Справа № 751/2121/25
Провадження № 2/750/1656/25
09 липня 2025 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
судді - Рахманкулової І.П.,
секретаря - Мишастої К.Б.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Манжули Н.Л.
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Чернігівської міської ради про визнання незаконним та скасування пункту рішення в частині, зобов'язання вчинити дії,
у березні 2025 року позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 54 рішення Чернігівської міської ради № 34/VIII-27 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою, надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним і фізичним особам», в частині підстав передачі в оренду земельної ділянки позивачу, а саме - ураховуючи договір дарування від 20.03.2023 № 172 та в частині встановлення розміру орендної плати за земельну ділянку, кадастровий номер 7410100000:01:012:0287, площею 0,1462 га, по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на рівні 12% нормативної грошової оцінки;
- зобов'язати Чернігівську міську раду прийняти рішення, відповідно до якого передати ОСОБА_2 земельну ділянку, кадастровий номер 7410100000:01:012:0287, площею 0,1462 га, по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації нежитлової будівлі) у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди земельної ділянки № 4379 від 19.12.2022 та встановити ОСОБА_2 розмір орендної плати за земельну ділянку, кадастровий номер 7410100000:01:012:0287, площею 0,1462 га, по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації нежитлової будівлі) на рівні 4% нормативної грошової оцінки.
Обґрунтовано позов тим, що 20 березня 2023 року позивач отримав у власність від ОСОБА_3 , відповідно до договору дарування від 20.03.2023, нерухоме майно - капітальну будівлю (споруду) «Операторської розподільника», загальною площею 90,0 м2 за адресою: АДРЕСА_1 . Між попереднім власником нерухомого майна ОСОБА_3 та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки № 4379 від 07.09.2017, відповідно до якого відповідачем було передано земельну ділянку кадастровий номер 7410100000:01:012:0287 за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації нежитлової будівлі). Відповідно до п. 7 Договору оренди земельної ділянки № 4379 від 07.09.2017 було встановлено орендну плату у розмірі 4,0 відсотків нормативної грошової оцінки землі. Строк оренди було встановлено до 29.06.2022. В подальшому, відповідно до п. 88 рішення Чернігівської міської ради від 19.08.2022 № 20/VIII-7 «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним та фізичним особам» між ОСОБА_3 та відповідачем укладено Договір оренди земельної ділянки № 4379 від 19.12.2022 строком до 19.08.2023 та встановлено орендну плату у розмірі 4,0 відсотків нормативної грошової оцінки землі. Таким чином, з 20 березня 2023 року належним орендарем за Договором оренди земельної ділянки № 4379 від 19.12.2022 став позивач, як новий власник нерухомого майна. 13 вересня 2023 року Чернігівська міська рада прийняла рішення № 34/VIII-27 «Про затвердження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою, надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним і фізичним особам». Відповідно до п. 54 якого було вирішено, ураховуючи договір дарування від 20 березня 2023 року № 1721, ОСОБА_2 передати земельну ділянку кадастровий номер 7410100000:01:012:0287 в оренду, строком до 21 вересня 2028 року, площею 0,1462 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Встановити розмір орендної плати на рівні 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Позивач зазначає, що оскільки він є власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, яка перебувала у користуванні попереднього власника, а тому відповідач повинен був прийняти рішення про поновлення договору оренди земельної ділянки у зв'язку із закінченням терміну дії попереднього договору оренди землі. Однак, відповідач прийняв рішення під назвою «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою, надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним і фізичним особам», хоча попередній договір оренди цієї земельної ділянки укладався на підставі рішення відповідача від 19 серпня 2022 року №20/VIII-7 яке мало назву «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним і фізичним особам» та мав повністю ідентичні умови з попереднім.
Таким чином, позивач посилається на те, що відповідач повинен був прийняти рішення про поновлення договору оренди земельної ділянки, на якій розташовано належний йому на праві власності об'єкт нерухомого майна, на новий строк на тих же умовах, що мав попередній власник нерухомого майна, зокрема, з тим же розміром орендної плати на рівні 4 відсотків нормативної грошової оцінки, а не 12%, як зазначено в оскаржуваному рішенні.
Позивач у березні 2024 року звертався з аналогічним позовом до відповідача, пред'явивши його до Чернігівського окружного адміністративного суду, який ухвалою від 02.04.2024 відкрив провадження у справі №620/3873/24, проте ухвалою Чернігівського оружного адміністративного суду від 05.02.2025 провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту 54 рішення, зобов'язання вчинити певні дії закрито. Роз'яснено позивачу, що він має право звернутися до суду у порядку цивільного судочинства, оскільки позивач отримав у власність від ОСОБА_3 , відповідно до договору дарування від 20.03.2023, нерухоме майно, а саме: капітальну будівлю (споруду) «Операторська розподільник» за адресою: АДРЕСА_1 , а між ОСОБА_3 та Чернігівською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки № 4379 від 19.12.2022 строком до 19.08.2023, на якій розташоване вказане вище нерухоме майно. За встановленими обставинами, спір стосується договірних відносин, оскільки позивач не погоджується з розміром орендної плати, визначеного в рішенні відповідача від 13.09.2023 № 34/VIII-27 та з порядком передаючі земельної ділянки у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди земельної ділянки № 4379 від 19.12.2022.
Суд прийшов до висновку, що в даному випадку спір стосується договірних відносин між сторонами, тобто права цивільного. Вказане свідчить про те, що спірні правовідносини пов'язані із необхідністю захисту майнових прав позивача, тому цей спір не є публічно-правовим, і з огляду на суб'єктний склад сторін має вирішуватися судами за правилами цивільного судочинства.
Вказана ухвала набрала законної сили, сторонами не оскаржувалася.
У п. 77 постанови від 08.06.2022 у справі № 362/643/21 Велика Палата Верховного Суду вважає, що з огляду на припис частини другої статті 239 КАС України за наявності чинної ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 4 квітня 2018 року про закриття провадження в адміністративній справі № 825/1347/18, яку залишив без змін Київський апеляційний адміністративний суд згідно з постановою від 4 червня 2018 року, закриття провадження у справі № 362/643/21 за пунктом 1 частини першої статті 255 статті ЦПК України поставило під загрозу сутність гарантованих Конвенцією прав позивача на доступ до суду та на ефективний засіб юридичного захисту. Тому вирішення цього спору слід продовжити за правилами цивільного судочинства.
Оскільки позивачем до матеріалів справи додано копію ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/3873/24 про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту 54 рішення, зобов'язання вчинити певні дії і дана ухвала набрала законної сили, а тому, керуючись зазначеною вище позицією Великої Палати Верховного Суду у справі № 362/643/21, з метою забезпечення позивачу доступу до суду, після передачі згідно ухвали Новозаводського районного суду м. Чернігова від 17 березня 2025 року справи за вказаним позовом за територіальною юрисдикцією (підсудністю), ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 14 квітня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.
Представник Чернігівської міської ради через систему «Електронний суд» надіслала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що доводи позивача, викладені у позовній заяві необґрунтовані та не відповідають нормам законодавства, а тому не підлягають задоволенню, оскаржуваний пункт рішення Чернігівської міської ради відповідає вимогам та прийнятий з дотриманням норм законодавства.
У відзиві на позов представник відповідача, зокрема, зазначила, що пункт 88 рішення Чернігівської міської ради від 19.08.2022 №20/VIII-7 «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним та фізичним особам» в частині передачі ОСОБА_3 в оренду земельної ділянки строком до 10 серпня 2023 року не було реалізовано - договір оренди не укладено, земельна ділянка у період з 29.06.2022 року використовувалася без правовстановлюючих документів та без зареєстрованого права оренди, а тому щодо позивача було прийнято рішення таким чином, що йому передано земельну ділянку з урахуванням тих обставин, які було встановлено та зафіксовано в акті від 11.09.2023 №3, оскільки за результатами фактичного огляду земельної ділянки, проведеного головою та членами постійної комісії Чернігівської міської ради VIII скликання встановлено, що конфігурація, розміри земельної ділянки кадастровий номер 7410100000:01:012:0287, яка фактично використовується заявником за адресою: АДРЕСА_1 , не відповідає даним Державного земельного кадастру. Площа самовільно зайнятої з асфальтним покриттям та установами «Авто Баня» земельної ділянки складає орієнтовно 300 кв.м. З урахуванням вимог Положення про плату за землю, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради 30.06.2022 №18/VIII-19 «Про місцеві податки та збори» п.14 передбачено, що в окремих випадках розмір орендної плати та ставки податку можуть бути збільшені на пленарному засіданні сесії міської ради за пропозиціями постійних комісій Чернігівської міської ради.
Позивач надіслав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що він не погоджується із доводами та запереченнями відповідача, викладеними у відзиві на позов, вважає їх необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства. Зокрема, позивач зазначає, що договір оренди земельної ділянки між попереднім власником нерухомого майна ОСОБА_3 та відповідачем був укладений, надана позивачем копія договору оренди №4379 від 19.12.2022 містить підпис обох сторін і згідно п.37 цього договору, він набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Також позивач зазначає, що відповідачем не надано суду жодних доказів, які б підтверджували факт використання позивачем земельної ділянки не за цільовим призначенням. Також позивач вважає безпідставним посилання відповідача у відзиві на позов на норми Закону України «Про автомобільні дороги», адже норми цього закону не поширюються на правовідносини, які виникли між сторонами.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила суд його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, та дослідивши письмові докази у справі, суд встановив таке.
Пунктом 2.2 рішення Чернігівської міської ради 29 червня 2017 року № 21/VII - 25 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою, надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним і фізичним особам» ОСОБА_3 затверджено проект землеустрою щодо відведення та передано в оренду, строком до 29 червня 2022 року земельну ділянку (кадастровий номер 7410100000:01:012:0287), площею 0,1462 га, по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації нежитлової будівлі). Встановлено розмір орендної плати на рівні 4 відсотків нормативної грошової оцінки. На підставі зазначеного рішення між Чернігівською міською радою та ОСОБА_3 був укладений договір оренди №4379 від 07.09.2017 року, строком до 29.06.2022 року. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Реєстр прав власності на нерухоме майно (інформаційна довідка №374673570 додається) містять інформацію про строк дії речового права - права оренди земельної ділянки (номер запису про інше речове право 22378527) строком дії 29.06.2022.
Пунктом 88 рішення Чернігівської міської ради від 19.08.2022 №20/VIII-7 «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним та фізичним особам» ОСОБА_3 у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди було передано у оренду земельну ділянку кадастровий номер 7410100000:01:012:0287, строком до 19.08.2023 року, площею 0,1462 га, за адресою по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації нежитлової будівлі). Встановлено розмір орендної плати на рівні 4 відсотків нормативної грошової оцінки (а.с.62)
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що листом від 05.10.2022 №420/ІН/2-08, а також листом від 21.12.2022 №813/22/вих. на адресу ОСОБА_3 та її представника Юрченко Є.Є. управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради направлялися листи щодо підготовленого проекту договору оренди та необхідності його укладення, а також щодо необхідності звернення до міської ради з питання надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі, так як фактичні межі земельної ділянки кадастровий номер 7410100000:01:012:0287, площею 0,1462 га, не відповідають межам, визначеним згідно даних Державного земельного кадастру. Також, Чернігівською міською радою на адресу ОСОБА_4 (представника ОСОБА_3 за довіреністю) листом від 21.12.2022 №813/22/вих. було направлено проекти договору у двох примірниках на 10 аркушах (а.с.122-126)
Крім того, відповідач у своєму відзиві вказує, що зі змісту листа-відповіді ОСОБА_3 від 14.12.2022 вбачається лише надання згоди щодо укладання договору оренди на умовах договору від 07.09.2017 року, дії на підписання та реєстрацію договору заявником або її представником у порядку та спосіб, як це передбачено чинним законодавством, не було вчинено, підписаний примірник договору оренди до Чернігівської міської ради не надавався, а тому пункт 88 рішення Чернігівської міської ради від 19.08.2022 №20/VIII-7 не було реалізовано, так як договір оренди не укладено, земельна ділянка у період з 29.06.2022 року використовувалася без правовстановлюючих документів, примірник договору від 19.12.2022 №4379 сторонами якого зазначено Чернігівську міську раду та ОСОБА_3 , у розпорядженні Чернігівської міської ради відсутній, право оренди в установленому законом порядку зареєстровано не було.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Пунктом 2 частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державній реєстрації прав підлягають право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Відповідно до копії договору дарування від 20 березня 2023 року ОСОБА_3 передала капітальну будівлю (споруду) «Операторської розподільника» у власність ОСОБА_2 безоплатно. Капітальна будівля (споруда) «Операторська розподільник» розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6).
Зазначене, також, підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав № 326362294 від 20.03.2023 (а.с. 7).
23 травня 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо укладення договору оренди земельної ділянки в зв'язку з надбанням нерухомого майна, додавши до заяви копію договору оренди земельної ділянки № 4379 від 19.12.2022, укладеного між Чернігівською міською радою та ОСОБА_3 (а.с. 8, 19-20).
Пунктом 54 рішення Чернігівської міської ради від 13 вересня 2023 року № 34/VIII-27 «Про затвердження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою, надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним і фізичним особам» вирішено, ураховуючи договір дарування від 20 березня 2023 року № 1721, ОСОБА_2 передати земельну ділянку кадастровий номер 7410100000:01:012:0287 в оренду, строком до 21 вересня 2028 року, площею 0,1462 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Встановлено розмір орендної плати на рівні 12 відсотків нормативної грошової оцінки (а.с. 25).
13 грудня 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив укласти (поновити) на новий строк договір оренди земельної ділянки та визначити у такому договорі орендну плату за користування земельною ділянкою кадастровий номер 7410100000:01:012:0287 за адресою: АДРЕСА_1 , кодом цільового призначення 03.07 у розмірі 4% нормативно грошової оцінки, як це передбачено Положенням про плату за землю (а.с. 31).
Листом № 103/2-08/2024 від 17.01.2025 управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради повідомило позивача, що пунктом 15 Положення про плату за землю, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради від 30.06.2022 № 18/VIII-19 «Про місцеві податки та збори» встановлено, що у разі наявності несплачених сум нарахованих збитків за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, тощо та/або безпідставно збережених коштів в наслідок використання земельних ділянок комунальної власності, розмір орендної плати встановлюється на рівні 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Крім того, беручи до уваги Акт обстеження земельної ділянки № 3 від 11.09.2023, Чернігівська міська рада прийняла рішення щодо передачі позивачу земельної ділянки (кадастровий номер 7410100000:01:012:0287) в оренду, строком до 21 вересня 2028 року та встановлення розміру орендної плати на рівні 12 відсотків нормативної грошової оцінки. На даний час для внесення змін до рішення Чернігівської міської ради в частині встановлення розміру орендної плати на рівні 4 відсотків нормативної грошової оцінки немає підстав (а.с. 32).
Відповідно до копії акту обстеження земельної ділянки № 3 від 11.09.2023 за результатами обстеження земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , (кадастровий номер 7410100000:01:012:0287), загальна площа 0,1462 га, цільове призначення 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, встановлено: на земельній ділянці розміщено приміщення автомийки з операторською кімнатою. Додатково розташовані дві установки «Автобаня», які мають джерело живлення та перебувають у працюючому стані. «Автобаня» розміщена поза межами земельної ділянки кадастровий номер 7410100000:01:012:0287. Площа самовільно зайнятої з асфальтним покриттям та установками «Автобаня» земельної ділянки складає орієнтовно 300 м2 (а.с. 35-39).
Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Таким чином, розмір орендної плати відповідачем встановлено за результатами фактичного огляду земельної ділянки, проведеної головою та членами постійної комісії Чернігівської міської ради VIII скликання, яка діяла на підставі Положення про постійні комісії Чернігівської міської ради від 01.12.2020 року №2/VIII-4 та рішення Чернігівської міської ради від 20.11.2020 року №1/VIII-5, а також з урахуванням вимог Положення про плату за землю, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради 30.06.2022 №18/VIII-19 «Про місцеві податки та збори» п.14 передбачено, що в окремих випадках розмір орендної плати та ставки податку можуть бути збільшені на пленарному засіданні сесії міської ради за пропозиціями постійних комісій Чернігівської міської ради.
Частиною першою статті 83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю.
Земельна ділянка кадастровий номер 7410100000:01:012:0287 є комунальною власністю, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Реєстр прав власності на нерухоме майно містить інформацію про зареєстроване право власника - територіальна громада міста Чернігова в особі Чернігівської міської ради на об'єкт нерухомого майна номер 1354213574101 - земельна ділянка кадастровий номер 7410100000:01:012:0287, площею 0.1462 га. (а.с.130-132)
Згідно з абзацом 15 статті 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідач у відзиві на позов посилається на положення абзацу дев'ятого статті 1 Закону України « Про автомобільні дороги» від 8 вересня 2005 року, згідно якого визначено, що об'єкти дорожнього сервісу - спеціально облаштовані місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, майданчики для стоянки транспортних засобів, майданчики відпочинку, видові майданчики, автозаправні станції, пункти технічного обслуговування, мотелі, готелі, кемпінги, торговельні пункти (у тому числі малі архітектурні форми), автозаправні комплекси, складські комплекси, пункти медичної та технічно-евакуаційної допомоги, пункти миття транспортних засобів, пункти приймання їжі та питної води, автопавільйони, а також інші об'єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху та які розміщуються на землях дорожнього господарства або потребують їх використання для заїзду та виїзду на автомобільну дорогу.
При цьому, представник відповідача у відзиві на позов, обґрунтовуючи встановлення розміру орендної плати за землю на рівні 12 відсотків нормативної грошової оцінки, зазначає, що ОСОБА_2 за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно належить будівля реєстраційний номер нерухомого майна 990424574101 - операторська розподільник, тоді як за результатами фактичного огляду відповідачем земельної ділянки, встановлено розміщення автомийки, установок «Авто Баня» у працюючому стані (на фото доданих до акту огляду зафіксовано обслуговування автомобіля), а тому, згідно Положення про плату за землю, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради 30.06.2022 року №18/VIII-19 для коду КВЦПЗ 12.11 має застосовуватися відсоткова ставка 12 % орендної плати. Крім того, згідно п.16 зазначеного Положення, у разі не відповідності цільового (функціонального) призначення земельної ділянки, визначеного в договорі оренди, фактичному використанню земельної ділянки відповідно до типу об'єкту нерухомості, розташованого на ній, розмір орендної плати встановлюється на рівні 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 377 ЦК визначено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Згідно з частинами 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України (далі ЗК) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у правилах статті 120 ЗК України, статті 377 ЦК України, інших положеннях законодавства; однак передбачений законодавцем принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди не знаходить належного втілення у нормах, які регулюють перехід прав на земельну ділянку при переході права власності на споруду, яка на ній розташована, коли такий об'єкт нерухомого майна знаходиться на земельній ділянці, що перебуває на праві постійного користування.
Згідно з імперативними вимогами статті 125 ЗК України від однієї особи до іншої особи за правилами статті 120 цього Кодексу та частини 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі» не може перейти право оренди земельної ділянки, яке у попереднього землекористувача ще не виникло станом на час відчуження ним будівель, розташованих на цій земельній ділянці, незалежно від дати укладення договору оренди земельної ділянки, оскільки виникненням права оренди є момент державної реєстрації цього речового права, а не дата укладення договору оренди.
Відсутність у дарувальника будівлі на момент її відчуження зареєстрованого права оренди земельної ділянки, на якій розташована ця будівля, унеможливлює як перехід такого права оренди до обдарованого будівлі (позивача) за правилами частини 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі», так і заміну сторони у зобов'язанні (постанова від 28 лютого 2020 року у справі № 913/169/18).
Враховуючи викладене вище, суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що відповідач фактично повинен був поновити договір оренди земельної ділянки попереднього власника будівлі на тих самих умовах, так як ОСОБА_3 не мала зареєстрованого права оренди земельної ділянки, на якій розташована будівля, яку вона подарувала позивачу.
Оцінивши наявні у справі докази, суд прийшов до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв у межах наданих йому повноважень, у передбачений законом спосіб, а тому з підстав, заявлених позивачем, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,-
у задоволені позову ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Чернігівської міської ради (місцезнаходження: вул. Магістратська, 7, м. Чернігів; код ЄДРПОУ - 34339125) про визнання незаконним та скасування пункту рішення в частині, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 14.07.2025.
Суддя