Постанова від 15.07.2025 по справі 733/1289/25

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Провадження № 3/733/787/25

Єдиний унікальний №733/1289/25

Постанова

Іменем України

15 липня 2025 року

м. Ічня

Ічнянський районний суд Чернігівської області

у складі : судді Вовченка А.В.

за участю прокурора - Хомазюка О.В.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

та секретаря судового засідання - Пікуль Л.К. ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Бережівка, Чернігівської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи начальником відділу культури і туризму Ічнянської міської ради Чернігівської області, маючи 12 (дванадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад, являючись згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 N? 1700-VII (далі - Закон) суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону, після припинення діяльності, пов?язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік (після звільнення), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подала таку декларацію 07.02.2024, хоча зобов?язана була подати не пізніше 31 січня 2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала повністю та пояснила, що не подала вчасно декларації, так як не знала, що було відновлено декларування.

Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч.1 КУпАП, оскільки скоєння нею корупційних діянь знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду та просив накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, та дослідивши матеріали, суд дійшов наступного висновку.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.

Пунктом 2-7 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб?єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (Далі-Закон) передбачено, що особи, зазначені упункті 1,підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пп. «б» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» до осіб, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносяться, зокрема, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.

Пунктом 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до примітки ст.172-6КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що згідно з розпорядження Ічнянської міської ради №117 від 14 травня 2018 року, призначити ОСОБА_1 на посаду начальника відділу культури і туризму Ічнянської міської ради з 15 травня 2018 року, за конкурсним відбором. Цим же розпорядженням присвоєно ОСОБА_1 13 (тринадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад.

Відповідно до розпорядження Ічнянської міської ради № 25 - к від 15 травня 2020 року, ОСОБА_1 начальнику відділу культури і туризму вище вказаної ради, присвоїти черговий 12 (Дванадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу культури і туризму Ічнянської міської ради Чернігівської області маючи 12 (дванадцятий) ранг шостої категорії посадової особи місцевого самоврядування, та відповідно до пл. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону N? 1700-VII року, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Згідно розпорядження Ічнянської міської ради Чернігівської області № 62 - к від 04 березня 2021 року, ОСОБА_1 звільнити 15 березня 2021 року із посади начальника відділу культури і туризму Ічнянської міської ради, за угодою сторін. Підстава: Заява ОСОБА_1 від 26.02.2021 року.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи звільненою 15.03.2021 з посади начальника відділу культури і туризму Ічнянської міської ради Чернігівської області, була зобов?язана подати не пізніше 31 січня 2024 року декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за минулий (2021) рік.

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, декларація типу «після звільнення», яку подала ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 07.02.2024 о 15 год. 37 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua).

У відповідності до статті 19 Конституції України, на ОСОБА_1 покладено обов?язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно пояснень ОСОБА_1 , остання була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи начальником відділу культури і туризму Ічнянської міської ради Чернігівської області, маючи 12 (дванадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад, являючись згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 N? 1700-VII суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону, після припинення діяльності, пов?язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік (після звільнення), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подала таку декларацію 07.02.2024, хоча зобов?язана була не пізніше 31.01.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Згідно з ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Для кваліфікації діяння за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Отже, ОСОБА_1 , будучи начальником відділу культури і туризму Ічнянської міської ради Чернігівської області, маючи 12 (дванадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад, являючись згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 N? 1700-VII суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону, після припинення діяльності, пов?язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік (після звільнення), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подала таку декларацію 07.02.2024, хоча зобов?язана була не пізніше 31.01.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, які становлять підвищену суспільну небезпеку в сфері запобігання і протидії корупції, особу порушниці, яка працює, заміжня. Обставину, що пом'якшує відповідальність - визнання вини, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин і вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу, оскільки особі, що скоїла адміністративне правопорушення, слід призначити стягнення, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 , у дохід держави слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. 33, 34, 35, 36, 40-1, 172-6 ч.1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 2, 3, 4, 12, 45 Закону України «Про запобігання корупції», суд

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Особа, притягнута до адміністративної відповідальності, зобов'язана сплатити штраф не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення і повідомити про це суд шляхом представлення документа про його сплату.

У разі несплати штрафу у зазначений строк в добровільному порядку, його стягнення проводиться примусово і з особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ч. 2 ст. 308 КУпАП, який становитиме 1 700 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя А. В. Вовченко