14 липня 2025 рокуСправа № 160/20644/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом від 25.04.2024, про відмову у зарахуванні періодів роботи до загального та пільгового страхового стажу, виплаті недонарахованої пенсії з 04.08.2022 з урахуванням періоду відпустки по догляду за дитиною, та перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
зарахувати до загального стажу період роботи у колгоспі з 02.11.1994 до 29.08.1995;
зарахувати до загального та пільгового стажу за Списком № 1 період з 01.03.2022 до 06.09.2022;
зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди з 06.06.2004 до 24.03.2005, з 24.12.2008 до 31.12.2008, з 04.04.2012 до 11.01.2013, з 19.08.2015 до 25.03.2016, перерахувати пенсію, виплатити недоплачену суму пенсії;
перерахувати та виплатити недоплачену суму пенсії з 04.08.2022 з урахуванням донарахованого страхового стажу за період відпустки по догляду за дитиною;
перерахувати ОСОБА_1 призначену пенсію із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 04.08.2022 та виплачувати її у новому розмірі до наступного перерахунку пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 04.08.2022 позивачу на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі № 160/15970/22 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. При призначенні пенсії до загального страхового стажу не зараховано період роботи у колгоспі з 02.11.1994 до 29.08.1995, період догляду за дитиною з 11.06.2000 до 01.06.2003, до загального та пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано період з 01.03.2022 до 06.09.2022, до пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано періоди з 06.06.2004 до 24.03.2005, з 24.12.2008 до 31.12.2008, з 04.04.2012 до 11.01.2013, з 19.08.2015 до 25.03.2016. Після неодноразових звернень позивача до її страхового стажу у 2024 році було зараховано період догляду за дитиною, однак не проведено доплати пенсії з урахуванням вказаного періоду. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно не зараховано спірні періоди до її загального та пільгового стажу, не застосовано при призначенні пенсії ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зазначає, що відсутність відомостей про встановлений у колгоспі мінімум вихододнів (трудоднів), недоліки записів трудової книжки та несвоєчасно проведена атестація робочого місця не можуть бути підставами для незарахування періодів роботи позивача до її стажу. Позивач зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявами про зарахування спірних періодів роботи та перерахунок і виплату пенсії, однак відповідач у цьому відмовив.
Ухвалою від 05.08.2024 поновлено позивачу строк для звернення до суду, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано у відповідача належним чином засвідчену копію матеріалів пенсійної справи позивача.
У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який надійшов до суду 30.08.2024, відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначену з 04.08.2022 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи у колгоспі з 02.11.1994 до 29.08.1995 відповідач у відзиві зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову у призначенні пенсії № 046050013657 від 11.08.2022 до страхового стажу не зараховано вказаний період роботи у колгоспі згідно з трудовою книжкою колгоспника НОМЕР_1 , оскільки відсутня довідка про встановлений мінімум трудової участі у колгоспі та кількість фактично відпрацьованих вихододнів, а також інформація про реорганізацію підприємства. Інших документів, які містять відомості про спірні періоди роботи, для підтвердження трудового стажу позивачем не надано. Щодо зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 06.06.2004 до 24.03.2005, з 24.12.2008 до 31.12.2008, з 04.04.2012 до 11.01.2013, з 19.08.2015 до 25.03.2016 відповідач вказав, що в рішенні про відмову у призначенні пенсії № 046050013657 від 11.08.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області зазначено, що до пільгового стажу за Списком № 1 зараховано періоди роботи згідно із записами в уточнюючій довідці № 270 від 14.07.2022, виданій ПАТ «Гірничо-збагачувальний комбінат», із вибіркою фактично відпрацьованого часу на роботах із шкідливими умовами праці з 07.06.2004 до 11.09.2008, з 12.09.2008 до 13.09.2009 та з 14.09.2009 до 04.04.2012. У трудовій книжці позивача за спірні періоди роботи відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1: не зазначено про характер виконуваної роботи, про зайнятість позивача на вказаних роботах повний робочий день, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи, відсутня інформація про проведення атестації робочих місць. Щодо вимоги про обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% заробітної плати відповідач указав, що пільговий стаж позивача було зараховано відповідно до уточнюючих пільговий характер роботи довідки від 14.07.2022 № 270, виданої ПАТ «Гірничо-збагачувальний комбінат», та довідки від 01.08.2022 № 922-544, виданої ТОВ «Ливарно-механічний завод». У пільгових довідках відсутня інформація про зайнятість позивача на підземних роботах повний робочий день. Періоди роботи згідно з указаними довідками зараховано до пільгового стажу за Списком № 1. Щодо зарахування до страхового стажу періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відзиві зазначено, що рішенням про відмову у призначенні пенсії від 11.08.2022 № 046050013657 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області до страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною ОСОБА_2 до досягнення нею 3-річного віку згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 21.07.2000, оскільки відсутня відмітка про отримання паспорта. Відповідно до пункту 11 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорта. До переліку документів було долучено ID-картку дитини № НОМЕР_3 від 30.09.2019, у якій вказано прізвище « ОСОБА_3 », що не відповідає вказаному у свідоцтві про народження. Для зарахування до страхового стажу періоду догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку рекомендовано долучити свідоцтво про шлюб або документ про зміну прізвища з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_3 ».
До відзиву було додано копії матеріалів з пенсійної справи позивача.
10.09.2024 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач підтримала позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві.
Станом на час розгляду справи заперечення до суду не надійшло. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 04.08.2022 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 046050013657 від 11.08.2022 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з недосягненням пенсійного віку 50 років. У рішенні зазначено, що вік заявниці становить 45 років 03 місяці 20 днів, страховий стаж - 27 років 00 місяців 09 днів, страховий стаж, з урахуванням кратності, додаткові роки (за Список № 1) - 27 років 07 місяців 09 днів, пільговий стаж за Списком № 1 - 08 років 10 місяців 29 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно із записами у вкладиші до трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 (дата заповнення відсутня), оскільки його заповнено з порушенням вимог пунктів 3.1, 3.2 частини 3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників № 58 від 29.07.1993, якими передбачено, що у тому разі, коли у трудовій книжці заповнені усі сторінки відповідних розділів, вона доповнюється вкладишем. Вкладиш вшивається у трудову книжку, заповнюється і ведеться власником або уповноваженим ним органом за місцем роботи працівника у такому ж порядку, що і трудова книжка. Вкладиш без трудової книжки недійсний. Про кожний виданий вкладиш на першій сторінці (титульний аркуш) трудової книжки зверху ставиться штамп розміром 10x25 мм з написом «Виданий вкладиш» і тут же зазначаються серія і номер вкладиша. При кожній наступній його видачі має ставитися другий штамп і зазначатися серія і номер вкладиша. Для зарахування до страхового стажу періодів роботи в колгоспі з 02.11.1994 до 29.08.1995 необхідно долучити уточнюючу довідку про встановлений мінімум та вироблені вихододні, а також інформацію про реорганізацію підприємства. До страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною ОСОБА_2 до досягнення нею 3-річного віку відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 21.07.2000, оскільки відсутня відмітка про отримання паспорта. До переліку документів було долучено ID-картку дитини № НОМЕР_3 від 30.09.2019, у якій вказано прізвище « ОСОБА_3 », що не відповідає зазначеному у свідоцтві про народження. Для зарахування до страхового стажу періоду догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку рекомендовано долучити свідоцтво про шлюб або документ про зміну прізвища з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_3 ». До пільгового стажу зараховано періоди роботи згідно з уточнюючою довідкою від 14.07.2022 № 270 з 07.06.2004 до 11.09.2008, з 12.09.2008 до 13.09.2009, з 14.09.2009 до 04.04.2012.
Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі № 160/15970/22, що набрало законної сили 20.04.2023, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області № 046050013657 від 11.08.2022 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком за Списком № 1 у зв'язку з недосягненням пенсійного віку 50 років, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 з 04.08.2022 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
На виконання зазначеного рішення суду ОСОБА_1 з 04.08.2022 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 28.03.2024, у якій просила зарахувати до її пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 26.11.2019 до 06.09.2022 машиністом металургійного крану на Ливарно-механічному заводі та провести перерахунок пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом № 25181-15923/Н-01/8-0400/24 від 25.04.2024 на заяву позивача від 28.03.2024 повідомило, що розмір пенсії позивача обчислено виходячи із страхового стажу 28 років 04 місяці 07 днів (зарахований до 28.02.2022), в тому числі стаж за Списком № 1 - 09 років 02 місяці 06 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,28333 (28 років х 12 + 4 місяців) = (340 місяців): 12:100 х 1). Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058-VI за даними системи персоніфікованого обліку з 01.06.2003 до 31.07.2003, з 01.10.2003 до 31.10.2013, з 01.01.2014 до 28.02.2014, з 01.04.2014 до 30.11.2014, з 01.01.2015 до 31.01.2015, з 01.03.2015 до 30.04.2015, з 01.08.2015 до 31.03.2016, з 01.11.2019 до 31.12.2021, з 01.02.2022 до 28.02.2022. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,21812. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019-2021 роки до проведення індексації у березні 2024 року становить 13212,18 грн (10846,37 грн х 1,21812). Загальний розмір пенсії станом на 01.02.2024 - 3743,41 грн, у тому числі: 3743,41 грн - основний розмір пенсії (13212,18 грн х 0,28333). Загальний розмір пенсії станом на 01.03.2024 - 3843,41 грн, у тому числі: 3743,41 грн - основний розмір пенсії (13212,18 грн х 0,28333); 100,00 грн - надбавка 100 грн на індексації 01.03.2024. Оскільки позивач не була зайнята повний робочий день на підземних роботах, перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не передбачено чинним законодавством.
13.05.2024 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, у якій просила зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 17.06.2004 до 24.03.2005, з 24.12.2008 до 30.12.2008, з 01.03.2022 до 06.09.2022, 16.01.2020, 25.03.2020, 20.05.2020, 20.02.2021, та виплати доплату пенсії з урахуванням періоду догляду за дитиною, починаючи з дня призначення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом № 35692-24320/Н-01/8-0400/24 від 19.06.2024 на заяву позивача від 13.05.2024 повідомило, що період роботи в колгоспі імені Шевченка зараховано до загального страхового стажу відповідно до довідки від 14.09.2022 № 01-34/609, згідно з якою дані про трудодні, вироблені у 1994 році, відсутні. До пільгового стажу за Списком № 1 зараховано періоди роботи згідно з уточнюючими довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них від 14.02.2022 № 270, виданою ПАТ «Гірничо-збагачувальний комбінат», та № 922-544 від 01.08.2022, виданою ТОВ «Ливарно-механічний завод», з урахуванням проведеної на підприємстві атестації робочих місць. На підставі заяви позивача від 29.04.2024 та додатково наданих документів їй було проведено перерахунок пенсії з 01.05.2024 з урахуванням періоду догляду за дитиною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею трирічного віку, відповідно до статті 45 Закону № 1058-VI.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законі України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно зі ст. 1 Закону № 1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Наведене кореспондується положеннями ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV, за якими страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з частинами першою-другою статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310 затверджено Основні положення про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, в яких зазначено, зокрема, таке:
- трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів;
- трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспів з моменту прийняття їх в члени колгоспу;
- в трудову книжку колгоспника вносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про членство в колгоспі: прийом в члени колгоспу, припинення членства в колгоспі; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, припинення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання; відомості про нагородження і заохочення: нагородження орденами і медалями, присвоєння почесних звань, нагородження і заохочення за успіхи в роботі, передбачені статутом та правилами внутрішнього розпорядку колгоспу, інші заохочення відповідно до чинного законодавства; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди;
- всі записи в трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженого правлінням колгоспу особи та печаткою;
- заповнення трудових книжок і вкладишів до них виробляється на тій мові, на якій ведеться діловодство в даному колгоспі;
- відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на голову колгоспу;
- відповідальність за своєчасне і правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціально уповноважена правлінням колгоспу особа.
У вкладиші до трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 містяться записи №№ 1, 2 про прийняття ОСОБА_5 у члени колгоспу ім. Шевченка 02.11.1994 та направлення на роботу нянею у дитсадок, та про звільнення 29.08.1995 за власним бажанням. Записи засвідчено печаткою ТОВ «Агрофірма ім. Шевченка», відсутні відомості про дати і номери документів, на підставі яких внесено такі записи, та щодо встановленого та виробленого ОСОБА_1 річного мінімуму трудової участі в громадському господарстві.
Копія трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 у матеріалах відсутня. У вкладиші до трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 зазначено, що без трудової книжки він недійсний.
Згідно з архівною довідкою Комунальної установи «Трудовий архів Долинської міської ради» Кіровоградської області від 14.09.2022 № 01-34/609 у документах архівного фонду «Колгосп ім. Шевченка» Олександрівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області наявні відомості про вироблені ОСОБА_1 вихододні (трудодні) за 1995 рік - 86, за 1994 рік такі відомості відсутні як і про встановлений мінімум.
В архівній довідці Комунальної установи «Трудовий архів Долинської міської ради» Кіровоградської області від 14.09.2022 № 01-34/608 зазначено відомості про заробітну плату позивача у документах архівного фонду «Колгосп ім. Шевченка» Олександрівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області за травень-серпень 1995 року, відомості за 1994 рік відсутні.
Відповідно до розрахунку стажу (форми РС-право) до страхового стажу позивача зараховано період у колгоспі з 01.05.1995 до 29.08.1995, та не зараховано період з 02.11.1994 до 30.04.1995.
З огляду на відсутність трудової книжки колгоспника з належним чином оформленими записами про трудову участь позивача у колгоспі ім. Шевченка: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання, та зазначені в архівних довідках Комунальної установи «Трудовий архів Долинської міської ради» Кіровоградської області відомості, суд дійшов висновку що до страхового стажу позивача правомірно не зараховано період роботи з 02.11.1994 до 30.04.1995. Під час розгляду справи судом встановлено, що період роботи у колгоспі ім. Шевченка з 01.05.1995 до 29.08.1995 зараховано до страхового стажу позивача, тобто спір щодо цієї частини позовних вимог відсутній. Отже, позовні вимоги щодо оскарження відмови відповідача у зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи з 02.11.1994 до 29.08.1995, та зобов'язання відповідача зарахувати такий період не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії позивача з урахуванням періоду догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років суд дійшов такого висновку.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону № 1058-ІV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини.
Згідно з пунктом «ж» частини 3 статті 56 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Частиною 2 статті 181 Кодексу законів про працю України передбачено, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Пунктом 11 Порядку № 637 врегульовано, що час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі: свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть); документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.
Наведені норми дозволяють дійти висновку, що час догляду непрацюючої матері за малолітньою дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу та встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть) та документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала. При цьому вимоги про обов'язкову наявність у свідоцтві про народження дитини відмітки про одержання паспорта чинним законодавством не передбачені.
Таким чином, відмова в зарахуванні до страхового стажу позивача періоду, у якому позивач здійснювала догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з підстав відсутності у свідоцтві про народження дитини відмітки про одержання паспорта, є протиправною.
Згідно з розрахунком стажу позивача (форма РС-право) період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 11.06.2000 до 01.06.2003 зараховано до страхового стажу позивача.
До позовної заяви додано копію рішення № 046050013657 від 03.05.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2024 з підстави дорахування догляду до трьох років.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не проведено перерахунок пенсії позивача з дати її призначення (04.08.2022) з урахуванням періоду догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 11.06.2000 до 01.06.2003 до страхового стажу позивача. Наявні підстави для зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії позивача з 04.08.2022 з урахуванням до страхового стажу позивача періоду догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 11.06.2000 до 01.06.2003.
Щодо позовних вимог про зарахування до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періодів її роботи суд дійшов такого висновку.
У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_4 , заповненій вперше 02.06.2003, містяться, зокрема, такі записи про її роботу:
07.06.2004-12.09.2008 машиністом конвеєра на подачі сухої сировини на дільниці виробництва концентрату збагачувальної фабрики;
12.09.2008-14.09.2009 машиністом крана 4 розряду служби з ремонту та обслуговування кранового господарства збагачувальної фабрики;
14.09.2009-02.12.2011 машиністом крана 4 розряду виробничої ділянки з ремонту та утримання технологічного устаткування № 4 на дільниці з виробництва концентрату збагачувальної фабрики;
02.12.2011-03.04.2012 машиністом крана 5 розряду виробничої дільниці з ремонту та утриманню технологічного устаткування № 4 на дільниці з виробництва концентрату збагачувальної фабрики (з правом пільгового пенсійного забезпечення за Списком № 1);
04.04.2012-11.01.2013 машиністом крана 5 розряду на виробничій ділянці з ремонту та утриманню технологічного устаткування № 4 на дільниці з виробництва концентрату;
19.08.2015-25.03.2016 машиністом крану (кранівником) 5 розряду сталефасоноливарного цеху;
26.11.2019-01.04.2021 машиністом крану металургійного виробництва 10, 12, 14, 16 (розливальні) 5 розряду, електрокрани, механослужба, утримання і ремонт устаткування, фасоносталеливарний цех;
01.04.2021-06.09.2022 машиністом крану металургійного виробництва 5 розряду дільниці виплавки електросталі, електрокрани, механослужба, утримання і ремонт устаткування.
У трудовій книжці містяться записи про атестацію робочого місця та встановлення права на пільгову пенсію за Списком № 1 (накази № 553 від 25.03.2005, № 1003 від 30.06.2010, № 4/25-о від 02.04.2012, № 133 від 03.09.2018, № 64 від 30.03.2020).
Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за №1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Статтею 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року (далі Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Згідно з довідкою ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» № 270 від 14.07.2022 про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 працювала повний робочий день:
з 07.06.2004 до 11.09.2008 - машиністом конвеєра (на подачі сухої сировини в млин) збагачувальної фабрики, що передбачено Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ 2а-3в, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36;
з 12.09.2008 до 13.09.2009 - машиністом крана служби з ремонту та обслуговування кранового господарства збагачувальної фабрики, що передбачено Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ 2а-3в, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36;
з 14.09.2009 до 04.04.2012 - машиністом крана виробничої дільниці з ремонту та утримання технологічного устаткування № 4 дільниці з виробництва концентрату збагачувальної фабрики, що передбачено Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ 2а-3в, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
За даними обліку робочого часу пільговий стаж за Списком № 1 становить: за 2004 рік - 06 місяців 24 дні; за 2005 рік - 12 місяців; за 2006 рік - 12 місяців; за 2007 рік - 12 місяців; за 2008 рік - 11 місяців 23 дні; за 2009 рік - 12 місяців; за 2010 рік - 12 місяців; за 2011 рік - 12 місяців; за 2012 рік - 03 місяці 03 дні.
Відповідно до довідки АТ «Корум Криворізький завод гірничого обладнання» № 03-38 від 14.07.2022 про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 працювала повний робочий день у Приватному акціонерному товаристві «Криворізький завод гірничого обладнання» з 19.08.2015 до 25.03.2016 - машиністом крану (кранівника) сталефасоноливарного цеху, що передбачено Списком № 2, розділ ІІІ, підрозділ 2а, позицією 3.2а, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, пільговий стаж за Списком № 2 - 07 місяців 06 днів.
Оскільки у період з 19.08.2015 до 25.03.2016 позивач виконувала роботи, передбачені Списком № 2, що підтверджується довідкою АТ «Корум Криворізький завод гірничого обладнання» № 03-38 від 14.07.2022, підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача зарахувати вказаний період до пільгового стажу за Списком № 1, та провести перерахунок і виплату пенсії з урахуванням вказаного періоду відсутні.
Як зазначено у відзиві та листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 35692-24320/Н-01/8-0400/24 від 19.06.2024, до пільгового стажу позивача за Списком № 1 зараховано періоди роботи згідно з уточнюючими довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них від 14.02.2022 № 270, виданою ПАТ «Гірничо-збагачувальний комбінат», та № 922-544 від 01.08.2022, виданою ТОВ «Ливарно-механічний завод», з урахуванням проведеної на підприємстві атестації робочих місць.
Згідно з довідкою № 922-544 від 01.08.2022 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів, виданою ТОВ «Ливарно-механічний завод», ОСОБА_1 працювала повний робочий день машиністом крану (кранівником), зайнятим на гарячих ділянках робіт, у періоди з 26.11.2019 до 15.01.2020, з 17.01.2020 до 27.03.2020, з 29.03.2020 до 19.05.2020, з 21.05.2020 до 19.02.2022, з 21.02.2021 до 31.03.2021, з 01.04.2021 і станом на дату видачу довідки (01.08.2022), що передбачено Списком № 1, розділ XI, підрозділ 5, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (загальний стаж за Списком № 1 становить 02 роки 08 місяців 05 днів).
Відповідно до розрахунку стажу позивача (форма РС-право) до пільгового стажу позивача за Списком № 1 зараховано такі періоди: 25.03.2005-23.12.2008, 01.01.2009-24.03.2010, 30.06.2010-03.04.2012, 26.11.2019-15.01.2020, 17.01.2020-27.03.2020, 29.03.2020-19.05.2020, 21.05.2020-19.02.2021, 21.02.2021-31.12.2021, 01.02.2022-28.02.2022.
Згідно з пунктом 4.3 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).
Беручи до уваги відомості, наявні у трудовій книжці позивача, довідці № 922-544 від 01.08.2022 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів, виданій ТОВ «Ливарно-механічний завод», та Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), були наявні підстави для зарахування до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоду її роботи з 01.03.2022 до 31.07.2022 (по місяць, що передує місяцю подання позивачем заяви про призначення пенсії). Отже, наявні підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача за Списком № 1 період її роботи з 01.03.2022 до 31.07.2022, та з урахуванням вказаного періоду здійснити перерахунок і виплату її пенсії з 04.08.2022.
Згідно з розрахунком стажу позивача період отримання допомоги по безробіттю з 16.05.2004 до 06.06.2004 та періоди роботи позивача з 07.06.2004 до 24.03.2005, з 24.12.2008 до 31.12.2008, з 04.04.2012 до 11.01.2013 зараховано до її загального страхового стажу.
Довідкою № 270 від 14.07.2022 підтверджено виконання позивачем повний робочий день з 07.06.2004 до 11.09.2008, з 12.09.2008 до 13.09.2009 та з 14.09.2009 до 04.04.2012 робіт, передбачених Списком № 1. У довідці зазначено відомості про атестацію робочих місць за умовами праці: наказ № 301 від 26.03.1999, лист на продовження терміну дії атестації робочих місць № 003/07-1-13 від 19.01.2004, наказ № 553 від 25.03.2005, лист № 003/07-1-91 від 24.03.2010 «Про продовження терміну дії раніше проведеної атестації робочих міць за умовами праці», наказ № 1003 від 30.06.2010.
Отже, період роботи з 07.06.2004 до 24.03.2005 не зараховано до пільгового стажу позивача за Списком № 1 у зв'язку з перервою у проведенні атестації робочих місць.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок проведення атестації, постанова № 442 відповідно) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Згідно з пунктом 10 Порядку проведення атестації Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Відповідно до пункту 4.2 зазначеного Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Пунктом 4.4 цього Порядку передбачено, що якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Крім того, з аналізу зазначених вище правових норм слідує, що обов'язок проведення атестації робочих місць законодавством покладено, у першу чергу, на керівників підприємств (роботодавців). Порушення цього обов'язку у формі не проведення або неякісного проведення призводить до позбавлення громадян їхнього конституційного права на соціальний захист, і зокрема, на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах, що є недопустимим у правовій державі.
Також суд зазначає, що особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1, та по якій має бути проведена атестація робочого місця, відповідно до Порядку проведення атестації, не наділена будь-якими правами (повноваженнями, обов'язками), за наявності яких вона б мала можливість впливати на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великою Палати Верховного Суду України від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
У постанові Велика Палата Верховного Суду наголошує, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 29 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.
Частинами першою та другою статті 153 КЗпП України установлено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Сукупність правових норм, про які йшлося у параграфах 32, 34, 36, 37, 45, 50, 51, 52 постанови Великою Палати Верховного Суду України від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, дозволяє дійти висновку, що атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах. Проте, розуміючи положення пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII - «за результатами атестації робочих місць» як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за непроведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера (позивача у цій справі).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, суд вважає, що як факт проведення, так і своєчасність проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 07.06.2004 до 24.03.2005 позивач працювала повний робочий день за професією, що передбачена Списком № 1.
Враховуючи, що до проведення чергової атестації позивач працювала за професією, що передбачена Списком № 1, беручи до уваги наказ № 553 від 25.03.2005, суд дійшов висновку, що у відповідача були наявні підстави для зарахування періоду роботи позивача з 07.06.2004 до 24.03.2005 до пільгового стажу та врахування його при обчисленні пенсії, оскільки якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Відповідач не надав суду беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності незарахування до пільгового стажу позивача зазначеного періоду та неврахування наданих позивачем документів на підтвердження пільгового стажу. Віднесення професії, за якою працювала позивач у спірний період, до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідачем не заперечується.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не враховано спірний період роботи позивача 07.06.2004 до 24.03.2005 до її пільгового стажу за Списком № 1, тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими. Під час судового розгляду доведено наявність підстав для зобов'язання відповідача зарахувати вказаний період роботи позивача до її пільгового стажу, та з його урахуванням провести перерахунок пенсії з дати її призначення.
Періоди роботи позивача 24.12.2008 до 31.12.2008 та з 04.04.2012 до 11.01.2013 правомірно зараховано до її загального страхового стажу, враховуючи непідтвердження пільгового характеру виконуваної нею у цей період роботи роботодавцем, зокрема, враховуючи зазначену у довідці № 270 від 14.07.2022 тривалість пільгової роботи за 2008 рік - 11 місяців 23 дні, за 2012 рік - 03 місяці 03 дні.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії.
У матеріалах справи відсутні докази на підтвердження зайнятості позивача на підземних роботах не менш як 7,5 року за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Тому підстави для задоволення позовних вимог в частині оскарження відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача із застосування вказаної норми відсутні.
Лист відповідача від 25.04.2024, яким надано відповідь на звернення позивача, не є його рішенням (індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень). Тому позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача не підлягають задоволенню.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, з урахуванням висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується фіскальним чеком № 1366035218 від 26.07.2024.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню понесені позивачем витрати зі сплати судового збору за подання до суду позовної заяви в сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 139, 243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо:
- незарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, періодів роботи з 07.06.2004 до 24.03.2005, з 01.03.2022 до 31.07.2022;
- непроведення з 04.08.2022 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до її страхового стажу періоду догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 11.06.2000 до 01.06.2003.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, періоди роботи з 07.06.2004 до 24.03.2005, з 01.03.2022 до 31.07.2022;
- провести з 04.08.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до її страхового стажу періоду догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 11.06.2000 до 01.06.2003, та з урахуванням до її пільгового стажу за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, періодів роботи з 07.06.2004 до 24.03.2005, з 01.03.2022 до 31.07.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Повний текст рішення складено 14.07.2025.
Суддя В.В. Рянська