Рішення від 14.07.2025 по справі 300/8839/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" липня 2025 р. справа № 300/8839/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Панікара І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Жарський Тарас Володимирович, діючи в інтересам ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), за змістом якого (з урахуванням уточнення) просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 відомостей про заробітну плату (заробіток), вказаних у довідках: відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 21 за період роботи з січня 2020 року по грудень 2020 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 22 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; відділу освіти Тисменицької міської ради від 29.11.2023 №7 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 23 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2023 року по серпень 2023 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 24 за період роботи з січня 2023 року по вересень 2023 року;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії з дати звернення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір заробітної плати (08.09.2023) та провести виплату такої пенсії у відповідності до відомостей про заробітну плату(заробіток), внесених у довідки: відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 21 за період роботи з січня 2020 року по грудень 2020 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 22 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; відділу освіти Тисменицької міської ради від 29.11.2023 №7 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 23 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2023 року по серпень 2023 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 24 за період роботи з січня 2023 року по вересень 2023 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 2013 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за № 1058-IV. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір заробітної плати. Однак, відповідач повідомив, що правові підстави для проведення перерахунку розміру пенсійних виплат на підставі довідок про розмір заробітної плати відсутні. Вважаючи протиправними дії органу пенсійного фонду щодо неврахування заробітної плати згідно наданих довідок про заробітну плату, позивач звернувся в суд з метою захисту свого порушеного права.

По справі здійснювався ряд наступних процесуальних дій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.11.2024 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення недоліків (а.с.60)

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2024 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 263 КАС України (а.с.66).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 30.12.2024, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечила. Вказала, що із заявою про перерахунок пенсії передбачено Порядком № 22-1 позивач не звертався, відповідно рішення про відмову в перерахунку пенсії пенсійним органом не приймалося. Вказано, що на виконання Указу Президента України від 04.05.1998 № 401 та постанов Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 № 794, від 08.06.1998 № 832 персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування впроваджувався протягом 1998 - 2000 років. Тобто, починаючи з 01.07.2002 обчислення пенсій здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01.07.2000 за даними системи персоніфікованого обліку (пункт 3 постанови № 794). Таким чином, пенсійний орган позивачу призначив пенсію з урахуванням даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі (а.с.70-75).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 08.09.2023 йому здійснено перерахунок пенсії за віком, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із переходом на інший вид пенсії (а.с.77,83-84).

Однак, як вказує позивач, такий перерахунок пенсії здійснено без урахування відомостей про заробітну плату (заробіток), внесених у довідки: відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 21 за період роботи з січня 2020 року по грудень 2020 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 22 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; відділу освіти Тисменицької міської ради від 29.11.2023 №7 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 23 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2023 року по серпень 2023 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 24 за період роботи з січня 2023 року по вересень 2023 року (а.с.78-80).

Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернулася до суду з метою захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.

Водночас, у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Суд зазначає, що з 08.09.2023 позивачу здійснено перерахунок пенсії за віком, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із переходом на інший вид пенсії (а.с.77,83-84).

Відповідно до абзацу першого частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац 1 частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом- на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац 4 частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії- додаток 2);заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування(додаток 3);заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера(додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Пунктом 2.10 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Водночас, згідно пункту 4.2 Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення особі пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року, є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії. Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати та її складові за даними, що містяться у розрахунковому листі особи за відповідний період.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі №2-а/576/29/14, та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17, від 27 лютого 2020 року у справі № 2а-6873/11.

При цьому, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами, також у випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Окрім того, відповідно до частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Отже, при зверненні особи із заявою про призначення пенсії, а також поданні особою документів, що підтверджують відомості про трудовий стаж та заробітну плату, пенсійний орган у першу чергу має здійснити дії відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1, а у разі виникнення сумніву щодо обґрунтованості та достовірності поданих документів перевірити їх у визначеному законом порядку.

Так, з метою з'ясування всіх обставин справи, зокрема, стану пенсійної справи позивача, судом ухвалою від 12.12.2024 витребувано в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області належним чином засвідчені копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

З наданих пенсійним органом доказів, судом встановлено, що 08.09.2023 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із переходом на інший вид пенсії за віком (а.с.83).

Відповідно до розписки-повідомлення від 08.09.2023 за № 11745 (а.с.84), до вищевказаної заяви позивачем додано також наступні документи:

- заява про призначення/перерахунок пенсії за № 03/1139;

- паспорт або ID-картка або Посвідка;

- військовий квиток серії НОМЕР_1 ;

- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання серії НОМЕР_2 ;

- заява про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк);

- пам'ятка пенсіонера;

- трудова книжка або документ про стаж серії БТ-І за № 6176668.

Згодом, представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із запитом від 02.07.2024 за № 2024/07-05, в якому просив про надання належним чином засвідчених копій пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с.21-22).

Листом від 08.07.2024 за № 0900-0202-8/38435 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надало представнику позивача запитувані матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с.20-52).

Тобто, представником позивача, як і зазначено в запиті, реалізовано право позивача на: ознайомлення з матеріалами справи, отримування виписки з розпорядження про призначення (перерахунку) пенсії, ознайомлення з періодами страхового стажу та заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії.

Суд зазначає, що саме з дати подання заяви про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір заробітної плати (08.09.2023) представник позивача просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії.

Водночас, за змістом позовної заяви представник позивача стверджує, що позивач звертався до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі оскаржуваних довідок про заробітну плану, однак, як встановлено з матеріалів справи, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії відповідно до вимог статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тобто, у матеріалах відсутні докази звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оскаржуваних довідок про заробітну плану відповідно до Порядку № 22-1, відтак, територіальним органом Пенсійного фонду України не було здійснено повноважень щодо перевірки обґрунтованості видачі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірності відомостей, зазначених у таких довідках наданих особою.

Суд вказує, що звернення в довільній формі до відповідача без подання відповідної заяви про призначення пенсії не створюють обов'язку у відповідача щодо її призначення/перерахунку.

Подібна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 546/222/17, від 12.09.2019 у справі № 158/1226/16-а та від 20.02.2020 у справі №636/863/17.

Отже, обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача за відсутності заяви про перерахунок пенсії встановленої форми у відповідача відсутній.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що ознаки протиправної бездіяльності відповідача, яка б порушували права позивача, в даній справі відсутні.

Приписами статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Разом з тим, суд під час розгляду справи встановив, що відповідач взагалі не здійснив аналіз наданих позивачем довідок про заробітну плату перерахунку пенсії, оскільки таких не було подано останнім до пенсійного органу із відповідною заявою.

При цьому, наразі у суду відсутні підстави вважати, що відповідачем не буде здійснено позивачу перерахунок пенсії з урахуванням відповідності до відомостей про заробітну плату(заробіток), внесених у довідки: відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 21 за період роботи з січня 2020 року по грудень 2020 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 22 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; відділу освіти Тисменицької міської ради від 29.11.2023 №7 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 23 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2023 року по серпень 2023 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 24 за період роботи з січня 2023 року по вересень 2023 року при відповідному звернення позивача.

Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення позову в частині зобов'язання зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії з дати звернення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір заробітної плати (08.09.2023) та провести виплату такої пенсії у відповідності до відомостей про заробітну плату(заробіток), внесених у довідки: відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 21 за період роботи з січня 2020 року по грудень 2020 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 22 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; відділу освіти Тисменицької міської ради від 29.11.2023 №7 за період роботи з січня 2021 року по грудень 2021 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 23 за період роботи з січня 2022 року по грудень 2022 року; Слобідської гімназії від 30.08.2023 за період роботи з січня 2023 року по серпень 2023 року; відділу освіти, культури, молоді та спорту Угринівської сільської ради від 27.11.2023 № 24 за період роботи з січня 2023 року по вересень 2023 року, адже, вимоги заявлені на майбутнє, стосуються правовідносин, котрі ще не відбулись та відносно яких відсутні докази обрання владним суб'єктом наперед певного варіанту правової поведінки.

Згідно із нормами частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів у повному об'ємі правомірність своїх дій.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, внаслідок чого, в задоволенні позову слід відмовити.

З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України, суд не вбачає.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач:

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя /підпис/ Панікар І.В.