вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"09" липня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/468/25
Господарський суд Рівненської області у складі судді Н.Церковної за участю секрктаря судового засідання О.Гуменюк, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Рівненської міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертікс-Молл" третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 164 982,03 грн
за участю сторін:
від позивача - Українець М.В.
В травні 2025 року до Господарського суду надійшла позовна заява Рівненської міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертікс-Молл", третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Головне управління ДПС у Рівненській області, про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 164 982,03 грн.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між, Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “ВЕРТІКС-МОЛЛ» укладено договір оренди земельної ділянки від 17 лютого 2023 року щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 8567 кв.м. для будівництва та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу (для обслуговування автозаправної станції), за кадастровим номером 5610100000:01:037:0290, яка знаходиться в місті Рівне, на вулиці Володимира Стельмаха, 9-А. Сторонами договору розмір орендної плати визначався відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка станом на 16.01.2023 року становила 14 809 077, 46 грн. (чотирнадцять мільйонів вісімсот дев'ять тисяч сімдесят сім гривень 46 копійок), відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9901222992023. Листом Головного управління ДПС у Рівненській області від 18.03.2025 року № 1898/5/17-00-13-01-08, повідомлено позивача про наявність податкового боргу по орендній платі за землю. Доказів погашення заборгованості відповідачем не надано. Згідно даних інформаційно-телекомунікаційної системи ГУ ДПС у Рівненській області та інтегрованих карток платників з орендної плати за землю та поданих податкових декларацій станом на 14.03.2025 року за ТОВ «ВЕРТІКС-МОЛЛ» (ЄДРПОУ 40369943) обліковується податкова заборгованість зі сплати орендної плати з юридичних осіб в сумі 164 982, 03 грн.
16.06.2025 року надійшло пояснення третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Головне управління ДПС у Рівненській області згідно яких підтверджується наявна заборгованість.
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не подав, в судове засідання не з'явився хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать матеріали справи. Причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
На підставі п.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно з ч.1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання 09.07.2025 року не визнавалася обов'язковою суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі представника відповідача та третьої особи.
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 26 травня 2025 року задоволено заяву судді Мовчуна А.І. про самовідвід у справі № 918/468/25.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 26 травня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи на 11 червня 2025 року. Ухвалою суду від 11.06.2025 року відкладено розгляд справи до 09.07.2025 року.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.
Між, Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “ВЕРТІКС-МОЛЛ» укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) від 17 лютого 2023 року щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 8567 кв.м. для будівництва та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу (для обслуговування автозаправної станції), за кадастровим номером 5610100000:01:037:0290, яка знаходиться в місті Рівне, на вулиці Володимира Стельмаха, 9-А.
Відповідно до пункту 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8 567 квадратних метрів.
Згідно з пунктом 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 16 січня 2023 року становить 14809077,46 грн. - витяг № НВ-9901222992023 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 16 січня 2023 року.
Договір укладений на 3 (три) роки без умови щодо його автоматичного поновлення. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк (п. 8 Договору).
Пунктом 9 Договору оренди визначено, що за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 888544,65 грн, що становить 6,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/12, виданий управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №1 від 20 січня 2023 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки. Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з 18 березня 2023 року.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (пункт 10 Договору).
Відповідно до пункту 11 Договору орендна плата сплачується Орендарями щомісячно, протягом 30 календарних днів, що наступають за останнім календарним днем (податкового) (звітного) місяця на рахунок UA298999980334179812000017527, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38012494, отримувач: ГУК у Рівн. Обл/Рівнен.міс.тг/18010600. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.
Договір підписаний представниками сторін та скріплений відтисками печаток останніх.
Згідно із статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих в межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не раніше ніж один раз на 5-7 років.
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області від 18.03.2025 року № 1898/5/17-00-13-01-08, повідомлено Позивача про наявність податкового боргу по орендній платі за землю. Доказів погашення заборгованості відповідачем не надано.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" передбачений порядок передачі земельних ділянок в оренду фізичним та юридичним особам.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст.93 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України "Про оренду землі").
Підпункт 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Дана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад.
Відповідно до приписів статті 16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, при цьому, сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Згідно з статтею 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Частиною 1статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до Земельного кодексу України і Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань щодо передачі земель комунальної власності у власність чи користування, оренду громадянам та юридичним особам є виключним правом міської ради, як суб'єкта права власності па землю.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначає повноваження міських рад у галузі земельних відносин на території міст, і пункт "а" передбачає розпорядження землями територіальних громад.
Статтею 71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Норми Закону України "Про оренду землі" та Земельного кодексу України передбачають обов'язок для особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду здійснити певні дії з метою юридичного оформлення права користування земельною ділянкою.
Як встановлено судом, згідно даних інформаційно-телекомунікаційної системи ГУ ДПС у Рівненській області та інтегрованих карток платників з орендної плати за землю та поданих податкових декларацій станом на 14.03.2025 року за ТОВ «ВЕРТІКС-МОЛЛ» (ЄДРПОУ 40369943) обліковується податкова заборгованість зі сплати орендної плати з юридичних осіб в сумі 164 982, 03 грн.
Статтею 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
У відповідності до приписів статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язанні своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог договору та Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість договору для виконання сторонами.
Відповідно достатті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відомості про підтвердження щодо зміни чи розірвання Договору оренди землі відсутні.
За змістом статті 13 Закону України Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування па певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 21 Закону України Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно зі статтею 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, суб'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
При цьому згідно з положеннями 288.4 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Неналежне внесення орендної плати орендарями за землю може спричинити завдання певних збитків у сфері фінансування суспільних верств населення.
Як встановлено судом розмір орендної плати позивачем визначений на підставі затвердженої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та не перевищує розміру, передбаченого п. 288.5. ст.288 Податкового кодексу України.
Відтак, позовні вимоги Рівненської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертікс-Молл" про стягнення 164 982,03 грн. боргу за оренду земельної ділянки судом визнаються обґрунтованими та підтвердженими матеріалами справи.
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частиною 1статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).
Згідно зі статтею 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Рівненської міської ради про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертікс-Молл" 164 982,03 грн. боргу за оренду земельних ділянки згідно Договору оренди від 17.02.2023 року.
Судові витрати.
Згідно ч. 1ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем у якості судових витрат заявлено сплату судового збору в розмірі 3 028,00 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.
У зв'язку із задоволенням позову, та враховуючи, що в результаті неправильних дій відповідача, який не сплатив відповідачу обумовлені договором кошти у встановлений строк, що призвело до необхідності позивачу звертатись до суду та нести додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до ст.129 ГПК України, судовий збір в сумі 3 028,00 грн. покладає на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертікс-Молл" (29000, м. Хмельницький, вул. Зарічненська, 5, код ЄДРПОУ 40369943) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12 А, код ЄДРПОУ 34847334) 164 982,03 грн боргу та 3028,00 грн - судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 14.07.2025року.
Суддя Н.Церковна