Справа № 683/1500/25
3-в/683/16/2025
15 липня 2025 року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Сагайдак І.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 червня 2025 року про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу,
11 липня 2025 року ОСОБА_1 подав до суду заяву про розстрочку виконання постанови Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 червня 2025 року у справі №683/1500/25, 3/683/607/2025 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 40800 грн.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 вказує, що він є військовим пенсіонером, має на утриманні двох малолітніх дітей та дружину, яка перебуває у декретній відпустці. На даний час він не працює, оскільки очікує встановлення протезу після поранення, його місячний дохід становить 21000 грн., з яких на утримання дітей та дружини він витрачає 15000 грн., а тому не взмозі сплатити усю суму штрафу одним платежем. Просить розстрочити штраф в розмірі 40800 грн. на 12 місяців із щомісячним платежем у розмірі 3400 грн.
Вивчивши заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 червня 2025 року у справі №683/1500/25 (провадження 3/683/607/25) ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 40800 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу та покладанням на правопорушника судових витрат в сумі 605,60 грн.
Вказана постанова суду в апеляційному порядку не оскаржена і набрала законної сили 08 липня 2025 року.
На теперішній час правопорушник не в змозі сплатити грошові кошти в сумі 40800 грн. одним платежем в повному обсязі у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем, через що звернувся до суду із заявою про розстрочення сплати штрафу.
Відповідно до положень ст.ст.298, 299 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншими законами України. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення, за винятком постанов про застосування заходу стягнення у вигляді попередження, а також у випадках накладення штрафу, що стягується на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Статтею 304 КУпАП передбачено, що питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно зі статтею 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з частиною 1 статті 301 КУпАП, за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, виправних чи громадських робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання на строк до одного місяця.
Частиною 2 статті 301 КУпАП передбачено, що відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Таким чином, нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачена розстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, а лише передбачена можливість відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Однак, розстрочення сплати штрафу може бути проведене на підставі законодавства про виконавче провадження.
Проте, станом на 15 липня 2025 року постанова про накладення на ОСОБА_1 штрафу ще не звернута до примусового виконання до відповідного відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, оскільки не закінчились строки, визначені статтею 307 КУпАП, для добровільного виконання постанови суду, у зв'язку з чим законодавство про виконавче провадження застосуванню не підлягає.
З огляду на викладене, у задоволенні заяви про розстрочку виконання адміністративного стягнення у вигляді штрафу слід відмовити.
Керуючись ст.ст.301, 303, 304, 298, 299 КУпАП,
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 червня 2025 року про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу.
Постанова набирає законної сили негайно і оскарженню не підлягає.
Суддя: