справа № 208/14481/24
№ провадження 3/208/501/25
Іменем України
27 червня 2025 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду міста Кам'янського Карабан І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Покровського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживоючого за адресою: АДРЕСА_1
- за ч. 1 ст.130 КУпАП, -
03.11.2024 року о 21.00 годині, в Покровському районі, с. Солоне вул. Центральна водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом ВАЗ 111830 з номерним знаком НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода, млява мова). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального приладу Drager та проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, відмовився, чим порушив вимоги п.2.5. Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП
У судові засідання, що були призначені на 20.12.2024 року, 20.01.2025 року, 04.02.2025 року, 19.02.2025 року, 10.03.2025 року, 22.04.2025 року, 27.05.2025 року та на 27.06.2025 року особа що притягується до відповідальності ОСОБА_1 не з'явився. При цьому, суд враховує, що останній достеменно обізнаний про час та місце її розгляду Заводським районним судом м. Кам'янського, до суду неодноразово надходили клопотання про відкладення розгляду справи, в зв'язку з необхідністю ознайомитися з матеріалами справи, наданням часу для узгодження позиції з захисником, неможливістю участі в судовому засіданні його захисника. Також до суду були направлені письмові пояснення, за змістом яких останній зазначив, що знаходився на вулиці під час дії комендантської години, йшов пішки і побачивши працівників поліції, зупинився біля свого будинку, біля якого також знаходився і його автомобіль, який не мав ні палива, ні акумулятора. Працівники поліції запропонували пройти до їх автомобіля, де запропонували пройти огляд на стан сп'яніння, але він відмовився відпроходження огляду, оскільки не керував транспортним засобом, відеозапис керування ним транспортним засобом відсутній, долучений відеозапис не містить ознаків очевидного алкогольного сп'яніння, таких ознак не було виявлено і під час спілкування з працівниками поліції, протокол було складено за його відсутності, в зв'язку з чим просив закрити провадження у справі за відсутності складу правопорушення. Крім того на адресу суду надано клопотання про розгляд справи, признечений на 27 червня 2025 року за його відсутності.
Захисник Ожиганов С.В., до суду також не з'явився, про дату, час та місце проведення судових засідань повідомлявся належним чином, звертався до суду з клопотаннями про відкладення розгляду справи, посилаючись на перебування на лікарняному, у відпустці, тощо. Також на адресу суду надійшло клопотання про проведення розгляду справи, призначене на 27 червня 2025 року за відсутностй останнього та зазначенням щодо підтримання письмових поясненнь ОСОБА_1 , направлених на адресу суду..
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок), та регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція).
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП встановлено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.3 цієї ж статті передбачено, що у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Частина 6 цієї ж статті визначає, що направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Аналогічна процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858.
Відповідно до п.3 розділу 1 Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя.
Виходячи з вищенаведеного,? ? у разі виявлення ознак алкогольного ? сп'яніння, поліцейський повинен запропонувати проходження огляду на місці зупинки за допомогою спеціальних технічних засобів, а у разі відмови від проходження такого огляду або незгоди з його результатами огляду, направити особу до медичного закладу для проходження відповідного огляду.
Факт правопорушення, та провина в ньому ОСОБА_1 підтверджується:
- протоколом серії ААД №821343 від 03.11.2024 року за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП України, в якому викладені обставини адміністративного правопорушення, зокрема з зазначенням ознак алкольного сп'яніння - запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, виписане ОСОБА_1 03.11.2024 року о 22.05 годині;
-ак том огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних засобів, де зазначені ознаки алкогольного сп'яніння, аналогічні тим, що зазначені в протоколі, та відмову від проходження огляду на стан сп'яніння;
-довідкою Національної поліції ГУНП в Донецькій області, про наявність у ОСОБА_1 водійського посвідчення;
- CD-диском із записом вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, при відтворення якого встановлено, що під час спілкування з працівниками поліції, працівник поліції зазначив, про наявні ознаки алкогольного сп'яніння, що виявив у останнього, зокрема запах алкоголю з порожнини рота, при цьому ОСОБА_1 зазначив, що "є таке", разом з тим зазначивши, що не вживає алкогольні напої. Після чого працівник поліції запропонував пройти огляд на місця зупинки за допомого "Драгера", в після відмови від такого огляду, запропонував пройти такий огляд в лікарні, від чого ОСОБА_1 також відмовився. При цьому, інспектором детально розяснено процедуру огляду як ні місці зупинки, так і вмедичному закладі, наслідки відмови від проходження огляду, так і відсутність негативних наслідків для водія у разі не підтвердження перебування у стані сп'яніння. Проте ОСОБА_1 категорично відмовився.
Проаналізувавши докази по справі, вважаю, що в діях ОСОБА_1 міститься склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки він відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відомості, що поліцейським не було дотримано нормативно-правових актів, що регулюють порядок проходження огляду на стан сп'яніння, не встановлено.
І в цій частині, суд не може погодитися з підставами для закриття провадження у справі, наведеними ОСОБА_1 в письмових поясненнях, наданих до суду.
Так, слід зазначити, що під час спілкування з працівниками поліції, що міститься на дослідженому відеозапису, ОСОБА_1 не оспорював факт керування транспортним засобом, лише на фразу працівника поліції, що він був зупинений, зазначив, що зупинився самостійно. Не зазначав ОСОБА_1 і підстави відмови від проходження огляду, зазначені в поясненнях наданих суду. Твердження про складання протоколу за його відсутності також спростовується дослідженими матеріалами справи, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, де зазначено, що від підпису відмовився, що і підтвердив під час відеозапису, проте отримав тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобом, що підтвердив підписом.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 враховуються характер вчиненого ним правопорушення, особа порушника, ступень його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи санкцію ч.1 ст.130 КУпАП на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Відповідно до ч.5 ст.283 КУпАП підлягає стягненню з особи, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, судовий збір в розмірі, передбаченому п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 130, 221, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень (розрахунковий рахунок UA758999980313020149000004001, отримувач коштів ГУ ДКСУ у Днiпропетровськiй області 21081300, ЄДРПОУ 37988155, банк отримувача Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 21081300), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (отримувач коштів - ГУК у Дн-кій обл/Заводський р/22030101 код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA398999980313191206000004637, код класифікації доходів бюджету 22030101).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суду м. Кам'янського особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя І. І. Карабан