про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій,
вчинених на виконання рішення суду
11 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10086/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року позов у цій справі задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) щодо нездійснення ОСОБА_1 донарахування та виплати пенсії відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ) у редакції Закону України від 06 червня 1996 року №230/96-ВР “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №230/96-ВР); зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 травня 2024 року перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком (з урахуванням раніше виплачених сум).
17 березня 2025 року до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшла заява позивача (стягувача) ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду від 18 жовтня 2024 року, щодо скасування виплати пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
У письмових поясненнях від 11 липня 2025 року (а.с.108-110), заперечуючи проти задоволення заяви, відповідач повідомив, що на виконання рішення суду від 18 жовтня 2024 року у справі №140/10086/24 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 травня 2024 року. ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону №796-ХІІ у зв'язку з встановленням ІБ групи інвалідності від захворювання, що пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Після опрацювання зазначеної заяви та пенсійної справи позивача з червня цього року виконання судового рішення припинено у зв'язку зі зміною умов пенсійного забезпечення (встановлення І групи інвалідності з 01 лютого 2025 року).
Частиною п'ятою статті 383 КАС України передбачено, що у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Відповідно до частини п'ятої статті 383 КАС України заяву ОСОБА_1 розглянуто судом в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку про залишення без задоволення заяви з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно із частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
У цій справі рішенням суду від 18 жовтня 2024 року, яке набрало законної сили 24 лютого 2025 року, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 (як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС), з 01 травня 2024 року перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком (з урахуванням раніше виплачених сум).
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення суду від 18 жовтня 2024 року ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; нараховано до виплати за період з 01 травня 2024 року по 31 січня 2025 року 106349,76 грн (а.с.113).
Наведене підтверджує, що рішення суду виконувалося відповідачем.
Із матеріалів справи також слідує, що 07 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо перерахунку пенсії у зв'язку із зміною групи інвалідності (встановленням ІБ групи інвалідності від захворювання, що пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС) (а.с.114).
Як видно з рішення від 15 травня 2025 року №032950010099, ГУ ПФУ у Волинській області з лютого 2025 року здійснило позивачу перерахунок пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ (підстава - у зв'язку зі зміною даних), визначивши її розмір у сумі 8839,20 грн (а.с.115).
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, суд зазначає таке.
В Рішенні Конституційного Суду України від 03 квітня 2024 року №4-р(І)/2024 констатовано, що на виконання імперативних вимог статей 3, 16, 50 Конституції України парламент у частині четвертій статті 54 Закону №796-XII у редакції Закону №230/96-ВР зазначив, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду Верховного суду у постанові від 10 грудня 2024 року у справі №240/1121/24 не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду, а також констатувала, що внесеними Законом №1584-IX змінами до статті 54 Закону №796-XII встановлено менші розміри пенсії, аніж ті, які було передбачено зазначеною статтею в редакції Закону №230/96-ВР, а тому законодавець вчергове порушив право на належний рівень соціального захисту та засадничий обов'язок держави щодо відшкодування завданої шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим до спірних правовідносин у цій справі слід застосувати норми Закону №796-XII у редакції Закону №230/96-ВР.
Вирішуючи спір по суті, у судовому рішенні у справі №140/10086/24 суд зазначив, що до спірних правовідносин слід застосувати норми частини четвертої статті 54 Закону №796-XII в редакції Закону №230/96-ВР, якими передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Рішенням суду, зокрема, зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01 травня 2024 року перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
У межах своїх повноважень відповідач вчинив необхідні дії для виконання вказаного судового рішення за період з 01 травня 2024 року (дата, вказана судом у рішенні) до 31 січня 2025 року (до перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону №796-ХІІ у зв'язку з встановленням І групи інвалідності) та у цьому суд не вбачає протиправної поведінки в діях відповідача.
Водночас зміна обставин (зміна групи інвалідності у позивача) призводить до виплати пенсії у новому розмірі, а тому суд вже не здійснює контроль за виконанням рішення суду, яке було прийняте до настання нових обставин. Якщо ж має невідповідність розміру пенсії приписам статті 54 Закону №796-ХІІ, то це вказує на наявність між позивачем ОСОБА_1 та ГУ ПФУ у Волинській області нового спору стосовно нарахування та виплати їй пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ.
Правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 КАС України вбачається за можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Суд повторює, що припинення нарахування та виплати позивачу з 01 лютого 2025 року пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком у цьому разі пов'язане зі зміною обставин, яким суд не надавав правову оцінку у межах розгляду цієї справи, та свідчить про виникнення нових правовідносин між сторонами.
З огляду на встановлені судом обставини, відсутні підстави для висновку про протиправність дій відповідача при виконанні судового рішення у цій справі, а тому заяву позивача суд залишає без задоволення.
Керуючись статтями 248, 256, 383 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк