11 липня 2025 року м. Ужгород№ 260/4339/25
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), у якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку мені пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки за Nє XP 18555/ПМ2023 від 08.05.2025 про розмір мого грошового забезпечення складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2023 з урахуванням грошового забезпечення , визначеного в указаній довідці , без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації.
2. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки за №ХР 18555/ ПМ 2023 від 08.05.2025 про розмір мого грошового забезпечення складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2023 урахуванням грошового забезпечення, визначеного в указаній довідці та відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб », від 09.04.1992 Nє 2262-XIII без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що 16 травня 2025 року звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 Nє ХР 18555/ПМ 2023 від 08.05.2025 про розмір мого грошового забезпечення за нормами, визначеними рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 року по справі Nє 260/246/25 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-XII « Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб », з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України Nє 704 « Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб », щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб , встановленого Законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов?язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2023 року.
Листом від 21 травня 2025 року, відповідач вищезазначену довідку до уваги не прийняв та перерахунок пенсії з 01.02.2023 не здійснив.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
13 червня 2025 року, відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що 20.05.2023 року відбулися зміни до абз. 1 п. 4 Постанови № 704 де вказано: установити, що розміри посадових окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатками 1,12.13 і 14.
Вказує, що на адресу Головного управління надійшла довідка Nє XP 18555/ПМ2023 від 08.05.2025. В довідці, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення за нормами визначеними рішенням суду станом на 01.01.2023 роки, (надбавки, доплати, підвищення) та премія за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав позивач. (Заступник командира окремого батальона). Згідно з ч . 4 ст. 63 Закону Nє2262-XII, так і п . 1 Порядку Nє 45 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Враховуючи вищевикладене , підстави для здійснення останнього (зокрема, на підставі довідки від Nє XP 18555/ПМ2023 від 08.05.2025року) станом на сьогодні відсутні.
Враховуючи вищенаведене, відповідач просить, відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
23 червня 2025 року судом було отримано відповідь на відзив від позивача у якому він зазначає, що не погоджується з відзивом на позов та просить задовольнити позовні вимоги, у зв'язку з наступним. ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання судового рішення складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку за Nє ХР 18555/ ПМ 2023 від 08.05.2025 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.02.2023. Верховний Суд у своїх постановах , зокрема від 20 березня 2018 року у справі Nє636/662/17, від 03 липня 2018 року у справі №709/2728/16- а , від 10 липня 2018 року у справі №553/3053/16-а зазначав , що Головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка. Відповідно ГУ ПФУ в Закарпатській області після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 оновленої довідки за Nє XР18555/ПМ2023 від 08.05.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, зобов?язане перерахувати пенсію , починаючи з 01.02.2023, тобто з першого числа місяця , що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Судом встановлено, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/246/25 від 02.04.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 видано та направлено до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 Nє XP 18555/ПМ2023 від 08.05.2025.
16 травня 2025 року позивач, звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, але розглянувши звернення позивача, відповідач 21 травня 2025 року відмовило позивачу щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Таким чином, набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30 серпня 2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч.2 ст.51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.
Однак у подальшому Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.
Таким чином, з 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Відповідно до п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 по зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що дії щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
На виконання вимог рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №260/246/25 ІНФОРМАЦІЯ_3 видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 р. № XP 18555/ПМ2023 від 08.05.2025 року.
Після отримання довідки Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області мав зобов'язання перерахувати пенсію позивача за оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення. Однак позивачу було відмовлено відповідачем у здійсненні перерахунку пенсії із урахуванням оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення.
Судом встановлено, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є відповідна оновлена довідка, а доводи відповідача не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії.
Тому відповідач фактично не погоджується з висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить під сумнів висновки щодо застосування Порядку №45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії. Однак Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача та вимоги про зобов'язання провести відповідачем перерахунок з 01.02.2023 на підставі довідки № XP 18555/ПМ2023 від 08.05.2025 року виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 р., підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити обчислення і перерахунок основного розміру пенсії без обмеження максимальним розміром нарахованої загальної пенсії та з урахуванням раніше проведених виплат, суд вказує наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем неодноразово було здійснено перерахунок пенсії позивача із обмеженням максимальним розміром (10 прожитковими мінімумами).
Надаючи оцінку таким діям відповідача, суд вказує, що з 01 січня 2008 року ст. 43 Закону було доповнено положенням, яким пенсії військовослужбовців обмежено максимальним розміром. Проте, рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року положення ч. 7 ст. 43 Закону, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року ст. 43 Закону не містить положень щодо обмеження максимального розміру пенсій військовослужбовців.
Отже, застосування положень Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668 від 08.07.2011 по відношенню до військовослужбовців фактично суперечить висновкам Рішення №7-рп/2016, яким встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає статті 17 Конституції України.
З цього приводу суд зазначає, що законодавчими нормами (чинними станом на день виникнення спірних правовідносин) не було передбачено можливість обмеження пенсій військовослужбовців 10 прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, або будь-якими іншими максимальними розмірами.
Водночас, судом не встановлено, протиправності дій відповідача щодо виключення сум індексації з сум пенсійної виплати позивача, відтак у цій частині суд відмовляє у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки за № XP 18555/ПМ2023 від 08.05.2025 про розмір грошового забезпечення складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2023 з урахуванням грошового забезпечення , визначеного в указаній довідці.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки №ХР 18555/ПМ 2023 від 08.05.2025 про розмір грошового забезпечення виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2023 урахуванням грошового забезпечення , визначеного в указаній довідці та відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XIII без обмеження максимальним розміром пенсії.
У задоволенні позову у частині решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору