Ухвала від 15.07.2025 по справі 132/2112/25

132/2112/25

2-а/132/29/25

УХВАЛА

про направлення позовної заяви для розгляду по підсудності

15 липня 2025 року м. Калинівка

Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Карнаух Н.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП НПУ щодо скасування постанови серії ЕНА №4998638 від 17.06.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та визнання дій поліцейських ОСОБА_2 і ОСОБА_3 незаконними,

ВСТАНОВИВ:

До Калинівського районного суду Вінницької області 27.06.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП НПУ щодо скасування постанови серії ЕНА №4998638 від 17.06.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та визнання дій поліцейських Тучака Івана Валентиновича і Король Ганни Павлівни незаконними, яку згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.06.2025 передано судді Карнауху Н.П.

Відповідно до п.п. 3, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали вказаного адміністративного позову суддя дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху з таких підстав.

Відповідно до положень п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві, серед іншого, зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Всупереч вказаним вимогам в позовній заяві ОСОБА_1 не зазначено: відомостей про місцезнаходження відповідача, його ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, поштові індекси сторін, реєстраційний номер облікової картки платника податків - позивача, номер і серію паспорта позивача, номери його засобів зв'язку, адреси електронної пошти, інформації про наявність або відсутність в нього електронного кабінету, відомостей про відповідача: засоби зв'язку, адреси електронної пошти, наявність або відсутність електронного кабінету.

Крім того, частиною 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно із правовою позицією Верховного Суду, який Велика Палата Верховного Суді виснувала у Постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17, відступила від правового висновку Верховного Суду України в постанові від 13 грудня 2016 року, визначивши, що за оскарження постанов про адміністративне правопорушення необхідно сплатити судовий збір. Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати ст. 2-5 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

Відповідно до статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.

Згідно із правовою позицією Верховного Суду, викладеною Постанові від 18 березня 2020 року (справа № 543/775/17), у справах щодо накладення адміністративного стягнення за подання позовної заяви судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Положеннями частини першої статті 1, статті 2 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.

Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.

Отже, сплата судового збору особами, які звертаються до суду - це процесуальний обов'язок, який визначається нормами процесуального закону та Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» визначено, що з 01 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 3028 гривень.

Отже, ОСОБА_1 за подачу вказаного позову необхідно долучити до позовної заяви документ про сплату судового збору в розмірі 605,6 грн. (3028 грн. х 0,2) за такими реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Він.обл./м.Калинівка/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA118999980313151206000002776; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Калинівський районний суд Вінницької області.

Всупереч вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України позивачем не долучено до позовної заяви документу щодо сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Водночас в позовній заяві ОСОБА_1 міститься клопотання звільнити його від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону №3674-IV, так як він є учасником бойових дій відповідно до долученої копії посвідчення серії НОМЕР_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Частиною 1 ст. 132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Однак, в позовній заяві ОСОБА_1 та долучених до неї матеріалах відсутні будь-які відомості про майновий стан позивача, що позбавляє суддю можливості вирішити його клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Крім того, згідно із положеннями п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Верховний Суд у своїх рішеннях наголошує, що для правильного застосування пункту 13 частини першої статті 5 Закону «Про судовий збір» суди повинні враховувати предмет та підстави позову, а також перевіряти, чи стосується справа захисту прав, пов'язаних із статусом учасника бойових дій. Зокрема, у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 зазначено, що суд має оцінювати, чи пов'язаний спір із захистом прав, передбачених статтями 12 та 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Таким чином, учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору лише у справах, безпосередньо пов'язаних із захистом їхніх прав, що випливають із їхнього статусу. У інших категоріях справ, не пов'язаних із таким захистом, вони зобов'язані сплачувати судовий збір на загальних підставах.

Враховуючи те, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, ухвалою судді від 02.07.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП НПУ щодо скасування постанови серії ЕНА №4998638 від 17.06.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та визнання дій поліцейських ОСОБА_2 і ОСОБА_3 незаконними, залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів.

Позивач станом на 14.07.2025 наведені недоліки не усунув, 10.07.2025 подав до суду заяву, згідно із якою на його думку він підлягає звільненню від сплати судового збору за подачу цього позову з огляду на те, що він є учасником бойових дій.

Поряд з наведеним, відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру (ч. 6 ст. 171 КАС України).

Згідно із позовною заявою позивачем є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 . Відповідачем вказано Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП НПУ. Згідно із даними із відкритих джерел в мережі Інтернет вказане управління розташоване за адресою: вулиця Ботанічна, 23 в м. Вінниці.

Крім того, в долучених до позовної заяви матреілах міститься копія картки платника податків, згідно із якою РНОКПП позивача - НОМЕР_2 .

Відповідно до інформації, отриманої 30.06.2025 із Єдиного державного демографічного реєстру, відомостей про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , не знайдено.

Згідно із відповіддю Управління ДМС України у Вінницькій області, яка надійшла до суду після залишення позовної заяви без руху - 03.07.2025, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Частиною 5 ст. 171 КАС України встановлено, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно із ч.ч. 5-6 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання. Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, яке є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 318 КАС України).

Враховуючи те, що місце проживання (перебування, знаходження) позивача ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , відповідач - Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП НПУ знаходиться у м. Вінниці, вказану позовну заяву подано із порушенням правил територіальної підсудності, а тому, справу необхідно передати для розгляду до суду за зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача та місцезнаходженням відповідача - Вінницького міського суду.

На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 25, п. 2 ч. 1, ч.ч. 5-6 ст. 29, ч. 5 ст. 171 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП НПУ щодо скасування постанови серії ЕНА №4998638 від 17.06.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та визнання дій поліцейських ОСОБА_2 і ОСОБА_3 незаконними, передати на розгляд до Вінницького міського суду (вулиця Грушевського, 17, м. Вінниця, 21000).

Копію цієї ухвали невідкладно надіслати позивачу для відома.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення (ч. 8 ст. 29 КАС України).

Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана (ч. 2 ст. 30 КАС України).

Відповідно до ч. 4 ст. 286, п. 6 ч. 1 ст. 294 КАС України ця ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Н.П. Карнаух