Справа № 188/1296/25
Провадження № 2-о/188/70/2025
15 липня 2025 року с-ще Петропавлівка
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Курочкіної О.М.
секретар судового засідання Фесик Ю.В.
справа №188/1296/25
Заявник: ОСОБА_1
Представник заявника: ОСОБА_2
Заінтересовані особи:
- ІНФОРМАЦІЯ_1
- ОСОБА_3
- ОСОБА_4
-Зозуля Ольга Степанівна
- Лисичанська міська військова адміністрація Сіверськодонецького району Луганської області
про встановлення факту, що має юридичне значення
В провадженні суду на розгляді перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та Лисичанська міська військова адміністрація Сіверськодонецького району Луганської області.
Представник заінтересованої особи, ІНФОРМАЦІЯ_2 надав клопотання про залишення вищевказаної заяви без розгляду в якій зазначив, що між ними, як суб'єктом владних повноважень, та заявником існує публічно-правовий спір, який повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства відповідним судом адміністративної юрисдикції.
Суд вивчивши клопотання вважає доцільним відмовити у його задоволенні з наступних підстав.
Згідно із положенням про ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженим Постановою КМ України № 154 від 23.02.02022, (абз. 2, 3, 4 п. 7) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Згідно ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону), виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.23 Закону України «про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів три місяці.
Відповідно до пункту 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.
Відповідно до правового висновку Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, зробленого у постанові від 07.04.2020 року у справі № 638/4/19, права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника.
Також відповідно до правового висновку Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, зробленого у постанові від 02.04.2025 року у справі № 127/3622/24/4/19, наведено в цій справі правове обґрунтування « що в умовах режиму воєнного стану, законодавець передбачив установлення факту самостійного виховання та утримання дитини як підставу для отримання відстрочки від мобілізації та/або звільнення з військової служби та чітко визначив порядок його встановлення виключно в судовому порядку, що унеможливлює встановлення такого юридичного факту в поза судовому порядку будь-яким іншим органом влади. У такий спосіб законодавцем установлено судовий контроль задля дотримання балансу між інтересами дитини, яка може залишитися без батьківського піклування, особи (батька чи матері щодо здійснення піклування) та народу України в особі держави в розумінні статті 65 Конституції України. Такий порядок встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини визначений тому у що саме в порядку окремого провадження суд встановлює обставини та перевіряє (підтверджує) їх доказами незалежно від наданих сторонами доказів та зазначених доводів на їх спростування. Тобто встановлення юридичного факту як підстава для отримання відстрочки від мобілізації та /або звільнення з військової служби здійснюється безпосередньо судом.».
Враховуючи зазначене, суд вважає, що клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_2 про залишення заяви без розгляду є таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 260-261 ЦПК України, суд
У задоволенні клопотання представника заінтересованої особи, ІНФОРМАЦІЯ_2 , про залишення заяви без розгляду відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О. М. Курочкіна