Ухвала від 14.07.2025 по справі 380/14102/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

14 липня 2025 рокусправа № 380/14102/25 м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі за текстом позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134650025073 від 14.04.2025 року (протокол про перерахунок пенсії, версія 1.6.78.1 від 09.04.2025) про перерахунок пенсії за віком позивачу, починаючи з 26.10.2021 року, дії відповідача щодо встановлення окремого порядку/"особливостей" нарахування та перерахунку пенсії за віком позивачу, які не передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV: у фіксованому розмірі, без урахування показників по заробітній платі і страховому стажу, надбавки 25% за пізній вихід на пенсію, компенсаційних виплати до пенсії, залежно від віку пенсіонера, поточних масових перерахунків пенсії.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплачувати позивачу пенсію за віком, починаючи з 26.10.2021 року, на загальних підставах, з дотриманням вимог статей 26, 27, 28, 29, 40, 42, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV, на підставі документів, що перебувають у пенсійній справі, як непрацюючому пенсіонеру, без встановлення окремого порядку нарахування та перерахунку пенсії за віком, шляхом застосування до пенсійних виплат особливості: "не підлягають МП, призначено за рішенням суду, у твердому. розмірі-з 31.05.2023 р. довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ за РІШЕННЯМ СУДУ", не менше мінімальної пенсії у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із застосуванням показників по заробітній платі та страховому стажу, підвищенням до пенсії у розмірі 25% за більш пізній вихід на пенсію, компенсацією втрати частини доходів за затримку виплати пенсії, розрахованої від суми затриманої пенсії після її перерахунку за період з 26.10.2021 по день фактичної виплати заборгованості по пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Вирішуючи питання про прийняття позовної заяви до провадження та відкриття провадження у справі суддя дійшла висновку, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає поверненню, з огляду на таке.

Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) суддя після одержання позовної заяви в тому числі з'ясовує, чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), а також чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною другою статті 171 КАС України визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Частиною першою статті 55 КАС України визначено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Представником в суді згідно з частиною першою статті 57 КАС України може бути адвокат або законний представник.

Відповідно до вимог статті 59 КАС України повноваження представника сторони/фізичної особи мають бути підтверджені довіреністю, а повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою. Довіреності або інші документи, які підтверджують повноваження представника і були посвідчені в інших державах, повинні бути легалізовані в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

У позовній заяві позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначає, що є громадянкою України, котрій призначена пенсія за віком та у якої иникли спріні правовідносини з пенсійним органом України щодо правильності нарахування та виплати її пенсійних виплат.

До позову, на підтвердження особи та громадянства України позивача ОСОБА_1 , доданно копію з паспорта громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 25.08.2021.

Позовна заява від імені ОСОБА_1 подана до суду та підписана представником за довіреністю Райзманом Олександром Яковичем від 10.08.2021, нотаріально засвідчена в державі Ізраїль, перекладена українською мовою та містить апостиль.

Із тексту довіреності видно, що одна із довірителів Райзмана Олександра Яковича є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , особа якої встановлена нотаріусом держави Ізраїль на підставі закордонного паспорта громадянина Ізраїлю номер НОМЕР_2 , виданого 19 грудня 2019 року Міністерством внутрішніх справ в місті Єрусалим, яка проживає: в Ізраїлі за адресою: АДРЕСА_1 , адреса проживання встановлена на підставі реєстрації в біометричному посвідченні особи довірителя номер НОМЕР_3 , виданого 12 травня 2021 року Міністерством внутрішніх справ в місті Єрусалим.

Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Закон України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року № 2235-III (далі за текстом Закон №2235) відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб. Відповідно до статті 2 Закону №2235 законодавство України про громадянство ґрунтується на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна; якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Документами, що підтверджують громадянство України (стаття 5 Закону №2235), є: - паспорт громадянина України; - паспорт громадянина України для виїзду за кордон; - тимчасове посвідчення громадянина України; - дипломатичний паспорт; - службовий паспорт; - посвідчення особи моряка; - посвідчення члена екіпажу; - посвідчення особи на повернення в Україну.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.

З наведеного вище суддя висновує, що громадянин України, перебуваючи/проживаючи в іншій державі, може звернутися до нотаріуса для посвідчення довіреності фізичної особи на представництво її інтересів в адміністративних судах України у справах незначної складності іншою фізичною особою, що не є адвокатом, надавши нотаріусу для посвідчення своєї особи один із перелічених вище документів, наприклад паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Суддя зауважує, що акордонний паспорт громадянина Ізраїлю номер НОМЕР_2 , виданий 19 грудня 2019 Міністерством внутрішніх справ в місті Єрусалим не є тим документом, що посвідчує особу громадянина України ОСОБА_1 , а нотаріус держави Ізраїль, посвідчуючи 10.08.2021 згадану довіреність, не засвідчував особу громадянина України ОСОБА_1 .

У відповідності до пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Отже, довіреність представнику Райзману Олександру Яковичу представляти інтереси громадянина Ізраїлю не підтверджує повноважень цієї особи на представництво в адміністративному суді України інтересів громадянина України ОСОБА_1 .

З урахуванням викладеного, суддя повертає позовну заяву ОСОБА_1 на підставі пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України.

Керуючись статтями 16, 55, 57, 59, 69, 169, 171, 241, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

повернути позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії тазом з доданими до неї документами повернути особі, яка подала цей позов до суду.

Роз'яснити, що повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала про повернення позовної заяви набуває чинності з моменту її підписання.

Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.

СуддяМричко Н.І.