Провадження № 3/537/1469/2025
Справа № 537/4403/25
11.07.2025 суддя Крюківського районного суду міста Кременчука Зоріна Діана Олександрівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого сантехніком на ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Крюківського районного суду міста Кременчука з Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській надійшов протокол серії ВАД №398327 від 28.06.2025 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого останній вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що полягало в наступному.
27.06.2025 близько 22 год. 40 хв. за адресою: вулиця Івана Приходька, будинок 139, ОСОБА_1 ухилився від виконання батьківських обов'язків щодо виховання неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якого 27.06.2025 о 22 год. 40 хв. виявлено за вказаною адресою біля ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» без супроводу дорослих у вечірній час, а отже було порушено пункт 2 Рішення ради оборони Полтавської області від 13.12.2022 №32 «Про невідкладні заходи для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави», а саме перебування у громадських місцях після 22 год. 00 хв. без супроводу дорослих.
Дослідивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, додані до нього матеріали, суддя приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Стаття 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з поміж іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
Однак, до матеріалів протоколу серії ВАД №398327 від 28.06.2025 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення не долучено докази на підтвердження факту батьківства вказаної особи відносно дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зокрема свідоцтва про народження дитини, що позбавляє суд можливості встановити, що особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стосовно якого, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, не виконувались батьківські обов'язки.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні письмові пояснення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №398327 від 28.06.2025, щодо події правопорушення, вказаної в протоколі.
За таких обставин суддя приходить до висновку, що справу слід повернути для належного оформлення особі, яка склала протокол. При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (пункт 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14), а також позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у пункті 12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої, норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Керуючись статтями 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №398327 від 28.06.2025 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області - для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Діана Олександрівна Зоріна