктів торгівлі на сезонному (сільськогосподарському) ярмарку, з урахуванням правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі та інших вимог чинного законодавства.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві було видано наказ від 08.06.2021 року № 2317 про проведення позапланового заходу (інспектування), яким наказано Головному спеціалісту відділу безпечності харчових продуктів Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Демчук Юліанні Сергіівні (державному ветеринарному інспектору, державному інспектору), головному спеціалісту відділу безпечності харчових продуктів Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ОСОБА_3 (державному інспектору) здіиснити позаплановий захід (інспектування) ФОП ОСОБА_4 , за адресою: м. Київ, просп. Соборності, 2-20, у термін з 09.06.2021 по 23.06.2021 року.
На підставі наказу від 08.06.2021 року № 2317 Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві було видано направлення на проведення заходу від 08.06.2021 року № 2056. Підстава для здійснення заходу: на підставі обгрунтованої підозри щодо невідповідності, а саме: порушення оператором ринку вимог законодавства про харчові продукти. Предмет здійснення заходу: дотримання вимог законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів (з проведенням відеофіксації).
09.06.2021 року за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин стосовно ФОП ОСОБА_1 , посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві було складено Акт № 2317-2. Види об'єктів та/або види господарської діяльності, щодо яких проводиться захід: 46.19. Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту (основний). Потужність оператора ринку: сільськогосподарський (сезонний) ярмарок м. Київ, проспект Соборності, 2-20. Захід державного контролю проводився 09.06.2021 року з 09 години 40 хвилин до 10 години 30 хвилин. Опис виявлених порушень вимог законодавства: потужність не має державної реєстрації, ч.1 ст. 25 ЗУ №771; вимоги до об'єктів санітарних заходів не дотримуються. На ярмарку реалізується продукція власного домашнього виробництва (ковбасні вироби, консервоване тушковане м 'ясо у скляній тapi), ч. 1, 2 ст. 37 ЗУ №771; захист від будь-якого ризику забруднення, зокрема від шкідників та гризунів, забезпечено, а саме: м'ясна, рибна, кондитерська, молочна та кисломолочна продукція реалізується без холодильників, не накрита (не захищена від пилу та комах). Учасники ярмарку, які реалізують м'ясну рибну, кондитерську, молочну та кисломолочну продукцію, працюють без спецодягу та головних уборів, п. 2 ч. 1 ст. 43 ЗУ №771; належні засоби для підтримання тeмпepaтypи, необхідної для зберігання харчових продуктів та пї контролю відсутні, а саме: у частини учасників ярмарку холодильне обладнання відсутнє (продукція реалізується при тeмпepaтypі навколишнього середовища +21 С). У тих учасників ярмарку в яких наявне холодильне обладнання, воно не підключене до електромережі (aбo до джерела живлення), частково відсутній контроль температурного режиму п. 7 ч. 1 ст. 43 ЗУ №771. Примірник Акту на 12-ти аркушах отримано Позивачем 11.06.2021 року.
10.06.2021 року уповноваженими особами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві на підставі Акту № 2317-2 від 09.06.2021 був складений Протокол №17 про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми. Було порушено: пункт 1 частини 1 статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», частини першої, другої статті 37; пунктів 2, 7 частини першої статті 43 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Позивачем протокол отримано 11.06.2021 року.
10.06.2021 року прийнято рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів №17. Позивачем рішення отримано 11.06.2021 року, яким тимчасово припинено обіг м'ясної, рибної, кисломолочної продукції та виробів власного домашнього виробництва (ковбасні вироби, консервоване тушковане м'ясо у скляній тарі) на потужності ФОП ОСОБА_1 за адресою: 02105, м. Київ, проспект Соборності, 2-20 сезонний ярмарок, термін 10 робочих днів ярмарку з дня вручення даного рішення, для усунення загрози для життя та/або здоров'я людей.провести коригувальні дії. Інформацію про виконання даного рішення надати до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві протягом трьох днів з дня отримання.
26.08.2021 року посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві винесено постанову №24 про накладення на позивача штрафу у розмірі шести мінімальних заробітних плат, а саме 26 000,00 грн., передбаченого статтею 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», за порушення вимог ч. 1, 2 ст. 37, п.п 2, 7 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Вказану постанову було направлено на адресу Позивача 27.08.2021 року, про що свідчить фіскальний чек. 31.08.2021 вказану постанову було отримано Позивачем, про що свідчить роздруківка з сайту Укрпошта.
Не погоджуючись із правомірністю підстав застосування штрафу, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів регулюються Законом №771/97-ВР, який визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї.
Згідно з п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону №771/97-ВР, оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) - суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів. Оператором ринку також вважається агропродовольчий ринок.
Правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України визначені Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" від 18.05.2017 р. №2042-VIII (далі - Закон №2042-VIII).
Пунктом 24 ч. 1 ст. 1 Закону №2042-VIII визначено, що оператор ринку - оператор ринку харчових продуктів, оператор ринку кормів, оператор потужностей. Для цілей розділу VII цього Закону до операторів ринку також належить оператор ринку у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження.
Відповідно до договору №21/01-2в від 21 січня 2021 року між Комунальним підприємством «Світоч» м. Києва, в особі директора Мандрик Валентини Львівни, яка діє на підставі Статуту (далі - Організатор), з однієї сторони, та Фізична особа-підприємець Смєлаш Артем Володимирович, який діє на підставі реєстраційного запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 01.08.2019 №23270000000003362 (далі - Розпорядник), з іншої сторони.
За цим Договором Організатор бере на себе зобов'язання з адміністративно-госопдарської організації ярмарок в Дніпровському районі м. Києва згідно затвердженого адресного переліку та графіку проведення сільськогосподарських ярмарків у м. Києві, відповідно до норм Розпорядження Київської міської державної адміністрації №507 «Про проведення ярмарків у місті Києві» від 26 травня 2015 року, для здійснення Розпорядником матеріально-технічного забезпечення проведення організованих КП «Світоч» м. Києва Ярмарок. Розпорядник погоджується з тим, що матеріально-технічне забезпечення проведення організованих КП «Світоч» м. Києва Ярмарок здійснюється відповідно до вимог визначених у схемах розміщення об'єктів торгівлі на сезонному (сільськогосподарському) ярмарку, з урахуванням правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі та інших вимог чинного законодавства.
Крім того, п. 2.4 вказаного вище договору передбачено, що Розпорядник зобов'язаний, зокрема:
- забезпечувати належний санітарний стан території Ярмарку;
- забезпечити на Ярмарку встановлення та належне утримання туалетних модульних кабін та рукомийників, згідно із схемою розміщення об'єктів торгівлі на Ярмарку;
- в разі необхідності, організувати підключення до водопостачання та електропостачання об'єктів торгівлі на Ярмарку у встановленому чинним законодавством України порядку;
- сприяти проведенню ветеринарно-санітарного контролю та контролю за безпечністю та якістю продукції тваринного та рослинного походження, яка реалізується на Ярмарку, уповноваженими на це підприємствами, установами, організаціями;
- перевіряти наявність в учасників Ярмарку документів про походження та підтвердження якості продукції (висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, декларація виробника тощо), що реалізується;
- забезпечувати дотримання учасниками Ярмарку, що здійснюють торгівлю на ярмарку, вимог Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. №833 (зі змінами та доповненнями), Правил роботи дрібно роздрібної торговельної мережі, затверджених наказом Міністерства зовнішніх економічних зав'язків і торгівлі України від 08.07.1996 р. №369 (зі змінами та доповненнями), санітарних норм та правил, визначених чинним законодавством України, Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. №1051/1051;
- забезпечити наявність намету адміністрації Ярмарку та розміщувати в ньому інформаційний стенд з інформацією про Організатора і Розпорядника Ярмарку, книгу скарг та пропозицій, інформацію про режим роботи Ярмарку (години, весняно-літній період, осінньо-зимовий період), рекомендовані ціни, контрольні ваги.
- забезпечити постійну присутність та роботу адміністратора Ярмарку під час роботи Ярмарку з дотриманням вимог чинного законодавства України;
- нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов цього Договору, в тому числі за надання не в повному обсязі або несвоєчасне виконання зобов'язань, передбачених цим Договором, з відновленням порушеного благоустрою;
- не допускати до продажу продукцію, яка не пройшла ветеринарно-санітарну експертизу та без наявності документів про походження та підтвердження якості продукції;
- забезпечити дотримання учасниками Ярмарку, які реалізують продукцію з обмеженим терміном придатності, умов її зберігання, відповідно до вимог встановлених нормативно-правовими актами та нормативними документами;
- не допускати до участі в Ярмарку суб'єктів господарювання та фізичних осіб-підприємців (фермерів, виробників продукції і т.і.), у яких відсутні наступні документи: 1) документ, що підтверджує якість та безпечність продукції; 2) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції (договори, товарно-супровідна документація, декларація виробника тощо); 3) висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, в разі продажу продукції тваринного та рослинного походження; 4) особиста медична книжка встановленого зразка для осіб, які мають відношення до обігу (приймання, продаж, транспортування, зберігання тощо) харчової продукції; 5) реєстрація потужності відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" (зі змінами та доповненнями);
- не допускати до участі в Ярмарку суб'єктів господарювання та фізичних осіб-підприємців (фермерів, виробників продукції і т.і.), які не зареєстрували свої потужності відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" (зі змінами та доповненнями);
- забезпечувати своєчасне проведення дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних, інших необхідних санітарних і протиепідемічних заходів;
- у разі виявлення небезпечної та неякісної харчової продукції, вжити заходів щодо вилучення та/або відкликання, та ізоляцію, та/або утилізацію харчових продуктів;
- забезпечити дотримання учасниками Ярмарки гігієнічних вимог до обладнання та інвентарю, з якими контактують харчові продукти.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що в межах спірних правовідносин належним оператором ринку харчових продуктів, яким, на думку відповідача, допущено порушення вимог ч. 1, 2 ст. 37, п.п 2, 7 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», є саме ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 2 Закону №2042-VIII, законодавство про державний контроль складається з Конституції України, цього Закону, Митного кодексу України, законів України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", "Про ветеринарну медицину", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та інших виданих відповідно до них нормативно-правових актів.
У відповідності до вимог статті 4 Закону №771/97-ВР державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров'я та інтересів споживачів.
Отже, держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом, зокрема, шляхом державного контролю.
За приписами частин третьої, четвертої статті 18 Закону №771/97-ВР заходи державного контролю здійснюються без попередження (повідомлення) оператора ринку, крім аудиту та інших випадків, коли таке попередження є необхідною умовою забезпечення ефективності державного контролю.
Заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 20 Закону №771/97-ВР, оператори ринку зобов'язані забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 37 Закону №771/97-ВР забороняється:
1) обіг харчових продуктів на потужностях, що не відповідають вимогам санітарних заходів;
2) продаж харчових продуктів власного домашнього виробництва не на агропродовольчих ринках;
3) обіг неперероблених туш парнокопитних та/або однокопитних тварин, на яких безпосередньо або на упаковці відсутня позначка придатності;
4) обіг харчових продуктів, вироблених на потужностях, щодо яких не отримано експлуатаційного дозволу, передбаченого цим Законом, або дія якого тимчасово припинена;
5) обіг харчових продуктів, вироблених на потужностях, повідомлення про реєстрацію яких не було зроблено оператором ринку до вимог цього Закону;
6) обіг харчових продуктів, які містять генетично модифіковані організми або отримані з їх використанням, до проведення їх державної реєстрації;
7) обіг неперероблених харчових продуктів із свинини для споживання людиною без відповідних ветеринарних документів у разі підтвердження спалаху хвороб, що є небезпечними для здоров'я людей або тварин, за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Забороняється також обіг об'єктів санітарних заходів, якщо ці об'єкти:
1) небезпечні;
2) непридатні до споживання;
3) неправильно марковані;
4) незареєстровані відповідно до вимог цього Закону;
5) ввезені (переслані) на територію України контрабандно.
Харчові продукти, зазначені у пунктах 2 і 3 цієї частини, підлягають вилученню з обігу та/або відкликанню відповідно до вимог цього Закону.
Також, зі змісту ст.43 Закону №771/97-ВР вбачається, що рухомі та/або тимчасові потужності (палатки, кіоски, прилавки, рухомі транспортні засоби для торгівлі) повинні відповідати таким вимогам:
1) утримуватися в чистоті та належному стані;
2) забезпечувати захист від будь-якого ризику забруднення, зокрема від шкідників та гризунів;
3) бути обладнані засобами для підтримання належної особистої гігієни;
4) поверхні (включаючи поверхню обладнань), що контактують з харчовими продуктами, утримуються у непошкодженому стані, легко чистяться та дезінфікуються, зроблені з гладких, нержавіючих, нетоксичних, придатних до миття матеріалів;
5) бути забезпечені гарячою та/або холодною питною водою у необхідній кількості;
6) мати належні засоби для гігієнічного зберігання небезпечних та/або неїстівних речовин та відходів (рідких або твердих), а також засоби для їх зберігання та подальшого поводження та/або мати відповідний договір щодо їх утилізації (знищення);
7) мати належні засоби для підтримання температури, необхідної для зберігання харчових продуктів, та її контролю;
8) забезпечувати розміщення харчових продуктів таким чином, щоб максимально знизити ризик їх забруднення.
З аналізу вищеприведених норм законодавства видно, що їх порушення може становити загрозу для життя та/або здоров'я людини.
Як встановлено судом, 09.06.2021 року за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин стосовно ФОП ОСОБА_1 , посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві було складено Акт № 2317-2. В якому було зазначено наступні виявлені порушення вимог законодавства: потужність не має державної реєстрації, ч.1 ст. 25 ЗУ №771; вимоги до об'єктів санітарних заходів не дотримуються. На ярмарку реалізується продукція власного домашнього виробництва (ковбасні вироби, консервоване тушковане м 'ясо у скляній тapi), ч. 1, 2 ст. 37 ЗУ №771; захист від будь-якого ризику забруднення, зокрема від шкідників та гризунів, не забезпечено, а саме: м'ясна, рибна, кондитерська, молочна та кисломолочна продукція реалізується без холодильників, не накрита (не захищена від пилу та комах). Учасники ярмарку, які реалізують м'ясну рибну, кондитерську, молочну та кисломолочну продукцію, працюють без спецодягу та головних уборів, п. 2 ч. 1 ст. 43 ЗУ №771; належні засоби для підтримання тeмпepaтypи, необхідної для зберігання харчових продуктів та пї контролю відсутні, а саме: у частини учасників ярмарку холодильне обладнання відсутнє (продукція реалізується при тeмпepaтypі навколишнього середовища +21 С). У тих учасників ярмарку в яких наявне холодильне обладнання, воно не підключене до електромережі (aбo до джерела живлення), частково відсутній контроль температурного режиму п. 7 ч. 1 ст. 43 ЗУ №771. Примірник Акту на 12-ти аркушах отримано Позивачем 11.06.2021 року.
10.06.2021 року уповноваженими особами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві на підставі Акту № 2317-2 від 09.06.2021 був складений Протокол №17 про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми. Було порушено: пункт 1 частини 1 статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», частини першої, другої статті 37; пунктів 2, 7 частини першої статті 43 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Позивачем протокол отримано 11.06.2021 року.
10.06.2021 року прийнято рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів №17. Позивачем рішення отримано 11.06.2021 року, яким тимчасово припинено обіг м'ясної, рибної, кисломолочної продукції та виробів власного домашнього виробництва (ковбасні вироби, консервоване тушковане м'ясо у скляній тарі) на потужності ФОП ОСОБА_1 за адресою: 02105, м. Київ, проспект Соборності, 2-20 сезонний ярмарок, термін 10 робочих днів ярмарку з дня вручення даного рішення, для усунення загрози для життя та/або здоров'я людей.провести коригувальні дії. Інформацію про виконання даного рішення надати до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві протягом трьох днів з дня отримання.
26.08.2021 року посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві винесено постанову №24 про накладення на позивача штрафу у розмірі шести мінімальних заробітних плат, а саме 26 000,00 грн., передбаченого статтею 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», за порушення вимог ч. 1, 2 ст. 37, п.п 2, 7 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Вказану постанову було направлено на адресу Позивача 27.08.2021 року, про що свідчить фіскальний чек. 31.08.2021 вказану постанову було отримано Позивачем, про що свідчить роздруківка з сайту Укрпошта.
Разом з тим, пунктом 1 частини першої статті 65 Закону №2042-VIII передбачено, що порушення встановлених законодавством гігієнічних вимог до виробництва та/або обігу харчових продуктів або кормів, якщо це створює загрозу для життя та/або здоров'я людини або тварини, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі десяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі шести мінімальних заробітних плат.
Тобто ключовою умовою для застосування до суб'єкта господарювання санкції, передбаченою цією нормою безвідносно до факту усунення чи неусунення вимог Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми є самі лише обставини створення загрози життю та/або здоров'ю людини.
За наявності доведеного факту створення Позивачем загрози життю та/або здоров'ю людини у вигляді незадовільного санітарного стану, що є порушенням п. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», суд визнає правомірним застосування відповідачем до суб'єкта господарювання позивача штрафу у розмірі передбаченому законом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що спірна постанова винесена суб'єктом владних повноважень на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, з урахуванням всіх обставин, необхідних для прийняття такого рішення.
Відтак адміністративний позов задоволенню не підлягає.
За таких обставин підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, 12, ЄДРПОУ 40414833) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.В. Череповський