Іменем України
14 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1139/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
27.05.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі- відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час здійснення її перерахунку з 01 лютого 2023 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років по лінії ДСНС (МНС), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Луганським окружним адміністративним судом у 2024 році по справі № 360/1574/24 ухвалено рішення, яким зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.02.2023 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення зазначеного в довідці Головного управління від 22.11.2024 за № 5701-4088/5705 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, дане рішення набрало законної сили 10 квітня 2025.
На виконання цього рішення Головне управління перерахувала пенсію згідно оновленої Довідки, але при виплаті розмір пенсії було обмежено максимальним розміром нарахованої пенсії в 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, в зв'язку з чим пенсійне забезпечення отримано позивачем не в повному обсязі.
05.05.2025 позивач отримав пенсійну виплату за травень 2025 року в сумі 23610,00 гривень. Вивченням на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua електронного кабінету, а саме розділу «Моя пенсія», було встановлено що Головним управління з 05.05.2025 безпідставно обмежено розмір пенсії максимальним розміром - сумою 23610 гривень. Так згідно даних розділу «Моя пенсія» станом на 05.05.2025 зазначено, що: «Складові пенсійної виплати: Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 34058,96 грн. З урахуванням індексації: 37058,96 грн. Базовий розмір пенсії (48655,65 х 70%): 34 058,96 грн, Індексація базового ОСНП 2024 (34058,96 х 0,0796):1500 грн, Індексація базового ОСНП 2025 (35558,96 х 0,1150): 1500 грн. УЧАСНИК АТО УЧАСНИК БОЙОВИХ ДІЙ (СТ.6): 590,25 грн. Учасник бойових дій: 40,00 грн. ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 37689,21 грн.
Відповідно до вимог п.6 ч.5 ст. 160 КАС України, з метою досудового врегулювання спору, 07.05.2025 позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся з заявою повідомити, з яких підстав з 01.05.2025 було обмежено розмір пенсії сумою 23610,00 гривень, та повідомити розмір пенсії з 01.02.2023 без обмежень та здійснити виплату пенсії з 01.02.2023 без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. Заяву було зареєстровано на веб порталі Пенсійного фонду України за номером ВЕБ-12001-Ф-С-25-083840 від 07.05.2025 та зареєстровано в Головному управлінні 08.05.2025 за вхідним номером 3488/О-1200-25. За результатами розгляду звернення позивача Головне управління надіслало відповідь від 14.05.2025 3087-3488/О-02/8-1200/25, у якій йому відмовлено в задоволенні вимог, викладених в заяві від 07.05.2025, зазначивши, що з урахуванням статті 43 Закону № 2262-ХІІ сума пенсії до виплати не може перевищувати 23610,00 гривень, тобто десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та рекомендовано у разі незгоди звернутися до суду.
Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 30.05.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
16.06.2025 через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.
Згідно електронної бази даних пенсіонерів силових структур Луганської області, ОСОБА_1 з 03.05.2019 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 (далі Закон №2262) по лінії Міністерства надзвичайних ситуацій України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668 внесено зміни до статті 43 Закону №2262, а саме: визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Законом України “Про Державний бюджет на 2022 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму особам, які втратили працездатність: з 01 грудня 2022 року 2093,00 гривні.
Відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01.01.2024 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2361,00 грн.
Також, пунктом 9 Прикінцевих положень Закону встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024, проводиться з 01.03.2024.
У травні 2025 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 у справі №360/1574/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 22.11.2024 №5701-4088/5705, та з рахуванням фактично сплачених сум.
Після проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, враховуючи встановлений прожитковий мінімум особам, які втратили працездатність, з 01.02.2023 розмір пенсійної виплати відповідає максимальному розміру пенсії відповідно до законодавства та склав 20930,00 (підсумок пенсії з надбавками без обмеження максимальним розміром 36715,21 грн з урахуванням надбавки на двох непрацездатних членів сім'ї, для непрацюючих пенсіонерів у сумі 2093,00 грн).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби) і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Зазначеним нормативним актом передбачено підвищення пенсії на коефіцієнти збільшення (з 01.03.2023 - 1,197), у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом .
Оскільки, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 у справі №360/1574/24 основний розмір пенсії ОСОБА_1 визначений від грошового забезпечення станом на 01.01.2023, індексація пенсії не проводилась.
У зв'язку з працевлаштуванням ОСОБА_1 (у вересні 2023 року), з 01.10.2023 припинено нарахування надбавок на двох непрацездатних членів сім'ї, для непрацюючих пенсіонерів у сумі 2361,00 грн).
З 01.03.2024 ОСОБА_1 проведено індексацію пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році.
Враховуючи встановлений прожитковий мінімум особам, які втратили працездатність, з 01.03.2024 розмір пенсійної виплати відповідає максимальному розміру пенсії відповідно до законодавства та складає 23610,00 грн (підсумок пенсії з надбавками без обмеження максимальним розміром- 36189,21 грн).
З 01.03.2025 ОСОБА_1 проведено індексацію пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Розмір пенсії не змінився - 23610,00 грн (підсумок пенсії з надбавками без обмеження максимальним розміром - 37689,21 грн).
Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 №4059-ІХ установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 №379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 №4059-ІХ постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 визначено порядок виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану. Ця постанова набирає чинності з дня опублікування та застосовується з 01.01.2025.
08.05.2025 позивач через електронну персональну сторінку користувача послуг (особистий кабінет) на Вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву (клопотання) ВЕБ-12001-Ф-С-25-083840 від 07.05.2025, яка зареєстрована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 08.05.2025 за вх.№3488/О-1200-25. В заяві позивач просив здійснити виплату пенсії з 01.02.2023 без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Листом від 14.05.2025 вих.№3087-3488/О-02/8-1200/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було надано відповідь на звернення.
При розв'язанні спірних правовідносин судом враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в ухвалі "Великода проти України" від 03.06.2014, в якій зазначено про те, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення №20-рп/2011 від 26.12.2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виконує свої функції та обов'язки в межах своїх повноважень, визначених Положенням про управління, керуючись діючим в Україні законодавством.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус учасника бойових дій, що підтверджено копіями паспорту громадянина України НОМЕР_2 , картки платника податків, посвідчення серії НОМЕР_3 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років за Законом № 2262 по лінії МНС з 03.05.2019.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 у справі № 360/1574/24, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2025, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 22.11.2024 №5701-4088/5705;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 22.11.2024 №5701-4088/5705, та з урахуванням фактично сплачених сум.
У травні 2025 року на виконання зазначеного судового рішення з 01.01.2023 позивачеві здійснено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 13740,00 грн, оклад за військове звання - 2250,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 7195,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 25470,15 грн, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби 35%, премія 101%; всього - 48655,65 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 48655,65 грн, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 34058,96 грн, з урахуванням доплати 7000010 основний розмір пенсії - 34058,96 грн, базовий розмір пенсії (48655,65х70%) - 34058,96 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: учасник АТО учасник бойових дій (ст.6) 229 підв.учасникам війни (бойових дій) (1 кат) - 523,25 грн, учасник бойових дій 7190007 7:Учасник бойових дій 40 - 40,00 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 п «а» 7002234 Надбавки неповнолітніх утриманців дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - 1046,50 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» 7002234 Надбавки неповнолітніх утриманців, син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - 1046,50 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 36715,21 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 7000030 підсумок пенсії - 20930,00 грн.
З 01.03.2024 позивачеві здійснено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 13740,00 грн, оклад за військове звання - 2250,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 7195,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 25470,15 грн, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби 35%, премія 101%; всього - 48655,65 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 48655,65 грн, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 34058,96 грн, з урахуванням індексації - 35558,96 грн, 7000010 основний розмір пенсії - 35558,96 грн, базовий розмір пенсії (48655,65х70%) - 34058,96 грн, індексація базового ОСНП 2024 (34058,96*0,0796) - 1500,00 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: учасник АТО учасник бойових дій (ст.6) 229 підв.учасникам війни (бойових дій) (1 кат) - 590,25 грн, учасник бойових дій 7190007 7:Учасник бойових дій 40 - 40,00 грн, , підсумок пенсії (з надбавками) - 36189,21 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 7000030 підсумок пенсії - 23610,00 грн.
З 01.03.2025 позивачеві здійснено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 13740,00 грн, оклад за військове звання - 2250,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 7195,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 25470,15 грн, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби 35%, премія 101%; всього - 48655,65 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 48655,65 грн, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 34058,96 грн, з урахуванням індексації - 37058,96 грн, 7000010 основний розмір пенсії - 37058,96 грн, базовий розмір пенсії (48655,65х70%) - 34058,96 грн, індексація базового ОСНП 2024 (34058,96*0,0796) - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2025 (35558,96*0,1150) - 1500,00 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: учасник АТО учасник бойових дій (ст.6) 229 підв.учасникам війни (бойових дій) (1 кат) - 590,25 грн, учасник бойових дій 7190007 7:Учасник бойових дій 40 - 40,00 грн, , підсумок пенсії (з надбавками) - 37689,21 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 7000030 підсумок пенсії - 23610,00 грн.
Позивач звернувся через вебпортал ПФУ зі зверненням № ВЕБ-12001-Ф-С-25-083840 від 07.05.2025, в якому просив, зокрема, здійснити виплату пенсії з 01.02.2023 без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Листом від 14.05.2025 № 3087-3488/О-02/8-1200/25 ГУ ПФУ в Луганській області надано позивачеві відповідь, в якій зазначено таке.
«Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011, статтю 43 Закону 2262 доповнено частиною 7 нормами про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із пунктом другим резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону 2262 втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Однак, суд невірно визначив, що частина 7 статті 43 Закону 2262 втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, оскільки у пункті другому резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016№ 7-рп/2016 зазначено, що приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 зі змінами, визнані неконституційними в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, та втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 , тобто 13.04.2023.
Враховуючи наведене, розмір пенсій призначених після цієї дати зазначеним вище особам, визначається з урахуванням положень рішення від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності. Тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Разом з цим, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів. У випадках, коли зобов'язання, що покладені судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України, не визначають окремий порядок проведення перерахунку пенсії, перерахунок здійснюється з урахуванням вимог чинного законодавства.
Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах повноважень.
Наразі, розмір Вашої пенсійної виплати визначено в межах зобов'язань, покладених на Головне управління рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2025 у справі № 360/1574/24, яким було зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату Вашої пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 22.11.2024 №5 701-4088/5705, та з урахуванням фактично сплачених сум.
Зобов'язань щодо обчислення розміру Вашої пенсії без застосування обмежень, визначених частиною 7 статті 43 Закону 2262 на Головне управління рішенням у справі № 360/1574/24 покладено не було, отже підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні».
Вирішуючи даний спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (чатина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Зі змісту від 14.05.2025 № 3087-3488/О-02/8-1200/25 ГУ ПФУ в Луганській області слідує, що висновок про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром зроблено у зв'язку з тим, що зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії позивача без застосування обмежень, визначених частиною 7 статті 43 Закону 2262, на Головне управління рішенням у справі № 360/1574/24 покладено не було.
Предметом спору у цій справі є правомірність обмеження максимальним розміром пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 1 жовтня 2011 року.
Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про статус народного депутата України», «;Про Національний банк України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про дипломатичну службу», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про пенсійне забезпечення», «;Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2023 становить 2093,00 грн (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»), з 01.01.2024 - 2361, 00 грн (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», з 01.01.2025 - 2361 гривня (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»).
Судом установлено, що внаслідок здійсненого перерахунку пенсії з 01.02.2023 підсумок пенсії ОСОБА_1 з надбавками склав 36715,21 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 20930.00 грн (2093,00 грн *10); з 01.03.2024 підсумок пенсії з надбавками склав 36189,21, з урахуванням максимального розміру пенсії - 23610,00 грн (2361 грн*10); з 01.03.2025 підсумок пенсії з надбавками склав 37689,21, з урахуванням максимального розміру пенсії - 23610,00 грн (2361 грн*10).
Тобто, матеріалами справи підтверджується, що після здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі судового рішення відповідачем застосовано обмеження максимального розміру пенсії у відповідності до частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011, із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016, якими визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, яким визнав таким, що не відповідає статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей, є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.
Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ) прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Тобто, на момент виникнення спірних відносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних відносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.
Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, колегія суддів Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 6 листопада 2018 року у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13 лютого 2019 року, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових прогалин щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.
Такий правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 11.07.2022 у справі №620/613/21, від 23.01.2024 у справі №160/17347/22, від 14.05.2024 у справі №420/7840/21, від 18.07.2024 у справі №300/2531/21, від 17.09.2024 у справі №300/2387/23, від 23.10.2024 у справі №560/2041/22, від 04.12.2024 у справі № 380/24300/23.
Тобто, дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо виплати з 01.02.2023 пенсії позивачу, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, з обмеженням максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність), є протиправним, а позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною п'ятою статті 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що відповідач позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром під час здійснення її перерахунку з 01 лютого 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська