Справа № 126/1065/25
Провадження № 3/126/749/2025
"10" липня 2025 р. м. Бершадь
Суддя Бершадського районного суду
Вінницької області Гуцол В. І.
розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з ВП № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 321244 від 05.05.2025, 05.05.2025 о 15 год. 57 хв. в м. Бершадь по вул. Юрія Коваленка громадянин ОСОБА_1 передав право керування автомобілем Ніссан державний номерний знак НОМЕР_1 водію ОСОБА_2 , який перебував в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку та підтверджується тестом 1489, здійсненим за допомогою алкотестера Драгер 6810.
ОСОБА_1 вину свою не визнав, пояснив, що 05.05.2025 в с. Глинське він пив пиво з друзями, потім зателефонував до ОСОБА_2 щоб той повіз його на його автомобілі в м. Бершадь, оскільки він вживав алкоголь. По дорозі до міста сталась ДТП, після якої вияснилось, що ОСОБА_2 перебував в стані алкогольного сп'яніння. Він цього не знав, ОСОБА_2 йому не казав, що вживав алкоголь.
ОСОБА_2 пояснив, що 05.05.2025 ОСОБА_1 зателефонував йому та запитав чи може він поїхати в м. Бершадь за кермом, на що він погодився. Перед тим він під час обіду вживав алкоголь, думав, що частка не велика, ОСОБА_1 про даний факт нічого не повідомляв.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а також ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суд виходить з насутпного.
Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування всіх обставин справи. Підлягають з'ясуванню питання про те, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні. Рішення по справі приймається на підставі доказів досліджених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 2.9. «г» ПДР України водієві забороняється передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у хворобливому стані.
Диспозиція ч. 1ст. 130 КУпАП встановлює відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто диспозиція даної статті передбачає декілька складів адміністративних правопорушень.
Одним зі складів вказаного адміністративного правопорушення, є передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані алкогольного сп'яніння, що поставлено у вину ОСОБА_1 . Тобто, для настання відповідальності у даному випадку необхідно встановити наявність таких обставин: особа повинна мати право користування транспортним засобом (власник, інший законний користувач), їй повинно бути достовірно відомо, що вона передає керування особі, яка перебуває в стані сп'яніння, і особа, якій передано керування автомобілем, перебуває у стані сп'яніння.
Відповідно до п. 27 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" вбачається, що відповідальність за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, настає за умови, що тому, хто це робить, відомо про такий стан.
Тому для встановлення наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, необхідно довести як факт обізнаності так і факт передачі власником (законним користувачем, наймачем, орендарем) транспортного засобу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів.
Проте, як встановлено в судовому засіданні та підтверджується показаннями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 не був обізнаний про стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_2 .
Крім того, у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано в який спосіб ОСОБА_1 було вчинено адміністративне правопорушення та яким чином було передано транспортний засіб особі, яка керувала ним у стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» допуском до керування транспортним засобом особи, яка не має права ним керувати або перебуває у стані сп'яніння, визнають усні чи письмові згоду, розпорядження, вказівку особи, відповідальної за технічний стан чи експлуатацію цього засобу, про його використання у сфері дорожнього руху таким водієм. Як допуск можна розглядати також мовчазну згоду, видачу маршрутного листа, передачу ключів і документів або керма, не відсторонення водія від керування тощо.
Таким чином, передача транспортного засобу можлива за усною чи письмовою згодою, а також мовчазною згодою шляхом передачі ключів і документів або керма.
У протоколі не зазначено яким саме способом ОСОБА_1 передав право керування автомобілем ОСОБА_2 .
Інших належних та допустимих доказів на спростування показів ОСОБА_1 до матеріалів справи не долучено.
Таким чином, з огляду на досліджені у судовому засіданні докази, а саме: на підставі пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та свідка, які є узгодженими між собою, дослідження матеріалів справи, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 не доведена.
Практикою ЄСПЛ констатується, що «національне законодавство має з достатньою чіткістю визначати межі та спосіб здійснення відповідного дискреційного права, наданого органам влади, щоб забезпечувати громадянам той мінімальний рівень захисту, на який вони мають право згідно з принципом верховенства права в Демократичному суспільстві» (п. 33 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Доменічіні проти Італії» (Domenichini v. Italy), Reports 1996-V).
Дані протоколу про адміністративне правопорушення суперечать даним, що були встановлені у судовому засіданні на підставі дослідження інших доказів. Відповідно до положень ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи суд зобов'язаний тлумачити на користь особи, яка притягується до відповідальності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 ст.284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Бершадський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В. І. Гуцол