Рішення від 15.07.2025 по справі 912/1292/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 рокуСправа № 912/1292/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кузьміної Б.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу №912/1292/25

за позовом першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області (вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам'янка, Кіровоградська область, 27400) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, - Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (вул. Януша Корчака, 9/12, м. Київ, 03190) в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (вул. Тараса Карпи, 84, кімн. 415, м. Кропивницький, 25006)

до відповідача Фермерського господарства "САЛО" (вул. Набережна, 1А, с. Криничувате, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28420)

про стягнення 60 000,00 грн,

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до Фермерського господарства "САЛО" з вимогами про стягнення 60 000,00 грн, з покладенням на відповідача судових витрат.

На обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив про неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором №222 ФГ-2019 від 01.10.2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству в частині повернення коштів.

Прокурор на обґрунтування підстав звернення до суду зазначає, що невиконання зобов'язань за договором перешкоджає формуванню Державного бюджету України та спричиняє збитки державі, оскільки Український державний фонд підтримки фермерських господарств є бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки, становлення та розвитку фермерських господарств.

Ухвалою від 19.05.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/1292/25; постановив справу №912/1292/25 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами; установив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, в тому числі відповідачу - відзиву (п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі).

Копія ухвали від 19.05.2025 про відкриття провадження у справі була направлена відповідачу за адресою, зазначеною в ЄДРЮОФОПГФ, рекомендованим поштовим відправленням № 0601148471928 із зворотним повідомленням, яке повернуте до суду з відміткою оператора поштового зв'язку від 29.05.2025 - "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 78-79, 80).

За змістом пункту 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, ухвала від 19.05.2025 про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу 29.05.2025.

Додатково суд ужив заходів з повідомлення відповідача про розгляд справи засобами телефонного зв'язку, однак за вказаним у наявним матеріалах справи (у відомостях з ЄДРЮОФОПГФ, а.с. 82) номером телефону зв'язатись з відповідачем не вдалось (телефонограма №238 від 04.06.2025, а.с. 83).

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, позовних вимог не заперечив.

Згідно з частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

З підстав викладеного, а також враховуючи відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши пояснення прокурора, наведені в позовній заяві, безпосередньо, повно і всебічно дослідивши наявні у справі докази, господарський суд установив обставини, які є предметом доказування у справі.

Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з такого.

01.10.2019 між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств (далі - Укрдержфонд) та ФГ "САЛО" (далі - фермерське господарство) згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102 (в редакції на день укладення договору) укладено договір №222 ФГ-2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству (далі - Договір, а.с. 19-20).

Відповідно до пункту 1 Договору Укрдержфонд надає фінансову підтримку на поворотній основі Фермерському господарству "САЛО" в сумі 300 000,00 грн, а фермерське господарство зобов'язується використати її за цільовим призначенням і повернути зазначену суму фінансової підтримки у строк та на умовах, що визначені цим Договором.

Згідно з підпунктом 3.2.1. пункту 3.2 Договору Укрдержфонд зобов'язаний надати обумовлену Договором суму фінансової підтримки у безготівковому порядку шляхом перерахування зазначеної суми платіжним дорученням на поточний рахунок фермерського господарства, відкритий у банківській установі.

Підпунктом 3.4.2. пункту 3.4. Договору передбачено, що фермерське господарство зобов'язане повернути кошти фінансової підтримки Укрдержфонду згідно з встановленим графіком:

до 01 листопада 2020 року в сумі шістдесят тисяч грн;

до 01 листопада 2021 року в сумі шістдесят тисяч грн;

до 01 листопада 2022 року в сумі шістдесят тисяч грн;

до 01 листопада 2023 року в сумі шістдесят тисяч грн;

до 14 серпня 2024 року в сумі шістдесят тисяч грн.

У пункті 4.1. Договору передбачено, що фінансова підтримка надається фермерському господарству з кінцевим терміном повернення 14 серпня 2024 року та повертається останнім згідно з встановленим графіком (пункт 3.4.2. договору), крім випадків зміни умов договору та/або розірвання договору Укрдержфондом в односторонньому порядку та вимоги від фермерського господарства дострокового повернення фінансової підтримки.

За пунктами 7.1, 7.2 Договору, цей Договір набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками сторін і діє до повного повернення фермерським господарством коштів фінансової підтримки та повного виконання ним будь-яких інших грошових зобов'язань, передбачених цим Договором.

Договір підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.

Укрдержфондом на виконання пункту 3.2.1. Договору в безготівковому порядку на поточний рахунок Фермерського господарства "САЛО" 28.12.2019 перераховано 300 000,00 грн, що підтверджується витягом з пошуково-аналітичної системи 007, № трансакції - 159897972 (а.с. 31).

Відповідно до розрахунку (а.с. 21) станом на 01.04.2025 прострочена заборгованість Фермерського господарства "САЛО" з терміном повернення до 14.08.2024 становить 60 000,00 грн.

Відповідач зобов'язання щодо своєчасного повернення отриманих грошових коштів не виконав, чим порушив умови Договору.

З метою досудового врегулювання спору 11.11.2024 позивач надіслав відповідачу претензійний лист №53-11/58 від 11.11.2024 з вимогою повернути отримані грошові кошти (а.с. 22, 23).

Претензійний лист залишений відповідачем без реагування, грошові кошти в добровільному порядку не повернуто.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує таке.

За приписами статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною 4 статті 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №3-рн/99 визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

За приписами статті 10 Закону України "Про фермерське господарство" Український державний фонд підтримки фермерських господарств є державною бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств, діє на основі Статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Згідно з пунктом 8 Статуту Українського державного фонду підтримки селянських (фермерських) господарств, затвердженого спільним наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України 08.11.2002 № 348/954/322, Укрдержфонд має регіональні відділення в Автономній Республіці Крим та областях, які є юридичними особами і здійснюють свою діяльність на основі Положення про регіональне відділення Укрдержфонду.

Кіровоградське відділення Укрдержфонду не має статусу юридичної особи, має самостійний баланс, відокремлене майно, рахунки в органах Державного казначейства, печатку, бланки з власною назвою. Регіональне відділення Укрдержфонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, Статутом Укрдержфонду, та Положенням, яке затверджується наказом Укрдержфонду.

Відповідно до пункту 1.10. Положення "Про Кіровоградське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств" (а.с. 60-64, далі - Положення) Регіональне відділення Укрдержфонду здійснює свою діяльність на засадах гласності, за дорученням Укрдержфонду взаємодіє з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, банками, сільськогосподарськими обслуговуючими кооперативами, кредитними спілками, об'єднаннями громадян, юридичними та фізичними особами для реалізації мети і основних напрямів своєї діяльності.

Пунктом 2.1. Положення передбачено, що основним напрямом діяльності, з-поміж інших, є забезпечення повернення до державного бюджету коштів, наданих Укрдержфондом в якості поворотної фінансової підтримки, в тому числі шляхом ведення претензійно-позовної роботи.

Відповідно до пунктів 3.2., 3.3. Положення майно регіонального відділення Укрдержфонду є державною власністю і закріплюється за ним на праві оперативного управління. Органом управління є Укрдержфонд. Регіональне відділення Укрдержфонду не має права відчужувати або іншим способом розпоряджатися закріпленим за ним майном, що належить до основних фондів, без попередньої згоди Укрдержфонду.

Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України кредитування бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.

Частиною 1 статті 50 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом.

За приписами частини 3 статті 30 Бюджетного кодексу України після повернення фермерським господарством фінансової допомоги, кошти надходять до спеціального фонду Державного бюджету України.

Тому неповернення відповідачем фінансової допомоги є наслідком невиконання дохідної частини Державного бюджету України, що не дає можливості користуватися державною підтримкою іншим фермерським господарствам, а це, в свою чергу, завдає шкоди економічним інтересам держави.

Умовою забезпечення надходження відповідних коштів до бюджету є належне виконання обов'язків із захисту державних інтересів уповноваженими суб'єктами владних повноважень.

Органом, уповноваженим здійснювати функції у спірних правовідносинах, є Український державний фонд підтримки фермерських господарств.

Втім, Українським державним фондом підтримки фермерських господарств в особі Кіровоградського відділення Укрдержфонду вказані повноваження виконуються неналежним чином, позовну заяву про стягнення заборгованості до суду не скеровано.

Знам'янською окружною прокуратурою 23.04.2025 за №52-3450вих-25 в порядку статті 23 Закону України "Про прокуратуру" скеровано запит до Українського державного фонду підтримки фермерських господарств та Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, з метою з'ясування, які саме заходи вжито Фондом до поновлення інтересів держави та які саме, а також чи планується самостійне звернення ним до суду.

Згідно з наданою відповіддю, Кіровоградське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств повідомило, що вживати заходи до відновлення інтересів держави, зокрема, звертатися до суду з позовом про стягнення з Фермерського господарства "САЛО" заборгованості з повернення фінансової підтримки наміру не має, у зв'язку з відсутністю коштів на сплату судового збору, натомість вважає за доцільне звернення прокурора з таким позовом до суду в інтересах Укрдержфонду. Фондом надано відповідні реквізити рахунку для зарахування коштів, стягнутих судом у разі задоволення позову прокурора.

За таких обставин, Українським державним фондом підтримки фермерських господарств, будучи обізнаним про наявність у відповідача заборгованості, маючи повноваження щодо самостійного звернення до суду із вказаною позовною заявою, не вжито заходів щодо звернення до суду з метою захисту інтересів держави та стягнення з Фермерського господарства "САЛО" заборгованості за договором №222 ФГ-2019 від 01.10.2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству.

Відповідно до листа за №53-11/26 від 01.04.2025 Кіровоградське відділення Укрдержфонду повідомило, що прострочена заборгованість станом на 01.04.2025 становить 60 000,00 грн та надало відповідний розрахунок.

Надана відповідачеві фінансова поворотна допомога є коштами Державного бюджету України, що передбачені на фінансову підтримку фермерських господарств, неповернення цих коштів порушує інтереси та завдає шкоду державі, що є підставою для представлення органами прокуратури інтересів держави в особі позивача Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

З підстав викладеного, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість звернення прокурора у цій справі з позовом в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств та наявність підстав для представництва інтересів держави.

Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абзацом 3 частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру".

Знам'янською окружною прокуратурою 09.05.2025 за №52-3980вих-25 на адресу Українського державного фонду підтримки фермерських господарств та Кіровоградського відділення Укрдержфонду направлено повідомлення в порядку частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру".

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що новоствореним фермерським господарствам у період становлення (перші три роки після його створення), фермерським господарствам, зокрема з відокремленими фермерськими садибами, сімейним фермерським господарствам, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, визначених в установленому порядку Кабінетом Міністрів України, надається допомога за рахунок коштів державного бюджету, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, а також може надаватися за рахунок коштів місцевих бюджетів. Кабінет Міністрів України щороку в проекті Державного бюджету України передбачає кошти на підтримку фермерських господарств. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щороку в проектах місцевих бюджетів можуть передбачати кошти на підтримку фермерських господарств.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про фермерське господарство" Український державний фонд підтримки фермерських господарств є державною бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств, діє на основі Статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Згідно із статтею 11 Закону України "Про фермерське господарство" допомога за рахунок коштів державного бюджету через Український державний фонд підтримки фермерських господарств надається фермерським господарствам на безповоротній основі та на конкурсних засадах на поворотній основі для здійснення виробничої діяльності та диверсифікації виробництва в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, а також спрямовується на забезпечення гарантій, поруки при кредитуванні банками фермерських господарств.

Постановою Кабінету Міністрів України №1102 від 25.08.2004 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам (далі - Порядок).

Вказаним Порядком (тут і далі в редакції на дату укладення договору з відповідачем) передбачалось, що фінансова підтримка фермерським господарствам для провадження виробничої діяльності та диверсифікації виробництва надається у розмірі, що не перевищує 1 млн. гривень, із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів (пункт 6).

Відповідно до пункту 11 Порядку для перерахування коштів фінансової підтримки фермерських господарств Укрдержфонд надає органу Казначейства платіжні інструкції і договір.

Згідно з пунктом 13 Порядку у наведеній редакції та що відповідає діючій редакції Порядку, кошти фінансової підтримки, надані фермерським господарствам на конкурсних засадах на поворотній основі, повертаються згідно з укладеними відповідно до цього Порядку договорами на відповідний рахунок Укрдержфонду, відкритий в Казначействі за місцем реєстрації, і протягом двох робочих днів перераховуються до державного бюджету.

Відповідно до викладеного, між Укрдержфондом та Фермерським господарством "САЛО" укладено вищезазначений Договір, який за своєю правовою природою згідно з цивільним законодавством підпадає під визначення договору позики.

У статті 1046 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України встановлено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (частина 3 цієї статті).

Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За правилами Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частини 1-4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).

З матеріалів справи вбачається, що позивач перерахував на рахунок відповідача 300 000,00 грн за Договором.

Відповідач обставину отримання цієї суми фінансової допомоги не заперечив і не спростував.

Відповідно до наданого прокурором розрахунку станом на 01.04.2025 прострочена заборгованість Фермерського господарства "САЛО" з терміном повернення до 14.08.2024 становить 60 000,00 грн.

Ураховуючи умови Договору, зокрема, положення пункту 3.4.2. щодо строку повернення фінансової допомоги, а також положення статті 1049 Цивільного кодексу України, строк повернення поворотної фінансової допомоги до 14.08.2024, наданої позивачем відповідачу, є таким, що настав.

Заборгованість відповідача перед позивачем складає 60 000,00 грн.

Доказів повернення поворотної фінансової допомоги в розмірі 60 000,00 грн відповідач не надав.

Отже, факт порушення відповідачем зобов'язання за Договором у встановлений строк (до 14.08.2024) належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем не спростований.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов'язання із сплати на користь позивача грошових коштів у розмірі 60 000,00 грн.

За таких підстав, позовні вимоги про стягнення 60 000,00 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до норм статті 129 Господарського процесуального кодексу України суд покладає судовий збір у розмірі 3 028,00 грн за подання позову на відповідача.

Керуючись статтями 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фермерського господарства "САЛО" (вул. Набережна, 1А, с. Криничувате, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28420, ідентифікаційний код 40428977) на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (вул. Януша Корчака, 9/12, м. Київ, 03190, ідентифікаційний код 20029342, р/р UA508201720355159055000015503, банк отримувача: ГУ ДКСУ в м. Київ, МФО 820172) 60 000,00 грн заборгованості за договором від 01.10.2019 № 222 ФГ-2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству.

Стягнути з Фермерського господарства "САЛО" (вул. Набережна, 1А, с. Криничувате, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28420, ідентифікаційний код 40428977) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (проспект Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025, р/р UА848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір у сумі 3 028,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду.

Копії рішення надіслати до електронних кабінетів Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області, Кіровоградської обласної прокуратури, Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Кіровоградського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, засобами поштового зв'язку Фермерському господарству "САЛО" (28420, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Криничувате, буд. 1А).

Повне рішення складено 15.07.2025.

Суддя Б.М. Кузьміна