Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 липня 2025 року Справа№200/2152/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ОСОБА_1 (далі-позивач), через свого представника, адвоката Олійникова Станіслава Ігоревича, який діє на підставі ордеру Серії АН №1507647 від 26 березня 2025 року, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі-відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 29 грудня 2023 року №536483-2413-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 9 635,91грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 29 грудня 2023 року № 536482-2413-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 28 548,74 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000581-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2021 рік в сумі 17,58 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000579-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2021 рік в сумі 1 164,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000588-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2023 рік в сумі 49,08 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000587-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2023 рік в сумі 1 299,80 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000583-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2022 рік в сумі 47,61 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000585-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2022 рік в сумі 1 261,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що згідно з п. 69.14 ПК України, в редакції станом на 03.05.2023, тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.
Таким чином, станом на 2023 рік у позивача були відсутні зобов'язання зі сплати земельного податку за період січень-травень 2023 року земельні ділянки, розташовані на території Краматорської міської територіальної громади.
Крім того, згідно з пунктом 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції станом на 03.05.2023 року), тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Такий перелік затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309. Згідно до Наказу № 309, в редакції станом на 02.05.2023 року, Краматорська міська територіальна громада (код UA14120090000098500) знаходиться на територіях Краматорського району Донецької області, які віднесено до територій на яких ведуться (велися) бойові дії. У травні 2023 року воєнний стан в країні не було припинено чи скасовано.
Отже, за висновком представника позивача, станом на травень 2023 року, платників податків було звільнено від зобов'язань за 2021 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, розташоване на території Краматорської міської територіальної громади. З огляду на це, визначення відповідачем ОСОБА_1 зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки спірними податковими повідомленнями-рішеннями, є протиправним.
Ухвалою суду від 2 квітня 2025 року позовна заява залишена без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання суду: належного документа про доплату судового збору за подання даного адміністративного позову в розмірі 72 грн; копії паспорта позивача.
7 квітня 2025 року від представника позивача, адвоката Олійникова С.І. надійшла заява на усунення недоліків позовної заяви, яким позивач надав суду платіжну інструкцію № 3499 від 5 квітня 2025 року про доплату судового збору за подання даного адміністративного позову в розмірі 72 грн; копію паспорта ОСОБА_1 .
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
В період з 14 квітня 2025 року по 28 квітня 2025 року та з 9 червня 2025 року по 30 червня 2025 року суддя Черникова А.О. перебувала у відпустках.
Представник відповідача надав до суду відзив, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що Податковим кодексом України визначено особливий порядок справляння податків у період дії воєнного стану в Україні виключно для об'єктів оподаткування, розташованих на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, затверджених наказом № 309, то на території можливих бойових дій, у тому числі по яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, не можуть поширюватися норми, зокрема підпункту 69.14 п. 69, п.69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Поряд з цим, виданого Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту або виданого на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України нормативно-правового акту іншого суб'єкта владних повноважень, за приписами якого Слов'янська та Краматорська міські територіальні громади Донецької області були б віднесені до переліку територій саме ведення бойових дій, а не до переліку територій можливих бойових дій.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій наголошено, що постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 за № 1364 прямо визначено, що території можливих бойових дій є складовою частиною поняття "територій на яких ведуться (велися) бойові дії", наявні всі підстави для звільнення позивача від оподаткування з земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки передбачені пп. 69.14 п. 69, пп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до даних інформаційно - комунікаційної системи ДПС України «ІКС» за фізичною особою ОСОБА_1 обліковуються наступні об'єкти нерухомого майна - нежитлові будiвлі, а саме: АДРЕСА_1 загальні площі 732,5, 100,4, 752,0, 548,0 та 1 942,3 кв.м.; АДРЕСА_2 , загальна площа 964,7 кв.м.
На підставі вищезазначеного фізичній особі ОСОБА_1 були сформовані в автоматичному режимі в «ІКС» податкові повідомлення - рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки код платежу 18010300 за 2021 - 2023 року:
№ 0000581-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено позивачу зобов'язання за 1,47 % об'єкту нерухомості - комплексу площею 732,50 кв.м ( АДРЕСА_1 ) з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2021 рік в сумі 17,58 грн;
№ 0000579-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено позивачу зобов'язання за об'єкт нерухомості - житлову будівлю площею 158,8 кв.м ( АДРЕСА_3 ) з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2021 рік в сумі 1 164,00 грн;
№ 0000588-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено позивачу зобов'язання за об'єкт нерухомості - нежитлову будівлю площею 752,0 кв.м ( АДРЕСА_1 ) з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2023 рік в сумі 49,08 грн;
№ 0000587-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено позивачу зобов'язання за об'єкт нерухомості - житлову будівлю площею 158,8 кв.м ( АДРЕСА_3 ) з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2023 рік в сумі 1299,80 грн;
№ 0000583-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено позивачу зобов'язання за об'єкт нерухомості - нежитлову будівлю площею 732,50 кв.м ( АДРЕСА_1 ) з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2022 рік в сумі 47,61 грн;
№ 0000585-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено позивачу зобов'язання за об'єкт нерухомості - житлову будівлю площею 158,8 кв.м ( АДРЕСА_3 ) з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2022 рік в сумі 1 261,80 грн.
Також, за фізичною особою ОСОБА_1 обліковуються земельні ділянки тип «інші» (2100), площею 0,06606 кв.м. та 0,19563 кв.м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі вищезазначеного фізичній особі ОСОБА_1 29.12.2023 податковим органом були сформовані в автоматичному режимі в ІКС податкові повідомлення - рішення з земельного податку з фізичних осіб код платежу 18010700 за 2023 рік: № 536482- 2413-0515-UA14120090000098500 на суму 28 548,74 грн.; № 536483-2413-0515- UA14120090000098500 на суму 9 635,91 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 ПК України).
За пп. 14.1.72 п. 14.1 статті 14 ПК України(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
За пп. 14.1.73. п. 14.1 статті 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно з ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (п. 274.1).
Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форм власності) ( п. 274.2).
За ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1).
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців)( п. 285.2).
Згідно з п 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
За п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. (п.п. 266.1.1. п. 266.1. ст. 266 ПК України).
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п. 266.2.1. п. 266.2. ст. 266 ПК України).
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. (п.п. 266.6.1., п. 266.5. ст. 266 ПК України).
Згідно з пп. 266.7. ст. 266 ПК України визначено порядок обчислення суми податку, а саме: обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
За п.п. 266.7.3. ст. 266 ПК України платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:
об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
права на користування пільгою із сплати податку;
розміру ставки податку;
нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, Верховною Радою України 15.03.2022 був прийнятий Закон України № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений, зокрема, підпунктом 69.14 наступного змісту:
«69.14. Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 цього Закону Кабінету Міністрів України доручено невідкладно забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, дозволяє зробити висновок про те, що не підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб та:
1) розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або
2) на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації;
за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, Верховною Радою України 24.03.2022 був прийнятий Закон України № 2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства в період дії воєнного стану», яким пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений, зокрема, підпунктом 69.22 наступного змісту:
«тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№ 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф.
При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок визнання об'єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначається Кабінетом Міністрів України.»
Аналіз підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України дозволяє зробити висновок про те, що не підлягає нарахуванню та сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях:
1) на яких ведуться (велися) бойові дії,
2) на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф,
3) за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
В редакції Закону України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» пункт 69.14 викладено в такій редакції:
За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї),що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (абз. 1 п. 69.14). Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій (абз. 5 п. 69.14).
Отже, законодавець визначив умови оподаткування, уточнивши, що від плати за землю (орендної плати) звільняються земельні ділянки виключно в зоні активних бойових дій чи на окупованих територіях, змінивши початок цього періоду та обмеживши його дію до 31.12.2022.
Крім того, Законом України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» внесено зміни до пункт 69.22 та викладено в новій редакції, зокрема:
«… Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:
1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України:
за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;…».
Суд враховує, що Закон України від 11.04.2023 № 3050-ІХ набрав чинність 06.05.2023, а відтак його норми не підлягали застосуванню у спірний період.
За ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Отже, за нормами ПК України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для не нарахування та несплати зазначених податкових зобов'язань було розташування земельної ділянки та відповідних об'єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 за № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (у редакцій, чинній на момент прийняття податковим органом спірних податкових повідомлень-рішень ), до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій виданий наказ від 22.12.2022 № 309 (зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 23.12.2022 №1668/39004, далі - Перелік територій), яким відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, що додається.
Цим Наказом (у первинній редакції та редакції, чинній на момент прийняття податковим органом спірних податкових повідомлень-рішень) Краматорську міську територіальну громаду та Слов'янську міську територіальну громаду віднесено до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії (території можливих бойових дій) з 24.02.2022.
Отже, за нормами Податкового кодексу України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для ненарахування та несплати зазначених податкових зобов'язань було розташування відповідних об'єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.
Крім того, обов'язок щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки виникає у платників податків, об'єкти оподаткування яких розташовані на території можливих бойових дій з травня 2023 року.
Отже, позивач був звільнений від сплати земельного податку з фізичних осіб та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 30.04.2023.
Таким чином, сформовані податковим органом податкові повідомлення-рішення від 29 грудня 2023 року № 536483-2413-0515-UA14120090000098500, № 536482-2413-0515-UA14120090000098500, від 20 січня 2025 року № 0000581-2405-0515-UA14120090000098500, № 0000579-2405-0515-UA14120210000056793, № 0000588-2405-0515-UA14120090000098500, № 0000587-2405-0515-UA14120210000056793, № 0000583-2405-0515-UA14120090000098500, № 0000585-2405-0515-UA14120210000056793 є протиправними та підлягають скасуванню.
Інші доводи та заперечення сторін не спростовують вище встановленого судом та не мають визначального значення для вирішення спору по суті.
Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними інструкціями.
Враховуючи задоволення позову, на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 29 грудня 2023 року № 536483-2413-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 9 635,91 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 29 грудня 2023 року № 536482-2413-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 28 548,74 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000581-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2021 рік в сумі 17,58 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000579-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2021 рік в сумі 1 164,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000588-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2023 рік в сумі 49,08 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000587-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2023 рік в сумі 1 299,80 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000583-2405-0515-UA14120090000098500 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2022 рік в сумі 47,61 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 20 січня 2025 року № 0000585-2405-0515-UA14120210000056793 (форма «Ф»), яким визначено зобов'язання з податку на нерухомість, від'ємну від земельної ділянки за 2022 рік в сумі 1 261,80 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (зареєстроване місцезнаходження: Донецька область, Маріуполь вул. Італійська буд. 59, адреса для листування: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 44070187) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова