Іменем України
14 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/1144/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДІІС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС України до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРЕБС ФІД МД» про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках, що обслуговують такого платника,
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у м. Києві як відокремленого підрозділу ДПС України (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРЕБС ФІД МД» (далі - відповідач) про стягнення коштів платника податків з усіх рахунків у банках, що обслуговують такого платника на суму податкового боргу у розмірі 235 529,78 грн, в якому просить суд:
- стягнути кошти платника податків ТОВ «КРЕБС ФІД МД» (код ЄДРПОУ 42284626) з усіх рахунків, відкритих у банках, що обслуговують такого платника, на суму податкового боргу у розмірі 235 529,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «КРЕБС ФІД МД» (код ЄДРПОУ 42284626) перебуває на обліку в органах ДПС та є платником податків за основним місцем обліку.
Відповідно до інтегрованої картки платника податків, ТОВ «КРЕБС ФІД МД» на момент звернення до суду має заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість, податку на прибуток та адміністративні штрафи і санкцій у розмірі 235 529,78 грн.
Так, вказана заборгованість з податку на додану вартість, податку на прибуток, адміністративні штрафи і санкції виникла підставі податкових повідомлень-рішень винесених контролюючим органом.
Контролюючим органом направлено ТОВ «КРЕБС ФІД МД» податкову вимогу №48012-10 від 23 грудня 2019 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 лютого 2022 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 серпня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 справу прийнято до провадження, розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Зобов'язано позивача протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання ухвали про прийняття справи до провадження надати суду: інформацію про наявність податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «КРЕБС ФІД МД», який є предметом позову у даній справі, інтегровану картку платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «КРЕБС ФІД МД», інформацію про відкриті розрахункові рахунки станом на час розгляду справи.
04.06.2025 на виконання ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 позивачем надано інформацію про розмір та структуру податкового боргу платника, інтегровані картки платника та актуальну інформацію про відкриті розрахункові рахунки.
В заяві про виконання ухвали суду від 04.06.2025 позивач зазначає, що сума яка підлягає стягненню в судовому порядку становить 222 605,62 грн.
Відповідач не скористався правом надання відзиву.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КРЕБС ФІД МД» , код ЄДРПОУ 42284626, зареєстроване як юридична особа 05.07.2018 за № 10741020000077064, місцезнаходження: 04086, місто Київ, вул. Олени Теліги, буд. 41, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з відомостями ІКС «Податковий блок» за відповідачем обліковується борг на загальну суму 222 605,62 грн, а саме з податку на прибуток 9 866,00 грн, з податку на додану вартість 211 719,62 грн, адміністративні штрафи та інші санкції 1020,00 грн.
Податковий борг з податку на прибуток виник на підставі самостійно задекларованих грошових зобов'язань та податкового повідомлення-рішення, а саме:
податкова декларація з ПП № 9372488015 від 22.02.2021 на загальну суму 9866,00 грн.
З податку на додану вартість 211 719,62 грн, а саме:
податкова декларація з ПДВ № 9139606828 від 18.06.2020 на загальну суму 25710,19 грн;
податкове повідомлення рішення форма «Н» № 0418670405 від 19.12.2019 на загальну суму 57090,73 грн;
податкова декларація з ПДВ № 9171375287 від 19.07.2020 на загальну суму 20065,00 грн;
податкове повідомлення рішення форма «Ш» № 0235410411 від 28.02.2020 на загальну суму 1411,48 грн;
податкова декларація з ПДВ № 9338152940 від 18.12.2020 на загальну суму 1522,00 грн;
податкова декларація з ПДВ № 9338168284 від 18.12.2020 на загальну суму 11681,00 грн;
податкова декларація з ПДВ № 9372817644 від 26.02.2021 на загальну суму 35266,00 грн;
податкове повідомлення рішення форма «ПС» № 155020416 від 24.02.2021 на загальну суму 3060,00 грн;
податкове повідомлення рішення форма «ПС» № 0013610507 від 08.04.2020 на загальну суму 16,07 грн;
податкове повідомлення рішення форма «ПС» № 0023600507 від 09.04.2020 на загальну суму 96,40 грн;
податкове повідомлення рішення форма «ПС» № 344600416 від 07.05.2021 на загальну суму 14286,44 грн;
податкове повідомлення рішення форма «ПС» № 348250416 від 11.05.2021 на загальну суму 2040,00 грн;
податкова декларація з ПДВ № 9199483825 від 20.07.2021 на загальну суму 26509,00 грн;
податкове повідомлення рішення форма «ПС» № 496300416 від 30.06.2021 на загальну суму 1574,27 грн;
податкове повідомлення рішення форма «ПС» № 601160416 від 10.08.2021 на загальну суму 1020,00 грн;
збільшення суми ПДВ, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ № 9286560617 за 01.01.2021 на загальну суму 6026,00 грн;
збільшення суми ПДВ , уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ № 9286560703 за 01.02.2021 на загальну суму 2036,00 грн;
збільшення суми ПДВ , уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ № 9286560756 за 01.03.2021 на загальну суму 2007,00 грн;
нарахування штрафних санкцій, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ № 9286560617 від 30.09.2021 на загальну суму 181,00 грн;
нарахування штрафних санкцій, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ № 9286560703 від 30.09.2021 на загальну суму 61,00 грн;
нарахування штрафних санкцій, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ № 9286560756 від 30.09.2021 на загальну суму 60,00 грн;
Адміністративні штрафи та інші санкції виникли на підставі податкового повідомлення рішення форма «ПС» № 0849940413 від 02.10.2020 на загальну суму 1020,00 грн.
Наявність податкового боргу підтверджується інтегрованими картками платника податку, розрахунками податкового боргу.
Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України Головне управління ДПС у м.Києві винесено податкову вимогу форми «Ю» від 23 грудня 2019 року № 48012-10 на суму 21549,25 грн, яку вручено уповноваженій особі відповідача 02.01.2020.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України є обов'язком платника податку подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням податків і зборів. Та відповідно пункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 203.1. статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пункту 58.1. статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 за № 124/28254 (далі Порядок № 1204), податкове повідомлення-рішення вважається належним чином надісланим (врученим) платнику податків, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу.
Якщо пошта (поштова служба) не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштою (поштовою службою) в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (абзац перший пункту 4 розділу ІІІ Порядку № 1204).
Відповідно до пункту 42.1 статті 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України).
Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата (пункт 42.3 статті 42 Податкового кодексу України).
Відповідно до положень пункту 42.4 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Судом установлено, що податкові повідомлення рішення направлялись на податкову адресу відповідача, яка є адресою його місцезнаходження, рекомендованим листом з повідомленнями про вручення, та є врученими у відповідності до положень статті 42 Податкового кодексу України та Порядку № 1204.
У зв'язку із несплатою узгодженої суми податкових зобов'язань в добровільному порядку протягом строків, встановлених пунктом 57.3 статті 57 ПКУ вказана заборгованість набула статусу податкового боргу.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно із п. 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
За правилами, визначеними пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З метою погашення податкового боргу боржнику вручено податкову вимогу форми «Ю» від 23 грудня 2019 року № 48012-10 на суму 21549, 25 грн.
Податкова вимога у випадках, встановлених законодавством України, не відкликалася та судом не скасовувалась.
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Податковий борг у добровільному порядку не сплачено.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.
Суд зауважує, що в даній справі вимогами заявленого контролюючим органом позову є саме стягнення податкового боргу, тобто предметом доказування є обставини, що свідчать про наявність чи відсутність правових підстав з якими закон пов'язує можливість стягнення податкового боргу у судовому порядку, у той час як питання правомірності прийняття податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, як і питання правильності визначення у них суми відповідного податкового зобов'язання не є предметом даного спору.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 19.02.2019 справа № 824/399/17-а (провадження №К/9901/53274/18).
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача відповідачем суду не подано.
У Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутні відомості щодо оскарження відповідачем податкових повідомлень рішень у судовому порядку.
Зважаючи, що позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення коштів платника податків ТОВ «КРЕБС ФІД МД» на суму податкового боргу у розмірі 235 529,78 грн, однак податковий борг відповідача на час розгляду справи становить 222 605,62 грн, та позивачем не подана заява про зменшення розміру позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного та враховуючи те, що за відповідачем обліковується податковий борг, суд вважає за необхідне стягнути його, відповідно позовні вимоги ГУ ДПС у м. Києві є обґрунтованими та підлягають задоволенню в сумі 222 605,62 грн.
У даній справі підстави для розподілу судових витрат, передбачені статтею 139 КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС України (місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) до Товариства з обмеженою відповідальністю «КРЕБС ФІД МД» (місце реєстрації: 04086, м. Київ, вул. Олени Теліги, буд. 41) про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках, що обслуговують такого платника, задовольнити частково.
Стягнути кошти платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «КРЕБС ФІД МД» з рахунків у банках, що обслуговують такого платника, на суму податкового боргу в розмірі 222 605,62 (двісті двадцять дві тисячі шістсот п'ять гривень 62 коп.) грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Захарова