Рішення від 14.07.2025 по справі 140/6267/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6267/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулась із позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - військова частина НОМЕР_1 ) про визнання незаконним рішення від 28.06.2024 №50/41/12-843, яким відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: сина - ОСОБА_2 ; зобов'язання провести виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: сина - ОСОБА_2 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що її син ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) проходив військову службу за контрактом в Національній гвардії України.

27.07.2022 ОСОБА_2 потрапив у дорожньо-транспортну пригоду (далі - ДТП) під час виконання службових обов'язків та від отриманих травм, не сумісних з життям помер.

Відповідно до акту спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 27.07.2022 близько 21 год. 10 хв. нещасний випадок стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

Відповідно до акту №3/22/1141 від 24.07.2023 висновком комісії нещасний випадок з молодшим сержантом ОСОБА_2 стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

З відповіді на адвокатський запит від 20.06.2024 №20.06.2024 вбачається, що молодший сержант ОСОБА_2 станом на 27.07.2022 перебував на військовій службі за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України та виконував службові обов'язки.

01.06.2024 ОСОБА_1 звернулася із заявою до керівництва військової частини НОМЕР_1 про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Відповіддю військової частини НОМЕР_1 від 28.06.2024 за №50/41/12-843 позивачу було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві на підставі п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у зв'язку із тим, що нещасний випадок із ОСОБА_2 стався в період проходження служби та не пов'язаний із виконанням службових обов'язків, оскільки за результатами проведення судово-медичної експертизи встановлено, що молодший сержант ОСОБА_2 , перебував у стані алкогольного сп'яніння.

Позивач зазначає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги як член сім'ї загиблого військовослужбовця, проте відповідач протиправно відмовив у призначенні та виплаті допомоги.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказав, що доводи позивача щодо можливого потрапляння етилового спирту до організму її сина через медикаменти є припущенням та повністю спростовуються офіційними документами, долученими до матеріалів справи, згідно висновку експерта. Ведення етанолу не входить до жодного протоколу надання невідкладної допомоги при політравмі, отриманій внаслідок ДТП. При черепно-мозкових травмах та крововтраті введення алкоголю є протипоказаним, оскільки він розширює судини, може посилити кровотечу та набряк мозку. При обробці травм та ран шкіри кількість спирту яка може бути всмоктана організмом людини через дихальні шляхи та шкіру є мізерними. Вона нездатна створити в крові концентрацію, яку можна було б виміряти в проміле.

В обставинах надання невідкладної допомоги після ДТП, з використанням етиловмістних препаратів, досягнення рівня алкоголю 0,65‰ внаслідок медичних маніпуляцій є практично неможливим. Практика введення етилових препаратів медиками в невідкладних ситуаціях не є частиною офіційної медичної практики в Україні та не має під собою законодавчої бази.

Військова частина НОМЕР_1 , вважає доводи позивача щодо неправомірності дій комісії з розслідування нещасного випадку в частині вимірювання рівня алкоголю безпідставними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Комісія діяла правильно, в межах своїх повноважень та у повній відповідності до вимог закону.

Військовою частиною НОМЕР_1 було надано вичерпні докази, що підтверджують факт перебування військовослужбовця ОСОБА_2 у стані алкогольного сп'яніння на момент трагедії. Серед наданих документів, які є належними та допустимими доказами у даній справі є: копія акту спеціального розслідування нещасного випадку, копія акту №3/22/1141 від 24.07.2023.

Зазначені документи були складені у встановленому порядку, ґрунтуються на об'єктивних даних та є достатнім підтвердженням обставин, які мають вирішальне значення для застосування положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Крім того, представник відповідача подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропущеним строком звернення до адміністративного суду.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 відкрито провадження у справі за відсутності підстав для залишення позовної заяви без розгляду, не встановлено таких підстав і в ході розгляду справи, а відтак, клопотання відповідача не підлягає задоволенню.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу за контрактом в Національній гвардії України.

Відповідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №199 від 27.07.2022 молодший сержант ОСОБА_2 був призначений для несення служби (виконання завдань) для проведення антитерористичних та контрдиверсійних заходів на території міста Нововолинськ Волинської області.

27.07.2022 ОСОБА_2 потрапив у ДТП та від отриманих травм, не сумісних з життям помер.

Відповідно до акту №3/22/1141 від 24.07.2023 висновком комісії нещасний випадок з молодшим сержантом ОСОБА_2 стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.

З відповіді на адвокатський запит від 20.06.2024 №20/06/2024 вбачається, що молодший сержант ОСОБА_2 станом на 27.07.2022 перебував на військовій службі за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України та виконував службові обов'язки.

01.06.2024 ОСОБА_1 звернулася із заявою до керівництва військової частини НОМЕР_1 про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Відповіддю від 28.06.2024 за №50/41/12-843 позивачу було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві на підставі п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у зв'язку із тим, що нещасний випадок із ОСОБА_2 стався в період проходження служби та не пов'язаний із виконанням службових обов'язків, оскільки за результатами проведення судово-медичної експертизи встановлено, що молодший сержант ОСОБА_2 , перебував у стані алкогольного сп'яніння.

Вважаючи протиправною відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, загальні засади проходження в Україні військової служби врегульовані Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992. (далі - Закон №2232).

Відповідно до статті 41 Закону №2232 виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Стаття 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом. (далі - Закон №2011).

Згідно пункту 2 частини 1 статті 3 Закону №2011 дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 Закону №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Стаття 161 Закону №2011 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачає, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (частина 2 статті 161 Закону №2011-Х11.

Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. (далі - Порядок №975).

Відповідно до пункту 10 Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Також передбачено перелік документів, копії яких додаються до заяви.

Пунктом 12 Порядку №975 передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно пункту 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Отже Порядком №975 визначено перелік розпорядників бюджетних коштів, які приймають рішення про призначення одноразової грошової допомоги, а саме: Міноборони, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронні органи, та інші органи державної влади, військові формування та правоохоронні органи, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, військовозобов'язаними або резервістами.

Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця врегульований Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністра оборони України №530 від 14.08.2014, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071 (далі - Положення №530).

Пунктом 4.6 Положення №530 передбачено, що право на одержання одноразової грошової допомоги відповідно до пунктів 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого).

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осі».

Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України обласними ТЦКСП.

Обласні ТЦКСП для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) подають у Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України такі документи:

висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (додаток 9);

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 10);

копію свідоцтва про смерть військовослужбовця;

витяг з наказу про виключення особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зі списків особового складу військової частини;

копії документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства. Такими документами можуть бути копія акта про нещасний випадок військової частини або Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, витяги з документів правоохоронних органів за результатами перевірки обставин смерті (поранення, контузії, каліцтва, травми), матеріали службового розслідування, судове рішення, інші медичні або військово-облікові документи;

копія постанови штатної ВЛК про встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

витяг з послужного списку особової справи (облікової картки) про склад сім'ї особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

копію свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

копію свідоцтва про народження особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблої (померлої) особи;

рішення районної, районної у місті Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки чи піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста) - для виплати одноразової грошової допомоги утриманцям загиблого (померлого);

рішення суду або нотаріально посвідчений правочин, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

копії документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

копію документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Одноразова грошова допомога виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її одержання. У разі відмови якоїсь з осіб від одержання одноразової грошової допомоги або якщо одна з осіб у трирічний строк не реалізувала своє право на одержання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її одержання. Особам, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, які мають право на допомогу. Заява про відмову має бути нотаріально засвідчена в установленому законодавством порядку.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах восьмому - двадцять першому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам оформляє та подає в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України командир військової частини.

Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України керівник обласного ТЦКСП за місцем проживання цих осіб.

Згідно пункту 4.7 Положення №530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам оформляє та подає в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України командир військової частини.

Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України керівник обласного ТЦКСП за місцем проживання цих осіб.

Згідно пункту 4.9 Положення №530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.

Якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, відсутні, уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.

Отримані документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони і Генерального штабу відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яка в своїй діяльності керується наказом Міністерства оборони України від 26 жовтня 2016 року № 564 «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за № 1497/29627.

Згідно пункту 4.11 Положення №530 департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника бюджетних коштів до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня щодо права на виплату одноразової грошової допомоги та у разі її призначення в порядку черговості відповідно до дати подання документів готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, які мають власну мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, доводять ці рішення до уповноважених органів (військових частин, військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, установ, організацій та ТЦКСП), які подавали висновки щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, та впродовж трьох робочих днів готують та надають Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня відкриття асигнувань розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня шляхом перерахування коштів на рахунок, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

Уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснювали оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, повідомляють заявників про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення або відмови в призначенні одноразової грошової допомоги у 15-денний строк з дня його одержання.

Згідно пункту 4.12 Положення №530 після отримання коштів для виплати одноразової грошової допомоги розпорядники коштів третього рівня протягом трьох робочих днів уточнюють рахунки отримувачів допомоги, видають наказ про виплату одноразової грошової допомоги та подають платіжні документи до органів Державної казначейської служби України.

Додатком №9 до Положення №530 затверджено форму висновку керівника ТЦКСП щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям особи, зазначеної в пунктах 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (додаток 9), зі змісту якого вбачається, що обласний ТЦКСП може зробити висновок як про призначення одноразової грошової допомоги, так і про відсутність підстав для її призначення.

За змістом вказаних приписів заява про отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця та додані до неї документи подаються до обласного ТЦКСП, який зобов'язаний зареєструвати заяву, розглянути надані документи та скласти висновок щодо наявності чи відсутності підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги та направити його разом з наданими заявниками документами до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України у п'ятнадцятиденний строк від дати реєстрації документів.

У разі, якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, відсутні, обласний ТЦКСП надає заявникам допомогу в їх розшуку.

Судом встановлено, що 01.06.2024 ОСОБА_1 звернулася із заявою до керівництва військової частини НОМЕР_1 про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Відповіддю від 28.06.2024 за №50/41/12-843 позивачу було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві на підставі п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у зв'язку із тим, що нещасний випадок із ОСОБА_2 стався в період проходження служби та не пов'язаний із виконанням службових обов'язків, оскільки за результатами проведення судово-медичної експертизи встановлено, що молодший сержант ОСОБА_2 , перебував у стані алкогольного сп'яніння.

Надавши оцінку вказаних правовим приписам та фактичним обставинам, суд дійшов висновку, що всупереч положенням пунктів 10, 12, 13 Порядку №975, пунктів 4.6, 4.9 Положення №530 відповідач у п'ятнадцятиденний строк від дати реєстрації заяви позивача (01.06.2024) не склав висновок щодо наявності чи відсутності підстав для призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_2 та не надав його разом із заявою та поданими позивачем документами до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України.

Натомість відповідач листом від 28.06.2024 за №50/41/12-843 повідомив позивача про відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги, в той час як такими повноваженнями наділена Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Отже дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги вчинені з перевищенням наданих повноважень і є протиправними.

Щодо відсутності у позивача права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_2 , то позивач вважає, що має право на призначення одноразової грошової допомоги як член сім'ї загиблого військовослужбовця.

Натомість у листі від 28.06.2024 за №50/41/12-843 відповідач зазначив, що у зв'язку із тим, що нещасний випадок із ОСОБА_2 стався в період проходження служби та не пов'язаний із виконанням службових обов'язків, оскільки за результатами проведення судово-медичної експертизи встановлено, що молодший сержант ОСОБА_2 , перебував у стані алкогольного сп'яніння.

Як зазначено вище, стаття 161 Закону №2011 передбачає, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Суд не погоджується з доводами відповідача про те, що нещасний випадок з ОСОБА_2 не пов'язаний із виконанням службових обов'язків, оскільки відповідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №199 від 27.07.2022 молодший сержант ОСОБА_2 був призначений для несення служби (виконання завдань) для проведення антитерористичних та контрдиверсійних заходів на території міста Нововолинськ Волинської області.

Відповідач доказів, які б свідчили про відсторонення молодшого сержанта ОСОБА_2 від виконання покладених на нього наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №199 від 27.07.2022 завдань через порушення виконання ним службових обов'язків та трудової дисципліни не надав, що свідчить про належне виконання ОСОБА_2 службових обов'язків під час проходження служби 27.07.2022.

Таким чином, суд дійшов висновку, що під час настання нещасного випадку 27.07.2022 ОСОБА_2 виконував покладенні на нього відповідачем службові обов'язки, доказів які свідчили б про неналежне їх виконання відповідачем суду не надано.

Як вбачається із відповіді відповідача від 28.06.2024 за №50/41/12-843 заяву позивача було розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».

Пункт 4.10 Положення №530 передбачає, що заява та документи, що до неї додаються, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, подані з порушенням вимог Порядку виплати допомоги, розглядаються уповноваженим органом (військовою частиною, військовим навчальним закладом, військовим навчальним підрозділом вищого навчального закладу, установою, організацією та ТЦКСП), що здійснює оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Водночас порушенням порядку подання заяви та документів для призначення одноразової грошової допомоги є їх подання не уповноваженому органу на їх розгляд органу.

Натомість неповнота наданих документів, необхідних для складання висновку щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця є підставою для застосування пункту 4.9 Положення №530 в частині надання допомоги у їх розшуку.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин відповідач відмовив позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за відсутності законних підстав, тому позовні вимоги про визнання незаконним рішення від 28.06.2024 №50/41/12-843, яким відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: сина позивача - ОСОБА_2 підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача провести виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: сина позивача - ОСОБА_2 , то позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки додатком 13 до Положення від 14.08.2014 №530 передбачена форма висновку командира військової частини щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги.

Ураховуючи встановлені судом обставини та те, що саме до повноважень відповідача віднесено подання висновку щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги, тоді як суд такі повноваження не може перебирати та здійснює лише функцію судового контролю за правомірністю рішень про призначення/відмову у призначенні допомоги, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, виходячи з положень частини другої статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, з врахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

Отже позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України судовий збір в сумі 1 211,20 грн, який сплачений квитанцією від 08.06.2025. Суд звертає увагу, що сума судового збору підлягає стягненню з відповідача в повному обсязі, оскільки, часткове задоволення позову стосується лише способу захисту порушеного права обраного судом.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 28.06.2024 №50/41/12-843, яким відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: сина - ОСОБА_2 .

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, з врахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Суддя В.В. Дмитрук