Рішення від 11.07.2025 по справі 447/1100/25

Провадження №2/447/737/25

Справа №447/1100/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И

(заочне)

11.07.2025 Миколаївський районний суд Львівської області в складі судді Головатого А.П., за участю секретаря судового засідання Кісіль А.В.,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судовому засіданні у м. Миколаїв Львівської області справу за позовом Миколаївського комунального підприємства «Житлово-комунальне управління» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Процесуальні дії у справі.

09.04.2025 представник позивача МКП «ЖКУ» подав до суду позов до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, у якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість за надані житлово-комунальні послуги, а саме з вивезення побутових відходів, у розмірі 6 399,72 грн.,а також судові витрати у розмірі сплаченої суми судового збору - 3 028,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що рішеннями виконавчого комітету Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області від 11.01.2022, 17.01.2023, 23.01.2024 «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території сільських населених пунктів Миколаївської міської територіальної громади», МКП «ЖКУ» визначено надавачем послуг з вивезення побутових відходів у м. Миколаїв, с. Дроговиж, с. Устя, с. Ричагів, с. Гонятичі, с. Вербіж. 21.01.2022, 31.01.2023, 30.01.2024 на сайті Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області опубліковано публічний договір приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем. Тариф затверджений рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області від 24.10.2020 №157 «Про встановлення МКП «ЖКУ» тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами для населення, бюджетних установ та інших споживачів» становив 31,93 грн., рішенням від 06.12.2022 №167 «Про встановлення МКП «ЖКУ» тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами» - 38,08 грн. та рішенням від 03.12.2024 №224 «Про встановлення МКП «ЖКУ» тарифу на послугу з управління побутовими відходами на 2025 рік» - 45,31 грн., які розраховуються за одну особу, зареєстровану в житловому будинку та від кількості зареєстрованих осіб. Відповідач зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . За даною адресою зареєстровано шість осіб. Послуги з вивезення побутових відходів підприємство надає двічі на місяць, однак відповідач не вносить плату за користування даними послугами, тобто не виконує свої зобов'язання із сплати наданих послуг, у зв?язку з чим утворилась заборгованість. Таким чином, представник позивача звертається до суду за захистом своїх прав та інтересів.

10.04.2025 сформовано відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання (перебування) та реєстрації відповідача.

Ухвалою суду від 11.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання у справі. Відповідачу надано строк для подання відзиву та заперечень.

Ухвалу суду від 11.04.2025, копію позовної заяви та доданих до неї документів, надіслану відповідачу на адресу місця реєстрації його проживання, такий отримав 09.05.2025, що стверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернулося до суду (а.с. 40).

Відповідач повторно у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, відзиву, клопотань чи заяв до суду не подавав.

11.07.2025 представник позивача Царик М.І. подала до суду заяву, у якій просила проводити розгляд справи за відсутності представника позивача. Позовні вимоги підтримала.

Згідно ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відтак, на підставі ст. 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд встановив:

Відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області №8 від 11.01.2022, №11 від 17.01.2023, №17 від 23.01.2024, МКП «Житлово-комунальне управління» визначено виконавцем послуг з управління побутовими відходами у ряді населених пунктів, зокрема, у с. Вербіж.

Рішеннями виконавчого комітету Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області №53 від 24.10.2020, №167 від 06.12.2022, №224 від 03.12.2024 МКП «Житлово-комунальне управління» встановлено тарифи на послуги з управління побутовими відходами. Вирішено дані рішення довести до відома споживачів через засоби масової інформації.

21.01.2022, 31.01.2023, 30.01.2024 на сайті Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області опубліковано публічний договір приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем.

27.01.2022, 03.02.2023 у газеті «Миколаївські вісті» розміщено оголошення з проханням ознайомитися з публічними договорами приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем, оприлюдненими на сайті Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, а 14.03.2024 таке оголошення опубліковане у газеті «Громада».

Відповідно до розрахунку загальної суми заборгованості за період з 01.04.2022 по 28.02.2025, станом на 01.03.2025 заборгованість відповідача перед позивачем становить: 6 399,72 грн. Відповідачем за надані житлово-комунальні послуги було сплачено 1 351,74 грн.

Оцінка суду.

Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Правовідносини, що виникли між сторонами у даній справі у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг і регулюються положеннями Цивільного кодексу України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про управління відходами», Правилами надання послуг з управління побутовими відходами, затверджених постановою КМУ від 08.08.2023 №835.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено права і обов'язки споживачів.

Зокрема, п. 5 ч. 2 ст. 7 вищевказаного закону передбачено, що індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами / тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Пунктом 6 частини 1 статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що виконавець комунальної послуги має право звертатися до суду в разі порушення споживачами умов договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.

При цьому, такому праву прямо відповідає визначений у частинах першій і третій 3 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», обов?язок, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки невизначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Відповідно до Правил надання послуг з управління побутовими відходами, затверджених постановою КМУ від 08.08.2023 №835, суб'єкти господарювання, які здійснюють операції із збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах, відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною третьою статті 33 Закону України «Про управління відходами».

Згідно з положеннями статті 33 Закону України «Про управління відходами», послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту.

До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні).

Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», виконавець публікує текст договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг. Публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

За змістом ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 641 ЦК України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Відповідно до статті 642 ЦК України, відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказано у пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом автоматично стає стороною в договірному зобов'язання.

Акцептом визнається відповідь особи, якій адресована оферта, про її прийняття. Акцепт повинен бути повним і беззастережним. Мовчання за загальним правилом не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.

Таким чином, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення у договорі або законі не висловив заперечень проти договору (мовчання).

Договір із вивезення відходів містить у собі також елементи договору приєднання (стаття 634 ЦК України), оскільки договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Вивезення відходів є видом житлово-комунальних послуг, що надаються мешканцям певної адміністративно-територіальної одиниці і на ці правовідносини розповсюджується Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов'язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість споживача відмовитись від укладання договору (за виключенням у випадках встановлених законом та у порядку встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів. За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання.

Виходячи з аналізу вищезазначених норм, споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувались ними.

Статтею 526 ЦК України презюмується, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Порушенням зобов?язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов?язання (неналежне виконання) (статті 610, 611 ЦК України).

Позивач у повному обсязі виконав свої зобов?язання з надання послуг. Доказів протилежного, зокрема, ненадання відповідачу послуг, надання неякісних послуг тощо, судом не встановлено.

Оцінюючи поданий позивачем розрахунок заборгованості з точки зору допустимості та належності, суд враховує, що такий був проведений за відповідними формулами, належним чином обґрунтований та мотивований. У свою чергу, в процесі розгляду справи не здобуто жодних доказів, які ставлять під сумнів математичні розрахунки наведені позивачем.

Отже, згідно із зазначеними нормами, споживач зобов?язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними.

Ураховуючи те, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований у АДРЕСА_1 , позивач надає послуги по вивезенню побутових відходів у вказаному населеному пункті, відповідач не надав суду доказів того, що він звертався в МКП «Житлове-комунальне управління» чи Миколаївську територіальну громаду із заявами про відмову від укладення договору про надання послуг з управління побутовими відходами, не погоджуючись з умовами, тарифами та графіками вивезення, з часу опублікування публічного договору по день звернення позивача до суду з даним позовом, відповідач вчасно не здійснював оплату комунальних послуг з управління побутовими відходами, внаслідок чого виникла заборгованість, то така підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь МКП «ЖКУ» повністю. Відтак позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи те, що позов підлягає до задоволення, судовий збір слід стягнути з відповідача у розмірі 3 028,00 гривень на користь позивача.

Керуючись ст. 5, 13, 76, 81, 82, 89, 128, 141, 223, 247, 263, 264, 265, 279, 280, 282, 284 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Миколаївського комунального підприємства «Житлово-комунальне управління» заборгованість за надані житлово-комунальні послуги, а саме з вивезення побутових відходів, у розмірі 6 399 (шість тисяч триста дев?яносто дев?ять) гривень 72 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок на користь Миколаївського комунального підприємства «Житлово-комунальне управління».

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - Миколаївське комунальне підприємство «Житлово-комунальне управління», місцезнаходження: вул. Листопадового Чину, 10, м. Миколаїв, Стрийський район, Львівська область, 81600, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 05759646.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 11.07.2025.

Суддя Головатий А.П.