Справа № 147/968/25
Провадження № 3/147/683/25
15 липня 2025 року с-ще Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Борейко О. Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, військовослужбовця військової служби за мобілізацією, солдата резерву військової частини НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
14 липня 2025 року до Тростянецького районного суду Вінницької області від ІНФОРМАЦІЯ_3 після доопрацювання надійшли адміністративні матеріали відносно військовослужбовця Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №ОДВ/239 від 25.05.2025 вбачається, зокрема, що 25 травня 2025 року близько 08 год. 15 хв. під час проведення профілактичних заходів, спрямованих на заборону вживання алкогольних напоїв та наркотичних речовин начальник патруля ІНФОРМАЦІЯ_4 молодшим сержантом ОСОБА_3 виявлено військовослужбовця солдата ОСОБА_1 , який перебував на території базового табору військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Для припинення вчинення адміністративного правопорушення, начальником патруля ІНФОРМАЦІЯ_4 було запропоновано солдату ОСОБА_1 добровільно пройти тест з використанням спеціального технічного засобу (приладу для вимірювання концентрації парів алкоголю Алконт-М №000331), на що зазначений військовослужбовець погодився. В ході проведення тесту встановлено, що солдат ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння (показник - 2,15 проміле), що було зафіксовано на спеціальний технічний засіб відеозапису та складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу №203. Свою провину у скоєнному солдат ОСОБА_1 в усних поясненнях визнає. Таким чином, військовослужбовець солдат ОСОБА_1 у порушення вимог ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України в умовах особливого періоду перебував в стані алкогольного сп'яніння на території базового табору військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_2 , тобто вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно з вимогами ст.276 КУпАП справа про військове адміністративне правопорушення підвідомча Тростянецькому районному суду Вінницької області.
Відповідно до ст.221 КУпАП судді районних судів розглядають справи про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-10 - 172-20 КУпАП.
Розгляд справи призначено на 08:30 годину 15.07.2025.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув, про причини неявки суду не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся за вказаним у протоколі номером мобільного телефону. Однак відповідно до довідки про недоставлення SMS-повідомлення від 14.07.2025, випливає, що SMS-повідомлення із судовою повісткою про виклик до суду у справі №147/968/25, одержувач ОСОБА_1 за номером телефону НОМЕР_3 не доставлено з причини: некоректно вказано номер телефону. Разом з матеріалами справи суду надана заява ОСОБА_1 , у якій останній просить розглядати справу без його участі, провину у вчиненому визнає та просить призначити покарання у виді штрафу.
З метою повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи та забезпечення його явки в судове засідання, було здійснено телефонний дзвінок працівнику відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ( НОМЕР_4 ), однак останній повідомив, що працівники ВСП не зможуть забезпечити явку ОСОБА_1 в судове засідання, оскільки останній переведений до ВЧ НОМЕР_5 та виконує завдання на території Чернігівської області.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.
За змістом ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Згідно із ч.2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтею 172-20 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Як зазначено вище, повідомити ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи, за наявними в справі засобами зв'язку, а саме: за номерами телефонів зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення та у заяві на отримання судових повісток за допомогою SMS-повідомлення, суду не вдалося.
ОСОБА_1 не повідомлявся працівниками відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 про дату та час розгляду справи, що унеможливлює розглянути справу у строки, встановлені ч.2 ст. 277 КУпАП.
Вищезазначене свідчить про порушення вимог ст. 277 КУпАП з боку уповноважених осіб щодо здійснення контролю явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судове засідання та позбавляє суд можливості розглянути справу в строк, встановлений ч.2 ст. 277 КУпАП.
Інші засоби зв'язку з ОСОБА_1 , які б дозволили в межах доби повідомити останнього про дату, час та місце розгляду справи (адреса електронної пошти, інший номер телефону тощо), матеріали справи не містять.
Виходячи зі змісту закону провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
У зв'язку з наведеним, суд не вбачає можливості з'ясувати обставини, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП потрібно повторно повернути до ІНФОРМАЦІЯ_3 для належного оформлення.
Керуючись ст. 245, 277, 278, 283 КУпАП, суддя
Протокол №ОДВ/239 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 25.05.2025 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з долученими до нього матеріалами повернути до ІНФОРМАЦІЯ_3 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. Г. Борейко