Рішення від 14.07.2025 по справі 280/3101/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14 липня 2025 року (09:30)Справа № 280/3101/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Чекірди Гната, буд. 10, код ЄДРПОУ 21318350); Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.04.2025 через підсистему «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо незарахування при обчисленні розміру пенсії позивача його заробітної плати згідно із довідками від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506;

визнати протиправною бездіяльність відповідача 2 щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу із зарахуванням його заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до довідок про заробітну плату Архівного управління Запорізької міської ради від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506 із урахуванням відомостей Акта про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 19.10.2023 №0800-1102-1/5793;

зобов'язати відповідача 2 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до довідок про заробітну плату Архівного управління Запорізької міської ради від 13.08.2021 № 04-25/Л-1505, № 04-25/Л-1506 із урахуванням відомостей Акта про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 19.10.2023 № 0800-1102-1/5793 з часу призначення пенсії, враховуючи різницю, що вже була виплачена.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що разом із заявою про призначення пенсії позивачем надано довідки про заробітну плату від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506 та від 28.09.2021 №93, однак їх не враховано у зв'язку із наявністю у довідках від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506 розбіжностей з даними первинних документів, наявність яких установлено в акті про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 19.10.2023 №0800-1102-1/5793. Позивачем подано оновлені довідки від 02.11.2023 №04-23/405, №04-23/404, однак їх також не враховано. Вказує, що позивач не може нести відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень. Беручи до уваги вищезазначене, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 13.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

22.05.2025 до суду від представника відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 25573), в якому останній зазначає, що для перерахунку пенсії позивача у відповідача немає законних підстав, оскільки Архівним управлінням Запорізької міської ради надані оновлені довідки від 02.11.2023 №04-23/405, №04-23/404, які також містять розбіжності з даними Акту перевірки від 19.10.2023 №0800-1102-1/5793, тобто видані без урахування зауважень, викладених в акті. Отже, оскільки оновлені довідки про заробітну плату надані архівним управлінням не містять виправлень, виконати перерахунок щодо коригування середньомісячного заробітку з урахуванням оновлених довідок не можливо, скільки вони видані з похибкою. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Від відповідача 1 відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Позивач з 04.08.2023 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області як отримувач пенсії за віком. До заяви про призначення пенсії від 31.07.2023 позивачем додано, крім іншого, архівні довідки про заробітну плату від 13.08.2021 № 04-25/Л-1505, № 04-25/Л-1506, видані Архівним управлінням Запорізької міської ради та від 28.09.2021 №93, видану ПАТ «Запорізький електроапаратний завод». Заява про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

В свою чергу, ГУ ПФУ в Запорізькій області проведено перевірку зазначених вище довідок, за результатами якої складено акт від 22.08.2023 №0800-1102-1/4854 за результатами перевірки довідки про заробітну плату від 28.09.2021 № 93, яким розбіжностей не виявлено, тому ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з моменту призначення з урахуванням оптимального заробітку за період з 01.11.1987 по 31.12.1992 (а.с.50-51)

Також, відповідачем складено акт від 19.10.2023 №0800-1102-1/5793 перевірки довідок від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради (а.с.46-48)

За результатами перевірки довідок від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506 встановлено, що за період з 01.01.1994 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 30.06.2000 суми заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 , зазначені Архівним управлінням Запорізької міської ради у довідках від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506 не відповідають сумам заробітної плати, відображених у його особових рахунках, наданими до перевірки. Рекомендовано надати оновлену довідку.

Позивачем надано оновлені архівні довідки від 02.11.2023 №04-23/405, №04-23/404 за період 1994-1998 рр. та 1999-2001 рр., однак відповідач дійшов висновку, що у цих довідках розбіжності з даними первинних документів не усунуті.

Вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням довідок від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506 із урахуванням відомостей Акта про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 19.10.2023 №0800-1102-1/5793, позивач звернувся до суду із вказаним позовом..

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV; тут та надалі - у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.

Згідно з частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Так, згідно архівної довідки довідок від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, у відомостях нарахування заробітної плати працівникам Спеціалізованного ремонтно-будівельного управління «Запоріжліфт» треста «Укрліфт», з 01 квітня 1994 р. - ВАТ «Ліфтсервіс» за 1994 - 1998 pp. значиться « ОСОБА_2 , произ. раб.» (так у документі), та зазначені нарахування його заробітної плати за період з січня 1994 року по грудень 1998 року із розбивкою по місяцях. Також зазначені підстави таких нарахувань.

Також згідно архівної довідки довідок від 13.08.2021 №04-25/Л-1506, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, у відомостях нарахування заробітної плати працівникам Спеціалізованного ремонтно-будівельного управління «Запоріжліфт» треста «Укрліфт», з 01 квітня 1994 р. - ВАТ «Ліфтсервіс» за 1999 - 2001 pp. значиться « ОСОБА_3 , произ. раб.» (так у документі), та зазначені нарахування його заробітної плати за період з січня 1999 року по грудень 2001 року із розбивкою по місяцях. Також зазначені підстави таких нарахувань.

Архівні довідки мають вихідні реквізити (дату, номер), підписи посадових осіб, які їх склали та печатку Архівного управління.

Отже, за формою вказані архівні довідки відповідають вимогам чинного законодавства.

В свою чергу, виявлені недоліки у довідках від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506, не усунуті в оновлених довідках від 02.11.2023 №04-23/405, №04-23/404 (не вирахувано із сум заробітної плати, що підлягали до виплати за місяць, суми, з яких не сплачено страхові внески та не в тому місяці зазначені відпускні) не можуть мати своїм наслідком відмову у перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за весь спірний період, оскільки позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідної довідки.

З урахуванням викладеного, відповідачем 2 вчинено протиправні дії щодо відмови у перерахунку пенсії позивача на підставі архівних довідок про заробітну плату від 13.08.2021 №04-25/Л-1505 за період з січня 1994 року по грудень 1998 року та від 13.08.2021 №04-25/Л-1506 за період з січня 1999 року по грудень 2001 року, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради.

Звідси, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 на підставі архівних довідок про заробітну плату від 13.08.2021 №04-25/Л-1505 за період з січня 1994 року по грудень 1998 року та від 13.08.2021 №04-25/Л-1506 за період з січня 1999 року по грудень 2001 року, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради, із урахуванням відомостей акту Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 19.10.2023 №0800-1102-1/5793 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, починаючи з 04.08.2023, з урахуванням вже виплачених сум забезпечить ефективне відновлення прав позивача.

Стосовно позовних вимог, заявлених до відповідача 1, суд зазначає, що ГУ ПФУ в Хмельницькій області лише здійснило призначення пенсії позивачу. При цьому, на момент розгляду заяви про призначення пенсії відомості довідок від 13.08.2021 №04-25/Л-1505, №04-25/Л-1506 ще не були перевірені ГУ ПФУ в Запорізькій області, а отже відповідач 1 не допустив протиправної бездіяльності щодо їх неврахування. Звідси, в даній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Чекірди Гната, буд. 10, код ЄДРПОУ 21318350); Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 на підставі архівних довідок про заробітну плату від 13.08.2021 №04-25/Л-1505 за період з січня 1994 року по грудень 1998 року та від 13.08.2021 №04-25/Л-1506 за період з січня 1999 року по грудень 2001 року, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 на підставі архівних довідок про заробітну плату від 13.08.2021 №04-25/Л-1505 за період з січня 1994 року по грудень 1998 року та від 13.08.2021 №04-25/Л-1506 за період з січня 1999 року по грудень 2001 року, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради, із урахуванням відомостей акту Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 19.10.2023 №0800-1102-1/5793 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, починаючи з 04.08.2023, з урахуванням вже виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 14.07.2025.

Суддя Ю.В. Калашник