Справа № 3/593/317/2025
"09" липня 2025 р. суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП протягом року не притягався, -
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
30.05.2025 року о 00 год. 57 хв. на 4 км 400 м дороги О 200101 відносно громадянина ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 345663, а саме: про те, що 29.05.2025 року о 23 год. 30 хв. на 4 км 400 м дороги О200101 водій гр. ОСОБА_1 керував автомобілем Mitsubishi Carisma, д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, та не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не дотримався безпечного інтервалу в результаті чого втратив керування тз та здійснив з'їзд у кювет. При ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п. 12.1 ПДР. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані інспектором ВП №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області лейтенантом поліції Криницьким С.А. за ст. 124 КУпАП.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - Горський О.І. подав до суду клопотання в якому просить повернути вказані матеріали справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, оскільки складення таких матеріалів було здійснено без участі законного представника ОСОБА_1 , який є неповнолітнім.
Згідно з ч.1, 2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання законності; завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Виходячи з наведеного докази по справі про адміністративне правопорушення мають бути здобуті з дотриманням закону.
Ст. 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
Згідно з ч.2 ст. 33 Закону України «Про національну поліцію» проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано пояснення ОСОБА_1 , від 30.06.2025 року, у яких відсутні відомості про те, що такі пояснення отримані внаслідок опитування ОСОБА_1 були отримані поліцейським Віктором Ковальським у присутності батьків (одного з них), іншого законного представника ОСОБА_1 або педагога.
Таким чином, такий доказ отримано, без дотримання вимог закону.
Викликаний на розгляд справи поліцейський, який склав протокол про адміністративне правопорушення на розгляд справи не з'явився.
Виходячи з наведеного вказаний протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 345663 слід повернути для належного оформлення органу, який його склав, у зв'язку з порушенням вимог встановлених щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 256 КупАП, оскільки до протоколу про адміністративне правопорушення додано пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності отримані з порушенням закону.
Зважаючи на викладене, вважаю за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 7, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 345663, складений відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП з додатками, - відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, для належного оформлення.