Рішення від 02.07.2025 по справі 908/2987/24

номер провадження справи 27/227/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.07.2025 Справа № 908/2987/24

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засіданні ОСОБА_2 , розглянувши матеріали справи

за позовом: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 )

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_2 )

про стягнення 1 327 890 грн 73 коп.

представники сторін

від позивача: ОСОБА_3 , самопредставництво, витяг з ЄДР, посвідчення № 1600 видане 20.05.2024

від відповідача: не з'явився

УСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_3 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » заборгованість за договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261, за період 01.01.2021 по 30.06.2024 включно в розмірі 1 327 890 грн 73 коп.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.11.2024 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2987/24 та визначено до розгляду судді ОСОБА_1 .

Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2987/24, присвоєно справі номер провадження 27/227/24. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 16.12.2024.

Судове засідання 16.12.2024 не відбулося з поважних причин, у зв'язку з тим, що 16.12.2024 з 10 год. 30 хв. по 13 год. 30 хв. електромережі ІНФОРМАЦІЯ_4 знеструмлено, що унеможливило проведення судового засідання.

Про що складено Акт №14 від 16.12.2024 комісією у складі: керівника апарату ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , заступника начальника автоматизованого документообігу суду, обробки та контролю виконання документів ОСОБА_5 , старшого інспектора відділу захисту інформації, адміністрування баз даних та інформаційних технологій ОСОБА_6 додано до матеріалів справи № 908/2987/24.

Ухвалою суду від 16.12.2024 перенесено підготовче судове засідання на 13.01.2025.

Ухвалою суду від 13.01.2025 продовжено строк підготовчого провадження до 19.02.2025, відкладено підготовче засідання на 05.02.2025.

Ухвалою суду від 24.02.2025 відкладено розгляд справи по суті, засідання суду призначено на 19.03.2025.

Ухвалою суду від 19.03.2025 вирішено повернутись на стадію підготовчого провадження, призначено підготовче судове засідання на 16.04.2024.

Ухвалою суду від 16.04.2025 відкладено підготовче провадження, засідання суду призначено на 12.05.2025.

09.05.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» ІНФОРМАЦІЯ_5 подані до суду додаткові пояснення у справі.

Ухвалою суду від 12.05.2025 підготовче провадження закрито, призначено справу до розгляду по суті 28.05.2025.

28.05.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» ІНФОРМАЦІЯ_5 подані подано до суду клопотання про долучення доказів - уточненої податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2022 рік.

Ухвалою суду від 28.05.2025 відкладено розгляд справи по суті, засідання суду призначено на 25.06.2025.

25.06.2025 представником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 подана до суду письмова заява, позивач повідомив, у зв'язку із терміновим та невідкладним розглядом судової справи № 908/3136/24, яка призначена на колегіальний розгляд об 11 год. 00 хв. 25.06.2025 інтереси позивача в який представляє ОСОБА_3 , просить суд перенести судовий розгляд справи № 908/2987/24 на іншу дату з поважних причин.

Ухвалою суду від 25.06.2025 відкладено розгляд справи по суті, засідання суду призначено на 02.07.2025.

01.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 подані до суду додаткові пояснення.

Судове засідання 02.07.2025 проводилось за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, суд під час судового розгляду справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). За заявою будь-кого з учасників справи або за ініціативою суду повне фіксування судового засідання здійснюється за допомогою відеозаписувального технічного засобу (за наявності в суді технічної можливості та за відсутності заперечень з боку будь-кого з учасників судового процесу).

02.07.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги викладені у позовній заяві із урахуванням додаткових пояснень щодо розрахунку заборгованості, які мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань щодо своєчасного та повного внесення орендних платежів за період з 01.01.2021 по 30.06.2024 за договорами оренди землі №041026101260 від 26.04.2010 та №041026101261 від 26.04.2010. Позовні вимоги обґрунтовано умовами договору оренди землі, ст.ст. 3, 509, 525, 526, 530, 626-629, 632, 638, 651, 652, 759, 762 ЦК України, ст.ст. 3, 83, 93, 124, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 13, 15, 21, 22, 24 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 14, 271, 287, 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України.

02.07.2025 представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи по суті був попереджений належним чином.

Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано.

Ухвали ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.11.2024, 16.12.2024 та 13.01.2025, 05.02.2025, 24.02.2025, 19.03.2025, 16.04.2025, 12.05.2025, 28.05.2025 у справі направлялись судом на адресу місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - АДРЕСА_2 , проте, конверти повернулись з відмітками: «адресат відсутній за вказаною адресою».

Також, ухвали ІНФОРМАЦІЯ_4 05.02.2025, 24.02.2025, 16.04.2025, 12.05.2025, 28.05.2025 у справі направлялись судом на адресу засновника Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_7 - АДРЕСА_3 , проте, конверти повернулись з відмітками: «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Згідно з п. 3, 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Судом також враховано, що про хід розгляду справи, дату, час і місце проведення судового засідання у даній справі відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень»: //reyestr. court. gov. ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання, крім ухвал про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальних провадженнях, ухвал господарського суду про надання дозволу органам ІНФОРМАЦІЯ_6 на проведення перевірки суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю та/або вчинення передбачених законодавством про захист економічної конкуренції процесуальних дій у вигляді проведення огляду, накладення арешту, опломбовування (опечатування), вилучення, які підлягають оприлюдненню не раніше дня їх звернення до виконання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі № 908/2987/24 в Єдиному державному реєстрі судових рішень ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).

Суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи № 908/2987/24.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Будь-яких письмових заяв і клопотань на день розгляду справи від відповідача до суду не надійшло.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Заслухавши представника позивача, дослідивши докази, суд вийшов з нарадчої кімнати та згідно ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Розглянувши матеріали справи та фактичні обставини справи, суд

УСТАНОВИВ:

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ НОМЕР_2 є власником нерухомого майна, розташованого за адресою АДРЕСА_4 (номер інформаційної довідки 382599652 від 12.06.2024).

Земельні ділянки з кадастровими номерами 2310100000:05:013:0130 та 2310100000:05:013:0139 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру. Цільове призначення земельної ділянки - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання - 03.07.

26.04.2010 між ІНФОРМАЦІЯ_5 , далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 », далі Орендар, був укладений договір оренди землі, зареєстрований в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » у Державному реєстрі земель за № 041026101260, далі Договір № 041026101260.

За умовами п.п. 1, 2 Договору № 041026101260 Орендодавець, відповідно до рішення тридцять восьмої сесії п'ятого скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 № 61/260 від 23.12.2009, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничої бази, яка знаходиться АДРЕСА_4 . В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4029 га.

Відповідно до п. 5 Договору № 041026101260, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 424 654 грн 40 коп. в цінах 2010 року.

Договір укладається строком на дев'ятнадцять років (п. 8 Договору № 041026101260).

Згідно п. 9 Договору № 041026101260 у редакції Додаткової угоди від 10.06.2010, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 19 232 грн 83 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року, із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №6 від 19.11.2008 та ІНФОРМАЦІЯ_9 від 27.11.2008 №7.

Пунктом п. 11 Договору № 041026101260 встановлено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі Орендодавець передає земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:013:0139 загальною площею 0,4029 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 , а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду.

Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01.01.2010 (додаток до договору оренди), цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості; площа - 4029,00 кв.м; нормативна грошова оцінка на 01.01.2010 - 1 424 654,40 грн, ставка земельного податку, встановлена Законом України «Про плату за землю», відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1%; коефіцієнт для розрахунку розміру орендної плати - 3; розмір орендної плати - 42 739,62грн.

Також, 26.04.2010 між ІНФОРМАЦІЯ_5 , далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 », далі Орендар, був укладений договір оренди землі, зареєстрований в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » у Державному реєстрі земель за № 041026101261, далі Договір № 041026101261.

За умовами п.п. 1, 2 Договору № 041026101261 Орендодавець, відповідно до рішення тридцять восьмої сесії п'ятого скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 № 61/249 від 23.12.2009, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування адміністративно-господарського комплексу, яка знаходиться АДРЕСА_4 . В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2257 га.

Відповідно до п. 5 Договору № 041026101261, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 784 984 грн 60 коп. в цінах 2008 року.

Договір укладається строком на дев'ятнадцять років (п. 8 Договору № 041026101261).

Згідно п. 9 Договору № 041026101261 у редакції Додаткової угоди від 10.06.2010, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 12 928 грн 36 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року, із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №6 від 19.11.2008 та ІНФОРМАЦІЯ_9 від 27.11.2008 №7.

Пунктом п. 11 Договору № 041026101261 встановлено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі Орендодавець передає земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:013:0130 загальною площею 0,2257 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 приймає вищевказану земельну ділянку в оренду.

Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01.01.2010 (додаток до договору оренди), цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості; площа - 2257,00 кв.м; нормативна грошова оцінка на 01.01.2008 - 784 984,60 грн, ставка земельного податку, встановлена Законом України «Про плату за землю», відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1%; коефіцієнт для розрахунку розміру орендної плати - 3; розмір орендної плати - 28 729,68грн.

30.06.2015 ІНФОРМАЦІЯ_5 було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

30.06.2015 ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

28.11.2018 ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №6. Зазначеним рішенням ІНФОРМАЦІЯ_5 було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Відповідно до додатку до вказаного рішення річний розмір орендної плати для земельних ділянок з кадастровими номерами 2310100000:05:013:0130 та 2310100000:05:013:0139 складає 3% від нормативної грошової оцінки.

Рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 у спірний період не змінювались, не скасовувались і є чинними.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300080192024 від 13.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0139 становить 10 678 058 грн 70 коп., у цінах 2024 року.

Також, відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300077482024 від 07.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0130 становить 6 773 414 грн 99 коп., у цінах 2024 року.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_11 №6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Так, значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2023 рік становить 1,051; за 2022 - 1,15; за 2021 - 1,1; за 2020 - 1,0; за 2019 - 1,0; за 2018 - 1,0; за 2017 - 1,0; за 2016 - 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); за 2015 - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь); за 2014 - 1,249; за 2013 - 1,0; за 2012 - 1,0; за 2011 - 1,0; за 2010 - 1,0 .

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_12 від 14.08.2024 №9558/5/08-01-04-07 «Про надання інформації», Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) протягом 2021 - 2024 року нараховує та сплачує плату за землю (орендну плату) в наступних розмірах:

за період 01.01.2021 - 31.12.2021 - нараховано річної орендної плати 135 591 грн 51 коп, сплачено 135 600 грн 00 коп.;

за період 01.01.2022 - 28.02.2022 - нараховано річної орендної плати 24 858 грн 55 коп, сплачено 31 630 грн 00 коп. (за період 01.01.2022 - 31.12.2022);

за період 01.01.2023 - 31.12.2023 - нараховано річної орендної плати 0 грн, сплачено 0 грн;

за 2024 - нараховано річної орендної плати 0 грн, сплачено 0 грн;

З уточнюючої податкової декларації (поданої 04.12.2023) із плати за землю судом встановлено, що відповідачем нараховано на звітний період 2022 року - 24858 грн 55 коп. (січень - лютий 2022 рік), нараховано до зменшення податкового зобов'язання - 124 292 грн 78 коп. (березень - грудень 2022 рік).

У матеріалах справи міститься лист ІНФОРМАЦІЯ_13 від 02.05.2025 № 06.1-14/927 «Про надання інформації», до якого доданий звіт про рух коштів на рахунках з 27.07.2021 по 31.12.2023, з якого вбачається, що за призначенням платежу за 2021 рік Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » сплачено 135 600 грн 00 коп., а за 2022 рік - 24 860 грн 00 коп.

Відповідно до розрахунку ІНФОРМАЦІЯ_1 , орендна плата за Договором оренди землі № 041026101260 (кадастровий номер земельної ділянки № 2310100000:05:013:0139) за період з 01.01.2021 по 30.06.2024 становить 970 955 грн 28 коп.

Згідно із розрахунком ІНФОРМАЦІЯ_1 , що орендна плата за Договором оренди землі № 041026101261 (кадастровий номер земельної ділянки № 2310100000:05:013:0130) за період з 01.01.2021 по 30.06.2024 становить 615 906 грн 24 коп.

За розрахунком ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з орендної плати, не сплаченої Орендарем за Договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261, за період з 01.01.2021 по 30.06.2024 становить 1 426 401 грн 52 коп.,та розраховується наступним чином: 1 586 861 грн 52 коп. (загальний розмір з орендної плати за двома договорами за період з 01.01.2021 по 30.06.2024 включно) - 160 460 грн 00 коп. (загальний розмір сплаченої орендної плати за період з 27.07.2021 по 31.12.2023 включно) = 1 426 401 грн 52 коп.

Відповідач не сплачував орендну плату за Договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261у відповідності до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 7 від 30.06.2015, у зв'язку з чим ІНФОРМАЦІЯ_3 (позивач) звернулася до суду з даним позовом.

Доказів погашення суми заборгованості відповідач на час розгляду справи суду не надав.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Приписами ст. 83 Земельного кодексу України, далі ЗК України, визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Земельні ділянки з кадастровими номерами 2310100000:05:013:0130 та 2310100000:05:013:0139 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру. Цільове призначення земельної ділянки - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання - 03.07.

У відповідності до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.

Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом, зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки.

Нормами передбачено ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).

Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін щодо користування земельною ділянкою загальною площею 0,4029 га з кадастровим номером 2310100000:05:013:0139 врегульовані договором оренди землі № 041026101260 від 26.04.2010, а земельною ділянкою загальною площею 0,2257 га з кадастровим номером 2310100000:05:013:0130 врегульовані договором оренди землі № 041026101261 від 26.04.2010.

Статтями 206 ЗК України та ст. 270 Податкового кодексу України, далі ПК України, визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язків платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язків платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Аналогічний висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.

Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», необхідно враховувати і вимоги Податкового кодексу України (аналогічний висновок викладений у постанові ІНФОРМАЦІЯ_14 від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).

Варто зауважити, що норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України.

Пунктом 271.2 статті 271 ПК України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно із пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.

Положеннями пункту 289.1, 289.2 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Така позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22. Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Обґрунтовуючи підстави для звернення з даним позовом до суду позивач зазначив, що відповідач у період з 01.01.2021-30.06.2024 не сплачував орендну плату за договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261 у відповідності до нової нормативної грошової оцінки, яка введена в дію з 01.01.2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість в розмірі 1 426 401 грн 52 коп.

Як встановлено судом, 30.06.2015 ІНФОРМАЦІЯ_5 було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та набрало чинності з 01 січня 2016 року. Отже, з 01.01.2016 - початок застосування нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя - змінилися права та обов'язки сторін договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261 від 26.04.2010 в частині розміру орендної плати.

Частиною третьої статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Отже, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300080192024 від 13.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0139 становить 10 678 058 грн 70 коп., у цінах 2024 року.

Також, відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300077482024 від 07.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0130 становить 6 773 414 грн 99 коп., у цінах 2024 року.

За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі ІНФОРМАЦІЯ_15 від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (Постанова ІНФОРМАЦІЯ_14 від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 (п. 7.19), постанова ІНФОРМАЦІЯ_16 у складі ІНФОРМАЦІЯ_15 від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 затверджена «Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок», далі Методика. Відповіно до п. 1 якої, ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).

Відповідно до п. 20 Методики дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Надані до позовної заяви Витяги № НВ-2300080192024 від 13.06.2024 та № НВ-2300077482024 від 07.06.2024 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідає додатку 17 Методики.

Законодавство про оцінку земель та норми Податкового кодексу України визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.

Відповідач не надав суду доказів на спростування доводів іншої сторони, зокрема витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за більш ранній період, технічної документації, висновку експерта тощо.

ІНФОРМАЦІЯ_17 у пунктах 108-110 постанови від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 зазначила, що нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Ураховуючи, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок міста Запоріжжя є сталою та не зазнала змін у період з 01.01.2016 по 30.09.2024, суд вважає, що використання позивачем витягу про НГО 2024 року та ділення розміру ІНФОРМАЦІЯ_18 на відповідні щорічні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній 2023 рік (і послідовного ділення отриманої нормативної грошової оцінки на такі коефіцієнти за 2022, 2021 роки) при здійсненні розрахунку заборгованості є правомірним та відповідає вищевказаним висновками ІНФОРМАЦІЯ_14 , зокрема від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.

Перевіривши розрахунок позивача щодо розміру орендної плати, не сплаченої відповідачем за договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261 за період 01.01.2021 по 30.06.2024, суд враховує наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.

Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17.03.2022, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 11.04.2023 № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:

За період з 01.01.2022 до 31.12.2022 не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01.03.2022 до 31.12.2022 - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції чинній з 06.05.2023 свідчить про те, що тимчасово, на період з 01.03.2022 по 31.12.2022, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі №620/5747/23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (в редакції станом на 25.12.2022) установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, ІНФОРМАЦІЯ_19 . Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.

На підставі вищевказаної постанови, наказом ІНФОРМАЦІЯ_20 від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_21 23 грудня 2022 року за №1668/39004.

Судом встановлено, що земельні ділянки за кадастровими номерами 2310100000:05:013:0130 та 2310100000:05:013:0139 знаходяться на території міста Запоріжжя.

Відповідно до вказаного Переліку №309, який був чинний до 20.03.2025, вся територія Запорізького району (код НОМЕР_3 ) станом на момент набрання чинності Законом України від 11.04.2023 № 3050-IX, а також подання відповідачем уточнюючої податкової декларації віднесена, до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.

З огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд вказує на те, що відповідач мав право у спірний період не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташована в місті Запоріжжя. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.02.2025 у справі № 908/929/24 (п. 51).

Враховуючи вищевикладену позицію Верховного Суду з приводу застосування правового регулювання за положенням підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд вважає, що у 2022 році відповідачем мало бути сплачено 72 194, грн 08 коп. плати за землю за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 (433 164 грн 44 коп. :12*2).

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за Договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261 за період 01.01.2021 по 30.06.2024 підлягають частковому задоволенню у розмірі 1 065 431 грн 12 коп. (970 955 грн 28 коп. + 615 906 грн 22 коп. - 160 460 грн 00 коп. - 360 970 грн 40 коп. = 1 065 431 грн 12 коп).

У задоволенні вимог про стягнення суми орендної плати у розмірі 360 970 грн 40 коп. суд відмовляє за необґрунтованістю. Таким чином позов задовольняється судом частково.

Відповідач заявлені позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростував, доказів повного виконання зобов'язань зі сплати орендної плати за Договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261 за період 01.01.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2024 суду не надав, відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 1 065 431 грн 12 коп. є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.

Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК).

Відповідно ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частинами ч.ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За змістом ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Салов проти України» від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У рішенні Європейского суду з прав людини від 19.03.1997 р. (п. 40) по справі «Горнсбі поти Греції» зазначено: «…Право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні Гарантії, що надаються сторонам цивільного судового процесу - у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним - і не передбачив при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні сторони зобов'язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію.

Відповідно до ст.ст. 7, 13 ГПК України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Дослідивши наявні матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_2 ) на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 ) заборгованість за договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261, за періоди з 01.01.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2024 включно в сумі 1 065 431 (один мільйон шістдесят п'ять тисяч чотириста тридцять одна) грн 12 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_2 ) на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 ), судовий збір в сумі 12 785 (дванадцять тисяч сімсот вісімдесят п'ять) грн. 17 коп., розрахунковий рахунок НОМЕР_4 в ІНФОРМАЦІЯ_22 , отримувач: ІНФОРМАЦІЯ_23 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 .

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В інший частині позову відмовити.

Рішення оформлено та підписано 14.07.2025.

Суддя ОСОБА_1

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.